171
  • dez
    #131
    Figyu, a vita nem azt jelenti, hogy csak mondod a magadét, és simán elengeded a füled mellett, amit a másik mond...
  • Tetsuo
    #130
    LOL azt a filmet ill a konyvet egy Carl Sagan irta es nem volt rest utanezni dolgoknak.. mint te. Vannak azert benne bakik, de inkabb a filmben, ennek ellenere nagyon is "valosaghu". Mielott nemertenéd a "Mi lenne ha idegen lenyek lepnenek velunk kapcsolatba?" kerdesre valaszol kbaszott jol. Az 1ik legjobb sci-fi, erosebb "sci" oldallal mint "fi"vel, ami nemjellemzo a mai akcio-sci-fikre.
    Az egyik legnagyobb "tudomanyos" baki a filmben pont a 95% (v 96?).
    Csak gondold vegig, hany ember el a foldon, s ebbol mennyi ember meg soha eleteben nem foglalkozott a hitevel.. ezt most nem akarom reszletezni, de 1re tobb ateista lesz es egyre tobb gnosztikus, aki leszarja ezt a kerdest, (nameg azert vannak kommunistak is). Ez a tendencia nem csak a fejlett vilagban, hanem a fejlodo orszagokban is megfigyelheto..
    Masodszor pedig, szerinted hany olyan ember "hisz" az UFOkban aki emellett keresztenynek is vallja magat? Szerintem rohadt sok. Az o felfogasukban a 2 nem zarja ki 1mast.. es mas vallasok kovetoinel is vannak persze.
    A buddhizmus eleve nem zarja ki UFOk letezeset ill nem utkozik vele.
    Ha a Fold lakossagat vegigkerdeznenk, szamottevo ember szerint letezik foldonkivuli elet, bar nagyobbreszt lennenek akik szerint nem, viszont kozuluk a legtobben nem a dogmatikus vallasuk miatt tagadnak azt meg, hanem mert hiszik ha latjak..
    Az emeberek ingerkuszobe is marha magas, hiszen minden nap "szenzacio" van, minden csatornan.
    Szal szvsz rengeteg ember orulne ha kiderulne vegre vmi.. (joparnak pedig fel sem tunne, a napi rohanasban:) es ha a media/kormanyok jol kezelik, akkor nem lenne semmi panik. (nehany oreg del-amerikai stigmata szivrohamot kapna, de csak azert mert a helyi pap kiabal a templomban.)

    Kulonben is, 1 kis panikot elobb kiheverunk, mint egy 3. Vilaghaborut.. -ha mar segiteni akarnak-.
  • Epikurosz
    #129
    Nem az egyházzal van neked gondod, gyanítom én, hanem a lelkiismereteddel. Mi nyomja ennyire?
    Persze, feltételezem, hogy a keresztény egyházakkal van neked valami bajod, amelyek úgyszólván az egyetlen intézmények, amelyek kapui ma is tárva vannak az arra tévedő ember előtt. Ha be akarsz lépni az MSZP-ne például, (amúgy nem tudsz, mert tudtommal létszámstopp van), leinformálnak, lekádereznek stb. A katolikus egyházba bármikor beléphetsz, templomaiban elmondhatsz egy imát.
  • offspring
    #128
    "gyaníthatóan a kommunista vallásellenes propaganda maradványa"

    Annyira idős nem vagyok. Nem a vallással vannak gondjaim, hanem az egyházzal :)
  • offspring
    #127

    "Jah ugyan az írástudók ők voltak, egyetemeket és iskolákat ők müködtettek, könyveket ők másoltak, olyan gondolkodók kerültek ki a soraikból, mint Mendel, de hát biztos rettentő visszafogták a technológiát, mert ezek ilyenek ugyebár."

    Igazad van, elég egyoldalúan írtam az egyházról. De amint te is írtad, a saját érdeküket nézték, és elég messzire képesek voltak elmenni.
  • Hober Mallow
    #126
    Ha lennének tények akkor ez a Vita(főleg dez barátunknak hangsúlyozom)értelmetlen lenne,mert akkor valamelyikünknek igaza lenne:) Amúgy az a film egy ló..ar de az 95%többnyire valós szám,talán ez az egyetlen ami igaz abból a filmből
  • Hober Mallow
    #125
    Kezdem megérteni a negatív és az sg fórum színvonal miért függ ennyire össze,azért kikérem magamnak,én nem írtam választ úgy a te mondandódra hogy lekezelő stílust vittem volna a hozzászólásba.Szállj le a földre ez egy vita:)
    Tudod is te mit jelent?Ha nem google a barátod:) De ezt a stílust fejezd be...
  • Archenemy
    #124
    *működtettek
  • Archenemy
    #123
    "Ez azért nem teljesen igaz, gondoljunk csak a hidegháborúra."

    Eeegen. Én is arra céloztam, hogy iszonyú ostobaság olyat mondani, hogy minden konfliktus vallásokhoz köthető. Valójában az maximum a máz a dolgokon, a nézeteltérések, háborúk okai nagyon is evilágiak.

    "Az egyház viszont jelentőset lökött a technológia fejlődésén - visszafelé szvsz. "

    Jah ugyan az írástudók ők voltak, egyetemeket és iskolákat ők müködtettek, könyveket ők másoltak, olyan gondolkodók kerültek ki a soraikból, mint Mendel, de hát biztos rettentő visszafogták a technológiát, mert ezek ilyenek ugyebár.

    Az egyház egy ugyanolyan hatalmi szervezet volt a középkorban, mint pl. az országok: ha az érdekei úgy kívánták, propagálta a tudást, ha azonban az érdekeit sértették, elnyomta. Ez nem az egyházat jellemző speciális dolog, bármelyik hatalom így működik, sőt, csak így működhet, különben hamar megszűnik hatalomnak lenni.

    Valamiért egy rettentő elterjedt gondolat magyarországon, hogy az egyház a tudomány ellen van, gyaníthatóan a kommunista vallásellenes propaganda maradványa. Más országokban nem esik nehezére az embereknek elfogadni, hogy a kettő egymás mellett is tud létezni.
  • Epikurosz
    #122
    "Jó, akkor gondolom szerinted az euklideszi geometria is spekulációkra támaszkodik"

    Gondolom ez után jól megsimogattad a kobakod, hogy de okosat szóltál.

    Arra persze már nem futotta, hogy elgondolkozz: a mértannak és a fizikának más a tárgya. A spekulatív gondolkodást én nem zártam ki a tudományos megismerésből, hanem az atommal kapcsolatban tényeket rögzítettem.

    Az ókori görögök, egyébként, épp a mértan révén jutottak el a metafizikai, filozófiai atom fogalmához - remélem nem kell elmagyaráznom a hogyant. (tipp: törtek).

    Az ókoriak atom fogalma ettől függetlenül egy értékes elméleti (!) eszköz volt a tudományos gondolkodásban. A 19. századi fizika nem véletlenül választotta ezt a nevet annak a kis részecskének.
  • offspring
    #121
    Kis javítás: (még mindig hiányolom a szerkesztés gombot :) )

    "Az egyház viszont jelentőset lökött a technológia fejlődésén - visszafelé szvsz."
    Itt természetesen nem a hidegháborúra gondoltam, hanem főképp a sötét középkorra.
  • offspring
    #120
    @Locotus:

    "...és egy rakat hülyeséget láttam itt piramisokkal..."

    Igen, mert ugyebár mindenki tudja, hogy a piramisok valójában leszállópályák voltak idegen űrhajók számára. :))

    Na, hülyeség off, szeretnék érdemben is hozzászólni a témához, már egy ideje követem a vitát( legalábbis próbálom, bocs ha ismétlek valakit :) ).

    Én is azt az elvet vallom (mint közületek is páran), hogy nem vagyunk egyedül a világban, sőt azt is képes vagyok elfogadni, hogy a Földön nem mi vagyunk az első civilizáció. De nem kell megkérdőjelezni emberek intelligenciaszintjét csak azért, mert pár száz (ezer, tízezer?) évvel ezelőtt éltek.

    @Archenemy:

    "Még jó hogy az ateista-materialista Szovjetúnióval kapcsolatban sosem volt semmiféle problémája senkinek."

    Ez azért nem teljesen igaz, gondoljunk csak a hidegháborúra. Az egyház viszont jelentőset lökött a technológia fejlődésén - visszafelé szvsz.

    @Epikurosz:
    "Mondom még 1x: spekulatív, nem kísérleti fizikára támaszkodó atom-fogalom."

    Jó, akkor gondolom szerinted az euklideszi geometria is spekulációkra támaszkodik


    A földönkívüliekről pedig annyit, hogy a helyükben én sem hamarkodnám el a kapcsolatfelvételt az emberiséggel, kiváltképp a technológiák átadását...
  • Epikurosz
    #119
    "vagy fogaskerekhez ehhez nem nagyon értek?"

    Tőlünk kérdezed, hogy értesz-e a fogaskerekekhez?
    Szerintem, nem nagyon.
    Lehet röhögni ezen is, bőven. :-)
  • Locotus
    #118
    erről sok UFO ról ez juttott eszembe: police look UFO
    "Control: "Alpha Zulu 20, this object in the sky, did anyone have a look at it?"

    Officer: "Yes, it's the moon. Over." "

    az UFO az egy azonosítatlan repülő tárgy az lehet egy beszívott pilóta is aki eltévedt és nem válaszol a rádiókra vagy csak szívrohamot kapott stb. miért nem lehet idegenek nevezni?

    dez és epikurosz vitájának nem sok értelmét látom

    és egy rakat hülyeséget láttam itt piramisokkal (a lépcsős piramis előbb volt mint a gízai) meg már nem is tudom mikkel kapcsolatban és van egy olyan érzésem hogy azok akik írták el se olvasták rá adott válszokat vagy ha igen nem fogadják el hogy tévedtek SG színvonal, de valmiért néha erőt veszek magamon és végig olvasok néhány fórumot itt mondjuk azért lehet röhögni is bőven :)

    Na és hogy egy kicsit ON legyek a görögök okosak voltak és nem volt se TV jük se PC se semmi ilyen tömeges szórakoztató eszköz szóval mégha kevesseben is voltak több idejük volt gondokodni meg kis fogaskerekeket faragni.

    És mintha a diff. számítás is szóba került volna az miért is kell egy naptárhoz? vagy fogaskerekhez ehhez nem nagyon értek?
  • dez
    #117
    Filozófia vs. teória?
  • dez
    #116
    Talán túl sok neked ez a #115 hsz, ezért magad kutyultad össze, mert nagyon is elhangzott már itt ez. :)
  • Gabe Dearborne
    #115
    Piszokul össze tudtok kutyulni mindent. Arra nem gondolt senki, hogy a Földön jelenleg élő emberiség esetleg nem is a Föld első civilizációja?
  • Tripax
    #114
    Ha te olyan kurva okos vagy mert mindenhol magadhoz viszonyítasz mindent akkor egy teljes dokumentációt kérek tőled a világ összes kérdésére.
  • Epikurosz
    #113
    Mondom még 1x: spekulatív, nem kísérleti fizikára támaszkodó atom-fogalom.
  • dez
    #112
    Azért jobban tisztában lehetnél azzal a tannal, amelynek létrehozásában névadódat (Epikurosz) a 3 fő személyiség között említik. Ő éppenséggel a súlyt hozta a képbe, mint az atomok egy fő tulajdonsága. Az anyagok tulajonságait meg a különféle alakú atomok egymásra hatásával magyarázták.
  • Epikurosz
    #111
    Hogy még pontosabb legyek: a görögök atomja egy filozófiai (metafizikai) fogalom volt, szemben a modern fizika atom fogalmával.
  • Epikurosz
    #110
    megjött a tengely másik vége.
  • aRoma
    #109
    ülj le, programozás 1es!
  • Epikurosz
    #108
    Állítsd le magad!
    A görögök atomja egy spekulatív, elméleti fogalom, amelyet a modern tudomány átvett.
    Amúgy, meg azt jelenti, hogy "oszthatatlan" (a-tomosz).
    Ebben tévedtek, mert az atom nem oszthatatlan, atommagra és elektronfelhőre bomlik.
  • Turdus
    #107
    Szó sincs róla. De amíg Te csak álmodozol az időgépen, addig ők egy komplett világképet állítottak fel rá, amit megfigyelésekkel folyamatosan pontosítottak, így a végeredmény megdöbbentően közel áll a valósághoz. Te aligha fogsz bármiféle világképet felállítani az időgépedre, mégkevésbé fogod tudni megfigyelni, hogy helyes-e az elméleted.
    görög atomizmus
  • Epikurosz
    #106
    Ne folytasd!
    Valamit lehet feltételezni, én például szoktam álmodozni időgépen. Akkor én most felfedeztem az időgépet, és ismerem minden csínját-bínját?
  • Turdus
    #105
    "Téves, max. feltételeztek valamiféle kisebb alkotóelemet."
    Nem egészen, még a szó is, az atom, a görög atomosz-ból származik. Az más kérdés, hogy jelentése oszthatatlan, mert úgy vélték, hogy ez a legkisebb építőelem, de ennek nagyon is tudatában voltak.

    "Honann jönnek ezek a kaptiális sületlenségek?????"
    Ezeket a kapitális sületlenségeket egyetemen hallgattam, és elsőre én is ugyanúgy le voltam döbbenve, mint most Te.
  • Archenemy
    #104
    "a világ 95%hisz valamilyen istenben.Így 95% lehetőség arra hogy konfliktus robbanjon ki:) "

    Még jó hogy az ateista-materialista Szovjetúnióval kapcsolatban sosem volt semmiféle problémája senkinek. Csak mindig ezek a fránya vallásosok csinálják a konfliktust.
  • Molnibalage
    #103
    Igen, én is láttam a Kapcsolat című filmet, de ezt tényekkel alátámasztva még sehol nem láttam...
  • dez
    #102
    Hát szerintem meg te ismételgeted ugyanezt, és a legkevésbé sem tőrődsz azzal, hogy én mit írtam ezzel kapcsolatban.

    Nem igaz, hogy az emberiség 95%-a hisz valamilyen konrkét vallás konkrét isten-képében.

    Ugyancsak nem igaz, hogy ez a 95% vallásos.

    A vallások egy része eleve nem is zárja ki, hogy máshol is lehet élet. Sőt.

    De egy nem ilyen vallás híveinek jó része sem annyira bigott, hogy teljesen kizárná a lehetőséget.

    Érted ezeket a mondatokat?
  • Hober Mallow
    #101
    Nem nem,te ismétled önmagad,én arról beszélek hogy a világ 95%hisz valamilyen istenben.Így 95% lehetőség arra hogy konfliktus robbanjon ki:)
  • greg971
    #100
    És eljövének az ufók és építenek vala bronzból és fából , ama számukra a fejlettség csúcsát jelentő szerkezetet és átadák azt az ember fiának .

    Térjetek már észhez kedves fórumozók és ne gondoljatok többet mint ami a valóság .
  • dez
    #99
    Ja, vagyok olyan önző, hogy nem akarok elvakult dogmakövető, és ezzel manipulálható lenni, többnyire az enyémtől teljesen független, saját, vagy éppenséggel valamilyen bugyuta módon kreált érdekeket néző csoportok által.
  • Epikurosz
    #98
    a dogmától való félelem a legtöbb esetben, nálad is, a kiskapuk szeretete, mármint egyéni érdek miatt.
  • dez
    #97
    Tehát nem vallási fanatizmusról beszélsz, hanem vallási fanatizmusról? :)
    No mindegy, az általad említett 95%-nak csak egy részéről mondható eleve el, hogy akár csak vallásos, és még ennek töredékéről, hogy fundamentalista. És még ezek közül sem mind fanatikus.
  • dez
    #96
    Csak rámutattam a párhuzamra, zárójelben.
    "tudományos igazságok" - hah, ez egy kicsit dogmatikusan hangzott.
    Mire gondolsz? Dicső civilizációnk előtt nem lehetett hozzá fogható, és így nem fedezhették fel már jóval előttünk, amit mi felfedeztünk?
    Az erkölcs meg konkrétan hogy is jön ide? Erkölcstelen ilyeneket akár csak feltételezni is?
  • Hober Mallow
    #95
    Én nem a vallási fanatizmusról beszélek..tökéletes példa a terrorszervezetek:pls az iszlám se írja elő azt hogy robbantani kell és hogy ártatlan emberek életét el kell venni...inkább arról van szó hogy ez a sok vallás és persze 1-2 ügyes vezető aki befolyásolni tudja a többieket,inkább ez lenne veszélyes.
  • Epikurosz
    #94
    Jellemző rád, hogy mindjárt a politikára hajazol, holott itt mindössze a tudományos igazságokhoz való ragaszkodásról és persze az erkölcsről lett volna szó.
  • Epikurosz
    #93


    "1) matematikai és csillagászati ismereteiket mindössze a XX században értük utol!"

    Ez nem igaz. A görögök tudományos és műszaki színvonalát Európa a reneszánsz korban túllépte.


    "3) nem nagy ügy készíteni egy könnyen megmunkálható anyagból egy prototípust, majd az erről készített negatív mintát kiönteni folyékony fémmel. Ezt a technikát már jóval a görögök előtt is ismerték, mindössze a minta dárdahegy volt, nem fogaskerék"
    Pontosan.

    "Summa summárum: nem látok technikai szenzációt ebben az egészben"
    Kipipálva.
  • dez
    #92
    Mi az, hogy hol is állok? Egy előre meghatározott pontot kellene elfoglalnom, és utána ahhoz mindenáron ragaszkodnom? Azt hiszem, ezt hívják (átvitt értelemben) röghöz kötöttségnek és vaskalaposságnak.

    (Látod, én veled ellentétben nem vagyok feltétlen híve pl. egyik politikai pártnak sem. Már párszor kifejeztem, miért. Tudom, ezt nehéz elfogadnod, mint korábbi beszélgetésünkből kiderült, de hát ez van.)