55
  • Gnome
    #15
    mama2 fogyatékos sajnos, most véletlenül eltalált vmit a filmből, de kétlem, h az első percnél tovább tudna nézni olyan filmeket, amiknek a mondanivalójuk kicsit komplexebb mint a Barátok Közt.
  • tigeroo
    #14
    kétlem hogy látta a filmet:)
  • Hoz_Hun
    #13
    A filmben a srácot kis malacnak gúnyolják... szerintem csak erre célzott.
  • kocsisgabor9999
    #12
    Ez nem Darren Shan feelinges? :D
  • krisztianp16
    #11
    Nem értem az ilyen embereket...
  • tigeroo
    #10
    gratulálok hülyegyerek
  • mama 2
    #9
    Kis malac, kis malac ENGEDJ BE!xDD
  • Gnome
    #8
    rám ez a film volt 2008ban a legnagyobb hatással..nagyon szép film a szó bizarrabb formájában^^
  • Carloska
    #7
    láttam csak írással gondok vannak :DDD
  • Carloska
    #6
    látom ezt a filmet már rég elérhető neten nemroszz egyszer meglehet nézni :D
  • Neoncsoves
    #5
    hmm érdekesnek néz ki!
  • immovable
    #4
    #2
  • Hoz_Hun
    #3
    A filmben nincs elmagyarázva rengeteg dolog. Ezeket nyitva hagyják, hogy mindenki azt lásson bele, amit akar. Viszont aki magyarázatot vár, annak ott a könyv.
    Sajnos a könyv magyarul nem elérhető, legalábbis egyenlőre.

    Csak a film megtekintése után olvasd el!

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Magyarázatok a könyv alapján:

    - Eli 200 éves.

    - Eli értelmi szinten megmaradt 12 évesnek.

    - Remélem ez nem dönti össze pár ember lelkét. A filmben ugyan is ezért nincs ez kifejtve, hogy ha valaki akarja akkor azt lássa bele ami neki tetszik. A sebhely bemutatás egy célzás azoknak akik olvasták a könyvet, hogy nem felejtettük ám el.
    Eli nem lány; születetten fiú, akit kasztráltak. Filmben ez nincs kifejtve. A rituális szertartás alatt fertőződött meg. Az író egy androgénnek akarta ábrázolni Elit. Sem nem fiú sem nem lány, de nem is ember. Ő egy vámpír. Nemtelen.
    Oszkár és Eli kapcsolatában nincs szerepe a szexualitásnak.

    - Eli a kérdésre hogy ő vámpír-e „nem”-mel felel (a könyvben). A vámpír szónak negatív töltése van, egy lelketlen szörnyet takar. Eli nem gondolt így magára és azt sem akarta, hogy Oszkár így gondoljon rá. Ez nem változtat a tényen, hogy ő egy vámpír.

    - „Engedj be!” Néhány vámpír hiedelembe a vámpírok csak akkor léphettek be egy házba, ha behívják őket. Ez van feldolgozva a filmben/könyvben.
    A medencés jelenetnél a végén az egyik fiúnak be kellet, hogy engedje. Erre a filmben nem térnek ki, illetve nem mutatják.

    - Elit kísérő felnőtt (Hakan) nem egy előző „Oszkár”. Habár a film alapján lehet úgy értelmezni a dolgot, hogy Eli így újítja meg követőit, nem erről van szó. Oszkár amúgy sem lenne megfelelő jelölt, lévén, hogy abszolút jó, fény az éjszakában. Ráadásul maga is gyerek így még évekig alkalmatlan lenne egy ilyen szerepre.
    Hakant egy parkban szedte össze Eli. Hakan egy pedofil, aki valaha tanár volt, de teljesen lecsúszott. Eli alkut köt vele; szálást, pénzt, és társaságot biztosít számára, cserében Hakannak „etetenie” kell és biztosítani a külső látszatot. Szerepe több rétű: mivel Eli nem szeret ölni ezt ezért kényszeríti rá Hakanra (aki szintén nem rajong a dologért), illetve Eli magányos és társaságra vágyik, legyen az akármilyen. Eli nem szerette Hakant.

    - Oszkár apja alkoholista. Olyan szinten, hogy mikor az ivócimbora megjelenik, Oszkárral nem foglalkozik tovább. Végül a fiúnak stoppal kell hazamennie az éjszaka közepén.

    - Eli szereti Oszkárt. A 200 év alatt nem volt egy barátja sem.

    - Az utolsó levele a filmből kimaradt a hossza miatt:
    (Mikor Oszkár Elinél aludt a vége fele a filmben)

    Szia. Remélem jól aludtál. Most én is aludni térek. A fürdőszobában leszek, kérlek ne gyere be. Bízom benned. Nem tudom mit írhatnék. Remélem kedvelsz engem annak ellenére ami vagyok. Én kedvellek. Nagyon. Most éppen itt fekszel és szuszogsz mellettem.
    Kérlek ne félj tőlem.

    Kérlek, kérlek, kérlek ne félj tőlem.

    Szeretnél velem találkozni holnap este? Írd rá erre a papírra ha szeretnél.

    Ha azt írod NEM akkor ma este tovább megyek. Valószínűleg ez úgy is hamarosan szükséges. De ha azt írod IGEN, akkor maradok még egy picit. Nem tudom még mit írhatnék. Egyedül vagyok. Azt hiszem sokkal jobban, mint azt képzelni tudnád. Vagy talán te még is csak tudod milyen ez.

    Sajnálom, hogy eltörtem a zenegépedet. Vedd el a pénzt ha akarod. Nekem úgy is sok van. Ne félj tőlem. Nincs rá semmi okod. Talán ezt is tudod. Remélem hogy tudod. Nagyon, nagyon szeretlek.

    A te
    Elid

    u.i.: Ha akarsz maradhatsz. De ha elmész ne felejtsd el bezárni az ajtót magad mögött.
  • precision
    #2
    én mindenképp meg fogom nézni! :)
  • Hoz_Hun
    #1
    Engedj be!
    (Låt den rätte komma in)
    (Let the Right One In)
    2008

    Ez a film megérdemel egy külön topikot szerintem. Magával ragadó történet, rendkívül hangulatos film. Alapvetően lassú folyású, de nem lehet rajta unatkozni. Nem ijesztgetős vámpírfilm, inkább lélektani. Aki Penge szerű akciókat vár a csalódni fog, nem így közelíti meg a vámpírtémát.

    Sztori
    Stockholm fagyos és meglehetősen nyomorúságos külvárosában járunk, valamikor a nyolcvanas évek elején. Hősünk, Oskar Eriksson teljesen átlagos, ám magányos 12 éves kisfiú. Próbálja ép bőrrel megúszni, hogy osztálytársai állandó jelleggel terrorizálják. Otthon - ahol édesanyjával kettesben élnek - titkon sorozatgyilkosokról szóló újságkivágásokat és más hasonló dolgokat gyűjt. Egy nap egy fán, nem messze Oskarék házától egy rituálisan meggyilkolt fiú holttestére bukkannak. Oskar eközben megismerkedik Elivel, aki a szomszéd lakásba költözött egy idősebb férfival - akiről a néző hamarosan azt feltételezheti, hogy az apja. A kis Eli ugyanolyan magányos, mint Oskar, így hamar barátságot kötnek.
    (Forrás: Port.hu)

    John Ajvide Lindqvist könyve alapján készült, ami hatalmas siker volt Svédországban. A fogató könyvet is ő írta és rendkívül jól átültette filmbe saját könyvét. Tomas Alfredson rendezte. A film Morrissey Let the Right One Slip In című dalából kölcsönzi címét. A dán-svéd Hoyte van Hoytema operatőri munkája pedig csodálatosan szép, gyönyörű.
    A rendezővel (angolul) itt olvasható interjú.

    Utóbbi idők legjobb vámpíros filmje. Jellemzően, még szinte be se mutatták az amcsik lecsaptak rá és már be is jelentették a remaket ami 2010-re várható. Ami egyfelől érthetetlen, mert egyszerűen ez a film így jó ahogy van, ehhez többet nem nagyon tudnak hozzátenni. A gyerekek színészi játéka abszolút megragadó, szóval nem tudom miben akarnák túlszárnyalni.

    Remélem sikerül az e témára fogékony embereknek felhívni erre az európai, Svéd remekműre a figyelmet.