5131
Bakelit lemezekről, gyűjteményekről,egy elfeledett korszakról
  • tigeroo
    #1
    Sziasztok!
    Nos hol is kezdjem. Először is nagyot néztem amikor láttam hogy nincs konkrétan bakelit lemezekkel foglalkozó topic itt a fórumon!
    Pár hete nézegettem "a" licitálós oldalakat, és láttam hogy igenis van kereslet a bakelit lemezekre, főleg a régebbi ritkább darabokra! Felvetődött a kérdés a családban hogy volt-e a szülőknek bakelit lemeze! Jött is hamar a válasz, hohó, anyumnak volt bizony egy csomó, fennt van a padláson egy nagy dobozban:P
    Ma lehoztuk az első felét, de a "dobozt" még nem találtuk meg tesómmal...Csak kb. olyan 40lemezt, ami szétszórva volt a földön a többi lom között.
    Hát, van köztük minden! a 70es évek végétől kb. a nyolcvanak évek közepéig!

    Hungária, Black Sabbath, Hofi, Beatles, Eltohn John, Santana, Abba, P-mobil, Edda, 100folk celsius, különféle disco válogatások (többek között One way ticket-tel), Korda György, Deep purple (smoke on the water, yeee) és még sokan mások:D

    Nektek van otthon ilyen "örökség"? Még nemtudjuk hogy eladjuk-e vagy esetleg kirakjuk dísznek őket...
    Egy kis retró láz:D
    Csinálok majd képeket róla!
    Remélem megtalálom a többit is!

    Várom a kommenteket hogy ti hogy álltok ilyen téren (vagy esetleg a szüleitek)
  • LasDen #2
    faternak van vagy 100 db.....de az egészet átvette CD-re, úgyhogy egy része a padláson a többi meg a helyén porosodik :D Az összes 70-es, 80-as évekből van és mind külföldi :D
  • cicai
    #3
    Pörög a fekete lemez
  • SimaSuna #4
    apám gyűjtögette...rentgeteg van/volt...még orsós magnóhoz szallagon 1 pár sláger megvan még..
    Mussorgsky, led zeppelin, kedvencem a Pink Floyd...
    kiskoromban ezekre aludtam el...és hát hosszú évek során belevésődött eszembe...
    hamarabb meghallgatom a Kraftwerk, Omega, Led Zeppelin vagy Pink Floyd-ot mint a mai tüc tüc zenét...
    majd túrok elő néhányat... :)
  • VRSDM
    #5
    nekem is van díszként 3ilyen tartóban 40darab kb / tartó. jól mutatnak. leginkább a szüleim zenéi, meg az én gyerekkorom slágerei :)
    mikimanó . stb. :]
  • Alexease
    #6
    Nekem meg meg van az osszes bakelit lemezem, neha meg hallgatom oket;) Olyan 2-300 db lehet. Az elso lemezemet meg 1980-ban vettem, 90 Ft-ert (Beatrice, Omega, LGT, Kisstadion koncert lemez):)
  • Csuhai G
    #7
    Nekünk kb 50-60 darab van, köztük Depeche Mode, Fleetwood Mac, LGT, Verdi, és a Regélő. :)
  • Csuhai G
    #8
    [elnézést, nem válasznak ment]
  • John Cena
    #9
    nekünk is volt 40-60darab de mind oda adtuk keresztfaternak de szerintem már ők is tovább adták
  • trogerzsiger
    #10
    Uh fater keresi az sajátjait, ő is átmásolná cdre.. neki is van deep purple lemeze.. de jó lenne ha meglenne ...
  • Wolfsnack
    #11
    "Még nemtudjuk hogy eladjuk-e vagy esetleg kirakjuk dísznek őket..."

    ha így gondolkodsz akkor kár volt topikot nyitnod
  • karajjj
    #12
    valamelyik nap láttam usb-s lemezjátszót :D

    de komolyan ekkora biznisz van ebbe? mennyit adnak egyért?
  • FL Zoli
    #13
    Nekünk is van asszem kereken 120 db, Dire Strairs, Pink Floyd szerintem összes,Jacko, Santana régi magyarok, gyerek-lemezek(Vuk :) )


    (mennyit érnek kb?)
  • EK1TEP
    #14
    Nekünk is van pár darab.
    körülbelüli árat tud rá mondani valaki darabját mennyiért lehetne venni?
  • EK1TEP
    #15
    Eladni
  • FL Zoli
    #16
    Az is milyen érdekes, hogy ezeknek a 40+ éves lemezeknek mit se ártott a kor, viszont az a CD amit kb 6-7 évvel ezelőtt írtam ki, imádkozni kell, hogy beolvassa...
  • bakvarnyu
    #17
    Sokkal jobban szól a bakelit mint a cd (megfelelő lejátszóval persze)és még ma is jelennek meg limitált példányban bakelites kiadások.
  • akyyy
    #18
    nekem csak 3 van asszem.
    szandi, halászjudit, meg dirty dancing ost
  • readswift
    #19
    életedben nem hallottál még megfelelő cd lejátszót sem , szóval inkább maradjá csendbe.
  • karajjj
    #20
    bakelites kiadások a DJ-knek jelennek meg
  • kakaoskalacs
    #21
    fater gyüjti bakeliteket 800db van neki kb :D
  • tigeroo
    #22
    hoh az már szép!

  • tigeroo
    #23
    jaja!

    bár nekem az arita cd fél évig se bírja

    amúgy először elkezdtük szemezgetni, hogy miaz amit megtartanánk, miaz amit nem...aztán arra jutottunk hogy jólesz még ez a gyűjtemény!

    és majd énis fogom bővíteni egy picit
    de tényleg, pl. egy régi metallica album cd-n 4-5ezer forint, bakelit változatát meg belehet egy ezresért szerezni! szerintem tök jó.
  • tgolyo
    #24
    Szia!
    osztom a véleményed,legalább is részben.nem mindegy,hogy a bakelitet hányszor , milyen hangszedővel , technikával játszották le.Na+hogyan tárolták.A hagyományos hanglemezgyártás során a jelrögzítésre olyan módszereket dolgoztak ki,melyek segítségével a legjobb minőséget próbálták elérni.A bakelitlemez hosszú élete során számos szabványosított felvételi-lejátszási jelleggörbe alakult ki.Volt , időszak amikor a nagyobb gyártók a frekvenciameneten saját nagyobb vágási pontokat alkalmaztak,ami azt eredményezte,hogy a kölönböző kiadóknak ugyanazt a hanganyagot tartalmazó lemezei ugyanazon a lemezjátszón másképpen szóltak.Ez az összevisszaság senkinek sem volt jó , éppen ezért egy idő óta egységes elvek szerint rögzítik a hanganyagot.A szabványosítást a Record Industri Associaton of America bizottság végezte el. És most jön a lényeg:A szabvány 2Hz és 25Khz között van.
  • kakaoskalacs
    #25
    de ugy kapja veszi öket van neki mindenféle :)
  • Sadist
    #26
    Ez már csak a rajta tárolt információ mennyiség és a fizikai korlátok miatt is butaság.
  • Paulie
    #27
    van jópár lemeze apámnak meg persze nekemis egy Master of Puppets:)
    jameg Sgt Pepper is
  • The Protector
    #28
    Egy bakelit lemezen mennyi zeneszám fér el?Fogalmam sincsen.Itthon van egy pár lemez pl CsárdáskirálynőXD
  • Emmegki
    #29
    23 perc/oldal, tehát összesen 46 perc.
  • trogerzsiger
    #30
    hol lehet annyiért Metallica albumot venni?:D
  • tigeroo
    #31
    nem mai darabokat, de lehet:)

    nézz körül az aukciós oldalakon
  • trogerzsiger
    #32
    gondoltam, de egy black albumot vagy ride the lightnigot megvennék, van is még egy lejátszónk ami tud lejátszani bakelit lemezeket..
  • tigeroo
    #33
    jaja:D

    én amugyis tervezem hogy majd ironmaiden, rhcp és metallica lemezeket fogok gyűjteni majd...

    (ez a 3 banda meghatározta a tinédzserkoromat, ott a helyük szó szerint az életemben)
  • trogerzsiger
    #34
    Nekem meg most a metallica :D
  • tigeroo
    #35
    (Y)
  • Paulie
    #36
    5ezer körül vannak vinyl-k
  • bakvarnyu
    #37
    Aztán honnan tudod te, mit hallottam én?
  • Daza500
    #38
    Ó, a szép 12"-esek. :)

    Nekünk is van pár, amit még édesanyám vásárolt anno.
    Kraftwerk, Edda, Madonna, Bob Marley, Humorfesztivál 1980, V'Moto-Rock, Z'ZI Labor, Rolling Stones...

    Sőt, van két 7"-esünk is, az egyik Baccara, másik Varga Miklós. :)

    Amúgy a bakelit rip-es mp3-ak nagyon szépen szólnak.
  • pointer4
    #39
    Dehhogy elfeledett :D Több bakelit kereskedést ismerek BP-en, mint CD-vel foglalkozót :D
    Több féle lemezjátszót lehet kapni ma, mint 20-30 éve.
    Csak ugye az átlag magyar ember zenei izlése megáll a zámbójimmynél, meg a tüpci tüpci - dimvisu-nál. Azt nem is érdemes jobb minőségbem hallgatni mint mp3 vagy cd.
    Arról nem is beszélve hogy ha egy házimozi 35 rongy, egy hifi meg 300 rongy, akkor 1000 emberből 1-2 fog hifit venni csak.
    Londonban, Virgin megastore -, egy kb fél westend méretű üzlet - tele bakelittel.
    Cd-re átvenni, meg a legrosszabb megoldás. Elrontja a bakelit dinamikáját, a hangját, mindenét amitől jobb mint egy cd, ráadásul a sercegést meg jól felerősíti, ha van.
    A legszomorúbb hogy munkámból kifolyólag találkozok olyan emberekkel akik saját bevallásuk szerint "hangmérnökök". Na az agyam eldobom, amikor technics fejhallgatót akarnak venni a stúdióban, amikor nem ismerik az AKG-t, a Sennheisert, az XLR csatlakozóról meg még sose hallottak.
    Azt hogy egy sztereó rendszernek térben szélessége van, azt még tudják, azt hogy drágábbaknál mélysége, az extrém drágáknál már magassága is van, arról meg azt hiszik, hogy csak ugratom őket. És ezek az emberek felelősek a magyar zenei lemezek minőségéért :D ha nem is a színvonalukért.

    drágaszágom
  • Wescone
    #40
    Az bizony egyáltalán nem butaság - napjainkban is az LP minőség a csúcsminőség.