32
  • Epikurosz
    #32
    Ezt lehetne még ragozni, de sajnos a megvalósításukhoz nem is annyira sok pénz, hanem értelmes koponya kellene, döntéshozó helyzetben (!). Ilyen + nincs.
  • valamit
    #31
    Szvsz. ezt kommunikációt kiegészíthetnék pl. olyannal, hogy autópályán elektromos kapuk lennének (pl. az autó oldalán vagy alján illetve a pálya oldalán vagy alján érzékelőkkel), amin fel és lehajtáskor számolná a megtett kilómétereket (a nélkül, hogy meg kéne állni, kapuzni, stb.) és ez alapján az adott autóhoz tartozó tulaj számlájáról vonná le a fizettséget. Hasonlóan a városi parkolóházakban is vagy akár a helyi parkolóknál is vagy épp a fizetős belvárosi részeknél is.
  • Epikurosz
    #30
    Nem untatsz. Az általad felvetett problémák reálisak, de azért vagyunk sapiensek (sőt, magyarok!), hogy megoldásokat találjunk rájuk.
    Panta rei - mondta az efezusi Hérakleitosz. Ezt soha nem szabad elfelejteni.

    Témára visszatérve:
    Az ember azt hinné, hogy nincs új a nap alatt, vagyis nem folynak a dolgok, pedig igen.
    Egy amerikai 5let lényege, hogy virtuális fekvőrendőröket helyeznek ki egyes helyekre. Nem rossz.
  • LPG
    #29
    Tudod ez a fejlődés egy magamfajta számára inkább visszafejlődés. A leszaromat a többi európai nagyvárosra értettem, nem másra. Ami valójában nem igaz, mert az ő sorsuk is érdekel - ha másért nem, hát azért mert valószínüleg nagyjából itt is az várható ami ott van. Lásd Berlin, Kreuzberg nevű negyedét.
    Az elkényelmesedéstől én nem félek. Ez is egy folyamat, a "modernizáció" folyamatosságával jár együtt párhuzamosan.
    Az, hogy elmész futni, és nem a mekiben eszel minden nap - még nem tartod magad az ük-szüleid szintjén fizikai-szellemi hatások terén. Divat a pótcselekvés, cukormázba burkolva.
    Én megértem, és átlátom az elternatívákat amiket ez az irányvonal mutat. De sajnos nekem az egésszel alapvető problémáim vannak. Ezért nem is untatlak többet ebben a témában, itt.
  • Epikurosz
    #28
    "ráadásul le is szarom"

    Súlyos hiba. Ha nem tudsz vmit megakadályozni, állj az élére.
    Magyarországnak modernizálódni kell, és nem csak úgy tessék-lássék, hogy elkészült az M0, aztán mulatunk rá 2 évet. A fejlődésnek folyamatosnak kell lennie, ez azt hittem magától értetődő.

    Az elkényelmesedéstől persze lehet félni, de nemtom, lehet, hogy a természet itt is bedob egy duplacsavart. Én autózom, de őszülő üstökkel vettem a napokban egy görkorit. Laci bácsi, aki az Andrássyn szokta nyomatni, és az RTL Klub egyik pillanatképen fel szokták villantani 60 körüli. Aszondtam, a fene egye meg, én hozzá képest fickó vagyok, én is meg tudom csinálni. Persze, tény, hogy még fickóbb koromban jégkoriztam. Na mindegy, ha majd láttok Laci bán kívül egy másik vén hülyét a városban görizni, az én vagyok. :-))
  • LPG
    #27
    Megint el lehet majd adni valamit jó pénzért, szerintem erről szól az egész. Az ember meg butuljon tovább a kényelemtől. Tisztelet a fogyó kivételeknek.
  • LPG
    #26
    Most van GPS, régen jó volt a térkép is. Régen az emberek megtanultak vezetni, most már menjen az autó magától. Szép, szép a fejlődés .. lassan a wc is kitörli helyettünk. Megéri ez? Nem a társadalom és a gazdaság-állam a hibás?

    Amit nekem válaszul írtál az jó, és teljesen érthető.
    Viszont nem kell az embereket tömegközlekedésre kényszeríteni, a dugókat sem számítógépekkel kéne megelőzni. Vagy a bennük való szenvedést könnyíteni...

    Most Budapestből indulok ki, mert itt kényszerülök élni, más nagyvárost nem is ismerek nagyon, ráadásul le is szarom. Szóval..

    NEM kéne irodaházak tucatjait felhúzni a város belsejében, miközben irgalmatlan építkezések folynak városban és városon kívül egyaránt. Mintha Magyarország csak Budapestből állna?! Nem lennének dugók, ha az embereket nem kényszerítenék folyamatos vándorlásra, illvetve nem erőszakolnák őket össze EGY DARAB város meghatározott pontjaira.
    Persze az utak sem egy utolsó szempont. Pontosan tudom, némelyik úton mennyivel könnyebben lehetne haladni, vagy mennyivel hamarabb érnék oda x helyről y-ra, ha kész lenne A ROHADÉK M0-ÁS KÖRGYÜRÜ végre. De körben!

    Semmi más nem kéne, mint az embereket gondolkodásra, a felelősöket szervezésre rávenni. És akkor:
    Ennyit a computeres baszakodásról.
  • duke
    #25
    "ha a sok sok baromarcú sofőr már elnézést nem magányosan üldögélne a kocsijában"

    Ez mondjuk nehezen megoldhato,meg akkor is ha egyebbkent volna ra hajlandosag.
    A megoldas az lenne,hogy harmad,negyed ekkora autokat kellene hasznalni a mindennapi kozlekedesre.
    Mert nincs szukseg 1-2 tonnas fem targy mozgatasara,egyetlen ember helyvaltoztatasara,ez iszonyu pocsekolas.Ehhez pont eleg egy 300 kilos elektromos auto,ami csak a sav felet foglalna el,es egybol megduplazodnanak a savok is.De egy ket savos utbol biztosan lehetne 3 savot csinalni,ha normalis meretu autok kozlekednenek az utakon.
  • Epikurosz
    #24
    Jut eszembe: kicsit túl korai nálunk csipekről beszélni, amikor még a TMC sem működik rendesen.
  • Epikurosz
    #23
    "az emberi reakcioido eltavolitasa a rendszerbol"

    Nem csak erről van szó, persze erről is.
    Mint te is írtad, egy ilyen rendszer kismillió tényezőt tud figyelembe venni, amelyeket az ember nem tudna. Az ember képességei korlátozottak, ezért veszünk igénybe szerszámokat (gépeket). "Homó szerszámkészítő" (nem jut eszembe latinul, talán habilis vagy ludens?).
    Különben csip vagy nem-csíp, a kérdést már akkor eldöntötte a delikvens, amikor autóba ült. Mér' nem ment gyalog?

  • kvp
    #22
    "Az a kérdés melyik lesz előbb. A központilag szabályozott közlekedés, vagy hogy minden ember chip-et kapjon a bőre alá. Egyikből sem kérek. Tessék megtanulni vezetni, és megtanulni közlekedni."

    Az autok automatizalasa hasznosabb es nem valthato ki mas technologiaval, csak legfeljebb tomegkozlekedessel. Mint azt irtam, az emberi reakcioido eltavolitasa a rendszerbol sokkal hatekonyabba teszi a kozlekedest. Ezt nem lehet megtanulni, mivel az ember soha nem fogja latni egy tobb kilometeres kocsioszlop elejen torteno dolgokat, ami miatt most szukseges a kovetesi tavolsag hasznalata. A stop tablakrol, a sebessegkorlatozo tablakrol es a jelzolampakrol nem beszelve, amiket ugyancsak el lehetne hagyni ha minden auto automatizalt lenne es tudna hogy merre, meddig es milyen modon lehet eljutni. Jelenleg ugy nez ki, hogy az automatizalt autok alternativaja az autok kitiltasa es a tomegkozlekedes kotelezove tetele lenne. Ez utobbi kevesbe tunik jo otletnek, bar sokkal kornyezetbaratabb megoldas. Az autok/kamionok varosok kozott kotelezo vonatra pakolasa sem rossz otlet, bar sokan elleneznek.

    ps: Csipbol en sem kerek, de ezzel igy van jopar ember. Leteznek sokkal egyszerubb, stabilabb es jobb megoldasok is. (pl. szemelyi igazolvany)
  • LPG
    #21
    "Gyakorlatilag a futoszalagszeruen, azonos sebesseggel kozlekedo autok jobban kihasznaljak a rendelkezesre allo helyet mintha minden ember a sajat tempojaban probalna vezetni. A kulonbseg kulcsa az, hogy a kozponti rendszer minden auto minden adataval tisztaban van, igy jobb donteseket tud hozni, mint egy ember aki csak a teljes rendszer kis reszet lathatja."

    Az a kérdés melyik lesz előbb. A központilag szabályozott közlekedés, vagy hogy minden ember chip-et kapjon a bőre alá. Egyikből sem kérek.

    Tessék megtanulni vezetni, és megtanulni közlekedni.
  • kvp
    #20
    "A rádióamatőröknek már alig jut frekvencia. Pl nem értem, miért kellett elvenni azt a 40 CB csatornát a 27 MHz környékén ...zavarta a szaros távirányítós autókat?"

    Sajnos ez egy technikai problema eredmenye. Ha a taviranyitasu repulok a bemutatokon allandoan nekimennek a tomegnek, akkor ket dolgot lehet tenni. Vagy a taviranyitokat gyarto kinai gyarakat allitjuk at vagy a cb savot tesszuk odebb. Europaban csak az utobbira volt realis esely. Radioamatoroknek viszont ott vannak a vlf es a spread spektrum csatornak. Az elsonek nagy a hatotavja, a masodiknak nagy a savszelessege. Mindketto legalis.

    "Logika kijelölik hol aztán megnézik hogy használható e ott:)"

    Kijeloltek egy szabad frekvenciat. A kerdes, hogy ez a viszonylag nagy frekvencia nem tul nagy-e a mozgo jarmuveken torteno hasznalathoz. Ekkora frekvencian a jel nem sok mindenen megy at, tehat enyheny szolva ralatasi problemak lesznek. A kerdes, hogy ez mekkora baj es van-e ra megoldas.

    "És ha a rádióamatőrök véletlenül arrafelé kísérleteznek egy új adóval, ami véletlenül rosszul van hangolva? Szegééény sofőrök..."

    A logkius ilyenkor az auto biztonsagos megallitasa es az elakadasjelzo bekapcsolasa. Bar valoszinuleg ha a vezetonek van kepzettsege kezi iranyitasra (lasd: jogositvany), akkor manualis uzemmodban mehet tovabb.

    "szal sokba kerüla dugóban tötyörögni.. ezt tudtuk de egy drága berendezés miben csökkenti a költséget?"

    Egy szamitogep akar 10 centis kovetesi tavolsagot is kepes tartani, mivel ha gond van, akkor az egesz autooszlop egyszerre kezd fekezni es az utolso jarmu nem csak az elotte levok reakcioidejenek az osszegevel kesobb ertesul a problemarol. Ez es az intelligens utvonalvalaszto rendszerek kepesek csokkenteni a dugok merteket, mivel megnovelik az utak atereszto kepesseget. Gyakorlatilag a futoszalagszeruen, azonos sebesseggel kozlekedo autok jobban kihasznaljak a rendelkezesre allo helyet mintha minden ember a sajat tempojaban probalna vezetni. A kulonbseg kulcsa az, hogy a kozponti rendszer minden auto minden adataval tisztaban van, igy jobb donteseket tud hozni, mint egy ember aki csak a teljes rendszer kis reszet lathatja.
  • Tetsuo
    #19
    Ez mar nem olyan tavoli.
    10 ev mulva hasznalhato rendszer lesz, szvsz.
  • Epikurosz
    #18
    "nem lenne egyszerűbb ha a sok sok baromarcú sofőr már elnézést nem magányosan üldögélne a kocsijában?"

    Csókolom! Maga ugye kommunista?
    Amúgy, nem is lenne olyan rossz ötlet, hogy valamelyik rózsadombi nagykutya megosztaná velem az usszómedencés villláját. Beh jó lenne süttetni ott a hasam a napocskával....
  • Szefmester
    #17
    oké értem én, de munkatársak azonos környékről, vagy éppen szomszédok hasonló céllal megcsinálhatnák nem? ha csak 3-4 sarokra van a cél akkor gyorsabb találkozni valahol, mint parkolóhelyet keresni.
    laktam pesten és a legtávolabb lakó elkezdte felszedni azokat akik nem voltak nagy kerülővel elérhető..
  • Epikurosz
    #16
    "Amugy meg a dugok elkerülésére már az is elég jó lenne ha végre minden nagyobb város körül és legföképpen budapesten megépülne már végre az a tetves elkerülő út."

    Ott a pont meg a nulla, M0!!!!!
  • assdf
    #15
    "fura módon ahol én melózom többen is összeszednek távol lakókat hogy ne egyedül jöjjön kocsival a másik meg kerózzon olykor 5-10km-t.."

    ez sajnos nem nagyon oldható meg. Én már többször is gondolkoztam rajta hogy felveszek stoppost, csak hát ugye szinte állandóan lehet olvasni/hallani hogy a szerencsétlen megállt felvenni egy stoppost aztán még 5en előugrottak a bokorból és kirablták/megverték/megölték stb stb... és ilyen elég sok van.

    Szóval ez inkább csak akkor müködik ha kisvárosi/falusi vagy, mert akkor lehet hogy ismered akit felveszel, de máshol bizony ez orosz rulett...
    Nézd csak meg hogy szinte minden hónapban van egy hir hogy egy taxist hogy késeltek meg/raboltak ki stb stb... én ezt nem vállalom be.
    Amugy meg a dugok elkerülésére már az is elég jó lenne ha végre minden nagyobb város körül és legföképpen budapesten megépülne már végre az a tetves elkerülő út.

    Mert ha szoktál pesten járni akkor tapasztalhatod, hogy főbb utakon (pl hungária) az autók 70% kamion, amiknek viszont abszolute nincs célpontja a városon belül, egyszerüen csak kénytelenek bejönni... és ezt nem oldja meg semmilyen gps
  • LPG
    #14
    A rádióamatőröknek már alig jut frekvencia. Pl nem értem, miért kellett elvenni azt a 40 CB csatornát a 27 MHz környékén ...zavarta a szaros távirányítós autókat? Hogy a mobilról ne is beszéljünk...
  • kistanko
    #13
    És ha a rádióamatőrök véletlenül arrafelé kísérleteznek egy új adóval, ami véletlenül rosszul van hangolva? Szegééény sofőrök...
  • scs17
    #12
    egyszer el kell kezdeni...
  • LPG
    #11
    Kis smart, passat vagy rav4 - mindegy ha egy vezetni nem tudó, bárgyú, pofátlan, bunkó újgazdag vezeti. BKV-Volán kombinált bérletet azoknak, akik kiköltöznek a városon kívülre azért, hogy 2 órát dugózzanak mire beérnek az irodába.
  • bmw
    #10
    Nagyon tavoli meg amit szeretnenek..
  • Amcir
    #9
    "A következő hat hónapban azt vizsgálják majd, hogy ebben a sávban valóban jól használhatók-e a fedélzeti rendszerek":)
  • ocsieu
    #8
    Ez nem mindíg oldahtó meg... 1-2személyes olcsó, neadjisten villannyal működő városi kisautó lenne (szerintem) a legjobb megoldás, amennyiben ezekhez a kocsikhoz olcsó fenntartás és üzemeltetés párosulna... De az állam nem önmaga ellensége, hogy az ilyen kezdeményezésre ne vesen ki olyan adót, amely során egyedül 1 Hummerban is olcsóbb lenne utazni...
  • csibra
    #7
    Remélem nem csak a frekvenciát jelölik ki, hanem egy minden autógyártóra nézve kötelező kommunikációs protokollt is, mert különben kér merdzsó nem fog összeütközni, de egy bömös meg egy merdzsó igen.
  • Lazarus
    #6
    oops, nem tudtam hogy ez egyből indul... bocsi :S
  • Lazarus
    #5
    Oké májkül!
  • Szefmester
    #4
    "Ezenkívül nem szabad azt sem elfelejtenünk, hogy az autósok a vezetési idejük 24 százalékát dugókban töltik és az ennek köszönhető költségek 2010-re elérhetik a 80 milliárd eurót. Az intelligens járműfedélzeti kommunikációs rendszerekkel tehát nem csak időt, de sok pénzt is megtakaríthatunk"

    hm.. szal sokba kerüla dugóban tötyörögni.. ezt tudtuk de egy drága berendezés miben csökkenti a költséget? nem lenne egyszerűbb ha a sok sok baromarcú sofőr már elnézést nem magányosan üldögélne a kocsijában? fura módon ahol én melózom többen is összeszednek távol lakókat hogy ne egyedül jöjjön kocsival a másik meg kerózzon olykor 5-10km-t..
  • Lyan Kyj
    #3
    SPM fokozatba!!
  • turul16
    #2
    Miert ne lenne hasznalhato ?
  • Amcir
    #1
    Logika kijelölik hol aztán megnézik hogy használható e ott:)