141
Zen haikuk; koanok; szufi bölcsességek
  • Kakuda
    #101
    Bocsi! A 100-as válasz a 90-re jött.
  • Kakuda
    #100
    ...ha csendben maradnak!
  • NessieGraf
    #99
    Üdvözöllek én is!

    Örülök, hogy ilyen témával sikerült találkoznom.

    Azért írtam saját véleményt, mert a leírtak egy része nem olvasottakból, hanem az én következtetéseim alapján került leírásra.
  • Kakuda
    #98
    Igazad van, tényleg szűk a megfogalmazás elismerem! Olyat nem írtam, hogy vallás lenne a "szufi". Sokat olvastál a témában ez látszik, és nagyon tetszik! A "saját véleményem szerint" helyett, az: "ezt olvastam" azért jobban hangzott volna. Köszönöm, hogy megtiszteltél- megtisztelsz a hozzászólásaiddal! Üdvözöllek!



  • Kakuda
    #97
    Ezen ne aggódj! Én se értem szinte egyiket sem (koan; haiku...stb.). Így van ez jól és kész. Majd megérted! "Mindent a maga idejében..."
  • NessieGraf
    #96
    Előre elnézést mindenkitől, de lehet egyesek számára bántó lesz a fogalmazásom.

    Az első lényeges pont: Isten és a hármas egység. Atya-Fiú-Szentlélek. Aztán egyszercsak a kínai filozófia: Először volt az Egység - abból kivált a Yang (fény, férfi, fizikai valóság; lehet a fiú megtestesítője), a Yin a Yang másik oldala (nő, sötétség, érzelmek). Aztán ha körülnézek, a világ összes vallásában megvan a triumvirátus, csak másképp hívják.

    A másik lényeges pont: a zen, a tao és a szufi tanításai. Értelmüket, lényegüket ugyanazon az úton éred el. Mégcsak nem is mindenkinek jelentik ugyanazt.

    Ezek miatt tettem fel a kérdést, hátha segítetek megválaszolni.
  • sz4bolcs
    #95
    Taonál és a zennél egyszerűbb a helyzet, mert a tao hatott a zenre.
  • NeverwinterKING
    #94
    hát én nem tudom :/
  • NessieGraf
    #93
    Szóval lehet, hogy ugyanazt látjuk a világ különböző pontjain, más névvel?
  • sz4bolcs
    #92
    "Saját véleményem szerint a szufi erős rokonságban van a taoval, ami szintén nem vallás." - ezek szerint legalább ennyi közös van a szufiban és a zenben is. :)
  • sz4bolcs
    #91
    Ki tudtam válogatni, melyik zen, és melyik szufi. :-)
  • NessieGraf
    #90
    Az én kedvenc Naszredin Hodzsa történetem:

    Egyszer rávették, hogy tanítson. Első nap elment, kiállt az emberek elé és azt kérdezte:
    - Tudjátok-e, mit fogok nektek tanítani?
    - Igen! - jött a válasz (bár lehet, hogy a tantárgyra értették)
    - Ha tudjátok, minek vagyok itt? - és hazament.

    Második nap megint megkérdezte:
    - Tudjátok-e, mit fogok nektek tanítani?
    - Nem! - jött a válasz az előző tapasztalat alapján.
    - Ha még ezt se tudjátok, minek jöttetek? - és hazament.

    Harmadik nap megkérdezte:
    - Tudjátok-e, mit fogok nektek tanítani?
    A tanulni vágyók fele igennel, másik fele nemmel válaszolt.
    - Akkor aki tudja, tanítsa meg azt, aki nem tudja! - és hazament.

    Ti tudjátok, mi lett volna a helyes válasz?
  • NessieGraf
    #89
    Ez egy kicsit szűk fogalmazás. A szufi elnevezést kapták adott helyen, de a szufi nem vallás, hanem életszemlélet. Van egy könyvem itthon, amiben az is le van írva, kiket tartanak a szufik maguk közül valónak.

    Egyes állítások szerint a keresztény esszénus rend is ugyanezen az úton járt. A szufik szerint is közülük valók. A saját út mellett a tudás és a megismerés vezeti.

    Saját véleményem szerint a szufi erős rokonságban van a taoval, ami szintén nem vallás. Utat jelent, ahol az út és az utazó ugyanaz.
  • NessieGraf
    #88
    Valószínűleg azért fáraszt. Naszredin Hodzsa egyébként nem zen, hanem szufi.
  • sz4bolcs
    #87
    Legutóbbi írás, amit olvastam: Terebess Gábortól a Zen osztálytalálkozó. Nagyon megfogott.
  • Kakuda
    #86
    "A zen egy rendkívüli jelenség. Ritkán valósulhat meg hozzá hasonló, mivel nagyon sok veszély fenyegeti a fejlődését... Nagyon ritka jelenség..."
    "...Ezek a kis anekdoták nagyon fontosak, mert a zen emberei épp azt próbálják általuk érzékeltetni, hogy ami lényed mélyén nyugszik, azt nem lehet elmondani, arra csak utalni lehet. Létre lehet hozni egy helyzetet, amivel utalni lehet rá, de a puszta szavak nem elegendőek. Egy anekdota viszont az lehet. Ezért van a zen anekdotákkal tele. Példázatokban él, és példázatokkal mutat rá a lényegre. És még senki nem tudott ilyen csodálatos példázatokat alkotni..."


    "Csak ülök csendben, semmit nem csinálok, a tavasz eljön, és a fű nő magától..."






  • Kakuda
    #85
    Elnézést kérek!!! A 61-es topik ábrácskáját, csak most néztem meg közelebbről...
  • gibson9
    #84
    Én ebből azt szűröm le, hogy itt a győzelmet a liba kiszabadítása jelenti. De mivel a liba soha nem is volt a palackban, így nincs mit kiszabadítani, vagyis nem lehet győzelem. Ugyanakkor ezáltal vereség sem lehet. De azis lehet, hogy a győzelem jutalma a liba, de feladat hiányában nem kaphatunk jutalmat.
    Jó hosszan lehet elmélkedni rajta...
  • Christiansen
    #83
    Kb. mint ez:

    - Mi a legbonyolultabb technika amit ismersz?
    - Nincsenek technikáim.
    - Ki volt a legnehezebb ellenfél, akit legyőztél?
    - Nincsenek ellenfeleim.
    - Akkor hogy győzöl?
    - Nem győzök.
    (Bruce Lee)
  • sz4bolcs
    #82
    De milyen szemléletmód?
  • Christiansen
    #81
    "A zen Mester így szólt tanítványaihoz:"


    Szerintem a tanulság maga a szemléletmód elsajátítása
  • Kakuda
    #80
    Elolvastad az elejét(49)?
  • gibson9
    #79
    Viszont ha így van, akkor az lenne a tanúlság belőle, hogy ne hidd el amit mondanak még ha a saját mestered is mondja? :D Szóval nem szabad elhinni, amit a suliban mondanak a tanárok??!!
  • Christiansen
    #78
    A történetből nem derül ki, hogy valóban így tett-e a Mester.
    Próbatételként-leckeként kitalálhatta az egészet a tanítványainak.
  • Kakuda
    #77
    Próbálj meg egy kicsit elvonatkoztatni a történettől, egy vak embernek hogyan próbálnád a fényt elmagyarázni...? A történetben a zen mesternek pedig még rosszabb a helyzete a tanítványokkal.

  • NeverwinterKING
    #76
    én se értem :D
    de biztos van értelme csak hülyék vagyunk hozzá :|
  • gibson9
    #75
    Lehet énvok a hülye, de ezt nem értem :S Úgy kezdődött, hogy beletette a libát a palackba, ami megnőtt és nemtud már kijönni.. Erre az a megoldás, hogy már kintvan a liba és SOHA nemis volt a palackban?
    Persze lehet, hogy ennek van valami jelentése, ami valamiféle életszituációra lehetne igaz, de nekem ez így mindenképp zavaros. :(
  • Christiansen
    #74
    Ez olyan mint a Kung Fu Panda -> "nem is vagyok éhes"
  • Kakuda
    #73
    A történet így folytatódik:

    ...A Mester nincs megelégedve a válaszokkal, időnként rácsap a tanítványokra egy vesszővel: "Mi a megoldás? Mi a megoldás? - követeli- Kell, hogy legyen! Nincs több idő!"


    Csak egy felelettel volt megelégedve: "Mester, a liba kint van!"
    Sokféle válasszal próbálkoztak a többiek, de a Mester csak rájuk csapott, és azt mondta: "Nem, nem ez a megoldás!"
    Volt aki azt mondta, hogy a megoldásnak valahol a palackban kell lennie. De a Mester leintette. Az nem megoldás; eltörik a palack, vagy valami más baj történik, nem, az nem jó. Volt aki azt mondta, hogy ha a palack értékesebb, mint a liba, akkor hagyd a libát elpusztulni, nincs más megoldás. Vagy-vagy. A Mester őt is leintette.
    Aztán valaki azt mondta: A liba kint van! - és akkor a Mester meghajolt a tanítvány előtt, és tisztelettel megérintette a lábát. " Neki van igaza, - mondta - a liba már kint van, nem is volt soha a palackban."
  • NeverwinterKING
    #72
    pontosan :D
  • gibson9
    #71
    ez egy okos liba és kidugja a végtagjait :D aztán nekünk már csak lekell vágni.. emellé még nem etetjük tovább a libát, úgyhogy kicsit lefogy és mégkönnyebb lesz kiszedni. Aztán majd eszközölünk egy gyors libamentőműtétet XD
  • tpeterr
    #70
    És hogyan vágod le az adott részeket, ha benne van az üvegben? :-)
  • NeverwinterKING
    #69
    :DD
  • sz4bolcs
    #68
    Használható az ötlet. ;-))
  • NeverwinterKING
    #67
    ha csak a szárnyait és a lábait vágom le akkor még nem pusztul el
  • sz4bolcs
    #66
    ha ki tudod úgy szedni darabokban, hogy nem pusztul el. ://
  • NeverwinterKING
    #65
    darabokba szedjük ki a libát :| nem jó?
  • Kakuda
    #64
    Fáradt voltam egy kicsit, nem lényeges. Ne haragudj most lefekszem, mert nagyon korán kelek holnap. Később folytathatjuk a témát, örülök ,hogy ennyire érdekel téged. jó éjt!







  • sz4bolcs
    #63
    Hogy értetted?

    Amúgy meg bármelyik fórumban érkezett válaszra mondhatod, hogy "nincs mögötted a mester, nem sürget, nem botoz."
  • Kakuda
    #62
    Az 51-es válaszodat először rosszul értettem! De már leesett...