81
  • xizor
    #81
    eddigi eb szerintem az egyik leggusztustalanabb, hihetetlenül sok a bunkerfoci.
  • babajaga
    #80
    "Gyakran csak egy ócska fejes gól,"

    Nincs ócska gól.A labdarúgók azért vannak a pályán hogy a játék eredményét befolyásoló gólt gólokat érjenek el.Aki több gólt szerez az nyeri a mérkőzést.Kéz kivételével mindennel a gólvonal mögé lehet juttani a labdát.
  • babajaga
    #79
    "nem mindig a papíron jobb csapat győz"

    Nincs papíron jobb csapat csak a pályán van győztes aki a másik fölé tud kerekedni.
  • babajaga
    #78
    A fűzős labdával is tudtak ragyogóan focizni egy baromság azt állítani hogy most valami csoda fog történni pedig csak annyi történt hogy a falvastagsága lett egyenletes de attól semmi nem fog jobb lenni.
  • ziipp
    #77
    Igen, ez kétségtelenül előnye a focinak. Meg kell mozgatni a kis srácokat. Mindegy mivel, csak menjenek. :)
  • ziipp
    #76
    Azt általad linkelt videóról olyan vélemények is keringenek (freestyle fórumokon), hogy a labda csak oda van rajzolva, és hasonlók. Egy-két dolgot én is megpróbáltam onnan, és szerintem lehetetlen, bár ez nem bizonyít semmit. :) Viszont a Harlem Wizards 100% eredeti, nem beszélve az AND1 mixtape-ekról, amit ha megnézel, te is be fogod látni, hogy kézzel több trükkre képes az ember, mint lábbal. Igaz, hogy lábbal nagyobb sebességre lehet gyorsítani a labdát, de számomra ez annyira nem fontos - itt is kijön a köztünk lévő nézet különbség.

    > "Egy kosármeccs állandó zakatolás, non-stop rohanás, épp emiatt kevésbé izgalmas a számomra. Hosszú távon unalmas, ha nincsenek ritmusváltások, monotonná, egysíkúvá teheti a játékot (hülye példa, tudom, de a Forma1-et is ezért rühellem)."
    Erre csak azt tudom mondani, hogy nem igaz. Valamint megint látszik, hogy nem nézel kosármeccseket. Ritmusváltások ott is vannak - nem is értem, miért hiszed, hogy nincsenek -, plusz időkérésekkel taktikailag jobban be lehet nyúlni a meccsekbe, nem beszélve a végtelen csere lehetőségekről. Ha röviden meg kellene fogalmaznom, hogy mi a bajom a jelenlegi focival, akkor azt mondanám hogy idejét múlt a szabályrendszere.

    > "...nem mindig a papíron jobb csapat győz."
    Miért, szerinted a kosárban igen? :') Sok pont egyáltalán nem azt jelenti, hogy kis csapat nem győzhet. Ugyanúgy jobbnak kell lenniük, mint a másik csapat, csak itt nem gólokban, hanem pontokban számolnak. Sőt, visszafelé sült el az érvelésed, mert épp fociban van az, hogy jön a nagy csapat, lő egy gólt, és a betonstabil védelem ellen nem tehet semmit a kicsi. Az összehasonlításoddal egyáltalán nem értek egyet, mert a kosár ugyanolyan epikus lehet, mint a foci. Ezt szerintem a fanatikusságod mondatja veled, mert ebben a világban vagy benne. Ha pl. kajak-kenuznál, akkor valószínűleg azzal kapcsolatban éreznél így, de ezzel semmi probléma nincs, csak láss túl magadon. Visszatérve a kapu-vs-gyűrű problémára: igaz, hogy van egy kapus, ami szerintem is jó dolog, de ezen kívül van még 10 játékos, akik ha betokosodnak a 16 elé MEGÖLIK a játékot. Másik nagy probléma a durvasági ráta: a foci az a játék, amiben Ronaldonak szezonokat kellet kihagynia, mert az elején lerúgták a térdét, és azóta visszatérő sérülése lett neki. Ott van Beckham, akinek egy noname szar deportívós trancsírozta fel a csülkeit, de a már említett Eduardoról és a betört fejű, halálközeli sérülést szenvedő Petr Cechről se feletkezzünk meg.

    A mostani EB kivételesnek számít, mert tényleg jó meccsek vannak rajta, bár a tegnap előtti Spanyol-Olasz... hát, hát, csak nem SZAR, UNALMAS, SZENVEDÉS volt? De.
  • babajaga
    #75
    "Pályaíve egyenes, rendkívül pontos passzokat lehet vele adni, amit korántsem egy szerencsés mozdulatnak kell betudni, sokkal inkább a technológia számlájára írandó."

    Hülyeség, baromság ökörség!!! Az a rúgótól függ milyen a passz.
  • Zocsi
    #74
    Én meg azt mondom csocsó!
    Több szempont is mellette szól!
    -a labda egy darabból van!
    -lehet trükközni
    -ha úgy alakul, akkor karnyújtáson kívüli hatókörbe lehet helyezkedni
    -általában azonban baráti a hangvétel a "meccseken"
    -kis helyen is elfér... et cetera
  • Jack Bauer ahős
    #73
    Költői kérdés a népszerűségről: hogy van az, hogy a youtube-on a legnézettebb Rodman videót 700 ezren látták, a legnézettebb Ronaldinhósat meg 24 millióan?
    (Ezt a 2 nevet random módon ütöttem be, de megnéztem Jordant is, ő is csak 4 milliós.)

    Mielőtt még belekötne vki: ez nem érv a vitában, csak érdekesség.
  • Jack Bauer ahős
    #72
    1. A kéz vs. láb vita alapvetően értelmetlen, mert amire a láb jó a fociban (100 km/h erejű lövés, stb), arra a kéz nem lenne jó, és fordítva ugyanez igaz a kosárban. Amit meg Harlem Wizards csinál, az cirkusz, épp mint ez:
    http://www.youtube.com/watch?v=COcczatkNP4

    2. nagy pálya: ahogy írtam, a kosár a kis pálya miatt pörgős, és igen, a foci a nagyobb tér miatt lassabb és van benne több üresjárat. Egy kosármeccs állandó zakatolás, non-stop rohanás, épp emiatt kevésbé izgalmas a számomra. Hosszú távon unalmas, ha nincsenek ritmusváltások, monotonná, egysíkúvá teheti a játékot (hülye példa, tudom, de a Forma1-et is ezért rühellem). A fociban is vannak pörgős pillanatok, például, ha hátrányba kerül egy csapat, vagy a félidő után, amikor az edző lecseszi a játékosokat. És mivel tudja a néző, hogy gyakorlatilag bármelyik gól felérhet egy "aranygól"-lal, nagyobb tétje van, ha el kezd egy csapat nyomni, de annak is, ha a 92 percben 11 emberrel védekezik kétségbeesetten. És pont a pálya nagysága illetve a kevés gól miatt van, hogy nem mindig a papíron jobb csapat győz. Lehet emiatt bosszankodni, de épp ettől izgalmas a játék, hogy 100%-os koncentrációval (+akarattal, lelkesedéssel, fanatizmussal) és egy jó támadással le lehet akármelyik sztárcsapatot győzni. Itt egy vb-újonc horvát csapat simán bronzérmes lehet (1998), egy EB-re ki sem jutott dán csapat győzhet (1992) vagy egy noname görög csapat is lehet első (2004). A kosár lehet, hogy igazságosabb (hiszen nem lehet csak úgy találni mondjuk 90 pontot), de ettől kiszámíthatóbb is --> tehát kevésbé fordulatos. A foci néha olyan mint az élet (igazságtalan), néha meg mint a mese (győz a legkisebb).
    Filmes hasonlattal élve: a kosár olyan mint egy pörgős akciófilm, a foci meg mint egy epikus dráma, ahol a katarzishoz sokszor 118 percnyi előkészítés kell, de akkor az a katarzisakkorát üt, hogy 10-20-30 év múlva is emlékszel rá.
    És ne mond azt, hogy ez olyan ritka: a török csapat ezen az EB-n már háromszor megcsinálta a csodát.

    3. Gimnázium óta nem kosaraztam (csak dobálok néha palánkra). Na és? Hogy jön ez ide? Mutass pár legendás pillanatot, amelyeket egy napon lehet emlegetni mondjuk egy Maradona szólóval, és akkor meg tudsz győzni... :)

    +1 ez kimaradt múltkor: mondtad, hogy hibákból születnek a gólok. Ez tény, nade, melyik labdajátékban nincs ez így?
    +2 a foci attól is érdekesebb (szvsz, term.) hogy a hálóba juttatás előtt le kell győzni az ellenfél kapusát. Tudom, a kosárban is próbálja blokkolni a dobást az ellenfél, de szerintem érzed a különbséget...
  • ziipp
    #71
    > "Ezzel nem becsülni akarom őket."
    Ezt úgy értsd, hogy nem alá becsülni akarom őket. Valamiért kihagytam egy szót.
  • ziipp
    #70
    > "Te is tudod, hogy nem így értettem, hanem hogy a kapu 7 méteres, a gyűrű meg 35 centis, így fizikailag is limitáltabb a kosárban a variációk lehetősége."
    Fizikailag több fajta módon mehet lehet gólt rúgni, első ránézésre. Egy dolgot nem említettem még - a kosárban van olyan is palánk, ami azért sokat hozzáad a lehetőségekhez. Arról nem is beszélve, hogy a kosárban a játékosoknak nagyobb mozgásterük van a levegőben, több fajta módon befolyásolhatják ott a labda útját, mint a focisták, ez is növeli az esetleges variációkat. Egyébként nem túl fair ez az összehasonlítás, mert teljesen más utat jár be a labda elrúgáskor, mint eldobáskor, és az sem mellékes, hogy a kapu síkja függőleges, a gyűrűé meg vízszintes. Amondó vagyok, itt inkább érzelmi alapokon lehetne ítéletet hozni, mert egy kosarasnak egy 0.94-nél eleresztett döntő 3-as bőven többet ér, mint a legszebb kifli szabadrúgás.

    Abban igazad van, hogy lábunk többet tudhat, mint amennyire átlagosan használjuk, de ettől még a kéz fejlettebbnek számít, akárhogy is nézem. Vegyük pl. az ujjakat. A lábfejünkön rövidek, vastagok, szinte alig lehet őket használni. Pl. villát nehezen fogsz vele. Ellenben a kezünkön direkt azért olyan hosszúak, és vékonyak hogy precízebb munkát is végezhessünk vele, nem beszélve a sorsdöntő hüvelykujjról. Ez a különbség a sportokban is kijön, ezért továbbra is azon a véleményen vagyok, hogy kézzel több mindenre képes egy kosaras, mint amit egy focista valaha megtud csinálni lábbal. 100 YouTube videó meg elég gyenge alátámasztásnak, mert erre azt mondhatnám: mutatok EZER kosaras videót, ahol sokkal durvább dolgokat csinálnak, mint Messiék. (Ezzel nem becsülni akarom őket.) AND1, Harlem Wizards meg hasonló csapatokról készült anyagokat nézd meg, látni fogod, hogy miről beszélek - ilyan bonyolultságú trükkökre lábbal egyszerűen nem képes az ember.

    Tudom, hogy a fociban is komoly taktika csata folyik. Soha nem is állítottam az ellenkezőjét, csak azt mondtam, hogy a kosárba több lehetőség van. Az általad hozott példák részben igazolnak is, mert komolyabb figurát csak rögzített helyzetnél tudnak megcsinálni, ahol kisebb helyen tömörülnek össze, közelebb vannak egymáshoz, és máris a kosár pálya méreteinél vagyunk. A lesre állítás egy érdekes dolog, én azt nem úgy tekintem, mint valami nagyon jó dolgot, ami tovább színesíti a játékot, hanem inkább szükségszerű szabályként nézek rá, amit a hosszú pályák miatt kellett meghozni. Újabb érv a kisebb pályák mellett.

    > "Ha jó a játék, egyáltalán nem baj, hogy csak 1-2 gól születik. Egy kapusbravúr vagy önfeláldozó védői becsúszás is lehet szép."
    Ha a jó a játék, akkor születik 1-2 gól. Ha rossz, akkor meg 0, vagy 1. De a jó foci, az jó foci, kétségtelen, azt lehet is élvezni. De mivel a csapatok nincsenek rákényszerítve a támadásra, kezdeményezésre - bekkelve, kontrára játszani is megéri. A problémák itt kezdődnek. Az önfeláldozó becsúszás szép és jó, csak nagyon könnyen átfordul undorító kaszálásba, ami akár véget is vethet egy játékos karrierjének, lásd. Eduardo. Szép mezőnyjátékok kosárban is vannak, csak másképp hívják őket és erre jön még a pörgős játékmenet. Azt hiszem ez a lényeg, a gyors történések, durvaság mellőzése miatt jobb a kosárlabda. Ettől még lehet szeretni a focit, nem ezt mondom, de ha próbáljuk objektíven nézni, akkor be kell látni, a jelenlegi NBA > UEFA.

    > "Ezek a legendás pillanatok összetéveszthetetlenek más gólokkal, cselekkel, de kérdem én: Jordan 3pontosát vagy zsákolását az egyik meccsen meg tudod különböztetni egy másik meccsen dobott 3pontosától vagy zsákolásától? Ezeket a mozdulatokat lehet ismételni, gyakorolni, a fociban viszont rengeteg csakitt-csakmost pillanat van, amit se előtte, se utána nem látott még senki."
    Ha ezzel kezded, megspórolhattad volna egy kis időmet, mert így bele se kezdek a vitába. :) Jól látszik, te nem sokat kosaraztál még. Így az egész picit értelmetlenné válik, mert nem tudod meglátni és megítélni a két sport különbségeit. Biztosíthatlak, kosárban is meg vannak ezek a momentuomok, egy-két Jordan kosár mára ugyanúgy legendává vált, mint az általad említett mozdulatok. Másrészt minden játék ismétli ön magát valamilyen szinten, ne mond, hogy a foci nem. Rengeteg a hasonló gól, ha megnézed az angol bajnokság éves gólösszefoglalóját, az látod, hogy renget "tipikus" gól van, amik ugyanarra a sémára épülnek. Igaz ez a kosárra is, csak ott nem tudod meglátni a kiemelkedő akciókat, mert nem vagy közel a sportághoz. De ha a focihoz sem lennél, ott sem menne szerintem.
  • ziipp
    #69
    Az erőszak szeret a legtöbb ember mélyében ott van. Bennem is. :) Lehet, hogy a régi háborúk miatt, ahol a túléléshez kegyetlennek kellett lenni, vagy még régebbről, az ösztönös állati világból. De épp ezért találták ki a kűzdősportokat - a boxolást, ketrecharcot, bírkózást, stb. Akinek fölösleges agersszivitása van, élje ki ezekben. De a csapatsportoknak elvileg más az üzenete, legalábbis számomra. Együtt, egy közös célért, egymást segítve, a végsőkig kitartva, bízni a sikerben. Valami ilyesmi, ha nagyon művien akarnám megfogalmazni. A sport elvileg fegyelemre, csapatszellemre kéne hogy neveljen, nem pedig arra, hogy minnél aljasabb módon rángassuk le az ellenfélről a ruhát. Itt már nem fér bele ez túlzott agresszió. Ezért a jó a röplabda és a kosár, mert megvan benne az élvezet (nálam ez csapatos labdajátékot jelent), de ugyanakkor nem durva (foci, kézi-, vizilabda kiesik), valamint kondícióban tart.
  • ziipp
    #68
    Kétségtelen, az idei EB más tendenciákat mutat, nagyrészt jó foci megy. Viszont az általad hozott holland példa nem túl általános, úgy is mondhatnám: ritka. :) Erről tehát nem lehet komolyabb következtetéseket levonni a játék egészére. Csapjuk ehhez hozzá a Chelsea meccseit! Máris megváltozik a kép. Leggyakrabban 1-0-ás nézhetetlen meccseket hoznak, ahol 90 perc tili-toli, majd Drogba kap egy labdát és gól. Ezt semmiképp sem sorolnám az élvezetek közé.

    > "...gólig el kell jutni és ahhoz elengedhetetlen a csel a jó passz és a kapuba juttatás csak úgy valósul meg."
    Ez viszont így nem korrekt. Gyakran csak egy ócska fejes gól, vagy valami hihetetlen módon megpattanó labda dönt a játék kimeneteléről. Nem is beszélve arról, amikor bírói tévedés miatt úszik el egy meccs. A szabályokat mindenképp át kell alakítani, mert a jelenlegi rendszer már idejétmúlt. Leginkább a bíráskodás terén sürgető a probléma szerintem.
  • Epikurosz
    #67
    Elmélkedésre:
    Az emberek többsége szíve szerint vérre menő gladiátor-mérkőzéseket nézne.
    2k év alatt egy picit fejlődtünk, már aki.
  • babajaga
    #66
    "nagyon jó ez az új technológiával készített bőrgolyó"

    Műanyag.
  • babajaga
    #65
    "foci jó része egyszerűen üres járat, gurigatás, passzolgatás"

    Pont most az EB-n cáfolódott ez látványosan mert a gólig el kell jutni és ahhoz elengedhetetlen a csel a jó passz és a kapuba juttatás csak úgy valósul meg. van Nistelroy egyik szédületes csele utáni jó passz elfutás és a kitűnő helyzetfelismerés utáni jó lövés eredményezte a gólt. Bármelyik hibás nincs gól.
  • Jack Bauer ahős
    #64
    Még valami: a foci "demokratikus" sport, nem azon múlnak a lehetőségeid, hogy hány centire nőttél...
  • Jack Bauer ahős
    #63
    „A gólszerzésnek csak egy módja van: a labdát túljuttatod a gólvonalon. Kosárt is csak egy féle képpen lehet elérni: a labdát bedobod a gyűrűbe. Tehát az nem igaz, hogy gólt elérni több úton lehet, mint a kosában.” Te is tudod, hogy nem így értettem, hanem hogy a kapu 7 méteres, a gyűrű meg 35 centis, így fizikailag is limitáltabb a kosárban a variációk lehetősége.

    „Az emberi kéz fejlettebb, mint a láb. Precízebb, bonyolultabb mozdulatokra képes. Így értelemszerűen a kosár sokkal magasabb szintű labdajáték, mert jobban lehet irányítani a labdát.” Elviekben igaz (bár ez csak tanulás kérdése: vannak kéz nélkül születettek, akik mindent lábbal csinálnak, sokan pl. festményeket festenek így), gyakorlatban pedig egy Messi vagy Ronaldo azt csinál a labdával, amit csak akar. Hány száz videót mutassak a youtube-ról? :)

    „Ezen felül a pálya kisebb, az játékosok közelebb vannak egymáshoz, ami rengeteg új lehetőséget nyit focihoz képest - tolódásban, lezárásokban, előre begyakorolt formációkban, növelve ezzel a játék szinességét.” A fociban is iszonyat fontos a taktika, még ha ezt egy kívülálló nem is veszi észre (a dilettáns, bulvár-infókra koncentráló kommentátorok meg nem segítenek ebben), előre begyakorolt formációk is vannak bőven, például szabadrúgások, háromszögelés, lesre futtatás stb.

    ”A fociban a gólok sokkal fontosabbak, mert kevesebb születik belük. De én ezt nem tekinteném előnynek, ugyanis emiatt alakulnak ki a 0-0-ás, 1-1-es döntetlenek, vagy az 1-0-ás minimal győzelmek. Te ennek örülsz?” Ha jó a játék, egyáltalán nem baj, hogy csak 1-2 gól születik. Egy kapusbravúr vagy önfeláldozó védői becsúszás is lehet szép. Tele van a játék finomságokkal gólok nélkül is.

    „ Nem tartod unalmasnak, hogy egész meccsen csak arra vársz, hogy kihagyjon valamelyik védelem, vagy egy technikásabb játékos megvillanjon? A foci jó része egyszerűen üres járat, gurigatás, passzolgatás, vég nélküli labdatartás, mert nincsenek belekényszerítve a támadásba.” Már bocs, de a passzolás, gurigatás miért lenne üresjárat? Valahogy el kell jutni a kapuig, és itt jön képbe a pálya mérete. Naná, hogy a kosárlabda támadóbb és pörgősebb, hiszen sokkal kisebb a pálya. A fociban 110*75 méteres a pálya és 90 perc alatt (de ha hosszabítás van, akkor 120 percről van szó) nem lehet végigsprintelni. A jobb bajnokságokban (nyilván nem magyar fociról beszélünk) a játékosok így is bőven 10 kilométer felett futnak egy meccsen.

    „ Pont a gólok értékessége révén a csapatok kevésbé szeretnének kapni, mint lőni egyet. Ez mindenképp a nézhetőség kárára megy. Tehát: kevés pont unalmas játék.” Vannak defenzív csapatok, ez tény, de épp az idei EB-n szopták meg nagyon azok a csapatok, amelyek beálltak védekezni (görögök, csehek stb.). A kosárlabdában valószínűleg sokkal rugalmasabbak a szabályalkotók és bátrabban változtatnak (naná: Amerikában első a pénz és a show), a futballszervezetek ebből a szempontból konzervatívabbak, de itt is azért (ha lassan is) de a támadófoci segítése felé mennek el (lásd amit az időhúzás tiltásáról írtam lentebb).

    ”Mindezek gyors, élvezetes, pörgő játékot eredményeznek, amit nem csak a résztvevők, hanem a nézők is élveznek.” Megnyugtatlak: a focinézők is élvezik a meccseket. :D Különben miért ez lenne a világ (magasan) legnépszerűbb sportja? Ha meg igazán gyors focit akarsz látni, nézz
    futsalt.

    „Tény, hogy sok pont esik. De mi ezzel a gond? Ha egál van, akkor a döntő pont/gól egyformán fontos. Ja és a gyors játékmenet miatt gyakoribbak a feltámadások, mikor szinte lehetetlen helyzetből hoznak vissza meccseket, épp azért, mert könnyen esnek a pontok, ha álmosan jön ki az egyik csapat a negyedre, hamar elolvad az előnyük. Fociban ezek a visszahozások szinte csodaszámba mennek.” Annyira azért nem ritkák, de tény, hogy épp azért különlegesek, mert nem könnyű őket elérni.

    A kosárban, ahogy írod is, csak az utolsó negyedben tud igazán drámaira fordulni a dolog, amikor pl. egyetlen 3pontos dönti el a meccset. A fociban ez a drámaiság szinte mindig benne van, mert ha mondjuk 2 gólt lő az ellenfél az első félidőben, akkor gyakorlatilag már 45 perccel a meccs vége előtt a kiesés szélén érezheti magát a csapat, nincs rá akkorra sansz, hogy az ellenfél majd „álmosan jön ki”. Épp ezért katartikus hatású, ha mégis vissza tudják hozni a meccset.

    És akkor azokról az apró momentumokról még nem is beszéltünk, amik utólag megmaradnak a nézőkben 1-1 meccsről. Olyan trükkökre, kombinációkra vagy speciális gólokra gondolok, amiket évek, évtizedek múlva is fel lehet idézni, és mindenki tudni fogja, hogy melyik meccsről van szó. Például Puskás visszahúzós csele (ezzel kezdődött a Telesport hosszú ideig), Maradona félpályás szólója, Roberto Carlos kiflije a franciák ellen stb. stb. Ezek a legendás pillanatok összetéveszthetetlenek más gólokkal, cselekkel, de kérdem én: Jordan 3pontosát vagy zsákolását az egyik meccsen meg tudod különböztetni egy másik meccsen dobott 3pontosától vagy zsákolásától? Ezeket a mozdulatokat lehet ismételni, gyakorolni, a fociban viszont rengeteg csakitt-csakmost pillanat van, amit se előtte, se utána nem látott még senki.
  • ziipp
    #62
    Nos igen. Röplabda tisztességesebb, mint a kosár. Oké. Elméletileg ez a legjobb labdás csapatsport élvezetesség/fairplay arányban. De mégis, akkor miért nem népszerűbb? Mert akárhogy is nézem, egy csapatjátéknak ez is a mércéje. Hogy hányan játszák, mekkora tömeg követi figyelemmel, stb. A következtetést le kell vonni - valami mégsem stimmel a sportággal. Szerintem az, hogy a nézők szemszögéből unalmas egy meccs. Kevés a lehetséges variáció, ahogy egy menet végződhet. Biztos rengeteg sok kis trükk van benne, ahogy mondtad, de ez alig látszik, és mindenhol így van, szóval előnyként sem lehet felhozni mellette. (Ha megkérdeznénk egy kenust, hogy mi kell ahhoz, hogy valaki jó legyen, tuti beszélne vagy 6 órát, pedig csak annyit látunk, hogy bepattanak a csónakba, és huzzák ahogy tudják.)

    Összeségében tehát: durvaság, szórakoztatás, népszerűség függvényében a kosár a legjobb. Nyehehe.
  • ziipp
    #61
    A gólszerzésnek csak egy módja van: a labdát túljuttatod a gólvonalon. Kosárt is csak egy féle képpen lehet elérni: a labdát bedobod a gyűrűbe. Tehát az nem igaz, hogy gólt elérni több úton lehet, mint a kosában.

    A 3 pontos csak egy része a játéknak. Te ezt hasonlítod össze a góllövési variációk egészével. Még jó, hogy az fog kijönni, a foci változatosabb. De ha jobban belegondolsz, te is beláthatod, hogy ez a fajta összevetés nem igazságos. Úgy fair, ha a ladba lehetséges útjait nézzük meg a gól/pont szerzés előtt. Azt hiszem, így már aligha van eltérés. Sőt! Az ember nem véletlenül kézzel eszik, kézzel ír, kézzel dolgozik. Az emberi kéz fejlettebb, mint a láb. Precízebb, bonyolultabb mozdulatokra képes. Így értelemszerűen a kosár sokkal magasabb szintű labdajáték, mert jobban lehet irányítani a labdát. Passzolásnak is több módja van, mint a fociban. (Ezzel talán lehet vitatkozni.) Ezen felül a pálya kisebb, az játkosok közelebb vannak egymáshoz, ami rengeteg új lehetőséget nyit focihoz képest - tolódásban, lezárásokban, előre begyakorolt formációkban, növelve ezzel a játék szinességét.

    A fociban a gólok sokkal fontosabbak, mert kevesebb születik belük. De én ezt nem tekinteném előnynek, ugyanis emiatt alakulnak ki a 0-0-ás, 1-1-es döntetlenek, vagy az 1-0-ás minimal győzelmek. Te ennek örülsz? Nem tartod unalmasnak, hogy egész meccsen csak arra vársz, hogy kihagyjon valamelyik védelem, vagy egy technikásabb játékos megvillanjon? A foci jó része egyszerűen üres járat, gurigatás, passzolgatás, vég nélküli labdatartás, mert nincsenek belekényszerítve a támadásba. Pont a gólok értékessége révén a csapatok kevésbé szeretnének kapni, mint lőni egyet. Ez mindenképp a nézhetőség kárára megy. Tehát: kevés pont unalmas játék.

    Ezzel szemben a kosár! Szabályok garmadája kényszeríti a játékosokat a támadásra, valamint az egész játékszemlélet úgy van kialakítva, hogy a támadót részesítik előnyben. Mint ahogy már korábban írtam: "Good offense beats good defense." Mindezek gyors, élvezetes, pörgő játékot eredményeznek, amit nem csak a résztvevők, hanem a nézők is élveznek. Tény, hogy sok pont esik. De mi ezzel a gond? Ha egál van, akkor a döntő pont/gól egyformán fontos. Ja és a gyors játékmenet miatt gyakoribbak a feltámadások, mikor szinte lehetetlen helyzetből hoznak vissza meccseket, épp azért, mert könnyen esnek a pontok, ha álmosan jön ki az egyik csapat a negyedre, hamar elolvad az előnyük. Fociban ezek a visszahozások szinte csodaszámba mennek. Megint egy rossz pont a nézhetőségi mércén.

    Nyilván szimpátia is beszél belőlem, de véleményem szerint jogos érveket hoztam fel. Kíváncsian várom válaszod. :) (Ez nem beszólás, mielőtt még...)
  • Temaruk
    #60
    Legközelebb LiquidMetal lábfejű cipőt csinálnak...

    http://www.liquidmetal.com/
  • god25
    #59
    Hmmm. lsd. Petr Cech.
  • PíszLávJuniti
    #58
    vicc.
  • Blas109
    #57
    hát,én amennyire emlékszek a 2004-es EB-n,2006-os VB-n,és mostis ugyanazt mondják a kapusok: "szitál a levegőben,sokszor kiszámíthatatlan."azt azér senki sem teszi hozzá,hogy "a 8évvel ezelőtti labda jobb volt" vagy "múltkor vettem a fiamnak 200HUF-ért egy műanyag pöttyöset az nem szitál" szóval valószínűleg ezek a legjobb labdák amik vannak.mellesleg nem kapus focistát nemigazán hallasz panaszkodni h sz*r a labda.
    Egyébként a focival a legnagyobb gond,hogy a szabályrendszert nem modernizálják.könyöklés,színészkedés,téves bírói ítélet ellen könnyen lehetne védekezni +2 bíróval akik monitorokat figyelik és jelzik ha van vmi.kapásbol kevesebb színészkedés,folyamatosabb tisztább játék lenne...

    off:NFL-t énis néztem néha nem volt rossz,de nekem zavaró az állandó játék megszakítás.
    üdv,
  • Darth Sith
    #56
    én maradok a vizilabdánál, nálam az a best :) Bár lehet, hogy benne van az elfogultság, úgy hogy már tizenX éve űzöm :)
  • uwu
    #55
    Egyébként nem gondoltam volna, hogy a fociban ennyire számít mit rugdosnak.
    Persze ez valószínűleg azért van, mert sosem szerettem focizni, nézni meg teljesen felesleges számomra, nem kötött le soha.
  • uwu
    #54
    A zsbpénz az honnan van?
    Azt modtad, nem a szüleid vettek neked gépt, hanem magadnak vetted a zsebpénzedből.
    Persze nincs ebből probléma, gyerekkoromban engem is a szüleim tartottak el...csak a reakciód, az gáz.

    Másrészt miért kell felháborodni azon, ha valaki megjegyzi, hogy csak okoskodsz, miközben valóban azt csainálod?
  • Gerygrey
    #53
    Akinek van esze, az NFL-t néz :)

    Nem, akinek van esze az nem szól bele hogy ki mit néz.
  • Jack Bauer ahős
    #52
    A foci nem véletlenül a világ legnépszerűbb sportága. Egyik ok: millióféleképpen lehet gólt szerezni. Egyrészt mert nagy a kapu, másrészt mert bármilyen kombinációval, testrésszel (kezet leszámítva) lehet gólt szerezni, stukkolva, pöckölve, ollózva stb. És mivel 1 meccsen csak pár gól esik, ezek hihetetlenül fontosak. A kosárlabdában viszont annyi kosár esik egy meccsen, hogy egy-egy 2 vagy 3 pontos se számít akkora számnak. És hányféleképpen lehet egy 3 pontost bedobni? És ezt vessétek össze azzal, hogy hányféleképpen lehet gólt rúgni...
    Huliganizmus: a játékhoz ennek semmi köze. Angliában megoldották, máshol is meg lehetne.
    Színészkedés: csinálják, mert csinálhatják. Megoldás: utólag, videó segítségével eltiltani a nagy színészeket. Ez sportszakmai kérdés: új szabályokat kell hozni. Előbb utóbb meg fog történni ez is, mert a szabályok is változnak néha. Pl: régen a védő hátraadhatta a labdát a kapusnak, hogy húzza az időt, ma ez tilos...
  • Molnibalage
    #51
    Nagyon sok sportra rá lehet húzni ezt a fair play szemléletet, de CSAPATSPORTBÓL csak nagyon kevés ilyen van és LABDAJÁTÉKBÓL csak a röplabda jut eszembe.
  • qwas
    #50
    Remélem nemsokára sikerül olyan labdát is kifejleszteni amivel a mi fiaink is tudnak játszani. Minek utána az utolsó rangos verseny amin voltunk az '86-ban volt. Az meg a középkorban majd egy emberöltőnek számított.
  • kacsi01
    #49
    Kíváncsi lennék hogy az itt fikázó nagyképű tudatlan barmok mit csinálnának kb 100-120 ezer ember előtt egy VB-döntőben ha az övék lenne az utolsó tizenegyes..
    A kaput sem találnátok el szerencsétlenek.
  • slickboy
    #48
    Aki abszolút fair play szerinti játékot akar nézni, az nézzen teniszt! Ott a játékosok csak a labda visszaütésével és jó helyezésével győzhetnek a másik felettés nem mezráncigálással, felrúgással meg színészkedéssel kiharcolt büntetőkkel, stb...Semmi szubjektivitás nincs, vagy bent van a labda, vagy kint.
    Komolyan mondom röhejes amikor ezek az állítólag edzett focisták egy kis botlástól vagy lökéstől is percekig fetrengenek a földön. Aztán amikor a bíró nem állítja meg a mérkőzést vagy senki nem figyel rájuk, felpattannak és futnak tovább.
    Persze egy teniszmérkőzés nem olyan módon intenzív, mint egy foci, nem lehet üvölteni a lelátóról, stb. Ebből a szempontból sokkal kifinomultabb. Nem akarok felsőbbrendű szöveget nyomatni, de teniszhuliganizmusról nem hallani sehol.
    Szeretem a focit is, csak a fent említett dolgok teszik tönkre, nyers brutalitásra vágyok, nézek kick-boxot vagy ketrecharcot.
    Miért baj ha fejlődik a sportszer? Tenisznél maradva anno fakeretű ütők voltak bélből készült húrozással. Azóta feltaláltak a könnyűfém ötvözet kereteket meg műanyag húrokat, gyorsult a játék, precízebben írányítható a játék, más játékstílust követel. Mégse rinyál semelyik teniszező.
    Legyen retrofoci, ahol kizárólag hagyományos bőrlasztival meg hagyományos csukával lehet versenyezni. Érdekes módon semelyik focista nem panaszkodott, hogy jaj de szarok az új high-tech focis lábbelik, gyorsabban lehet benne futni meg pontosabban rúgni....
  • 0Hanga
    #47
    Pöttyös labda. Ha a kapus el kapja akor kivánhat egyet? :-)
  • ziipp
    #46
    Tény, hogy elég távolról szemlélem az NFL-t, de egy-két Faragó Ricsis közvetítésbe azért beleszaladok néha. :) Úgy vettem észre, két kritikus pont van: az eldobó, és az elkapó. Ez egy passzt jelent, amit nehezen hívhatunk "bonyolultabb labdás összejátszásnak". Szóval olyat még nem láttam, hogy háromszögeltek, vagy kényszerítőztek volna amerikai fociban. Pedig egy labdajátéknál szerintem alapvető igény az, hogy a játékos azt tegyen a labdával amit akar, legalábbis széleskörű lehetőségei legyenek.

    Durva nállam az, hogy komoly, akár életre szóló sérülések, szakadások szerezhőek. Ezek ugyan más sportokban is jelen vannak, de itt valahogy gyakrabban, sőt még pártolják is a kemény szereléseket. Tudomásom szerint, az NFL játékosok direkt úgy készülnek, hogy bizony lesz egy nagy sérülés, vagy több a karrierjükben, cserébe viszont tele lesznek lével. Amikor a szabályrendszerek alapján összevetettem a sportokat, úgy terveztem, hogy egy átlagos, sportolóknál rosszabb fizikumú ember lehetőleg ne sérüljön meg azonnal, így fontos volt, a durvasági szint. De akinek ez jön be, hát csinálja, mit bánom én. :) Bár itt az ugaron árral szembe megy, aki ezt teszi. Ha jól tudom volt egy Budapesti Kakasok (vagy valamilyen hasonló nevű) klub, de ki fulladt, és amúgy is csak az osztrákoknál van bajnokság, ahol versenyezni lehetne. Hobbisportnak természetesen rendben van.

    Cselezés: testcsel, és ennyi. Van más egyéb? Oké, az irányítónak vannak lehetőségei, de az amerikai fociban inkább taktikai fronton lehet trükközni. A szabályzat jó. Azt jól meg csinálták, úgy mint az NBA-nal. De ettől még a játék menete nekem nem jön be, mert rengeteg üresjárat van meccs közben, ami zavar.

    > "A megszakítások meg pont azért jók, mert így tud 2 játék közt pihenni (jó nem mindig) a játékos, így mindig a maximumot adja."
    Talán igen, talán nem. Éppenséggel ki is eshet a ritmusból. A korlátoltságot nem a játékra értettem, hanem a játékos személyi lehetőségeire. Gondolj bele! Lehet 1v1-ni az NFL-ben? Kosárban lehet.
  • DjDano
    #45
    Nagyon jó cikk! Nem sokszor dicsérem meg a szerkesztőket, de ez tényleg ott van a szeren!

    Újításokra igenis szükség van, a meccsek is igazolják, hogy nagyon jó ez az új technológiával készített bőrgolyó. A kapusoknak meg még nagyobb kihívás, így kéne felfogni :)

    ui: az idiótákkal nem kell törődni, azt azért hozzátenném a MS híreknél ugyanezek a delikvensek osztják az észt (Vagyis inkább fikáznak teli tüdőből)
  • who am I 7
    #44
    Hát, a magad fajta se sokkal jobb mint ő... " (gyk tök értelmetlen összegért) "
    Ki mondja meg, h értelmetlen összegért?Ez szubjektív dolog, neked értelmetlen másnak nem, mert van rá.Akkor most minden 5 milliónál drágább autó értelmetlen?Ugyanmár...Az ilyen faszoktól csak ezek a faszok rosszabbak mint te.Ha mindenki csak a trabantot venné, akkor szerinted lenne fejlődés?mert szerintük "értelmetlen" és akkor nem vesznek semmi drágább luxus verdát...Emberileg kérdéses egy ilyen ember személyisége, de ez is kell...Ez van, törődjetek bele, inkább gondolkozzatok kicsit.
  • FlyingV
    #42
    "de az egyéni megmozdulások, hosszabb, bonyulultabb labdás összejátszások hiányoznak, és ez nagyon sokat elvesz a sport nézhetőségéből"

    akkor szerintem nem sok meccset láttál:)

    durva meg ki hogy veszi, én élvezem xD pőedig nem vagyok szado-mazo:)

    A labdaérintés meg ahogy vesszük, itt pont annyi cselezés lehet, ami még élvezhető, itt is elég rövid az idő egy labdaérintésre... A megszakítások meg pont azért jók, mert így tud 2 játék közt pihenni (jó nem mindig) a játékos, így mindig a maximumot adja. A szabályok meg itt is hihetetlen jól vannak megoldva (említett draft, fizetési sapka itt is megvan). Az meg hogy maga a játék behatárolt... Ja, de mégis, emiatt van benne KORLÁTLAN lehetőség. Paradoxon, de így van. NFL FTW
  • FlyingV
    #41
    ja az volt a legnagyobb poén xD

    a kapusok véleménye alapján kéne csinálni egy labdát, aminek a közepén van 1 hajóhorgony, hozzá meg a kapusoknak egy kesztyűt, amiben van 1 qrvára bazi nagy ipari mágnes xD

    bandee1 te kezdted ráadásul jól lesüllyedtél szintben:D