87
  • syn7h37ic
    #1
    Soha nem fogok Creative cuccot venni, pont a rohadt szemét driver mizériájuk miatt. banda.
  • Sliders
    #2
    Én vennék egy komoly hangkártyát, csak az a baj hogy mindegyik ami komolyabb fejlesztés a Creatíve-nál az PCI-s. Csak az a baj hogy az új alaplapokon jó ha van 2 db pci slot. Az egyiket szokás szerint a videókártya miatt nem lehet használni. Hála az ATX franko felépítésének, de legalábbis minimum át kéne tervezi, így semmit nem ér az egész. Szóval marad 1 PCI slot amibe más megy, mert az fontosabb.

    A röhej az, hogy sokan azt hiszik, csak a videókártya létezik mint "kártya".

    Az egész arra megy ki, hogyha több mindent is csinálni szeretnél, akkor vegyél külön játékra PCI-t, külön workstationt ha videózással foglalkozol, mert egyben lehetetlen a kettő. Hála annak hogy mindenhova pci-e 16x-ból raknak 3db-ot ami rendszerint csak 16x-osan tud működni. 8x-an nem pedig lehetne. Na mindegy

    Lényeg, hogy remélem kap egy 1x-es csatolót.
  • bertino
    #3
    én vettem, de remélem sose kellesz vistára föltelepítenem a driverét...
  • waterman
    #4
    engem is az tart vissza a hangkártya vásárlástól, hogy igen kevés van pci-e csatolóval. viszont pci-osat meg nem éri meg most vennem, mert ha pár év múlva alaplapot cserélek, már a chipkészlet specifikációjában sem találok pci csatolót, nem hogy az alaplapra hegesztve.. viszont minden alaplapon akad már 2 vagy 3 pci-e x16 szoros slot, tehát van legalább 1 felesleges pci-e csatlakozó, mert nem használok, csak egy videókártyát.. tehát oda elférne, ha esetleg a mégiscsak alaplapra hegesztett pci slotokba - ahogy mondtad - fontosabb kártyákat pakolnék.
    különben nem az atx frankó felépítésének lehet köszönni, hogy az egyik pci slotot néha egy az egyben eltakarja a videókártya, hanem a gyártók következetességtől mentes alaplap tervezésének.
  • fade2black
    #5
    hihetetlen milyen "kékhalálos" majd bugosak voltak (vannak?) xp alatt az audigyk, aztán egy bugroncshalmazok voltak az audigy/XFI kártyák vista alatt is.

    És a legboszantobb, hogy láthatóan nem azért bugzik mert creative nem tudna normálisat írni hanem mert (eax...) lényegében monopolhelyzetben van piacon és gy kényszeriti rá a vásárlókra az új kártyáit. Pedig ugye az átlagusernek egy ősrégi audigy 99.9%ban mindent tud.

    elég szemét egy cég....
  • kvp
    #6
    "Az egész arra megy ki, hogyha több mindent is csinálni szeretnél, akkor vegyél külön játékra PCI-t, külön workstationt ha videózással foglalkozol, mert egyben lehetetlen a kettő. Hála annak hogy mindenhova pci-e 16x-ból raknak 3db-ot ami rendszerint csak 16x-osan tud működni. 8x-an nem pedig lehetne. Na mindegy"

    Egy atlag gepbe alapvetoen nem kellene dedikalt hangkartya. Eleg egy dvi+spif=hdmi kimenet a gepre, amin kijon a memoriaban eltarolt adat. Az adatok szamitasat pedig egy vektorprocesszor tombre kell bizni. Kifejezetten idegesito, hogy kulon egyseg szamolja a grafikat, kulon a hangot es kulon a fizikat (physix), sot nehol meg a halozati forgalmat is (tcp/ip offload). Eleg lenne egy logikai donteshozo processzor (cpu) es egy matematikai vektorprocesszor tomb (gpu), kiegeszitve az i/o-t kezelo buta dma egysegekkel (i/o processzorok). Alapvetoen egy intel + nvidia vagy amd kombinacio boven eleg mindenre, csak megfelelo driver tamogatas kerdese. A digitalis jel analogra torteno atalakitasat pedig szerintem erdemes olyan messze vinni a geptol amennyire csak lehet, mivel egy mai gepben akkora a zaj, hogy onnan jominosegu analog jelet kihozni nem igazan lehet. Idealis esetben tehat a video dac a monitorban, az audio dac pedig a hangszorok erositojeben van.

    ps: Szemely szerint en akkor vettem utoljara kartyat toluk, amikor meg volt teljes hardveres dokumentacio a kartya belso mukodeserol, es lehetseges volt hozza drivert irni. A linux is csak ezeket a hardvereket tamogatja manapsag. Ha tehetnem, a grafikus kartyaval is hasonloan jarnek el. Ebbol a szempontbol az intel larabee jo megoldasnak tunik, mivel ok hiresek arrol hogy minden dokumentaciojuk publikus. (az alaplapi igp-s chipset-jeik 3d-s resze is publikus, bar nem sok dolgot tudnak hardverbol gyorsitani)
  • JTBM
    #7
    Nekem is alaplapi zajkeltő eszköz van a gépemben. Pedig van egy külön Creativ kártyám is, de azt bele sem tettem a gépbe, a többi régi kártya között figyel.

    PC-ből hangot csak digitálisan szabad kihozni, ez is evidens.
  • NeoMaN
    #8
    Nem kell kreatív hangkarit venni, nem kel visztát használni...
    :DDD
  • NeoMaN
    #9
    kellesz????
    :DDDDDDDDDDDDDD
  • Gabesz84
    #10
    Egyetértek, kivéve ha az alaplapra integrált zajkeltő minősége is megfelel valakinek :)

    Egyébként creative monnyonle
  • dez
    #11
    "Pedig ugye az átlagusernek egy ősrégi audigy 99.9%ban mindent tud."

    Ez azért nem igaz. Nem tud natívan kezelni 44.1 kHz sample-rátás hangot (csak nem túl jó minőségben 48 kHz-re konvertálva), sem analógban, sem SPDIF-en (ha 44.1 kHz-re állítjuk az SPDIF kimenetet, akkor is először 48-ra konvertálja, majd vissza 44.1-re), és bithelyes SPDIF átküldés sincs. Továbbá ha bármilyen DSP effekt aktív (akár csak EQ), akkor a 96/192 kHz-es hangot is 48-ra konverálja. Digizéskor is. (Az Audigy 1 eleve nem is tud mást, csak 48 kHz-t, a többi konvertálással megy mindig.)
  • dez
    #12
    "dvi+spif=hdmi"

    KVP! Kb. tizedszerre írom már le neked, hogy az SPDIF-nek az égvilágon semmi köze a HDMI-hez. A HDMI-n teljesen más formában megy át a hang. Még csak nincs is külön vezetéke, hanem a videos adatcsomagokkal együtt utazik, ugyanazokon a vezetékeken.
  • dez
    #13
    Csak nehogy azt hidd, hogy ha SPDIF-en hozod ki, akkor tökéletes lesz... De még HDMI-n sem feltétlenül.

    1. Az SPDIF technikai megvalósításából adódóan nem tökéletes rendben követik egymást a digitális minták, és ezt a fogadó oldalon sem könnyű kiigazítani. A kommersz SPDIF vevők nem is teszik ezt meg.

    2. A legtöbb chipset alapvetően 48/96/192 kHz-es mintavétellel kezeli az SPDIF-et is és a HDMI-s hangot is (sőt utóbbi esetén jelenleg a 96/192 kHz sem elérhető), így 44.1 kHz-es mintavételű hangot (CD) a legtöbb chipset 48 kHz-re konvertálják, mégpedig erőforráskímélően, ami nem túl egészséges a számára.
  • Xcentric
    #14
    Külső DAC-ot használok. Játékokhoz van egy Audigy2 annak is csak az optikai digitális kimenetét használom, de zenéhez még így se jó, mert 48kHz-re átmintavételez mindent és szarul szól. Zenéhez még az alaplapi ALC889A optikai kimenete is sokkal jobb.

    Azt meg már nem is kérdezem, hogy miért nincs pci-x-es hangkártyákkal elhalmozva a világ, mikor én már alig találtam új alaplapot, amin 1-2 pci-nál több lenne.

    Ez kábé olyan mint, hogy az új alaplapomon egy darab IDE van a DVD meghajtónak. Erre az XP nem bírja a sata 2-őt.
  • dez
    #15
    Na persze mindkettő digitálisan viszi át, de itt meg is áll a hasonlóságok sora.
  • dez
    #16
    Na, erről van szó...

    ps. megoldható, hogy bírja.
  • Xcentric
    #17
    Igen, valahogy bele kell varázsolni a telepítő lemezébe a sata2-es meghajtókat és akkor elvileg megvan. Erre nem nagyon volt mostanában kapacitásom, benyomtam a DVD mellé masternek egy IDE-s HDD-t, arra ment fel az XP és így vagyok most.

    A vicc az egészben, hogy ha a sata2-es hdd be van kötve, akkor az XP induláskor a fekete alapon windows képernyő és a bejelentkezőképernyő között több mint 2 percet áll fekete képernyővel (mértem). Mindezt 3.5GHz-es Core2-es procival és 4GB rammmal. Nice work MS! Ha erre bárki tud megoldást, nagyon jó szívvel fogadnám, mert én még eddig nem találtam...
  • dez
    #18
    Elég, ha kiírod egy floppyra (LOL) a drivert, és a telepítés elején egy pillanatra kiírja, hogy nyomd be az F8-at (ha jól emlékszem), és akkor bekéri a lemezt. De utólag is fel lehet tenni egy már feltelepített XP-re.
  • dez
    #19
    (Olyat is csináltam nemrég, hogy ide-s vinyón lévő XP-re feltettem a drivert, majd átghostoltam egy sata vinyóra, és voila, ment. Mondjuk kellett szóvakozni vele, hogy ne az ide-s vinyón keresse a Wint a BIOS, de aztán összejött.)
  • dez
    #20
    [Ja, nem is, ez még simán ment. Akkor tette mindenáron a 2. helyre a prioritáli listán a BIOS a sata vinyót, amikor a két ide-set RAID0-ba tettem. De végül ez is megoldódott, csak épp semmi értelme nem volt a RAID-nek, mert kb. semmivel sem lett gyorsabb -> nForce4 chipset...]
  • sh4d0w808
    #21
    A Creative bekaphatja. Más elvégzi az ő dolgukat, erre megfenyegetik. Soha többet CL-cuccot...
  • sh4d0w808
    #22
    Jah, elfelejtettem: Sliders: ha igazán komoly hangcuccot akarsz, nézz körül a Terratec kínálatában, hátha találsz vmi fogadravalót.
  • gkalcso
    #23
    Talán ha ösztönöznék a fejlesztőket egy kis hardver leírással, akkor javulhatna a driver minősége...
  • rootkiller
    #24
    Szerintem az XP már retro, szal ideje átállni Vistára, mert nekem több mint fél éve fenn van és stabil és jól műxik. Amúgy egy barátomnak kapartunk a föld alól az új Centrinós HP Pavilion notijához sata drivert, de hál'istennek meglett, mert neki ugye az XP az alap, mert Extendedezik, meg mellette ott van a Vista és az Ubuntu is neki. Amúgy Videólejátszásban szerintem sokkal jobb a Vista, legalábbis én látom a különbséget. Egy eredeti DVD is sokkal jobb véleményem szerint Vistán. Amúgy szergény vistát mindenki szidja, pedig nem gáz ám a dolog, mint amennyire hiszik, meg a frissítéseknek köszönhetően stabil. Nah jó persze amíg az RTM-et nem frissítem, addig itt is szar, de nyár elején kijön az SP1.
  • Mr Gumby
    #25
    Jajj, retro az xp és szebb a vi$tán a dvd! Hamu a fejemre, vi$ta a gépemre.
  • Zedas
    #26
    Eddig két jó hangkártya gyártó cég volt a történelemben, akik tényleg forradalmi, és hihetetlenül színvonalas terméket csináltak: A Gravis (Gravis Ultrasound) és az Aureal (Diamond MonsterSound 3D). Mindkettőt felvásárolta és tönkretette a Crative. Én azt kívánom nekik, hogy [censored] a [censored] termékeiket.

    A büdös életbe nem fogok tőlük semmit venni.

    Van élet a Creative-on kívül is a hangkártyapiacon, aki jó hangkártyát akar mostanában, annak javaslom: RAZER Barracuda AC-1, Auzen X-Fi Prelude 7.1 vagy ASUS Xonar D2/PM. Mond tud DTS és DD encodingot, ami szerintem alap lenne már vagy öt éve, és amit a Creative a mai napig nem tud.
  • CyrSyS
    #27
    Csak azért szidsz egy terméket mert a gyártója tönkretett 2 másik céget? Ez aztán az érvelés!!! Nekem semmi bajom nincs a Creativ hangkártyákkal. Jól működnek. Amire én használom elég.
  • Zedas
    #28
    Akkor használjad. Igaz hogy ezzel egy olyan céget támogatsz, aki szar termékeket csinál, és mindenkit eltapos, aki jobb termékeket forgalmaz mint ő. Szíved joga. És azért szidom, mert nekem volt Gravisom, meg Aurealom és miattuk eltűnt a világ két legjobb hangkeltő API-ja. Az Aureal3d olyan szinten volt amikor a Creative kicsinálta, amit azóta sem sikerült elérni: nem szobák voltak, hanem rendes 3D poligon objektumokról számolta ki a hang visszaverődését anyagoktól függően a füledig. És egy mezei fülhallgatóval 3D hatást tudott kelteni, Quake3-at játszva hallottad ahogy elhasít melletted a rakéta és becsapódik mögötted.

    Ez már elég jó érvelés neked?
  • Inquisitor
    #29
    "az azonban érdekes, hogy a meghajtók körüli gondok mellett a cég máris új család piacra dobását tervezi."

    Különö9sen annak fényében, hogy az alternatív Audigy/X-Fi driver a Youp-Pax már vagy 1.5-2 éve az X-Fi 2 driveréből készül???? :)
  • Inquisitor
    #30
    Több mint egy hónapja kapni PCIe-s X-Fi kártyát (no nem itthoni boltokban természetesen(?)), de az is igaz, hogy én is csak Xtreme Audiot láttam belőle ...
  • Yv@n
    #31
    Elárulom neked, hogy az 'átlag' user, erre ballisztikus ívből szarik :)

    Egyszerűen mi itt nem átlag userek vagyunk.
  • Inquisitor
    #32
    "Zenéhez még az alaplapi ALC889A optikai kimenete is sokkal jobb. "
    Vagy 4 évvel újabb legalább, még jó hogy, ráadásul a 889A és a 890 széria direkt házimozizáshoz van, nagyon szeretik HTPC-be illő lapokon, nem véletlenül.
  • Inquisitor
    #33
    OFF: Ki kéne tán kapécsolni a hülye IDE Legacy-t és/vagy a Raidet a SATA-ra, különben életben nem megy fel másképpen.
  • Yv@n
    #34
    Normál asztali gép esetén, de még a legtöbb notebookban is, a bios-ban letiltható az AHCI. Eztán a sima sp2-es xp gyönyörűen telepíthető, majd telepítés után felrakod az AHCI drivereket win alatt, és bios-ban visszabillented az AHCI-t.

    Intel driverekkel legalábbis gyönyörűen működik.
  • Inquisitor
    #35
    "Csak azért szidsz egy terméket mert a gyártója tönkretett 2 másik céget?"

    Az csak a hab a tortán, meg az is, hogy magánál JOBB cégeket, a Gravis hangminőségben saját korában fényévekre volt a Creatívtól, míg az Aureal Vortex 1, 2 és 3 a térhatású hangban alázta szénné.
    Azért szidjuk, mert híresen SZAR a supportja, és nem is érdekli őket! (Lásd nemrég beperelt srác, aki HASZNÁLHATÓ drivert mert írni a Creative cuccaihoz.)

    Nagyjából a következő "apróságok" fordultak elő:
    - VIA balhé. A VIA chipsetre kenték a hibát, de érdekes módon kiderült, hogy a saját driverükben lévő időzítési hiba miatt nem ment egy csomó usernek jól a hangkártya. Utána hosszú hónapkkal kitolták a javítást fű alatt ...
    - Coppermine balhé. A Coppermine magos procikkal nem működött a driver, itt már nem merték rákenni az Intelre, de a javítás fél évet csúszott!
    - XP megjelenése után hosszú hónapokig recsegett az összes SB kártya, SB Pro-tól a Live!-ig bezárólag.
    - W2K megjelenését küvetően egy sima INF elirás miatt vagy másfél évig nem lehetett bizonyos kártyáikat honosított Windowsra telepíteni! Így természetesen(?) magyarra SE. A hibát pár héten belül egy orsoz srác oldotta meg ÖNERŐBŐL, a Creative további hosszú hónapokig lesz*rta!
    - Ugyan ezt eljátszották XP-nél.
    - Vista alatt nem működött a csodás EAX, ami miatt a támogatás nélküli kártyáit még is megveszik a userek, nagy nehezen megalkották az Alchemy-t, de csak X-Fi-hez! Audigy tulajok vegyenek 20 dollárért drivert! Normális??? (Bezzeg Asus az Oxigen2-es kártyáihoz csinált hasonló fordító progit, egyből beperelték őket.)
    - Régi hangkártyákhoz nincs driver, aki mer írni ilyet, azt beperelik.
    - Bizonyos konfigurációkbvan bizonyos VGA kártyákkal a saját driverük hibájából nem működik a kártya vagy recseg!
  • Zolka
    #36
    A cikk brutálisan félrevezető, mi az hogy "A korai hibákat, hiányosságokat már többnyire sikerült orvosolni és pótolni"?
    A creative fórumán olvasható a creative nyilatkozata, miszerint a driverek állapota üzletpolitikai döntés, azaz azért szarok a driverek, hogy vegyél új hangkártyát. Daniel_K nem csinált mást, mint megkeresgélte a driverben _akarattal_ beleépített oprendszer ellenőrzéseket, aminek hatására pl Vista alatt nem működtek bizonyos funkciók.
    Ezt miért nem lehet leírni?
  • asysoft
    #37
    XP-s várakozós problémára: én ilyet a fantasztikus nForce chipsetek csodálatos IDE driverének köszönhetően láttam. Bár gondolom, hogy neked Intel chipsetes lapod van, próbáld meg frissíteni a drivert.
  • dez
    #38
    Ez még nem minden.
    - nForce chipsettel máig akadnak problémái (recsegés, rendszeres pattogás). Kifogásuk: túl nagy a zaj a buszon.
    - Kb. egy éven keresztül (ha egyátalán tényleg ki tudták javítani, mert elvileg hw hiba) ha stand-by-ba ment a géped, a kártya használhatatlanná vált, mert hibásan íródott át valamilyen konfigurációs eeprom rajta. Rengeteg tulajnak ment így tönkre a kártyája, tele voltak vele a fórumok.
    - És ugye még egy szép eset: amikor megjelent az Audigy, össze-vissza reklámozták, hogy 24 bit, meg 192kHz. Aztán kiderült, hogy bár a konverterek támogatják (pontosabban csak fogadják pl. a 24 bitet, de kiadni a mai legjobbak is kb. 18-at tudnak effektíve, ennyit erről), a valós feldolgozás 48kHz rátás minden esetben! Digizésnél is és lejátszásnál is. Az Audigy 2-esben már kifelé tud menni 96/192 kHz, de az is csak egy utólagos trükkel, és csak ha nem megy semmilyen DSP effekt v. EQ. (Meg mint korábban írtam, a 44.1kHz-t így sem tudják, az mindig konvertálódik 48-ra, "erőforráskímélő" minőségben.)

    Egyébként mint írták előttem, ez a Daniel_K csak az INF file-okat írja át, és úgy csomagol össze drivereket. Hasonlóan, ahogy ez megtörténik pl. Nvidia videokártyákkal, csak az Nvidiát ez nem zavarja.
  • dez
    #39
    "Intel driverekkel legalábbis gyönyörűen működik."

    Azzal asszem már korábban is működött, mert a driver benne volt az alap XP installban. Az Nvidia driver azonban nem, és valószínű az SP2-ben sem, mert a MS nem fogadta el, vagy valami ilyesmi.
  • Xcentric
    #40
    Köszi a tippeket sata2-höz, utána fogok nézni köv. rendszer install-nál.