72
Kinek vannak emlékei a cb-rádiózásról /90-es évek főleg /
  • csazso
    #32
    RCI-2950 Ranger ez is egy jó gép!
  • csazso
    #31
    Szia, leírtam visszább mi a szabad, mi a tilos. A rádióval kapol mikrofont, kell neki 13,8 volt stabilizált egyenfeszűltség 3-15 amper terhelhetőséggel / rádiótól függ / 50 ohmos koaxkábel, cb sávra való antenna. Az antennát ki kell hangolni / na ezt nem teszed, nem adja le a teljesítményt, zavarja a szomszéd tv-jét, kocsiban rá lehet kötni közvetlenűl az aksira, szivargyújtóra, mivel ezek a rádiók kocsiba valók.
  • csazso
    #30
    Ez egy főleg rádióamatőr csere-bere oldal, de sokan hírdetnek cb-ket , és PMR rádiókat ,antennákat: http://www.elektronline.hu/pannondxc/
  • csazso
    #29
    A taxisok szinte teljesen átáltak az urh- sávra / 160 Mhz környéke /,régen a 27Mhz CB sávot használták főleg.
  • csazso
    #28
    A kamionosok, még mindíg a régi üzemmódú készülékeket használják, ők ún. USB- modulációs üzemmód, ez teljesen illegális, de nekik szükségük van rá, ezzel messzebb tudnak szólni mint az FM üzemmóddal, kb. 30-40 között lehet venni ilyen gépeket használtan, a két legismertebb típus: PRESIDENT GRANT, vagy STALKER 9, esetleg PRESIDENT JACKSON, 20-40watt kimenő teljesítmény 80-200 csatorna készüléktől függően.
  • gordon 24
    #27
    Faterom Taxis. Neki is ilyen van. Az ő készülékük 10watt kimenőt nyom.. Persze ha nincs batyu:D Az ővé Jaesu márkáju cucc.Jó dolog ez..
  • gumikacsa
    #26
    Én itthon használnám, itt megy az autópálya a házamtól kb 1 km-re, főleg a kamionosokkal szeretnék kommunikálni.
  • caseih9400
    #25
    Akkor húsvétra összeszedek 15ezret és veszek 1et :)

    Hol lehet venni ezeket ?
  • szurop
    #24
    Ez tetszik, mert olyan egyszerű. Legalábbis annak néz ki.
  • csazso
    #23
    jelenleg a cb, engedély nélkűl használható ,de csak a CEPT feliratú készülékek / ez egy minősítés, Fm 40 csatorna 4 watt kimenő teljesítménnyel/. Ha ettől nagyobb tudásu gépet használsz például kocsiban, és Kpm vagy rendőri igazoltatásba szaladsz bele, akkor gond lehet, feljelentenek a hírközlési felügyeletnél, elvehetik a gépet, a szabálysértési bírság , úgy tudom 100.000Ft is lehet. Kocsiból kb egy 2 meteres antennával / nincs nagyobb mobilra max 2.1-es/ 10-15 km re saccolom a távot.Általában mindegyiken van egy PA kapcsoló, és egy PA jack dualj, ha erre kötől kűlső hangszórót, ki lehet kiabálni, mint a rendőrök. Többet késöbb tudok írni, el kell mennem a gép mellől, örülök, hogy haraptatok a témára. Sziasztok!
  • szurop
    #22
    Én is beállok a sorba. Van 2 terepjárónk, és ki szoktunk járni a természetbe velük, és jó volna kommunikálni a 2 autó között. Max ilyen 1-2 kilóméteres hatótávú cb-t keresek, de olyat amit be lehet építeni az autóba, nem ilyen kézi kis vackot, mert azért jó volna ha hangosan szólna. Privátban tudna ajánlani valaki nekem ilyet? Használt nem akadály, ha működik, legalább olcsóbb.
  • caseih9400
    #21
    Én is ezt kérdeztem volna az előbb :) Szóval most 2en vagyunk akit érdekelne :)
  • gumikacsa
    #20
    Sziasztok!

    Jó, hogy ráakadtam (némi segítséggel) erre a topicra, lehet, hogy itt tudtok nekem segíteni.
    Én most akarok beszerezni egy CB rádiót, de fogalmam sincs, mit, mennyiért. Amit tudok, hogy kell maga a készülék, és egy antenna. De még mire lehet szükség? Kb mibe kerül, mint magánember itthon használhatom-e, vagy engedélyek kellenek?
  • Pepsi Twist
    #19
    Az enyém pontosan így néz ki!

  • csazso
    #18
    http://www.retrocom.com/CB%20Pix%206.htm
    http://www.geocities.com/mag62uk/cbphotos.html
    http://www.dxzone.com/cgi-bin/dir/jump2.cgi?ID=5841
    http://qrp.wetpaint.com/page/CB+RADIO+PICTURES+3?t=anon

    képek:
  • csazso
    #17
    ok!
  • Pepsi Twist
    #16
    plz használd a válasz erre gombot :)
  • csazso
    #15
    ismerős dolog:)
  • Pepsi Twist
    #14
    hát én régen is CB-ztem és még ma is CBzek és én autóban használom nagyon szeretem és ráadásul sok haszna van. ami a kamionosoknál megy hogy hol van dugó meg bla bla bla az itt is működik :)
  • csazso
    #13
    minden hatóságnak ,cégnek aki rádiót használ, osztanak ki sávot , ahol csak ők vannak.Most van átalakulóban magyarországon a hatósági rádiózás/ rendőrség, mentők, tűzoltóság,határőrség,katasztrófavédelem /. új készülékeket kapnak-kaptak, a kézi gépek hasonlóak a régi cseppálló ericson cápauszony antennás készülékre, nem lehet lehallgatni, átjátszó-adókat használ, lehet vele telefonálni, össze lehet hangolni akár az összes készüléket, így pl katasztrófa esetén akár mimdenki mindenkivel is tud beszélni,így gyorsabb rendezettebb lehet a mentőakció.
  • csazso
    #12
    A régi cb-sek nagyrésze abbahagyta, / bejött a mobiltelefon, /másik része akiket jobban érdekel a rádiótechnika, letették a rádióamatőr vizsgát/ köztük én is /, és ki nyílt előttük a világ, hivatalosan megszabott feltételekkel, több sávot használhatnak, a rövidhullámtól az ultrarövid hullámig, használhatunk akár műholdas átjátszókat is, ha beszélsz egy külfőldi rádióssal, kapsz-és küldesz visszaigazoló lapot / ez a QSL kártya/ így lehet gyűjtögetni a különböző távoli szép, színes lapokat, furcsa érzés, hogy például beszélhetsz a jordán királlyal / szintén rádióamatőr/ vagy itt volt Charles Simonyi , aki a nemzetközi űrállomásról beszélt rádión a magyarokkal. Félreértés ne essék nem okoskodni,felvágni akartam ,hogy én egy kicsit konyítok a rádiózáshoz, de mivel sokan nem tudják hogy mi fán terem, a téma ami miatt létre hoztam a fórumot így leírtam kb miről van szó. Várom a hozzászólásokat!
  • csazso
    #11
    most ami nagyon elterjedt, a PMR rádió / ezt a tescoban is megveheted párban 8-10 e. forintért/ 446 Mhz -n megy 8 csatorna fél watt,ezt tuningolják, külső antenna stb, valamint sokan rádióamatőr rádíót vesznek, beállítják erre a sávra, és nagy teljesítménnyel, tetőantennával döngetnek, pedig a PMR sáv csak a kisrádió saját antennájával fél watt teljesítménnyel használható. attól függetlenűl a PMR sosem lesz CB sáv, sokan csak ökőrködnek rajta, sokan munkához használják, / darúsok, motoros oktatók, biztonsági őrök, valamint a baba-őr készülékek is nagyrészt itt mennek/ ha tető antennával figyelsz, és nagyvárosban laksz, egy csomó hülyeséget hallhatol.Sok szülő a gyerekeknek megveszi ökörködni. Tehát kizárólag két kis rádió közt van értelme.
  • csazso
    #10
    jelenleg a cb, engedély nélkűl használható ,de csak a CEPT feliratú készülékek / ez egy minősítés, Fm 40 csatorna 4 watt kimenő teljesítménnyel/. Ha ettől nagyobb tudásu gépet használsz például kocsiban, és Kpm vagy rendőri igazoltatásba szaladsz bele, akkor gond lehet, feljelentenek a hírközlési felügyeletnél, elvehetik a gépet, a szabálysértési bírság , úgy tudom 100.000Ft is lehet.
  • csazso
    #9
    a kamionosok ezzel szóltak haza oroszországból, vagy európából, így szóltak egymásnak hol van razzia, mennyi a várakozás a határon, de el lehetett csípni magyar óceánjáró hajókat is, kialakultak baráti körök város, vagy szomszédos megyék szintjén, csináltak rádiós-találkozókat / főzés, sátor, élőzene, csere-bere.
  • csazso
    #8
    a CB jelentése: Citizen Band-polgári sáv, fénykora a 80-90-es években volt, használták telefon helyett is, főleg a családok, akkor a postától ,később a frekvencia gazdálkodási intézettől / jelenleg hírközlési felügyelet/ kellett engedélyt kérni, voltak teljesítmény- csatornaszám korlátok , szabályok amiket be kellett tartani, volt bemérőkocsi is, ha szólt a szomszéd, vagy egy jóakaród, hogy valami zarvarja a tv-t, ezzel jöttek ki, kocsiból kb 20-80 km. volt az áthidalható távolság, lakásból tető antennával 50-150 km-ig, ha úgymond jó volt a terjedés, akkor nem volt lehetetlen táv. / lehetett beszélgetni a külfőldön élő magyarokkal akár az USA-ból is /
  • trogerzsiger
    #7
    Iszonyat buli lehetett az ilyen... 93-ban születtem, Nővérem párja ismesél a gyermekoráról, hogy miket csinálnak, én meg csak tátom a szám, és rájövök hogy milyen jó is volt akkor amikor meg sem születtem :(
  • Pepsi Twist
    #6
    igen ők is ezt használják.
  • bardocz
    #5
    a teherautósok is ezt használják nem?egyik rokonom teherautós,és ők is valamilyen rádióval beszélgetnek egymással
  • Pepsi Twist
    #4
    Nekem most is van a verdámban CB... és a haverokkal menet közbe úgy szoktunk beszélgetni mikor a városba vagyunk többen és máshelyen akkor beszélgetünk meg segítjük egymást...
  • zoolee
    #3
    Faterom régebben rendőr votl...Lehet volt engedélye , lehet nem..
    A lényeg, hogy mi még szigetszent miklóson éltünk, nagymutter meg csepelem, és úgy dumáltunk:D
  • Yoda001
    #2
    ez mi?
  • csazso
    #1
    Üdv mindenkinek, Zsolt vagyok , 31 éves, 12 éves korom óta rádiózom, a cb rádiózással kezdtem, ma már rádióamatőr engedélyem is van, nagyon szép emlékeim vannak 1992-2000-körülről, várom a jelzéseket , mivel akkor egy korszaknak lehetett mondani, az átlag emberek ezen kikapcsolódását tudom, hogy nagyon sokan rádióztuk, de a mobíltelefonok, és a szabályozások miatt ,szinte kihalt a 27Mhz-es sáv. Igaz,a PMR rádió nagyon elterjedt, de sosem lesz ugyanaz mint a cb volt ANNO.