59
  • FlyingV
    #59
    amikor kijött az >új< MacBook, 5 évig egyszer van csak írva :D
  • FlyingV
    #58
    a 'kiveszed és megy' dolgot szerintem félreérthetően tolmácsolta a kollega - kiveszed, megy, és menni fog, semmit az ég egy adta világon nem kell vele csinálni. Mellesleg a sleep funkció a Windowsokban kb egy easter egg, vicc.. A többire nem reagálok, nem lehet értelmesen beszélgetni sokakkal :) Nem kell hasraesni az Apple-től, a marketingjük pl gusztustalan, de tény ami tény, nem doboz/reklámok alapján kell értékelni egy terméket szerintem, hanem használati élmény, produktivitás, ár/teljesítmény szempontjából. Én vettem egy MacBook Blacket (igen, a gagyi fröccsöntött műanyag.. bár a fekete jobb anyagból van :) ), amikor kijött az MacBook (nem tetszett) 260-ért (1 hónappal előtte 374 volt, amúgy utsó darab itthon :) ), azt hiszem 5 évig le se fogom cserélni 5 évig.. És az új verziójú Mac OS-ek gyorsabbak lesznek rajta, mint az előzőek, a gépem mindig naprakész lesz. Windowsos gép esetében ilyet én nem tudtam csinálni, lehet velem van a hiba.

    Nagyon sokat forgolódok IT-s lapokon, érdekel az egész, nagyon sokat gondolkodtam, mi kell. És hát most sem tudnék jobbat mondani akárkinek, minthogy Mac-et vegyen. Minden mutató alapján. Feltéve persze, ha olyan speciális programokat kell használnia, amelyek pl csak Windwoson érhetők el.. Bár valamelyik nagy (külföldi) számtech lap azt hozta ki, hogy a MacBook Pro a legjobb Windows-os gép :))
  • ocsieu
    #57
    2129Eur vs 727129 Huf...
    Csupán csak cirka 80000 forintocskáròl van szó a 24"-os imac esetében, amiből számos egyéb apple kiegészítő kijön...
  • ocsieu
    #56
    Nem is csak ez az egyik fő probléma itthon...
    Iphoneom szlovákoknál vettem, az imacem pedig 90%+, hogy osztrákoknál fogom...
    Hazai kereskedőknél hiányolom a valós napi árfolyamot, amit csak úgy lehetne elérni, ha lehetne itthon is euróval apple cuccokat vásárolni, de sajnos ez nem így van...
    Ha itthon ugyanannyi euróért megvehetném bármelyik apple terméket, mint mondjuk Ausztriában, nem nyugatra(Bécsbe) mennék, hanem keletre (Bp-re), mégha tőlem Bp 2x olyan távol is van, mint Bécs...
    De amíg a hazai kereskedők többnyire csak egy irányba követik (szinte előre) az árakat (visszafele minden sokkal kisebb mértékben és sebességgel történik), addíg engem felejtsenek el...
    Arról nem is beszélve, minek vegyek vezetékes magyar kiosztású billentyűzetet és "egeret", ha nekem vezeték nélküli kell csakis és kizárólag??? Csak a vezeték nélküli "egér" és billentyűzet plussz 40000 forintocska...
    Sajna az is a hazai kereskedőket minősíti, hogy az árakat úgy lövik be, hogy ne érje meg kimenni pl Ausztriába vásárolni, pedig ez csupán egy vezeték nélküli billentyűzet és "egér" esetén már simán megéri, igaz eredetileg ez nem lesz magyar billentyűzet, de könnyedén azzá matricázható, szóval...
    Nameg ugye beszmacen sok olyan story olvasható, ami miatt szintén érdemesebb felkeresni egy külföldi kereskedőt, aki valószínűleg nagyságrendwkkel több apple terméket ad el, és a problémás esetek is gördülékenyebben, gyorsabban orvosolhatóak...
  • lami321
    #55
    Sosem ertettem hogy lehet egy kisebb gep arat kiadni arra jol nezzen ki az adott gep... Nem tudom mit tud a MAC amit egy gondosan ossze vallogatott gep egy jol ossze rakott Gentooval. Es a arkulombsegbol tobb tucat sort lehet venni:D
  • A1274815
    #54
    Nem egészen: mivel azok az amolyan részletkérdések, sajnos nagyon, pl. teljesítmény szempontjából szignifikáns, különbségek.
  • passatgt
    #53
    pontosan
  • A1274815
    #52
    "pl crt helyett lcd, máris ott van, mint egy imac:)"

    Leszámírtva persze azt, hogy 4 mag meg komoly videókártya van benne, 2 mag meg alsó kategóriás Intel, NVidia, ATI videókártya helyett; valamint 3 év garancia 1 év helyett. De ezek csak amolyan részletkérdések.
  • asysoft
    #51
    Én sem azt mondtam, hogy úgy használtam, ahogy volt, mivel nem felelt meg az igényeimnek. Viszont azonnal tudtam volna használni teszemazt böngészésre, ha akartam volna. Amúgy mikor iMac G3-amra felkúszott a Tiger, egyből követte az Opera és az MSN, mert az sem felelt meg nekem...:)

    Az 'aránytalanul drágát' nem én írtam.
  • passatgt
    #50
    meg billentyűzet, "időkapszula":)
  • passatgt
    #49
    pl crt helyett lcd, máris ott van, mint egy imac:)
  • G_ArchAngel #48
    Azert jo, hogy SG-n ismet vagy Apple cikk, es ismet megjelentek az antiApple-teritok es az IT-hez nagyon-nagyon erto emberek, akik alapvetoen megint onmagukat fenyezik, mig az ujdonsagokrol egy szo nem esik a kommentekben:-)

    Raadasul a cikkbol kimaradt, hogy az Airport es MacBookPro is frissitve lett a hatterben...
  • A1274815
    #47
    "Hát azért én ezt a konfigot nem hoztam volna fel ellenpéldának..."

    Mi a bajod ezzel amúgy, azon kívűl, hogy szemmel láthatóan nem Intel?
  • A1274815
    #46
    3 év mindegyikre.
  • Turdus
    #45
    Hát azért én ezt a konfigot nem hoztam volna fel ellenpéldának... Egyébként kapsz azonnali cseregaranciát az alkatrészekre? Merthogy ez is benne van a Mac árában ám...
  • Turdus
    #44
    Felénk az ilyen lótifutikat operátornak hívják :-)

    És nem vagyok vérprofi it-s, csak van tapasztalatom, pár éve vagyok már a szakmában. A "próbáld ki a vista image gyártó progiját", hát ne haragudj, de ez nem úgy hangzik, hogy "kiveszem a dobozból és megy" :-D :-D :-D Pont az ilyenekkel lett tele a hópicőm, és ezért örülök a Macnek (ezt próbáltam elmondani már a legelején is).
  • Koge
    #43
    akkor nem rendszergazda vagy hanem rendszermernok csak hogy kotekedjek a rendszergazda a szakmaban eleg lealacsonyito jelzo azok rohangalnak a nyomtatok utan meg inditjak ujra oh-ban a fileserver-t, elfelejtenek normalisan backupolni

    ha nem ment meg neked win normalisan akkor probald ki teszem azt a vista image gyarto progijat, de szerintem ezt egy rendszergazdanak nem kell magyarazni... ne legyunk mar szakbarbarok, ha mar itt eloadod a verprofi ict alkalmazottat
  • A1274815
    #42
    Na nézzük csak, a nyáron vettem:

    AMD Phenom X4 9850: ~42k
    Gigabyte AMD 770: ~10k
    Tápegység: ~10k
    Ház: ~4k
    ATI Radeon HD4870: ~60k
    Memória 4GB (2*2GB): ~15k
    Billentyűzet, egér, floppy: ~7k
    HDD: Samsung SATA2 640GB: ~16k
    OS: Windows Vista Ultimate x64: 42k
    Monitor: 19" CRT: 12k

    Szumma: ~204k
  • Turdus
    #41
    Soha életemben nem fejlesztettem winre (leszámítva egy delphi-s beadandót az egyetemen), pedig itthon dolgozok.

    Egyébként mind1, szerintem hagyjuk, nem akarok flame-lni, sem bárkit meggyőzni, hogy vegyen Macet, csak leírtam a véleményem, de úgy látszik elbúrjánzott a sok hozzászólás.
  • Turdus
    #40
    Az iróniát nem vettem észre, bocs. Nekem még SOHA nem ment win jól úgy, ahogy gyárilag telepítették, mindig kellett pluszba tekerni valamit (ha mást nem is, ssh terminált mindig kellett telepíteni, mert az alapból nincs).

    Nem állítom azt, hogy csak a Mac tudja a "kiveszem és megy" dolgot, csupán az "aránytalanul drága" bökte a csőröm. Arra gondolok, hogy szerintem a "kiveszem és megy" kategóriában a Macnek elég jó az ár/érték aránya (ha összevetjük pl a VMS-el, amit akkor éri meg használni, ha a leállásból eredő kár meghaladja az óránkénti 70000 dollárt).
  • TH448
    #39
    Látom, nem érted, mire gondoltam. Ha Magyarországon fejlesztesz, az esetek 99%-ában win-re kell. Szóval a Machez is hozzá kell adni a Vista meg a VS árát...
  • G_ArchAngel #38
    iMac-be ha 4-rol 8-ra akarsz boviteni, az 800 GBP az angol AppleStore-ban, azaz 300e HUF - ugye, hogy olcso az a 20k?:)
  • Turdus
    #37
    Hogy honnan vettem az árakat, azt leírtam. Nem mondtam, hogy nincs olcsóbb.
    Vírusirtó nélkül elég hamar zombi lesz a win, azért írtam. De jó, legyen -20eFt, még akkor is bőven 300 felett járunk.
    A machez nem kell megvenned külön, mivel JÁR hozzá. Az oprendszer és a teljes fejlesztőkörnyezet is (meg még egy csomó minden, pl alternatív, unix kompatíbilis grafikus szerver stb. ami mind-mind pénz win-re, de ezekbe nem is akartam belemenni).
  • Turdus
    #36
    Nem, mondom rendszergazda vagyok, nem helpdesk-es. Engem csak akkor b.sztatnak, ha zűr van valamelyik többmilliós szerverrel, ami meg nem túl gyakori esemény :-)
  • asysoft
    #35
    Gondoltam érzed az iróniát, úgy látszik tévedtem. Viszont ha tisztában vagy azzal, h nem csak Macre jellemző a "kiveszem a dobozból és megy", akkor nem értem, miért állítod az ellenkezőjét (s főleg miért veszed zokon, ha valaki beleköt). (Amúgy Visual Studioból is van Express Edition, ami ingyenes. Nyilvánvalóan nem versenyezhet feature téren a fizetős változatokkal, de kezdetnek semmiképp sem rossz.)
  • TH448
    #34
    Nem akarok szőrözni, de két megjegyzés az árakkal:
    - Kicsit magasak... 20e-ért 2 giga memória? Én a notiba vettem márkás ramot tavaly 2x2 gigát 15e-ért boltban. Táp 15e, az mit tud? Normális FSP-t kapsz 10e alatt, meg ilyenek, szóval lehet játszani a számokkal.
    - Én speciel nem használok vírusirtót (néha azért átnézetem a norton netes cuccával, ami ingyenes), de szóval ez picit kakukktojás. Viszont ha hozzávetted a Vistát meg VS-t, mivel Magyarországon elég ritka a kimondottan maces megrendelés, szóval ezeket ahhoz is meg kell venned, hogy fejleszteni tudj. Tehát még csillagászatibb árakról beszélünk.
  • Koge
    #33
    nem csodalom:DDD most legalabb az 1.0 userek basztatnak hogy nem nyomtat a nyomtato
  • Turdus
    #32
    Is is. De mostanság csak rendszergazda, pár éve tele lett a hócipőm a "nem lehetne az ikon búzavirágkék?" megrendelőkből.
  • Koge
    #31
    mellesleg az araiddal egyetertek valoban megeri a tema csakhat az atlagkocka nem veszi figyelembe a legalis software-t
  • Koge
    #30
    most rendszergazda vagy vagy fejleszto?
  • Turdus
    #29
    Nem az a fontos, hogy PC alkatrész vagy sem. A lényeg, hogy nekem például bőven megéri, hogy nincs idegeskedés, túlmelegedés, driver vadászat stb. Ezen kívül, mint már írtam, mikor vettem a gépet, egyáltalán nem volt aránytalanul drága, sőt, most sem az. Igaz, drágult, de még mindig elég olcsó ahhoz, hogy az első egy-két azon készített projekt visszahozza a teljes árát, innentől kezdve kit érdekel? Megtérülési idő max 1 hónap.

    Mivel bosszantott a dolog, összehasonlítottam az árakat egy PC-vel (az árakhoz google-t használtam: "keresendő+ár" és az első 5 találatból a legolcsóbbat vettem):
    oprendszer (vista): 30,000 Ft
    fejlesztő környezet (VS): 100,000 Ft
    víruskereső: ~20,000 Ft
    proci (core2duo): 50,000Ft
    memória (2G): ~20,000Ft
    winyó (320G): ~15,000Ft
    videokártya (nvidia gforce): ~20,000Ft
    20' monitor (olyan minőségű, amit a Machez kapsz): ~80,000 Ft
    táp: ~15,000Ft

    Ezeket szépen összeadogatjuk, és bár nem teljes a lista (nincs alaplap, ház, billentyűzet, egér stb.), máris 350,000 Ft felett járunk.

    Az a baj, hogy akik azt mondják nem éri meg, MINDIG elfeledkeznek arról, hogy a Mac árában nemcsak hardware-t vesznek, hanem szoftvereket is! Pedig az PC-re sem olcsó mulatság.
  • Koge
    #28
    ict-ben a rendszergazda gunynev legalabbis mi rohogunk az onsite gezakon:D
  • Turdus
    #27
    "Ez egy tipikus válasz olyantól, aki nem látott közelről "gyári" PC-t."
    Bebuktad :-) Rendszergazda vagyok, munkahelyemen csak appliance gépeket használhatunk (értsd: tokkal-vonóval gyári). Ezenkívül rengeteg architektúrát és oprendszert ismerek, azok közé a kevesek közé tartozom, akinek van otthon PC és Mac mellett Alphája és MicroVAX-a is (bár nem feltételezem, hogy ismered ezeket).
    Szóval van összehasonlítási alapom, légy nyugodt.
  • bigjoe
    #26
    Jó jó a MAC csak az a baja, hogy aránytalanul drága. Szerintem nem hozza az ár/érték arányt... (Hisz PC alkatrészeket használnak).
    Uff.
  • asysoft
    #25
    "Ez tipikus válasz olyantól, aki még nem látott közelről mac-et.

    Pont az a lényeg, hogy kiveszed a dobozból, ÉS MEGY."

    Ez egy tipikus válasz olyantól, aki nem látott közelről "gyári" PC-t. HP notebookommal én is a fentiek szerint jártam el, bekapcsoltam, s kis konfiguráció (értsd: név, jelszó megadása-ez Macnél is van) után használtam is.

    Hogy ne csak off legyek: 13W-os Mac mini fogyasztás impresszív, bár ha jobban belegondolok, mivel notebook alkatrészekből épül fel, talán mégsem meglepő:) (s ha már Mini: GMA950-nél csak 5x gyorsabb a 9400?!)
  • Koge
    #24
    ezzel en teljesen egyetertek csak annyit mondok hogy ez nekem megvan win alatt is:) az megint mas hogy hogy win joval elterjedtebb es sok ra a szar program mert az msnek nincs ideje es eroforrasa mindent atnezni, es az hogy folyamatos stabil munkara alkalmatlan aze kicsit eros megfogalmazas maximum felraktal ra minden szart dzsunkahardver volt alatta stb stb
  • G_ArchAngel #23
    basszus, de epitesz vagyok es fotozok, akkor most mit hasznaljak?
    engem nem erdekel mi van a hatterben, kellett egy gep, ami jol es mindig mukodik - semmi kulonosebb bajom nem volt a WnXP Sp2-3-mal, de lassuk be, folyamatos, stabil munkara alkalmatlan...
    en most 4 spaces-en dolgozom, egyen az ArchiCAD, masikon a PS, harmadikon az Aperture, negyedik az iTunes, Skype, MSN, Safari, es par aprosag fut, zero lassulas, Expose-val azonnal valtok Spaces-eken belul is alkalmazasokat, ha elmegyek ebedelni, sleep, visszajovok, azonnal folytatom, varakozas nelkul a melot, gepet 1-2 hetente inditom ujra... - semmi fagyas, semmi lassulas, minden program azonnal indul, mukodik...

    ja, draga volt, de megerte, mert nyugodtan tudok dolgozni vele es kenyelmesen - de nem is vagyok gamer vagy programozo, csak dolgozok ezen a Mac-en...
  • Koge
    #22
    o bocs dtp-t kihagytam de valahol az nem multimedia?:D erdekes aki mac-et hasznal ezeket tudja csak felsorolni, meg mielott elkezded fejezd be a frocsogest, lattam macet nem rossz azt a keveset amire lehet hasznalni arra teljesen jo (rajzolj zenelj, filmezz) habar az adobe szep lassan elveszi ezt az elonyet is
  • G_ArchAngel #21
    es melyik a multimedias platform...

    gondolom nem az OSX, mivel en ezeket a programokat hasznalom: ArchiCAD, Artlantis, Photoshop, Aperture2, InDesign, Illustrator, Final Cut...

    akkor ezek szerint a masik jo csak multimedira, mig az OSX munkara...
  • Koge
    #20
    Dell gepeken dolgozom xpvel es mukodik es nem rinya a teljesitmenye sem majd ha olyan profi it infrastrukturakat lehet macen csinalni mint wintelen szoljatok addig en maradok ennel:D

    pcbol is ossze lehet rakni egy ugyanolyan minosegu gepet ha nem jobbat ( az egy dolog hogy az emberek nem ertenek hozza ) a jatekos kockak meg kussoljanak mindket platform tokeletes munkara, igaz az egyik csak multimediara a masik minden masra