17
  • G_ArchAngel #17
    hát igen, a RAW egy olyan varázslat, mint a labor és a negatív, merthát az ügyes fotós simán kihoz belőle 5-6 fé átfogást, éppígy a színes negatívból (ff-ből 7-et is lehet) és hogy a hó részletei visszajöjjenek, azért csak a görbén kell játszani, mert a hó felületén 3 értéknél nagyobb eltérés nem lesz, hacsak nem fotózunk bele egy árnyékot...

    de ugye előbb az alapokkal kellene tisztában lenni, aztán jöhet a RAW...
  • babajaga
    #16
    "azokat a részleteket miket a gép nem vett fel nem tudja semmi visszahozni"

    Azt nem tudtam hogy varázslónak tetszik lenni.
  • G_ArchAngel #15
    oké, akkor most egy picit nézz utána a RAW-nak...
  • babajaga
    #14
    Csak egy bibi van, azokat a részleteket miket a gép nem vett fel nem tudja semmi visszahozni.
  • G_ArchAngel #13
    Manapság úgy hívják a csodát, hogy RAW-konverter, aki ért hozzá, az visszahozza a részleteket...
  • Sparrow79
    #12
    mikloss, köszi. :)

    neoG:
    Hali! :))
  • babajaga
    #11
    Régebben a fekete fehér filmes időszakban volt olyan filmhívó amit téli felvételekhez előszeretettel használtak mert lágyan dolgozott és így nem lett krétafehér vagy "vattás" a havas felület.Ezt ma a digitálison is modellezni kell.
  • neoG
    #10
    yeeeeee.éljenek a szombathelyiek!!!!!!!!!!!
  • Balumann
    #9
    Szerintem meg nagyon jó a cikk, én soha nem értettem mi a fenének van téli fotó külön. Mindenesetre csak 1-2x fotóztam eddig télen, és elég szürkék is lettek. Legalább mostmár értem, hogy miért. Nekem hasznos volt a cikk. Ha esni fog a hó akkor szinte biztos hasznát is veszem (bár jobb lenne egy komolyabb gép is).
  • babajaga
    #8
    Normális gépeknél van leírás hogy milyen funkcióautomatikák vannak. Persze vannak álfunkciók amelyek nem használhatók, pld tűzijáték fényképezés.
  • Gabo
    #7
    Szerinted ha egy kezdő nem talál arról infot, hogy a gépe különböző funkcióit mikor és mire használja, akkor fogja használni őket?
    A havas fotózás pont azon témák egyike, ahol az automatika legtöbbször csődöt mond. Ebben az esetben tehát elkerülhetetlen az összetettebb funkciók használata, ez pedig nem megy egy felületes leírás alapján. Szvsz.
    Lehet, hogy gépfüggő dolgok ezek, de ezek hiányában le kell vonni a következtetést: Nem biztos, hogy sikerülni fognak a fotók.
  • babajaga
    #6
    Van már sok gépen hófényképezés program pont ami pont ezt teszi.
  • babajaga
    #5
    Ha nem kristályos szerkezetű a hó hanem por akkor inkább fél rekesszel alul kell exponálni.Ezért csak manuális beállíthatóságú géppel lehet az ilyen szituációt megoldani.
  • Cat #4
    "a megfelelő fénymérési módot is ki kell előbb választani. Pl.: középre súlyozott vagy spot."

    Szerintem ezek a funkciók már olyannyira gépfüggőek, hogy egy ponton túl már nem lehet mélyebbre menni.
  • Gabo
    #3
    Nekem csupán annyi a bajom a cikkel, hogy nagyon általánosan fogalmaz és nem ad konkrét használható tanácsokat. Az előző résznél is ezt éreztem.
    Pl.:
    "A második a túlexponálás lehetősége, azaz a fehér hó kiéghet, egy jellegtelen, üres területet hagyva maga után. Ennek veszélye jelentős, ezt rekeszeléssel küszöbölhetjük ki. Másik megoldás a fénymérő használata, ha gépünkön van ilyen funkció. Ez általában úgy működik, hogy a gépet a kép tárgya felé fordítva az exponálógombot félig lenyomjuk, várunk egy kicsit míg a gép beállítja magát, majd elkészítjük a felvételt."

    Csupán rekeszeléssel a túlexponálást nem lehet korrigálni. Ez legfeljebb akkor lenne igaz, ha teljesen manuális módban fotózik valaki. (Ez kezdőkre nem jellemző és nincs minden gépen M mód.) Más módokban az automatika a záridővel korrigálni fogja a rekeszeléssel lecsökkentet fénymennyiséget, tehát a kép ismét csak ki fog égni. Sőt lehet, hogy még be is mozdul...
    A fénymérés mikéntje sem egyértelmű. Az szép és jó, hogy mérjünk fényt a témán és komponáljuk át a képet az expo előtt. De ettől a kép a legtöbb esetben ugyan úgy tartalmazni fog kiéget részeket. Ahhoz, hogy ez a módszer jól működjön, a megfelelő fénymérési módot is ki kell előbb választani. Pl.: középre súlyozott vagy spot.
    A fénymérés után még így is lehet, hogy expo. korrekciót kell alkalmazni.

    És ez csak egy kiragadott részlet volt...
  • mikloss
    #2
    Egy mobilhoz képest elég jó képek lettek.
  • Sparrow79
    #1
    Nekem is szürke lett a hó, de minden képre nyomtam egy Auto Contrastot a Photoshopban, és egész jó lett, legalábbis szerintem. :)