103
napelem - avagy jövőtudatos gondolkodás
  • krajcsovicsanna
    #103
    Én a napelemtechnika.hu oldalon kértem segítséget. Először csak érdeklődtem, aztán jó pár levélváltás után kijöttek felmérni a terepet. Ők is csinálták meg végül nálam. Nem bántam meg! Kb. 1 éve van meg, csak jókat tudok róla mondani.
    Utoljára szerkesztette: krajcsovicsanna, 2017.03.06. 14:18:15
  • polarka
    #102
    nemtom, biztos van aki így reagál

    olvasgattam az OBA.hu-n:
    '93-ig volt korlátlan, akkor hozták létre az OBA-t. Azóta az OBA garantálja. 2011-ig 50ezer euró volt a határ.
    Viszont az OBA-nak 1%-ra van fedezete és az is magyar államkötvényekben.
  • Molnibalage
    #101
    Ennyi erővel ne építs semmit, ne vegyél meg semmit, mert történelmi példa alaján úgy is el lehet venni. Legyél öngyilkos és akkor te vetted el az életed is. Nehogy már mást tegye...

    A folyószámlán betétekért 2011 eleje óta 100 ezer Euróig állami garancia van, azelőtt asszem korlátlan volt, de az EU miatt változott ez meg.
  • polarka
    #100
    Úgy emléxem, h a történelem során a radikális politikai változások idején ilyen előfordult. Legfeljebb nem államosításnak nevezték.
  • polarka
    #99
    A navajonkik is elvihetik (az életeddel együtt), ha olyan környéken laksz. Főleg, ha nekik is kell a frigojukhoz és a lámpájukhoz.

    Köszi a linket, később ha lesz időm még kiegészítem a számolást. A házigazda meg kitehetné bannerba.
  • Molnibalage
    #98
    Az ilyen dumától megyek a falnak. Folyószámlát nem lehet államosítani. Olyan, mintha az mondanád, hogy államosítják a lakásod vagy a kocsidat vagy államosítják a készpénz megtakaríásodat.

    Akkora facepalm kellene ide, hogy kilógna a képernyőről.
  • Danny1987
    #97
    http://www.alfanap.hu/megterueles-kalkulator-xls.html
  • Danny1987
    #96
    mi a fontosabb hogy a bankban legyen 3 5 milkád(amit lehet hogy majd államosítank) vagy hogy otthon éjszaka is tudj olvasni lámpafény mellett esetleg a frigod menjen nappal is.

    a jövőben az energia drágulni fog.
  • polarka
    #95
    De komolyan, most kb mindenki magának számolgatja, fontolgatja meg újra és újra, közben meg egy kalkulátorral is mindenki elintézhetné. Időspórolás lenne sokmillió embernek. Arról nem is beszélve, h még pénzt is spórolna.
    És egy másik számolás, ami a környezetszennyezéssel is számol.
  • polarka
    #94
    Kéne egy kalkulátor. Ugye azt csak egyszer kell megírni figyelembe véve, amiket itt is számolgattunk és aztán az aktuális árakkal mindig gyorsan lehetne ellenőriznie mindenkinek, h megéri-e neki.
    Ahol komolyan gondolják a dolgot, ott biztosan csináltak már ilyet legfeljebb nem tették publikussá.
  • Freeda Krueger
    #93
    Lehet rá támogatást kapni.
  • Molnibalage
    #92
    Kalandvágyó lelkek lehetnek. Más tippem nincs. Magánszemélyként nem tudom, hogy kaphatsz -e rá támogatást.

    http://www.youtube.com/watch?v=QUreMc-o2Nc

    Minden nap eltekerek mellette helyi lakosként, de soha nem kérdeztem meg a gazdáját, hogy mi célja volt vele.

    Én és más is számoltnuk basic alapmodellekkel és próbáltunk hurráoptimisták lenni, de egyszerűen nem látom a befeketetési lehetőséget benne. Legjobb esetben is azt jön ki, hogy talán '0' úgy, hogy egy rakás szabadidőd elmegy rá. A szabadidőmnek az órabére meg olyan, hogy az itthon meg nem fizeti senki... :)
  • polarka
    #91
    Akkor már úgy 20 év körül járunk.

    1ébként, akik telepítik, azok hogyan számolnak, h sztük nekik megéri?
    Állami támogatással?
  • Molnibalage
    #90
    A napelem jelenleg úri hobbi. Teljesen függetlenedni nem tudsz a hálózattól és egy visszatápra is alkalmas rendszer tervezéssel és engedélyezéssel kb. 3 milla.

    Viszont a megtérülés nem 3 milla / Y év * Z éves fogyasztás. A 3 millának egy mezei folyószámolára téve - na nem is OTPs-re... - kapsz 6,25% kamatot lekötetlenül. Igen az infláció lejön, de ha 4%*-os inflácoóval számolt akkro is ~ 5 milla lesz 15 év alatt a 3-ból.

    A rendszeredet meg nehogy azt hidd, hogy soha nem kell karbantarni. Ha csak egy komolyabb hiba van, akkor tízezreket vagy százezreket is rákölthetsz.

    Ez mindez akkor él, ha van felesleges 3 millád. Erre hitelt felvéve a ccuc a kamatok költségét nem termeli ki...
  • polarka
    #89
    Köszi, jó ez az oldal. Az aksi azért nincsen benne, mert a koncepció itt az, h a hálózatba termelsz és oldja meg az ELMŰ a tárolását, ha akarja.
    Tehát, akkor ezen oldal alapján megtérülési idő úgy 13 év. És ha jól tudom, akkor 25 év a napelemek élettartama (jó minőségűeké) és még egy inverter csere is kellene ezen időszak alatt (+410 000Ft). Ami +2,4év.
    Vagyis összességében 15,4év megtérülés és 20-25 év élettartam.

    "itt az ára amit te számoltál az az hogy hány óra van egy évben szorozva 300Ft-al nem tudom mit akartál ezzel."
    Te mondtad, h Mo-n 300Ft/W a napelem egységára. Aszerint számoltam.
  • Danny1987
    #88
    "Az egy évben 300*24*365Wh=2628kWh energia."

    Ha jól értem ~2600kwh kell 1 évre. Akkor a 300w-os rendszert hanyagold neked 2,6kw-os kellene. Ezek már millás tételek.

    "Ha 1W-os napelemnél 1 évben 1kWh energia várható, és ennek ára 300Ft, akkor 300*2628Ft=788400Ft"

    http://www.bacs-napkollektor.hu/napelem.html

    itt az ára amit te számoltál az az hogy hány óra van egy évben szorozva 300Ft-al nem tudom mit akartál ezzel.

    "CNPV 2,6 kWp napelem rendszer ár (havi kb. 14 000 Ft villanyszámla)
    2 173 605 Ft" ez jó neked a megtérülés kb 13 év akukat nem láttam a leirásban szóval még az is kéne.


    "Erre a korrekciós tényezőre nem tudsz adni egy linket, h hogyan számolták ki?"
    Tapasztalati úton




  • polarka
    #87
    Akkor az említett korrekciós tényezővel:
    300W teljesítményre volna szükség éves átlagban. Az egy évben 300*24*365Wh=2628kWh energia.
    Ha 1W-os napelemnél 1 évben 1kWh energia várható, és ennek ára 300Ft, akkor 300*2628Ft=788400Ft
    Megtérülés ideje havi 9000-rel számolva 7,3év.
    4szeres árral az egyéb ktg-ekre 29,2év.

    Erre a korrekciós tényezőre nem tudsz adni egy linket, h hogyan számolták ki?
    A 4szeres ktg reális?
  • Danny1987
    #86
    "nem egyenletes teljesítményű megvilágítást és a mo-i viszonyokat"

    ettől korrekciós tényező
  • polarka
    #85
    és ebbe a korrekciós tényezőbe beleszámolták a nem egyenletes teljesítményű megvilágítást és a mo-i viszonyokat?
  • Danny1987
    #84
    nem van egy korrekciós tényező 0,5-0,6-os szorzat.
    tehát máris csak 1000 órával kell számolnod.
    jobb esetben 1200.
  • polarka
    #83
    Mondjuk a legalsó táblázat "ideális légkör esetén"-ről szól.
    A "merőleges síkon mért sugárzási átlagértékek (kWh/nap)"-et is átlagoltam egy évre, az 333W/m² lett. Vagyis még jobb a helyzet, mint a számításomnál, ha tudjuk végig követni Napot.
    Tehát az a kérdés, h rossz légköri állapotok mennyivel csökkentik a korábban számolt értéket. Vagy pedig az, h ha nem tudjuk merőlegesen mozgatni, akkor az mekkora romlást idézne elő a teljesítményben. De úgy tippelem, h a 20 évig nem jutunk el így sem.

    No meg persze az, h mennyire megbízhatóak az oldalon az alapadatok. És hol vannak megbízhatóbbak.
  • polarka
    #82
    Nah annak a táblázatnak az alsó sorát elbaxták.
    291 jön ki a jobb alsó cellába. Így 300-zal 10/3-os szorzót kell használni.

    300.000Ft a napelem értéke.
    33,3 hónap megtérülés.
    4szeres egyéb ktg-gel 11év.
  • polarka
    #81
    Átlagosan 300W-ot produkáló napelem.

    Eszerint 2000 órával kell számolni.
    A szimpla összeszorzással meg annyi a bajom, h hiába van annyi napsütéses órád, ha nem 1kWh sugárzás az adott mind a 2000órában.
    [URL=http://www.origo.hu/idojaras/20120516-zuhan-a-napelemek-ara-europaban-olcso-napenergia-kinai-gyartol-arverseny.html]"A napelemek csúcsteljesítményét kWp-ben mérik, ahol laboratóriumi körülmények között egyenletesen 1000 W fényintenzitás éri négyzetméterenként az eszközt."[/URL]

    Ám úgy látom, h az általam hivatkozott oldal alján elírták az átlagszámítás értékét. 589 helyett 389 (így a számításomnál 600 helyett inkább 400-zal kell számolni és 5/3 helyett 5/2-del szorozni).
    Így 225ezernyi napelem és 22,5hónap jön ki. 4-szeres egyéb ktg-gel 7,5 évnél járunk.
  • Danny1987
    #80
    a párbeszéd onnét indult hogy 300 wattos napelemet akartál ami szerinted havi szinten kb 200kwh termel.
    Na most 300 w napelem mo kb 300 kwh energiát termel.
    Ezt úgy számolod ki hogy van kb 1000 napsütéses óra amivel számolnod kell.
    ami 300000wh egy évben ami 300kwh energiának felel meg.
  • polarka
    #79
    Tehát akkor 8-szor annyi napelem kéne.

    "300w-os napelemmel 1 évben kb 300kwh energiát tudsz termelni."
    Ez empirikus tényként kezelendő? Saját tapasztalat?
    Mert én leírtam honnan jött, h mennyi napelem kéne.
  • Danny1987
    #78
    "a 300W az havi kb. 200kWh"

    300w-os napelemmel 1 évben kb 300kwh energiát tudsz termelni.
    A havi 200kwh kb 2,4kw =2400w -os rendszer kell legalább(most ne számolunk a nyár tél/ idő energia különbséggel)
  • polarka
    #77
    elnéztem a napsugárzás mértékegységét

    a bejövő sugárzás egy vízszintes felületen átlagosan 600W/m² link
    az általad linkelt origo cikk alapján 1kW/m² beérkező fényintenzitásra szólnak az árak wattonként
    tehát 5/3-szor annyi napelem kell, mint amennyi 1kW/m² esetén kellene
    Kelljen átlagosan 300W
    300Ft/W árral a napelemek ára:
    90.000Ft*5/3 = 150.000Ft

    a 300W az havi kb. 200kWh, ami 22Ft/kWh-val és 27%-os adóval 5600Ft, ha az ELMŰtől teljesen megválunk, akkor további 4600Ft rendszerhasználati díjtól szabadulunk meg. Vagyis havi 10ezer Ft-ot nem fizetünk nekik, persze feltéve, h teljesen függetlenedtünk. Amúgy a rendszerhasználat egy része fogyasztás alapú, tehát legfeljebb 1000Ft/hó maradna.
    Vagyis maradhatunk akár 9000Ft/hó megtakarításról. Így 17 hónap kell a 150.000Ft megtérüléséhez. A teljes képhez pedig, ahogy mondod jön az általad is említett inverter, szerelés és aksi. 3- vagy 4szeres szorzó? (Vagy több?) Az még mindig nem 20 év.
    Igyekeztem a kerekítéseknél mindig a rosszabb irányba kerekíteni. Tehát valszeg vmit még mindig nem vettem figyelembe vagy vmit rosszul, mert a 20 évig még nem jutottam el.
  • Danny1987
    #76
    ezt nem tudom hogy számoltad ki de itt azért sok mindent kalkulálni kell.

    pl mo-on nem fogsz kapni 0,9euro/watt áron napelemet. szerintem idehaza olyan 300Ft lehet vagy még magasabb.
    akkor kell még inverter is
    akkumulátor sem árt ha van
    +szerelési anyagok +munkadíj

    szerintem egy ilyen 300W-os napelem rendszer kb 300-350e Ft lehet.

    számold ki 1 évben 300 w napelemmel kb 300 kwh energiát termel. 1 kw kb 50Ft 15000Ft egy évben.
    kb 20 év a megtérülés 300k esetén.

    De még bele lehet számolni azt is hogy tudsz erre kérni állami támogatást + az energia árak emelkedése.
    Így rövidülhet az idő.
    (persze lehet kicsit optimista voltam az árakkal kapcsolatban).
  • polarka
    #75
    úgy saccolom, ha 2-300W kéne, akkor a napelem ára egy év alatt megtérül
  • polarka
    #74
    No akkor lehet, h már megéri az egyéni fogyasztónak is?
  • Danny1987
    #73
    Zuhan a napelemek ára Európábanl
  • immovable
    #72
    Nagy hatékonyságú napelem a Caltechtől
  • Desiderata #71
    évek óta kecsegtetnek minket az olcsón elérhető és relatív időálló napelemekkel
    valaki tud infót hol áll a dolog manapság?
  • Aquir
    #70
    most már ez is xD
  • Aquir
    #69
    Különben már vannak külön topikok: Geotermikus enegia topik, Szélenergia topik, úgyhogy ezekből következik hogy a fórumozók úgy döntöttek hogy szétszedhetjük őket
  • Aquir
    #68
    haragos-zöldek xD már aki olyan
  • Aquir
    #67
    Alternatív?
  • atomkrumpli
    #66
    mintha csak 1 ember beszélgetne önmagával, úgy látom fejlődnek a marketingesek egyre ügyesebbek, érdekelne mennyi pénz jár egy ilyen "spontán" Astroturfing topigért ?
  • bardocz
    #65
    Atomerőmű?
  • R0zs0máK
    #64
    Azért annál többet :))