6569
12149940121232355297.jpg
  • High end PC #1
    Sziasztok!
    Csillagász tanócként eléggé érdekel a téma, gondolom nem vagyok egyedül vele, hogy gyakran elkalandozok a gondolattal, vajon az emberi elme számára szinte felfoghatatlan nagyságú világegyetemben, mennyi a miénkhez hasonló, az általunk ismert élet számára kedvező körülményű bolygó létezhet, és ezek hányadán alakulhatott ki ténylegesen is az élet, valamint az intelligens élet.
    Kinek mi a véleménye erről?
  • Mirk
    #3
    Hát én SG tanócként azon a véleményen vagyok, hogy bár én nem jártam utána, de biztos vagyok benne, nem egy de nem is kettő ilyen topik van már.
  • Bulykin
    #4
    mama2
    sryXD

    btw. a téma érdekes, volt már h elgondolkoztam rajta, de nem mondanám h hiszek a földönkívüliekben...
  • bertino
    #5
    http://www.sg.hu/forumkereso.php?mit=f%F6ld%F6nk%EDv%FCl&hol=topic

    nyitónak gyakorolni kéne cseppet a kereső használatát.
  • High end PC #7
    Ilyen témakör nem létezett sem a Tudományos eszmecsere traktusban, sem máshol. Nézd meg még egyszer.
  • TommyC
    #8
    Darwin IV.
  • w77d
    #9
    ez nem hit kérdése. A földönkívüliek léteznek. Ha nem is olyanok mint mi, de mindenképp léteznek. A világegyetem olyan kibaszott hatalmas, hogy annak az esélye, hogy nincs még egy bolygó a több triilliárd között, amelyen élet van, kevesebb a 0.00000001%-nál. Az más kérdés, hogy vannak e "földre látogató" idegenek....
  • zomgzerg
    #10
    ne hidd már el hogy vannak csillagok
    szerinted amerika nem tudott egy geci nagy kamu planetároiumot építeni a föld köré? valószínű hogy van hold meg ilyenek :D
  • Rip
    #11
    Te tanóc vagy? :DASDSA
    Az mi? Nem tanonc akart lenni?

    Amúgy pedig földönkívüliek vannak, butaság azt hinni, hogy egy ekkora világegyetemben egyedül a földön van élet. Mert akkor minek ez a nagy pompa :)
  • Arcor
    #13
    Az emberek többsége "hit" kérdést csinál belőle, holott pusztán matematika. A világegyetem méretéből a csillagok és bolygók elképzelhetetlen számából kiindulva véleményem szerint elég kicsi a valószínűsége, hogy mi lennénk a világ közepe az egyetlen inteligens életforma.
  • mila69en
    #14
    így van teljesen egyetértek! azért mert nem látjuk, nem jelenti azt, hogy nincs:) vannak és kész!:D
  • Arcor
    #15
    :DDD
  • w77d
    #16
    XD
  • High end PC #17
    Hmm, elég gyorsan relative népszerű lett a topik, érdemes volt megnyitni. :)
    Másrészről a többi topik amolyan hit féléről szólt, hogy köztünk vannak, stb, itt viszont a puszta tudományos megközelítés szemszögéből lehetne vizsgálni a dolgokat, és kérem ne járassuk le a témát, mint ahogy teszik nagyon sokan. :)
  • mila69en
    #18
    de a tudományosban még nincs ilyen téma!
  • High end PC #20
    Bocs, ez nem a te üzenetedre ment válaszként :D
  • karajjj
    #21
    A:_SFDA_S:DF_AS:DF
    sajnos ez nem földönkívüli...
  • FL Zoli
    #22
    Mi magyarok is földönkívüliek vagyunk, nem tudtátok?:)
  • SHADOWEYES7
    #23
    #5

    A többiek hozzászólását inkább nem minősitem.
  • Nuki
    #24
    Ha egy kicsit ráérsz, mesélj már kérlek arról a szakról ahová te jársz (megnéztem az adatlapodon), mit is tanultok, meg hogy mert nagyon érdekel!

    Ha nem oda mentem volna ahová most járok, biztos a te egyetemedre/szakodra akartam volna menni:)
  • High end PC #25
    #7
  • BIZ0906
    #26
    Egyetértek veled.
  • w77d
    #27
    sztem ne éld bele magad, hogy sokáig fog pörögni a topic. sztem addig fognak ide kommentelgetni (főként baromságokat) amíg kint van a főoldalon...
  • trident
    #29
    Lehetett volna bekopizni akár a pánspermia elméletet, az antarktiszon talált marsról származó kövület elektonmikroszkóp képét, vagy akár a naprendszeren belüli bolygókat, ahol folyékony vagy fagyott állapotban található víz, lehet jobban megmozgatja az embereket. Vagy nem.:)

    Bár a fentiek elméletek, fikciók, nem reprodukált bizonyítékok.
  • Vlala #32
    Biztos, hogy léteznek. De gondoljuk csak végig: felismernénk egy földönkívülit? Egyáltalán észlelnénk őket?

    Mi egyetélen sejtből formálódtunk humanoiddá évmilliók alatt, folyamatos evolúció során, számtalan evolúciós zsákutca "letesztelése" után.
    Idő: Ez sem magától értetődő. A Föld forgási sebességéből ered a napszakok változása, ami meghatározza életritmusunkat. Lehet, hogy az ő bolygójuk egy Földi perc fordul egyet, de az is lehet, hogy háromszázezer földi év alatt. Ennélfogva elképzelhető, hogy észlelhetetlenül gyorsak, mint egy puskagolyó, vagy épp ellenkezőleg: olyan lassúak, hog szobornak látjuk őket. Már ha egyáltalán lehet őket látni....
    Kommunikáció: nálunk a látás-mutatás, hallás-hangadás volt járható út, náluk lehet, hogy náluk épp a telepátia, a méhekre jellemző táncos kommunikáció, vagy valami olyasmi, amit el sem tudunk képzelni.
    Egyáltalán, milyen testfelépítésűek? Van egyáltalán testük? Milyen halmazállapotúak? Vagy az alapkérdés, egyáltalán értelmes lények?

    Ezeket végiggondolva hagyjanak már engem békén a 120 centis kis szürke humanoidokkal...
  • Hajnalcat
    #33
  • ZilogR
    #34
    A kövek mindenütt ott vannak... Hatalmas hegyek formájában fölénk tornyosulnak, folyókon utaznak kis görgetegekként, apró szemekben fújja őket a szél a sivatagokban... Ők uralják ezt a bolygót!

    A kövek MINDENÜTT ott vannak!
  • uwu
    #35
    Szerintem nem kérdés, az idegenek létezése.
    Erről nem is nagyon lehet vitázni. Matematikailag majdnem 100%, hogy léteznek, csak az is majdnem 100%, hogy baromi messze, és a tudomány mai állása szerint nem találkozhatunk velük soha.
  • Nuki
    #36
    A szén alapú életet már 'kikísérletezték' itt a földön, és működőképes dolog. Előfordulhat, ha más bolygókon is hasonló típusú élőlények léteznek, akkor felfedezhető majd hasonlóság bennük és bennünk.
  • Vlala #37
    ...vagy bennük és egy kaktuszban.
  • bens
    #38
    ha így nézzük a holdon, napon vagy akár egy fekete lyukban is lehet élet. csak megfelelő test kell hozzá.
  • The Garrett
    #39
    vicces hogy a legképtelenebb variációról hosszan tudsz filozofálni, mégis elveted, hogy akár hasonlíthatnak is egy földi életformára. :D

    Nem mintha én hinnék bennük, csak ez az utolsó mondat picit furi az eszmefuttatásba. :P
  • deep
    #40
    Tudományos szemszögből nézve semmilyen bizonyíték nincs a létezésükre. Innentől kezdve a topik nem tudományos megközelítésű. Zárható.
  • [NST]Cifu
    #41
    A Földön kívűli élet bizonyítékának hiánya nem jelenti azt, hogy nem létezik élet a Földön kívül. Akkor lehetne ezt kijelenteni, ha bizonyíték lenne arra hogy nincs élet a Földön kívűl. Ilyen bizonyíték sincs. Azért kutatják tehát tudományosan, hogy választ kapjanak erre a kérdésre...
  • ZilogR
    #42
    érdekes, h a Drake-formulát vagy képletet még senki nem dobta be...!??!?! Itt úgy látszik tényleg nagyon fiatalok topikolnak! Carl Sagan és a Kozmosz c. sorozat mond valakinek valamit?

    Attól h látszólag fasságot írok (#34) még az nem az! Az, h senki nem reagálja le, az viszont jelzi, h nem hajlandó a társaság igazán belegondolni!

    Olyan ez mint a teremtés/evolúció vita leghíresebb "példabeszéde":

    Ha mész egy sivatagban és találsz egy karórát, rögtön azon kezdesz gondolkodni, vajon hogyan került oda és ki készíthette?! Ellenben, ha egy követ találsz, eszedbe sem jut, hogy az a kő hogyan került oda, netán kellett-e valaki ahhoz, hogy ott lehessen?!

    Az ilyen vitákban az első és legfontosabb kérdés az - amin a görögök filozófiája is elcsúszott: Hogy pusztán filozófiai úton ezek a kérdések eldönthetőek-e? Vagy kicsit más oldalát kikezdve: A tudatunk gátol-e abban, hogy megtaláljuk a helyes választ? (Értsd: Miért tűnik természetesnek, hogy egy kő hever az út mellett és miért nem tűnik természetesnek, hogy egy óra?)

    Tehát Kedves Fórumozók: ha én látszólag fasságot írok, azt nem azért teszem, h nevessetek, hanem hogy mindenki szembesüljön azzal, hogy hajlandó-e gondolkodni!
  • Vlala #43
    Nem vetettem el, hogy hasonlítanak, de erre vajmi kevés esélyt látok.
    Lehet, hogy hasonlítanak az emberekre, de az is lehet, hogy a következő héten az 1,2,3,4,5 számokat húzzák ki a lottón. Időben is, térben is annyi a lehetőség, hogy eltörpül a humanoid földönkívüliek létezésének esélye.

    Természetesen egynéhány tulajdonságukban előfordulhat hasonlóság földi életformával, de korántsem biztos, hogy ez az életforma épp az emberé. Lehet pl. a zöld szemesostotros, a fenyő vagy a Tyrannosaurus Rex is.

    Mi természetesnek vesszük, hogy két kezünk, két lábunk van, a fejünkön vannak a szemeink, és a nemiszervünkkel gondolkodunk, de ez nem az egyetlen életképes konfiguráció.
  • ZilogR
    #44
    Nehogy valaki beleszakadjon már használni a Wikit:
    Drake formula
  • Vlala #45
    Ismerem, csak enyhén túlbonyolítja. Ez olyan, mintha a szénatomot nem C-vel jelölném, hanem B(r) x I x K(e) x Tt képlettel.
  • blackgamer
    #46
    népszerű gondolat hogy vajon észrevennénk-e az életet egy másik bolygón
    mert az idegen életet is a földi élethez hasonlónak gondoljuk
    ami lehet hiba
    de az univerzum anyagilag egységes, mindenhol a periódusos rendszer elemei vannak, mégse ismerünk olyan élőlényt aminek mondjuk kénsav folyik az ereiben vagy más szervetlen kémiai vegyület

    szerves vegyületeket létrehozhatunk kémcsőben, mégse fog élni
    vagy mégis? hiszen itt írunk a fórumba! :)
    a szerves molekulák száma szinte végtelen, szemben a szervetlen kémiával
    vagyis létrejöhetett egy olyan kémiai elegy amit ma életnek mondunk
    csak ebbe nehéz belegondolni hogy spontán létrejöhet, amikor a biológiai információkat átvivő anyag az RNS-DNS annyira komplex

    van az a történet hogy a sakk feltalálója szerény jutalmat kért:
    az első kockára egy búzaszemet, a másodikra kettőt, a harmadikra négyet, vagyis az előzőnek mindig dupláját.
    Kiderült, hogy ennyi búza nem terem a Földön.

    Az élet keletkezésében is valami hasonló kombinatorikus robbanás lehetett, csak sokkal durvábban mert a molekulák komplikáltabban állhatnak össze.
    Nekünk szerencsék volt és kialakult az élet.
    De ha így nézzük, magától ennek kicsi az esélye.
    Persze vannak a üstökös és egyéb életkeletkezés elméletek.

    Drake-formulával pedig nem lehet semmit se kezdeni. Arra jó hogy elgondolkoztasson mennyire ritkák is lehetünk.

    (ajánlom Watson - DNS Az élet titka című könyvét, egy kis rálátást ad arra mi is az élet)
  • joebacsi
    #47
    "fl = 1 (mindegyik lakható bolygón ki fog alakulni az élet)"

    Ez nagyon merész szvsz.