161
  • Epikurosz
    #161
    Tovább is van:
    [URL=http://www.mfor.hu/cikkek/Szuperhangfalat_fejlesztett_ki_egy_magyar_feltalalo.html]Fül, avagy "Mégis győztes, mégis új, és magyar"[/URL]
  • Lóna Lore
    #160
    Nem baj, nekem tetszik ahogy ti vitáztok itt :D
  • JMáté
    #159
    Ha megesküszöm neked, akkor elhiszed hogy léteznek nálad okosabb emberek is?
  • JMáté
    #158
    Hogy te mekkora baromállat vagy már!
  • Epikurosz
    #157
    "Hilleresen ejtett "mókuszka" "

    Ez jó :-))
  • arrakistor
    #156
    én is kb. ugyanezt mondtam pár hsz-sal lejjebb , csak én inkább több terrásra becsültem egy olyan adatbázist, amely még a művésznő torkának barázdáit is külön eltárolja...

    és egyébként mit akarnak ezek az okostojások ezzel a formátummal???

    hogy majd egy olyan egszerű és közérthető formátumban komponáljanak zenét az alkotók, ahol a művész szájcsücsörületének és hangszálainak együtthatóját egy heizenberg-féle határozatlansági relációelméletben kell három külömbözően megdimenziónált tömbre felírni???????

    és még azt a néhányszázezer módosítótényezőt mint pl.: a tüdőhörgőinek megcsimbókosodása a tegnap este becsavart cigitől és az alsó ajakherpesz okozta enyhe Hilleresen ejtett "mókuszka" roppant valószínű, hogy egy ilyen pinduri adatbázis belefér 1, azaz egy gigabájta nem ???

    nevetséges... amikről ezek álmodoznak terrabájtokban sem lehet kifejezni.
  • arrakistor
    #155
    "mert ellopod az én befizetett pénzemet (mert én ellentétben veled becsületesen, utolsó fillérig, ha lehet befizetem"

    kinek ? a cickány haverjaidnak? meg a csótány kormánynak?
  • arrakistor
    #154
    drága barátom fűrészfog+háromszögfog+négyszögfog+fehérzaj = 4
  • arrakistor
    #153
    én meg egészségügyi okokból vagy tarkopasz...
  • judgebrad
    #152
    Elismerem, tevedtem... :)

    Remelem te is kepes vagy ra :)
  • Dj Faustus #151
    "Nahh... ugy tunik megsem joke"
    Ugye? Valótlanságokat ne terjesszünk...
  • judgebrad
    #150
    Nahh... ugy tunik megsem joke :) a kutatast vezeto prof is valaszolt, ime a valasza:

    No hoax, just unfortunate timing. The research is very real.
  • judgebrad
    #149
    Csak ugy csendben ismet megjegyzem, hogy utana irtam egy emailt a fent nevezett kontakt embernek, egy mx forwardolt gmailes cimre landolt.
    Majd vissza is irt az embor, hogy valoban joke volt :)

    De ugyanigy beszoptak azok is, akik azt hittek, hogy a KORG vsti-t
    fog csinalni a tritonbol :D

    de ahogy akarjatok :D
  • Dj Faustus #148
    Csak csendben jegyezném meg én is, hogy az Acoustical Society of America kiadványában már 2007. novemberi számában már volt ezen eljárásról cikk, másrészt egy nemzetközi konferencián mutatták be a dolgot. Hogy április elsején volt, az nem jelent semmit (volt egy rakat más előadás is azon a napon, attól hogy "bolondok napjának" van kikiáltva a nap attól még történhetnek komoly dolgok).
  • judgebrad
    #147
    Csak csendben szeretném megkérdezni, mielőtt flamet kapok en is :)
    klikkeljetek már oda az eredeti cikkre, és nézzétek meg a dátumot :D

    http://www.rochester.edu/news/show.php?id=3136

  • Dj Faustus #146
    *előltesztelő...
  • Dj Faustus #145
    "De soundfontokkal ezt a szintet simán lehetett hozni évek óta."
    A "soundfontok" hangminta-alapúak.
    Ez fizikai modell.

    Ezen dokumentum 10. oldalától láthatsz egy összehasonlítást a kettő technológiáról.

    "de a hangszeradatbázis.. na, az mekkora lesz?"
    Mivel a hangszerek csoportosíthatóak, ezért az azonos családba tartozó hangszerekhez elég lesz egy modell, amit kicsit módosítunk és megkapjuk a másik hangszert. Másrészt ezek programokként fognak funkcionálni, nem hangmintaként, így nem kell minden egyes hangot letárolni.

    " És az effektezés? Pl. torzított gitároknál az se mindegy, milyen effektpedál van rajta..."
    Hozzáadódik a szimpla virtuális hangszerhez, az effekt beállításai meg szabályozhatóak a MIDI-szerű vezérléssel.

    "egy tökös MIDI programozó többet ki tud hozni a MIDIből, mint a "mezei" programozók"
    Kíváncsi lennék hogyan végzel előtesztelő-ciklust MIDI-ből. ;)
  • mikszer
    #144
    Hát.. nem győzött meg..
    A MIDI is ezt csinálja.. vagy 20 éve. Persze nem teszkós szintetizátor kell a hangzás eléréséhez De soundfontokkal ezt a szintet simán lehetett hozni évek óta.
    Meg az addig oké, hogy kilobájtos zenék lesznek, de a hangszeradatbázis.. na, az mekkora lesz? Gondolom a gépre telepítsük. Pár gigánál meg se áll (ha tényleg valami átfogó, sok hangszert ismerő adatbázist csinálnak). És az effektezés? Pl. torzított gitároknál az se mindegy, milyen effektpedál van rajta...
    > willcox cikke - egy tökös MIDI programozó többet ki tud hozni a MIDIből, mint a "mezei" programozók (nem csak hangerő meg panoráma beállítás.. a MIDI rengeteg dolgot tud megváltoztatni a hangon - kezdve akár a burkológörbéjén is! Persze ehhez megint nem kétfilléres szinti kell.). Nah, mindegy
  • willcox
    #143
    Ez egy kicsit jobb cikk
    És szó sincs tömörítésről...
    Milyen igazam lett! ld: #69 és #71
  • Tripax
    #142
    Ja mit is várnánk egy olyan karaktertől akit csimasznak hívnak. Hippikém takarodj vissza Woodstock-ba.
  • Su0my
    #141
    nem kötekedni akarok, csak akkor már inkább megtanulom Bartók művét, sokkal egyszerűbb, nem?:)

    a zeneakadémiai szubjektivitást meg úgy értettem, hogy a zenében van 1 nagyon fontos elem, az érzelem, amit nem lehet objektíven kezelni


    ettől függetlenül érdekes kísérletezés, a valós dolgok számítógépen történő fizikai modellezése meg nem kérdés, hogy hasznos.
  • Dj Faustus #140
    "Ez egy gagyi."
    Ez egy kezdetleges fizikai modell, kísérlet. Nem azt mondom, hogy tökéletes, de már legalább az alapozásnak nem rossz.

    "mielött ennél butább zene világba kerülünk"
    Itt nem az "elektronikus" zenével van gond (ami már az 1900-as évek eleje óta fejlődik), hanem a művészet/média (minden ágának) tömegtermelésével/értéktelenedésével/popularizálódásával (lásd a televízióban elterjedő szappanoperákra, valóságshowkra; a bulvárcikkekre az újságokban; a B kategóriás akciófilmekre a mozikban).
  • HuMarci
    #139
    Ez egy gagyi. Ha a kifújt levegőt is digitalizálják ilyen formába akkor talán oké, de akkor sem, nem tudom ezt hogy gondolták, de nem nagy a hasonlóság, sőt ég és föld!!!
    Valamint az "elektronikus zenészeknek" annyit javaslok hogy inkább a hangszereket sajátítsák el mielött ennél butább zene világba kerülünk, mint ami itt Magyarországon folyik. Egyszerűen szánalmas...
  • Dj Faustus #138
    "semmi köze ahhoz, hogy a már meglévő WAVból új formátumot produkáljon"
    Van, mivel a meglévő wavból állapították meg a virtuális klarinét megszólaltatásához szükséges "kottát":
    Then, says Bocko, it's a matter of letting the computer "listen" to a real clarinet performance to infer and record the various actions required to create a specific sound. The original sound is then reproduced by feeding the record of the player's actions back into the computer model.

    "de az hogy egy többszólamú zenét alkatrészeire , hangszereire bontson"
    Ahhoz szükség van a hangszerek virtuális másaira, vagy a hangszerek sajátosságait leíró modellekre. Ennek még az elején járnak, hisz még csak egy klarinét "modellje" van meg.

    "hogy erre már régesrégen létezik egy sokkal hatékonyabban és egyszerűbben kezelhető megoldás , nevezetesen az MO3"
    Az mo3 hangminta alapú, ez meg fizikai modellen alapszik. Két különböző technika.

    "kicsit tovább álmodtad a dolgot, ugyanis pl zenei kísérletezés: Bartók elektromos gitáron... Én gitározom, szóval hidd el nekem, hogy a nyelv/levegővétel adatokra elenyésző esetekben van szükség hozzá;)"
    Jó, ez egy extrém elképzelés. ;) De a lényeg, hogy teret nyithat ilyesfajta kísérletekre; ez pedig új zenék létrejöttét, új értelmezések implementálását teszi lehetővé.

    "Zeneakadémián pont, hogy szükség van a szubjektivitásra összehasonlításban ;)"
    De ez a módszer adna objektív metódust is a szakemberek kezébe (ami bevethető pl. az oktatásban).

    "Nem fog olyannak hatni egy profi zenész játéka játékklarinéton, mintha egy hiper-szuperen játszana, lévén a megszólaltatásához teljesen más levegőhasználat, stb szükséges."
    Persze hogy nem fog ugyanúgy szólni! Épp ezért mondtam a hasonlatot.
  • sasferi
    #137
    ha már ennyi minden szükséges hozzá mért nem midiről baszélünk? Ja xar ügy egy klarinétba nem lehet floppyt tenni? Akkor fogadjuk meg az előadót hogy játssza el élőben!!!
  • Su0my
    #136
    azt ugye tudod, hogy a 3.8 megás madonna_frozen.mp3-mad és a cd minőség legalább olyan messze van egymástól, mint Jeruzsálem és az Arrakistor-rezidencia? ;)
  • Su0my
    #135
    viszont ez túl steril hangzás pl gondolok itt arra az esetre, amikor pl koncertfelvételt hallgatsz
  • Su0my
    #134
    az igen!
  • Su0my
    #133
    csajok csípik
  • Su0my
    #132
    u.i. és bizony fitymaszűkület miatt körül is lettem metélve.
  • Su0my
    #131
    és még mielőtt lezsidóznál/lecigányoznál, márványfehér bőröm van szőke hajam, kék szemem, szóval a puncibajszú barátod a hozzám hasonlóakért terjesztette az okosságait;)

    úgy értem én ezek szerint árja vagyok. ha nem felelsz meg a szőkehajkékszemfehérbőr-nek, akkor meg téged is sajna le kell húzni a WCn!

    elnézést a hsz-ért a többiektől.
  • Su0my
    #130
    USA-ban ám akkora kommunizmus volt, hogy még ma is nyögik!
  • Su0my
    #129
    látod pont az ilyenek miatt SEM jutunk előre!:) azért mondjuk az megnyugtat, hogy ezt a mesét, amit kitalálsz a saját LOPÁSOD elfedésére legbelül te sem hiszed el:) ami meg a legszebb az egészben, hogy olyan kifejezések, mint a mi pénzünket, az adófizetők pénzét ellopják a zsidók, végképp nevetséges:) lévén ezek szerint te is zsidó vagy, mert ellopod az én befizetett pénzemet (mert én ellentétben veled becsületesen, utolsó fillérig, ha lehet befizetem):) vagy kb egy szinten vagy egy cigánnyal olyan értelemben, amit pl a te fajtád képzel róluk: ugyanis gondolom a fekete munkavégzésed mellett te is jársz valami segélyért:) illetve a te fajtád szokta lopni a gázat, de elsőként veri az asztalt, hogy gázártámogatást kér, egyebek.

    Magyarország 2008. Miről beszélünk?:) Milyen változásokról? Mi a jövőnk?



  • Su0my
    #128
    kicsit tovább álmodtad a dolgot, ugyanis pl zenei kísérletezés: Bartók elektromos gitáron... Én gitározom, szóval hidd el nekem, hogy a nyelv/levegővétel adatokra elenyésző esetekben van szükség hozzá;)

    Zeneakadémián pont, hogy szükség van a szubjektivitásra összehasonlításban ;)

    Nem fog olyannak hatni egy profi zenész játéka játékklarinéton, mintha egy hiper-szuperen játszana, lévén a megszólaltatásához teljesen más levegőhasználat, stb szükséges.
  • Su0my
    #127
    ez arrakis egyik örökérvényű hsz-éból lett idézve, csak ne mkattintottam rá asziszem... valami huszon-valahanyadik
  • Su0my
    #126
    egyfolytában ezt csinálja minden előzmény nélkül, eléggé gyanús, hogy így is gondolja, vagy pont ellentétes hatást akar vele elérni... valamelyik cikk fórumában épp nemrég írták, én is már 1 ideje így gondolom, de hát boldogok a lelki szegények..
  • Su0my
    #125
    "sok kis fűrészfog+háromszőg+négyszög hullám eredménye" ..." minden hang lebontható erre a négy általam felsorolt hanghullámra"

    Hát én már sokszor visszafogtam magam veled kapcsolatban és inkább nem írtam meg a véleményemet a sok okosságodról. Viszont az durva, hogy osztod itt az észt telesz*rod a fórumot a sok majomságaiddal, de háromig nem tudsz korrektül számolni. Grat.
  • AbyssLord
    #124
    Ja és az adatbázisos módszernél a nagy számok törvénye alapján még a hangszer típusa is kijönne.
    Ráadásul bizonyos hangszereket kizárólag bizonyos zenékben használnak. Tehát pl egy magyar népzenében nem fogsz soha hallani pl szitárt. Tehát még ezzel is lehet csökkenteni a hibalehetőséget.
    A többszólamu dolgot is meg lehetne oldani bizonyos feltételekkel. Pl a többszólamú témákat külön dolgozná fel a program, és ott meg kéne adni, hogy hány szólam szól. És így már könnyebb lenne felismerni a hangszereket, bár a felismerés minden egyes szólam/hangszer számával hatványozottan lassabb lenne, hiszen össze kell kevernie a hangszereket, és rengeteg próbálkozás után kijönne. És mivel a számítási kapacitás és tároló kapacitás csak egyre nő, ezért ez se lenne nagy gond szerintem.
    Vagy pl megoldás lehetne az is, hogy a programot ráeresztjük a számra, és aztán visszadobálná azokat a részeket, amiket nem tudott feldolgozni. És ekkor jönne az emberi tényező, hogy meghallgatja, és megmondja a programnak, hogy itt és itt ennyi szólam van, és ezek a hangszerek vannak benne. Vagy legalábbis megpróbálhatja szűkíteni a keresési tartományt. És szerintem a leg botfülűbb emberek is meg tudják mondani, hogy egy zene több szólamban van-é vagy sem.

    Ráadásul az emberi tényező segítségével még azt is megmondanánk a programnak feldolgozás előtt, hogy milyen hangszerek vannak benne, akkor már tényleg minimalizálható lenne a hibalehetőség.

    Meg ha már zenéről van szó, akkor a skálákat, és egyéb zenei szabályokat is be lehetne programozni, ami ugyancsak segítené a prgramot. Tehát pl x hang után megpróbálhatná beleilleszteni egy skálába a hangokat, és akkor utána már elsőre csak abban a skálában keresne, és csak akkor keresné a többi hangnál ha ott nem találja meg, ami ugyancsak a sebességét növelné a programnak.
  • AbyssLord
    #123
    A félreértések elkerülése végett: nekem nem azzal van bajom, hogy gyűlölöd őket, vagy nem. Nekem azzal van bajom, hogy ez a topik nem erről szól.
    Ja és ez szól azoknak is, akik hasonló témában reagáltak az üzeneteire!
    Nyissatok egy új topikot, beszéljétek meg ott!
  • AbyssLord
    #122
    Szerintem az ötlet nem rossz, csak egy kicsit túl van bonyolítva a dolog. Mert ok, virtuális hangszer, virtuális előadóval, és a virtuális előadóba beprogramozzuk az összes játéktechnikát a hangszeren, és addig próbálkozik a virtuális előadó, amíg meg nem találja a leghasonlóbb hangot a virtuális hangszerén, és akkor ezt lejegyzik egy digitális fájlba.
    Szerintem sokkal célravezetőbb lenne a sapleres megoldás. Azaz felveszem több zenésztől minden hangra a különböző technikákat, ezt belerakom egy adatbázisba, és utána már csak össze kell hasonlítgatni a részeket.
    Hiszen szerimtem a leghatékonyabb wav2midi vagy egyéb ilyen formátumba átíró szerkezet még mindíg az ember. És szerintem ebből kéne kiindulni, hogy az emberke, hogyan is csinálja ezt.
    Ami szerintem meg úgy működik, hogy először az ember sok zenét hallgat, és persze tudja a technikákat az adott hangszerre, és azt is tudja a technikák mellé, hogy hogyan hangzanak. A hangzást meg egy vagy több múltbeni tapasztalat alapján azonosítja be. Tehát számítogép nyelven van a fejében egy hatalmas adatbázis rengeteg hangmintával, és minden hangminta mellett ott figyel a leírás, hogy milyen technikával lett eljátszva. És ebből az adatbázisból keresi ki. És akkor kijön neki x eredmény, ami hasonló. Ezt kell lecsoportosítani technikákra, és kiválasztani belőle azt, amiből a legtöbb van.
    És így a program pontosságát csupán az adatbázis mérete befojásolná.
    Igaz ez a módszer hasonló lenne, de szimulálni akarja a dolgot, tehát a nagy adatbázist szeretnék megkerülni a szimulációval. Viszont szerintem a szimuláció soha nem lesz olyan tökéletes, mint az adott hangminta. Meg az ember sem úgy működik, hogy elképzeli, vagy épp kiszámítja fejben a fizika törvényei alapján, hogy hogyan fog megszólalni az a hangszer, hanem emlékezik a múlt beni tapasztalatok alapján, hogy az a hangszer hogyan szól.

    A másik meg szerintem a célközönség sem jóra lett célozva. Mert a program sokkal inkább használható lenne autó kottázó programra, mint zenélős programra, meg audió kicsi eltárolására.
    A zenészeknek nagy segítség lenne, hiszen nem kell lekottázniuk a zenéjüket, hanem egyszerűen eljátszák, és a program hallás után autó megcsinálná nekik. Ráadásul sokkal többet tárolna el mint egy kotta, hiszen a konkrét technikát is lejegyezné mellé, nem csak a hangjegyeket. És ott megoldott lenne a többszólam vagy a több hangszer egyszerre probléma, mert egyedül játtsza el, és ha több szólam van, akkor a másik szólamot külön játsza fel. A stúdiókban úgyis így veszik fel az összes zenét, a hibalehetőség minimalizálása miatt, leszámítva a nagy szinfónikus zenekarokat, de ott már olyan sokan vannak, hogy ha valaki hibázik, akkor azt senki nem fogja hallani. Míg mindenhol máshol tisztán hallatszódna a hiba, a kevés hangszernek köszönhetően.


    Ja és a végére mégvalami. @arrakistor, igen, tényleg, utálod az összes embert, aki nem olyan vallású vagy színű mint te. Fantasztikus. Megértettük, nem kell többet hangsúlyoznod. Ugyanis mostmár szétcseszed vele az egész fórumot, hogy bizonygatod, hogy de te tényleg gyűlölöd őket. Mindenki felfogta. TEHÁT MOST MÁR KUS LEGYEN, MERT AZ EGÉSZ FORUMOT SZÉTCSESZED A RENGETEG OFFTOPIKKAL!!!!!!!!!! Ha valakiben valami nem tetszik, azt intézd el privát üzenetekkel, és ne a fórumot cseszd szét vele. Vagy ha annyira izgat a téma, akkor nyiss egy topikot, aminek a címe az, hogy "mi a véleményed a más színű és vagy vallású emberekről", és írd oda ezeket. Köszi.