141
Zen haikuk; koanok; szufi bölcsességek
  • Kakuda
    #61
    Képzeld el a szituációt: A mester nincs megelégedve a válaszaiddal, időnként rácsap a fejedre a botjával "Mi a megoldás? Mi a megoldás? - követeli - Kell, hogy legyen! Nincs több idő!"

    Persze így nem ugyanaz, hiszen nem áll ott mögötted...
  • sz4bolcs
    #60
    Mire gondolsz? Ez teljesen saját ötlet volt, de ezzel együtt botozást érdemel. :)
  • sz4bolcs
    #59
    Mert megbotoznak?
  • Kakuda
    #58
    Nem törheted össze a palackot!
  • Kakuda
    #57
    Ötlet?
  • Kakuda
    #56
    jó a hozzáállásod...,ha mindig hozzáteszed azt ,hogy: "-Ez nem az én tapasztalatom", vagy: "-Ezt olvastam; mástól hallottam" az sokat javít a helyzeten.
  • sz4bolcs
    #55
    Összetöröd az üveget, és újraéleszted a libát. köszi D:
  • gibson9
    #54
    Na de valahogy szabadítsuk már ki a libát :D Ez érdekel!
  • sz4bolcs
    #53
    Mert okoskodok. :)
  • Kakuda
    #52
    Miért??
  • sz4bolcs
    #51
    Nem kellett volna belerakni. xD Kapnám a botozást..
  • Kakuda
    #50
    Igen, igazad van, inkább: kis mese. Bocs a pontatlanságért! A koan tartalmára értettem a fejtörőt.
  • Kakuda
    #49
    Ezt találtam:


    A zen Mester így szólt tanítványaihoz:
    "Nemrégiben beletettem egy kis libát egy palackba. Azóta a liba megnőtt, és nem tud kijönni. A palack nagyon régi és értékes, nem szeretném összetörni. Ez a probléma. Ha a libát nem engedem ki, akkor a liba elpusztul. Eltörhetném a palackot, de azt nem akarom, mert a palack régi és értékes. Viszont azt se akarom, hogy a liba elpusztuljon. Mit lehet tenni? Ez a probléma!"


    Aliba megnőtt, és a palack nyaka szűk. Nem akarod eltörni. Vagy hagyod a libát elpusztulni... de az sem megoldás.


  • sz4bolcs
    #48
    Csak arra próbáltam célozni, hogy a fejtörőnek olyan értelmezése van a magyarban, hogy meg lehet oldani agyalással. A koanokra nem illik a fejtörő szó.
    Amúgy engem egy koan tud nagyon lefárasztani, hogy "ki kérdezi ezt?"
    De Nagarjuna négyes tagadásai sokkal inkább túlpörgetnek, teljesen logikusan levezeti, hogy a világ nem létezhet olyan módon, ahogy köznapokban elképzeljük.

    "Ha a dolgok pillanatnyiak, s így soha nincsenek,
    Akkor hogyan lesz valami öreg?
    Ha viszont nem pillanatnyiak, mert megmaradnak,
    Akkor is hogyan lesz valami öreg?"
  • Kakuda
    #47
    Igen tényleg az! Tulajdonképpen itt az erőfeszítésen van a hangsúly, miközben próbálod megérteni, felfogni, ahogy mondtad: ("...rohadt fárasztóak..."). Igen, de pontosan ez az ami a célja ezeknek a kis "fejtörőknek", hogy kifáradj.
  • sz4bolcs
    #46
    Azért érdekes az a fejtörő, amit gondolkodással nem lehet megoldani. :)
  • Kakuda
    #45
    Hm...Ez nagyon összetett, ha érdekel a dolog van könyv erről a témáról.
  • Kakuda
    #44
    Nem tudom sajnos, de annyira nem is lényeges. (Talán fejtörő?)

  • ThisZip
    #43
    "aki fellázad a vallási dogmákkal szemben, és a saját útját járja, a saját intelligenciája vezeti."

    dehát ez hogyan lehet vallás, ha mindenki a saját útját járja?
  • ThisZip
    #42
    és mit jelent az a szó, hogy koanok?
  • Kakuda
    #41
    Koan:

    A zen azt mondja: "Az igazságot úgy sem lehet szavakkal elmondani, legfeljebb utalni lehet rá." Nagyjából ez a koan lényege.

    Szufi:(dervis) -egy személy;(-ek), aki fellázad a vallási dogmákkal szemben, és a saját útját járja, a saját intelligenciája vezeti.

    A zen Japánban, míg a szufizmus az arab Közel-Keleten "virágzott" ki.

    nagyjából...





  • Phat Smoker
    #40
    ez jó!
  • Kakuda
    #39
    Ez Nishida igazsága, ő tapasztalta...
  • zerosdfd
    #38
    Nem a tudat van a testben hanem a test van a tudatban. (Nishida)
  • Kakuda
    #37
    Intelligencia

    A kisfiú lassan bandukol az iskola felé, és közben így imádkozik:
    -Édes Istenem, kérlek, engedd meg, hogy ma ne késsek el a suliból! Könyörgöm, Istenem, hadd érjek be időben az iskolába...
    Ebben a pillanatban rálép egy banánhéjra, és néhány méterre előreszánkázik az utcán. feltápászkodik, majd bosszúsan felpillant az égre:
    -Jól van, na! Azért nem kell mindjárt lökdösődni!
  • Kakuda
    #36
    Inteligencia

    Egy járókelő megkérdez egy kisfiút:
    -Fiam, meg tudnád mondani, mennyi a pontos idő?
    -Persze-feleli a gyerek-,de miért akarja tudni?
    Úgy is folyton változik!

  • Phat Smoker
    #35
    na mi ez a zen-dülés ebben a topikban ? :)
  • sz4bolcs
    #34
    nem a fázásról szól, mégiscsak ezen a példán keresztül szemléltet.
  • Kojiro
    #33
    heee? pfff...
  • bardocz
    #32
    Mondhatni,el kell hinni?És ha elhisszük,beteljesül?
  • Kojiro
    #31
    Alapvetően ez a példázat nem a fázásról szól, hanem a világhoz való hozzáállásról. Kerestem ezt a példázatot neten, de nem találtam. Így beszélve róla meg nem ugyanaz.
    Mindenesetre a lényege valahol ugyanott van, mint annak, amit a kis kanálhajlitós gyerek mond a Matrixban Neonak.
    "Végül rájössz, hogy nem is a kanál hajlik, hanem te magad" - vagy valami ilyesmi...

    Mindettől függetlenül a 18-as hozzászólásomat nem ezért írtam.
  • Kakuda
    #30
    Holnap megválaszolok neked. Jó éjt.
  • sz4bolcs
    #29
    vagy ha épp nagyon fázom..
  • sz4bolcs
    #28
    Szerintem mindegy, hogy fázom-e vagy csak úgy érzem. Hol vétem el, ha azt gondolom, hogy nem kell nem-fáznom?
  • Kakuda
    #27
    Az a "nagyon kevés" se rossz, légy érte hálás. Sokan talán még eddig se jutnak.
  • sz4bolcs
    #26
    Nekem az tetszik, amikor a tűz mellett beszélget a két szerzetes az objektív és szubjektív világról, aztán odamegy egy harmadik, és megkérdi, hogy ez a kő most kívül van, vagy belül...

    Ezt beírnád?
  • ThisZip
    #25
    a Zen a koanok és a szufi nevű vallások között mennyi a közös?
  • Kakuda
    #24
    Bővebben...??
  • Kojiro
    #23
    fantasztikus, hogy ilyen bölcs dolgokat olvasol valahol, és minél előbb tovább akarod adni, hogy okosnak tünj, de ez a hozzászólásod most kurvára nem illik ide...
  • sz4bolcs
    #22
    Rohadtul bármit mondhat bármelyik szerzetes, aztán meg vagy kap botütést, vagy nem.