18
  • moikboy
    #18
    kötve hiszem, ugyanis mexikóban őshonos a növény.
  • dez
    #17
    Kicsit azért egyoldalúan nézed az egészet.
  • dez
    #16
    Fertőtlenítő hatása is lehetett.
  • Doktor Kotász
    #15
    "Azért szerintem a középkorban is volt abban a füstölőben tömjén mellett egy kis salvia is ... :P"

    A templomi füstölőnek egyetlen funkciója volt.
    Képzeld el a Notre Dame-ot!
    Most képzelj el ezer hívőt a középkorban!
    Segítek: Olyan büdösek, mint egy csöves az aluljáróban.
    Na most rakd össze!
    Ezer büdös ember bezárva egy terembe...

    Sejted már, hogy miért használták a tömjén füstöt?
    Az volt a középkori Ambi-pour. :-D
  • craesh
    #14
    teljesen igazad van. kultúrától függ az érzékelés.
  • rigidus
    #13
    Megha csak a fustoloben... Lasd: #4
  • hdo
    #12
    Azért szerintem a középkorban is volt abban a füstölőben tömjén mellett egy kis salvia is ... :P
  • rigidus
    #11
    Ezt most fejtsd ki, legy szives, mert nem ertem. :)
  • balee66
    #10
    Igazad van, de tévedsz.

    Az audióvizuális hatás példáúl a művészetben érvényesült.
    Az ókorban voltak olyan népcsoportok, akiknek a művészete jóval fejletebb volt a miénkél. Pl, egy állatot ábrázoló rajzot ők teljesen máshogy érzékeltek. Mi csak egy állatot meg egy bottal hadonászó pálcika emberkét látunk benne, de ők "érzékelték" a vonalakat, a színeket, a formákat, ezeknek minden egyes pontatlanságát, a színek harmoniáját, ...
    Bennük ez jóval erősebb érzeteket és élményt váltott ki, mint a mostani műkedvelő emberkékben, amikor meglátnak egy szép festményt.
  • rigidus
    #9
    > Az inkakra erosebben hatott az audiovizualis hatas...

    A kozepkori keresztenyekre meg nem mi? Veletlenul se perdultek tancra a szuzmaria szobrok, szentek szobrai meg a plafonon az angyalok freskoi mikor mindenki be volt tepve... Aztan mikor a pap beszolt: "en vagyok a ti atyatok", mindenki leborult mert bevettek. A nagymise (a nagy zuhanas) vegen mar csak azt kellett neki megmondani mit tegyenek: belepjenek a seregbe, haboruba menjenek, szolgaljak a helyi foldesurat vagy agyjak oda neki a lanyukat, stb. Evszazadokig mukodott...
  • Narxis
    #8
    Ne szemetelj már te szellemileg sérült.



    Na ilyen helyekre mennék én is régészkedni. :)
  • Mentol
    #7
    Bezzeg ez a Burger fickó milyen lehúzós. Tipikus akadémikus hozzáállás...
  • gyuri12
    #6
    Nagyon jó kis cikk!
  • Tetsuo
    #5
    Az inkakra erosebben hatott az audiovizualis hatas.. a kozepkori keresztenyekre tobbnyire az agymosas. Rank pedig mind a 2:
    Agymosas minden mediabol, olyan fizikai hatas ami atlepi az emelt kuszobunket csak betepve a diszkoban.. de az odabaz! ;)
  • rigidus
    #4
    Ezek nem ujdonsagok, Europaban is evszazados multja van. Az ujdonsag esetleg az lehet, hogy ennel evezredekkel korabban egy masik - akkoriban meg elszigetelt - foldreszen is alkalmaztak.

    Eleg ranezni egy tetszoleges kozepkori templomra kivul vagy belul vagy tesztelni az akusztikat. Tobb meter magas bejarati ajtok, "ijesztoen" magas belter, na meg aztan a nagyharang + tobb meter magas orgonasipok es/vagy korus. Hahajj, hivek beteptek a mise kozepen az opiummal atitatott ostyatol, pap meg ivott is ra, korus es/vagy kantor meg odacsapott az oktavoknak...

    Mi valtozott? A technika. Akkor templomban hulyitettek, demoralizaltak, manipulaltak a jonepet most meg diszko + tv + mozi, stb, stb, stb.
  • passatgt
    #3
    Így olvastam:

    "Egy részeg szerint..."

  • balee66
    #2
    Jó ez. Jó nyomon jár a prof.
  • AzUs
    #1
    ejha!