41
  • Epikurosz
    #41
    Nagyon nincs igazad.
    Sehogy.
    A "Non tangere circulos meos!" nem működött 2000 éve sem (Arisztotelész Szüraküzájában), és nem működik ma sem. Nem lehet úgy tökéletes köröket rajzolni a homokba, hogy közben embereket gyilkolnak le melletted. Ez az, amit Jézus sem volt képes felfogni, illetve ő Arisztotelésznél annyival továbblépett, hogy észrevette, és szót emelt ellene, de tovább már nem lépett.
  • dez
    #40
    Akkor nem épp baglyokkal kellene példálózni...
    Persze te nyilván nem akarod ezt észrevenni, stb.
    És máris itt a politizálás...
    Na ezért nem kellene.
  • JohnyHUN
    #39
    De ha van víz a Titánon akkor egyértelmű hogy van levegő is(H2(O)). nah mind 1 ez egy hülye kiállítás volt egy nem kémikustól.
  • L3zl13
    #38
    Na kellett neked szólnod... :D
  • Epikurosz
    #37
    Nem politikát, hanem elveket, pontosabban egészséges, korrekt, tisztességes elveket szeretnék "belecsempészni" mindenféle vitába.
  • dez
    #36
    Azért jó lenne, ha nem próbálnál rendszeresen politikát csempészni ide...
  • willcox
    #35
    Mindkettőjükkel egyetértek (BZs és SzG).
  • Epikurosz
    #34
    Ebben egyetértünk. A lényeg, hogy az embernek legyenek elvei, elképzelései, és álljon ki értük bátran.
  • willcox
    #33
    Persze. Ha sejtés sincs, az a tudomány csődje, és az baj. De az is baj, amiről én írtam. Ugyanis nem mindegy, hogy a tudomány hogyan tálalja az infókat.
  • Epikurosz
    #32
    Azért gondolom ismered azt a - nem, nem irodalmi kifejezeést, hanem - matematikai fogggalmat, hogy: feltételezés, de olyan is van - megsúgom -, hogy sejtés (ang.: conjecture).
    Aztán, vagy igaz, van nem. A baj akkor kezdődik, amikor már sejtés sincs. Érted!?
  • xizor
    #31
    Jjézusom, mivan veletek emberek?Kivételesen az elmúlt pár kommentben nem egymás torkát szorongatjátok, hanem értelmesen egymáshoz irogattok :)
  • willcox
    #30
    Pontosítás: És azért baj, mert a feltételezés realitásának a valószínűségét mindig nagyvonalúan elfelejtik közölni, és a felületes vagy nem kellően tájékozott olvasó tényként hajlandó elfogadni, vagy legalábbis ugyanakkora valószínűséget sejt, mint egy esetlegesen logikusabb vagy kézenfekvőbb megállapításban.
  • willcox
    #29
    "rögvest felszisszentek a tudósok, hogy ez biológiai szervezetek végterméke lehet" - én meg lehet, hogy nyerek 5-öst a lottón. De valószínűleg nem nyerek. Ez a "lehet" olyan aranyos, mert sok minden lehet, de aminek nagyon kicsi a valószínűsége, abba kár nagy energiát beleölni. Lehet pl., hogy az utcán a fejünkre esik egy tégla, mégsem járunk bukósisakban :)
    Az a baj, hogy hír LEHET a bármilyen kis valószínűséggel is bíró feltételezésekből. És azért baj, mert a feltételezés realitásának a valószínűségét mindig nagyvonalúan elfelejtik közölni. De hát ettől is bulvár a bulvár.
  • L3zl13
    #28
    Lehetni éppen lehet. Gondolom ez függ az adott bolygó egyébb jellemzőitől is.
    Egy jelentős részben metán légkörű bolygónál azonban nem erre tippelnék.
  • Epikurosz
    #27
    Csak halkan jegyzem meg, hogy amikor a Mars légkörében kevés metángázt talált egy szonda (ezt utólag másik is ...konfirmálta), akkor rögvest felszisszentek a tudósok, hogy ez biológiai szervezetek végterméke lehet.
  • L3zl13
    #26
    "Mondjuk nem kell túlmisztifikálni a "szerves vegyület" fogalmát"
    Igaz, rossz kifejezést használtam. Ez esetben konkrétan az "átment valamely biológiai sejt kohóján"-ra reagáltam, amennyiben ez nem csak egy költői kép akart lenni. Azaz nem csak kémiai besorolásuk alapján szerves vegyületre, hanem ténylegesen valamilyen élőlény anyagcseréjének következtében előállt C tartalmú vegyületre. Főként, hogy ez utóbbi kategóriába bele tartozik pl a CO2 és az ebből keletkezett karbonátok, holott ezek nem szerves vegyületek. Míg a Titánon is előforduló metán ellenben szerves vegyületnek számít, de igen kicsiny a valószinűsége, hogy helyi élőlények termelték volna.

    Az űrben meg nem is igazán kérdéses az elemi C jelenléte, lévén nem igazán reakcióbarát környezet. :D
  • bvalek2
    #25
    Van bőven elemi szén a Naprendszerben, pl szén-kondrit meteorok.

    Mondjuk nem kell túlmisztifikálni a "szerves vegyület" fogalmát, ez nem azt jelenti hogy él, és azt sem, hogy csak abból állnak élő anyagok. A XIX.-ik század elején azokat hívták szerves anyagoknak, amiket akkor még nem tudtak mesterségesen előállítani. Azóta már szinte mindet elő lehet állítani laborban, úgyhogy ez csak történeti meghatározás.
  • bvalek2
    #24
    Magyarul fellengzős megfogalmazás, idegen szóval kamuzik :) Ahogy szokott... De biztos a mi hibánk, hogy ilyen-olyan áltudományos szakokra jártunk, és az áltanárokat hallgattuk, araknopisti őszentsége helyett. Aki Einsteinnel és Hawkinggal együtt azon három ember egyike, aki érti a lényeget. Tőle tudjuk ám, a meg nem értett zsenikétől
  • L3zl13
    #23
    Érdekes kérdés. De egyrészt nem hiszem, hogy ki lehetne jelenteni, hogy minden C molekula már legalább egyszer része volt valamilyen szerves vegyületnek. Max valószinűségi értékeket lehet rá mondani.
    Másrészt meg a földi "átment valamely biológiai sejt kohóján" vs "előfordul-e tisztán, nem vegyületekben"-t nem érdemes összevetni. Lévén a Földön az élet megjelenése előtt sem volt feltétlenül elemi állapotban nagyobb mennyiségű szén.

    Ps: A fém ércekben (pl vas) "oldott" szén elemi szénnek számít?
  • Epikurosz
    #22
    vegyületekben?
    kevés
  • Epikurosz
    #21
    Én fellengzősséget nem vettem észre - kivételesen - ebben az arrakistor által elkövetett hsz-ben, de kétségtelenül igazad van. A kérdés már csak az lenne, merő kíváncsiságból, hogy a C ott előfordul-e tisztán, nem vegyületekben.
    Tudtommal a Földön előforduló tiszta szén, leszámítva a evés gyémántot (talán grafitot is?) kizárólag szerves anyagok maradéka. Ugyanis az élet megjelenése után minden C molekula, amely a felszín közelében volt, átment valamely biológiai sejt kohóján.
    Ősi, nem szerves eredetű szén csak a Föld mélyebb régióiban lehet.

    Jól mondom?
  • 0o
    #20
  • L3zl13
    #19
    Fellengzős fogalmazásod ellenére nagymértékű tudatlanságról teszel tanubizonyságot annak tekintetében, hogy mint a cikkben és a hozzászólásokban is szerepel a légkört jelentős részben metán alkotja, ami ugye szén vegyület. Tehát már régen kimutatták, a C jelenlétét a Titánon, méghozzá nagy mennyiségben.
  • arrakistor
    #18
    Valóban nem elhanyagolható égitest a Titán hold kémiai katalízisen alapuló replikáció , azaz az élet, és ezen belül is a földi értelemben vett szén és vegyületei , tehát a szerves kémiai alapú élet számára.
    Földi körülmények között a DNS nevű anyag replikálja magát mintegy 4.0-4.2 milliárd éve, és ennek a folyamatnak a kézzel fogható végeredményét éljük meg mi is.

    Kétségtelen, hogy a szerves kémia a bámulatos változatosságával, a polimerizációval és polimerekkel, valamint a rengeteg -talán végtelen- bázisokkal -valószínűleg- jobb lehetőségeket nyújt a eme katalízis kialakulásáho, viszont nem szabad elfelejteni, hogy ennek a típusú életnek, nem a víz, nem a nitrogén, de még csak nem is a Zoxigén az alapja, hanem a szén ! (bár rendszerint ezek az "alapvető vegyületek, elemek is szerepet játsz(h)a(t)nak ezen katalízisekben)

    Amíg ezt az elemet nem sikerül egyértelműen és nagymennyiségben kimutatni a Titán holdon (felszínén) addig nincs értelme "az élet" jelenlétével kapcsolatos lehetőségeket szajkózni.

    Ezen kívül pedig, még mindig ott van a lehetőség, hogy más körülmények között (más hőmérsékleten és nyomáson) egészen más alapvető elem (pl.: a foszfor) viselkedik a földi körülmények között a szén-hez hasonlóan és mindenféle bázisos és egyéb bonyolult kémiai struktúrákat hoz létre.
  • LPG
    #17
    Ott a pont.
  • Epikurosz
    #16
    Mindig kattints a Válasz erre gombra, hogy látható legyen az a korábbi hozzászólás, amelyre reagálsz.
  • ziipp
    #15
    "A gond inkabb az, hogy ha van is elet arrafele, akkor egy ilyen szonda garantaltan meg is olne."
    Miért ölné meg?
  • willcox
    #14
    Ahogy fogy a zseton, jövőre talán a portaszolgálat munkatársa fog nyilatkozni. Bár sokszor már eddig is az volt a benyomásom, hogy ez már rég így van. Vicc ez az egész nasa.
  • kvp
    #13
    "Ebben az évszázadban nem igen férünk ehhez a feltételezett kéregalatti óceánhoz, mivel a Földön is hatalmas teljesítmény lefúrni 100 Km-re, hát még ott..."

    Ha csak jegen kell atfurni akkor nem gond. Egy atomreaktorral hajtott szonda siman kepes atolvasztani magat ekkora jegretegen. A gond inkabb az, hogy ha van is elet arrafele, akkor egy ilyen szonda garantaltan meg is olne.

    A sugarhajtomu labor meg azert foglalkozik ezekkel a dolgokkal, mert mar csak ok foglakoznak arrafele urkutatassal. A nasa tobbi resze az adminisztracio es az emberes urrepules, akik nem igen mennek tul messze a Foldtol.
  • Epikurosz
    #12
    Ahhoz oxigént is kell lefejteni.
  • USAMEN POWER
    #11
    Háth ez nagyonjó.
  • USAMEN POWER
    #10
    Nos a kérdésedre nagyon egyszerű válaszolni. Valószínü hogy a Sugárhajtómű labor foglalkozik az eféle dolgokkal, és rá a kérdések megválaszolásával.
    Egyébként a projekthez fűzve: Hajrá
  • L3zl13
    #9
    Azt árulja már el valaki, hogy miért mindig a Sugárhajtómű labor munkatársa nyilatkozik a távoli bolygókról készült felvételek elemzésével kapcsolatban...
  • Epikurosz
    #8
    Vízfej
  • Hedgehunter #7
    Probaljak beleultetni az emberisegbe lassan hogy nem csak a foldon lehet elet... Szoval amikor majd ufot latsz ne ijedj meg...
  • Wilddog
    #6
    Azt várom már, hogy az oroszok mikor rajzanak ki és kezdik el lefejteni a bolygókról a metánt és nyomják földgáz-vezetékekbe. :)
  • waterman
    #5
    találjanak csak, de ha majd odamennek figyeljenek rá, hogy nem hozzák haza a "lényt"..
  • toto66
    #4
    Ebben az évszázadban nem igen férünk ehhez a feltételezett kéregalatti óceánhoz, mivel a Földön is hatalmas teljesítmény lefúrni 100 Km-re, hát még ott...
  • bvalek2
    #3
    Ez a Naprendszer vizes része. Itt szinte csak az van, a Titánt nagyon kevés kőzet alkotja, a nagyrésze jég.
  • Mcsiv
    #2
    csak az én érzésem az, hogy az elmúlt időszakban mindenütt és mindenben vizet láttak?