101
  • peterviola
    #101

    Üdv mindenkinek!
    Még új vagyok közöttetek, de máris szeretnék figyelmetekbe ajánlani egy videot. Mars-már megint hazudtak!
    Link: http://data.hu/get/4223856/Mars-mar_megint_hazudtak.flv]

    Érdemes megnézni. Üdv!
  • Epikurosz
    #100
    gitt
  • Epikurosz
    #99
    A csillagmérnökség nálunk még gyerekcipőben (sem) jár, de én látok benne fantáziát.
  • Epikurosz
    #98
    Vasmagú testet kell odavontatni, amelynek felső rétegét víz és széndioxid alkotja.

    De egyszerűbb, ha a földi szemetet odavisszük, abban benne van minden.

    Ezt hívják rendes helyeken a kezdő csillagmérnökök bolygóközi hulladékelhelyezésnek.
  • rotaboy
    #97
    Esetleg van valami megoldásod az elektromágneses tér létrehozására is? Mert anélkül nem valószínű, hogy tartós életet lehessen oda telepíteni. Elég komoly ott a kozmikus hátérsugárzás, amit a DNS nem nagyon komál, meg aztán a légkőrt is sokkal hamarabb elpárolog egy elektromágneses pajzs nélkül.
  • valamit
    #96
    Igazából valószínűleg vízben könnyebb létrehozni életet, mint megteremteni egy megfelelő légkört. Mivel víz lehet helyhez kötött (egy-egy tó, tenger), a légkört meg teljes egészében kell megteremteni. Illetve a víz sótartalmával lehet még játszani is, így -5-től akár +35 fokig lehet élhető. Ergó valószínűleg előbb vízi életet lenne érdemes teremteni. Plusz esetleg még némi ilyen medveállatkához hasonló szuper szárazföldi lényeket.

    Szóval el tudom képzelni, hogy mondjuk az aszteroida övből lesz egy csomó kisbolygó beletolva a Marsba, amiknek nagy a víz és szén-dioxid tartalma, hogy meg legyne a kellő hő és folyadék állapotú víz. (utána már csak elektromosság kell valahonnét, hogy a víz egy része szétválljon oxigénre és hidrogénre, légkörnek) Aztán ebbe a vízbe lesz telepítve élővilág, meg némi erősen ellenálló, mint a medveállatka, a partra. Talán érdemes lenne számolni azzal is, hogy a törmelékek a becsapódás után egy olyan Holdat alkothassanak, ami a Mars dülöngélését stabilizálja. Na, és akkor felébredtem :)
  • Epikurosz
    #95
    Nos, egy pár medveállatka kell, oszt hadd szaporodjanak, hajtsák uralmuk alá azt a piros bolygót - amíg mi meg nem érkezünk. :-))

    Ha van ott marsi medveállatka, akkor küzdjenek meg, és amelyik a tökösebb lesz az lesz a nyerő. Különben, nem adok két fillért azokért az esetleg létező marsi medvékért, eddig miért nem csináltak semmit? Most akkor kuss legyen nekik.

    Igazából azt szeretem ezekben a kis állatkákban, hogy olyan kis édesek, egy konzervdobozban annyi elfér, amennyi be tud indítani egy terraformálást. Nem kell ide semmilyen modern technika, kérem. Ja, esetleg két másik doboz kellene: egyikben talajbaktériumokkal (jó sok anaerob baci kell oda), a másikban valami gombaszerű lényekkel.
    Oszt hadd szóljon. Nem is néznék arrafelé, csak 100 év múlva. tudod, olyan ez, mint a vadontartás, vagy hogy hívják (kihajtják a libákat a rétre, hadd egyenek, este csak be kell hajtani őket. Nem sok beruházás kell hozzá.)
    Hát nem csodálatos?
    :-)
  • valamit
    #94
    "mennyi medveállatka kell amitől már egy új ökoszisztéma létrejötte beindul és a folyamat önfenntartóvá válik?"

    ha kellően gazdag tápanyagban a környék akkor esélyes az sokat segíthet; ráadásul esélyes, hogy ragadozói se lennének

    "hogyan viszed őket oda?"

    ezek a lények 1 miliméteresek, olykor kisebbek, és a jelek szerint az úton se lennének túl igényesek

    "működő lesz-e ez az elővilág?"

    ezt helyben kell nyilván tesztelni

    "másrészt mi lesz akkor - már ha van ilyen - a marsi "medveállatkákkal"? "

    igen, tény, ez a veszély fennáll. ez az amire a legnehezebb odafigyelni, mert ez sok további kutatómunkát igényel és mindet a Marson.

    "mit fogsz ültetni a "marsi hunmuszba" (ami elvileg a döglött medveállatkákból, és az ürülékükből áll majd)?"

    nem feltétlen ültetni kell, ha működik a rendszer lehet talán keresni ragadozót rá. tény, hogy ez nagyon kezdetleges élővilág lenne. előbb a légkörrel és a hőmérséklettel kéne talán megpróbálkozni valamit csinálni. mert ha enyhébb lenne a klíma, ne adj isten az ott lévő jég egy része felolvadna, akkor a víz sokat javítana az élet létrehozásának a lehetőségén, mivel abbav nem kell a spéci légkör az ottani élővilágnak.
  • ericghar
    #93
    ami az első problémát jelenti az a mennyiség. mennyi medveállatka kell amitől már egy új ökoszisztéma létrejötte beindul és a folyamat önfenntartóvá válik? hogyan viszed őket oda? működő lesz-e ez az elővilág? másrészt mi lesz akkor - már ha van ilyen - a marsi "medveállatkákkal"?
    erre nincsenek működő modelljeid, mint ahogyan az is kérdés, hogy mit fogsz ültetni a "marsi hunmuszba" (ami elvileg a döglött medveállatkákból, és az ürülékükből áll majd)?
  • valamit
    #92
    például ha van működő vulkán a Marson, akkor annak környékén kénből táplálkozó baktérium. vagy olyanok amik a marsi talajba megtalálhatják a szükséges tápanyagot (ha már egy spárgának elég jó, akkor csak akad baktérium is)
  • valamit
    #91
    baktériumok még talán lehetnek nekik tápláléknak. azok közt is akadnak viszonylag ellenállóak. lehetőleg olyan kell, ami a marsi viszonyok közt, legalább valahol megél
  • ericghar
    #90
    Ez a körülmény is adot a Marson?

    "Többnyire növényi nedveket szívogatnak, de előfordulnak köztük baktériumokat zsákmányolók, és egyéb ragadozók is."
  • Epikurosz
    #89
    Ehhez már most adottak a körülmények a Marson.
  • Epikurosz
    #88
    Az ilyen medveállatkákkal valóban neki lehetne fogni mondjuk egy vékony humuszréteg kialakításának a Marson, amelyre aztán egyéb organizmusokat lehetne telepíteni.
  • Epikurosz
    #87
    Az ötlet jó, szerintem nem is új, csak nincs meg hozzá az erő. Egy kutatóállomást nem tudunk fellőni a Marsra, nemhogy aszteroidát belevontatni.
  • valamit
    #86
    szerintem kezdetnek pl. egy medveállatka sokkal jobb esélyekkel indul. aztán ha már van valami, arra lehet szépen lassan építkezni.

    ahogy múltkor is írtam, én el tudnék képzelni olyant is, hogy ion meghajtással aszteroidát tolni a Marsba és ezzel az élet (vagy akármi számára) hiányzó elemeket pótolni. például ha víz kell, akkor olyant, amiben az van, ha CO2 a felmelegedésért, akkor olyant, stb. picit olyan lenne, mint a főzőcske, csak itt egy bolygó lenne a fazék, az aszteroidamező (vagy esetleg valamelyik bolygó egy holdja) meg a fűszerpult. innen is egy kicsi, onnan is egy kicsi, aztán már egész más az íze :)
  • Epikurosz
    #85
    " jó még van 1-2 söpredék.. meg 1-2 újságíró, akit el kéne távolítani "

    Azért van abban valami abnormális, hogy benézel ide nagyon ritkán, akkor is csak azért, hogy elmond, hogy kiket kellene innen kirúgni.
    Nem vagy te véletlenül kakukkmadár?
    Ku-ku!
  • who am I 7
    #84
    Nyílvánvalóan kiröhögöd azt aki hülyeséget állít.Mivel meg tudod különböztetni, de ebből nem kell általánosítani, meg be"godzilláskodni" a topikba, h márpedig te itt mindenkit kiröhögsz és amúgyis te vagy Jézus és úgysem érthettek meg.Válaszolj neki valamit azt csá.Nem halsz bele, nyugodj meg, nem vagy egyedül a világon attól függeltenül, h tényleg qva sok a hülye.



    Hogy On is legyek végre : Ezt eddig is tudtuk.Epiék meg megint a saját kis álomvilágukat hajkurásszák :D ami ha úgy lenne, akkor sem lenne tökéletes, mert nincs igazság :) és nincs 100%-os önálló és önzetlen civilizáció..úhhh..utópisztikus hangulatom lett rögtön..
  • Czibu
    #83
    Emlékszem volt egy olyan film, melyben elkezdték mohával terra formálni a mars bolygót csak aztán megjelent valami élősködő, mely felzabálta, de ez már csak részlet kérdés. viszont sehol sem olvastam olyat, hogy ez a való életben is megvalósulna. semmi esélyét nem látom, hogy a moha a marson is megélne, de azért egy próbát megérne. Igaz most avval vannak elfoglalva hogy volt-e élet a marson ez az akció az egészet keresztbehúzná, ha földi növényeket, és baktériumokat vinnénk a marsra.
  • Caro
    #82
    Persze, ez így van, de vannak dologok, amire senki nem költene pénzt, mert közvetlen haszonnal nem kecsegtet. A Mars-kutatás is ilyen dolog.
    Ettől még ez nem ablakon kidobott pénz, mert lehet, hogy egyszer nagy hasznát fogjuk még venni a most megszerzett ismereteknek. Majd akkor beszáll a tőke is.
  • uwu
    #81
    Igaz, hogy ezt a topikot hazavágtam kissé, de a 77-ben leírt jelenség szörnyű, nem tudom szó nélkül hagyni. Remélem ezután a többi cikkel kapcsolatos beszélgetések során nem kerül elő ilyesmi.

    Szerintem hamarabb megyünk a holdra bányászni robotokkal, én nem hiszem, hogy a mi életünkben látni fogjuk amint nekiállnak átalakítani a Marsot.
    Marsutazást remélem azért még látok.
  • Palinko
    #80
    egyet értek, én nem szoktam hozzászólni a témához amit nem értek, de szeretem más véleményét olvasni, legközelebb szerintem javítsd ki amivel nem értesz egyet, és tedd a legaljára, hogy nem kéne minden hülyeséget beírkálni, persze ne ebben a lenéző stílusban.
  • FlyingV
    #79
    a f*szért van az, hogy már az SG.hu-s topikok sem olvashatóak atyaég, pedig olyan másfél-két éve még örömmel jöttem ide fel..

    pont ez a 3 sötétség (igaz, uwu-t még nem láttam eddig) nem kéne kb ide és hijj mindjárt szebb lenne a helyzet... jó még van 1-2 söpredék.. meg 1-2 újságíró, akit el kéne távolítani (és itt most pont nem a megint jó kis cikket írt Balázs Richárd-ra gondoltam)..

    -----------------------------------------------------------------------


    amúgy én spektrumon nézegetem ezt a Marsos sorozatot és eléggé megdöbbentő abba belegondolni, hogy amit 2000-ben én személy szerint csak sci-fi írók, meg játékok készítőinek a leg'eszementebb', pontosabban legtávolabb megvalósítható fantáziálgatásának gondoltam, az már az én időmben megindulhat: nevezetesen benépesíteni egy másik bolygót.. vagy akár hasonlóvá varázsolni, mint a Földet (igaz, ahoz jópárszáz év kellhet még).

    Illetve várom már nagyon azt a pillanatot, amikor először ember lép a Marsra! Az lesz csak az igazán izgalmas! Mert az is igaz, amit ugyancsak az említett műsorban láttam, hogy egy a Földről irányított robottal sokszor nehezebb pl megkülönböztetni egy fossziliát egy tök 'értéktelen' kőtől, míg egy ember odanéz a földre és nocsak az csak nem egy - volt - marslakó?:)
  • uwu
    #78
    Ezt csak azért mondod, mert nem voltál itt, mikor valamelyik okoska bebizonyította magának, hogy a zuhanó testre nem hat erő. Nem lehetett rávenni, hogy belegondoljon mitöl gyorsul.
    Ilyen esetekben nincs mit tenni, marad asírva röhögés.
  • uwu
    #77
    Ha nem tünt volna fel itt sok embernek az a szórakozása, hogy rákeres az aktuális témára és osztja az észt. Ott szokott kibújni a szög a zsákból, mikor a csevegés közben bebizonyosodik, hogy az illető nem is érti azt amit a frissen talált forrásból szerzett. Ezeket az embereket szokták SG professzorként emlegetni.
    Igazából ez az ami etikátlan, és szánalmas. Bocsánat, hogy nem fejtettem ki korábban részletesen, akkor nem lett volna félreértés.

    Egyébként nekem sincs időm erre, majd máskor folytatjuk.
  • uwu
    #76
    Ezt hazugság, én nem mindenkit hülyéztem le, csak azt aki baromságokat ír.
    Csak tüntetőleg beírtam valamit amivel kifejeztem, nemtetszésemet, nem értem miért foglal valaki állást olyan témában amiről fogalma sincs. Nyilvánvaló, hogy olvasott valamit, amit nem értett meg, és idejött okoskodni.

    Abban igazad van, hogy nem reagáltam a hozzászólásokra, csak annyit írtam, hogy sok hülyeség hangzik el, de ezt fölösleges tagadni, mert így van.
    Mások már leírták helyettem helyesbítéseket, én csak türelmesen kivártam.

    Egyébként a melléütés nem helyesírási hiba, csak annak tűnik.
  • who am I 7
    #75
    "az űrkutatás felesleges," Kérném a hsz számot, ki írta le így.

    "helyett bemásol valamit a wikipédiából, és azt saját álláspontjaként tünteti fel"
    Mi ebben a hiba?Ha egyetért xy álláspontjával?Vagy, ha te hallottál vmiről magyarázatot, és beszélgettek társaságban, mindig mellémondod, hogy kitől hol mikor láttad/hallottad?Nem tudsz megkülönböztetni saját gondolatot?Felvilágosítalak, h lehet az embereknek saját gondolata, és attól, h te tudod, h a wikin megtalálható, nem biztos, hogy onnan nézte (persze vannak egyértelmű esetek, de szvsz ez akkor sem főbenjáró bűn).Az ég kék.HA valaki ezt állítja, hogy szerinte az ég kék akkor az nem a saját gondolata, és csak másé lehet, igaz?Nyílván ez egy egyszerű példa, de csak szemléltetni a hülyeséget.

    "etikátlan magatartás egy topikban." Troll Dredd

    Többi hülyeségre nics időm...
  • Epikurosz
    #74
    arany => arány
  • Epikurosz
    #73
    arany => arány
  • Epikurosz
    #72
    "Mégegyszer a produktív minden amit a piac önkéntesen kér, a nemproduktív minden amire a piacnak nincs szüksége de valakinek hatalmában áll, hogy kényszerítse mert neki az érdekében van. "

    Piramisra nincs szükség, sőt, olyan nagyon Large Hadron Collider-re (nem jut eszembe magyarul) sincs, ezeket csak az istenhittel megtámogatott fáraó intézménye, ill. a tudóspapok által kikupált brüsszeli bürokrácia-vízagy tud elrendelni és kivitelezni. Ezek részben presztízs-, részben alapkutatásokat segítő beruházások, amelyeknek áttételesen van hasznuk. Ide sorolható még rengeteg projekt, az ISS is, a Marsra menetel is stb. A magánszféra ezeket a projekteket nem tudja pénzelni, vagy ha tudná is (pld. Bill Gates, ha telejs vagyonát erre szánná, akkor simán el tudna indítani egy Hold-projektet), nemzetbiztonsági (hun van még a Föld-biztonság?) szempontból nem megengedhető a működésük. Igazából, visszatértünk az örökös dilemmához: mennyi az ideális, optimális arany ezen a téren?

    Amúgy meg, szerintem ezeket te is mind tudod és vallod, én csak arra hívnám fel a figyelmed, hogy a piac sem mindenható, nem tud mindent ideálisan szabályozni. Az államnak, illetve esetleg az államot majd felváltó globális intézményeknek van létjogosultsága, megfelelő mértékig.
  • Palinko
    #71
    ok akkor ha szabad belédkötök én is, bár nem fogom értelmesen és helyesírás mentesen megfogalmazni mint te, de ez engem nem érdekel. szal a lényeg, hogy páran állítottak valamit, te mindenkit lehülyézel, mert legjobb tudása szerint kifejtették gondolataikat, és állításod szerint csak röhögsz rajtuk, miközben te nem írtál semmit álláspontodról,vagy arról miben hibáztak, tehát szememben te vagy az igazi barom még be nem bizonyítod ennek ellenkezőjét. ha tényleg igaz, hogy régen megpróbáltad jó irányba ferdíteni a véleményeket állításod szerint, az egy dolog hogy nem sikerült, azóta lehet kicserélődött az olvasó bázis, ha mégsem, nem tudom még minek irkálsz flém keltő hozzászólásokat, amire csak ilyen nem témába vágó választ lehet írni amit most kaptál.
  • Epikurosz
    #70
    (CSEND LEGYEN, GÉZENGÚZOK!)
    -------------------------

    BlackRose-nak: Igen, kicsit kicifráztad, amit én is írtam, ill. pontosítottad. Szerintem nagyon hasonlóan gondolkodunk, csak te picit pepitábban.
  • rotaboy
    #69
    "Ez utóbbi igazából hasznos, mert oszlatja a homályt, csak etikátlan magatartás egy topikban"
    Ezzel teljes mértékben egyetértek. Ha valakinek van arra ideje, hogy megkeressen a neten valamit, és ide bemásolja, vegye a fáradságot magának hogy idézőjelek közé tegye és a végére oda írja a forrás megnevezését.
  • uwu
    #68
    Az S, meg a D egymás melletti billentyű, nem fogok a kedvedért javítgatni.

    Egyéb mondanivalója nem volt ennek a hozzászólásnak, de az kiderült belőle, hogy te is csak kötekedni szeretnél.

    Remélem írkálsz még hasonlókat, imádom leépíteni az ilyen tipusú emberkéket.
  • who am I 7
    #67
    Jajj nekem, a T.r.o.l.l.Isten le ereszkedett hozzám, és megfogta ünneplő tollát, majd firkantott pár intelligensnek tűnő sort, hogy a sárba tiporjon, úgy igazi rafináltroll módjára.. hüphüp, hát mindjárt síromésösszeszégyellemmagam.....Bár, ezt egy ilyen kis szuper"intelligens" trollka úgysem fogja fel, de hidd el, ahogy eddig is fölösleges volt szajkóznod a hülyeségeidet, úgy most is teljesen felesleges bármilyen szomorú is :( Azt meg hogy bebüfögöd topikokba, hogy te vagy itt a Jézus Krisztus és a sok hülyét térítetted már az idők kezdete előtt is, nameg.. téged nem értenek meg.. de olyan jókat röhögsz..Hát nem tom..Sztem, nyugodtan megkérdezheted, hány embert érdekelt ez a hülye kis elmeállapotod :D:D:D:D
    De a sárgaházat inkább javaslom, ott veled együtt röhögnének
  • uwu
    #66
    Szerintem olvasgassad még kicsit, hogy mit írtam.
    Nem fáj, hogy más mit ír, és nem is tettem ellene semmit, ezt csak ti költöttétek hozzá. Én is szívesen olvasgatok itt, ha nem így lenne nem is lennék itt.

    A bűnöm mindössze annyi, hogy megjegyeztem, hogy sokan értelmetlen marhaságokat írnak, amiről egy jóképességű kisiskolás is tudja, hogy hülyeség.
    Én csak kritizálok, nem akarok semmit elhárítani.

    Ha másoknak joguk van baromságokat írni, nekem is jogomvan megjegyezni, hogy az hülyeség. Elég nehéz szó nélkül olvasni, az olyanokat, hogy az űrkutatás felesleges, meg hogy űrszondával vettek talajmintát, stb.

    Egyébként nincs igazad mikor azt írod, hogy mindenki a saját gondolatait osztja meg a többiekkel. A legtöbb okoska hozzászólás helyett bemásol valamit a wikipédiából, és azt saját álláspontjaként tünteti fel, tisztelet a kivételnek.
    Ez utóbbi igazából hasznos, mert oszlatja a homályt, csak etikátlan magatartás egy topikban.
  • snorbi
    #65
    valszeg te sem fogsz soha rájönni "magastól", sajna még akkor sem, ha ilyen nyilvánvaló...
  • snorbi
    #64
    Miért fáj az neked, hogy másnak _gondolatai_ támadnak egy téma kapcsán? Én pl. néha szívesen olvasgatom az itteni fejtegetéseket.
    Csak azért nem kell leugatni a többieket, mert nekik esetleg eszükbe jut valami, neked meg csak annyira futja, hogy iq-harcos módra beszólj...

    (Most én vagyok a "anti-tudós" elháritó szuper-intelligens troll csoport elhárító :)
  • uwu
    #63
    Egyébként jogosan gondoltam azt, hogy magadra értetted az 56-os hozzászólást, mivel egy olyan hozzászólásra adott válasz volt amiben kifejtem, hogy nincs bajom a burjánzó idiotizmussal, mert jókat lehet röhögni rajtuk. A hozzászólás azt is tartalazza, hogy semmit sem szándékozok tenni a jelenség ellen, bár régen megpróbáltam.

    Teljesen nyilvánvaló volt, hogy csak kötekedni szeretnél.
    Kíváncsi voltam mikor jössz rá magastól, hogy mellé fogtál, de a jelek szerint soha.
  • uwu
    #62
    Én azt hittem, hogy a troll az valami mesebeli lény, ráadásul nagy.