12
  • sanner011
    #12
    Nekem csak szakállam van, az nem jó? XD
    Egyébiránt, csodálkozom hogy eddig nem gondoltak ilyesmire.
  • Epikurosz
    #11
    Akkor meg bedugsz olyan kamerás übegszált, mint amilyent nekem a doki dugott fel a fenekembe kb. 10 éve, és színesben néztük a mozit a vastagbelemben.
    Azóta sem mentem ehhez a dokihoz (persze nem is volt rá szükség :-)
  • toto66
    #10
    Azért nem teljesen, földrengés után a romok alatt kutató kicsiny eszközök esetében lehet hogy a radar (vagy szonár) nem jól használható. Kevés a hely a berendezésnek, kicsi a távolság, sok zavaró vasbeton elem (lehet hogy a vasbeton elemek közötti rést a radar nem is látja) az ultrahang hullámai meg esetleg interferálnak a töbszörös visszaverődés miatt...
    Azonkívül sok eszköznek az ára sem mindegy...
  • Epikurosz
    #9
    Ugyanmár kecskeszeme.
    Te sem gondolod komolyan, hogy én csak a kamerákra hagyatkoznák. Radar! tudod mi az? Radar! Behatol az anyagba, oda, ahová nem lehet betapizni sem.
  • kecskeszeme
    #8
    Pl. mentési akcióknál, ha nagy a por, akkor hiába mindenféle kamera...
    De szerintem "tengeralattjáró-robotok"-nál is hasznos lehet, amikor az iszapfelhőben kell valamit akciózni. Persze itt erősen kérdéses, hogy a más közeg (víz) mennyire kavar be az érzékelőknek.
  • toto66
    #7
    Több dologban is tévedtem: valóban voltak tapintó érzékelői is, de nem az általam leírtak szerint használták.
    Tulajdonképpen a feltételes reflex modellezésére használták az eszközt.
    Fénnyel lehetett irányítani, tanult reakciói voltak!!!
  • toto66
    #6
    [IMG][/IMG]
  • toto66
    #5
    Tévedtem, már 1957-ben.
  • toto66
    #4
    Ha jól tudom az 1980-as években Szegeden már építettek egy "katicabogárt" amely a környezetét kitapogatta. Kikerülte a tárgyakat, és nem esett le egy asztallapról, mert érzékelte annak szélét.
  • Epikurosz
    #3
    nem látom értelmét.
    ha van infrakamera és különböző szenzorok, akkor minek a bajsz?
    Tappintásérzékelésnek persze van értelme, de nem a tájékozódásban, hanem műkéz kifejlesztéséhez.
  • arrakistor
    #2
    olyan kis fekete, sűrű kockabajuszt kéne kifejleszteni amivel ki lehet szagolni a nagyorrúakat
  • cett
    #1
    "A projekt mérföldkő lehet az aktív tapogatózás megértésében"
    ezen nem tudtam nem röhögni... :)