52
  • MaSzKa
    #52
    ugyanez a cikk
  • MaSzKa
    #51
    én már 100éves tűz elóltásáról is halottam
  • Yossarian
    #50
    aham... a visszamaradt hő kiszárad. vágom...
  • Epikurosz
    #49
    Olyan is van, hogy tőzegtűz.
  • cassini
    #48
    Hasonlo eset magyarorszagon is volt az 1700-as evek vege fele. Sopron mellett a hegyekben akkoriban egy helyi pasztor nem igazan tudta eloltani a tabortuzet amit rakott... Az is egett allitolag egy darabig. Kesobb aztan bánya kerult a teruletre, illetve Brennbergbánya nevu telepules.
  • Akuma
    #47
    Bedobtam volna egy-két alu söröshordóban néhány köbméter TNT-t, és amíg megolvad a hordó addíg meg igyekeztem volna jó messzire futni :D Még jobb az az eset, ha még van rá idő, hogy visszatemessük a lyukat. A robbantás beomlasztotta volna a kőzetet, sarat, így teljesen elfolytotta volna tüzet... a visszamaradt hő pedig már a cikkben is leírt módon kiszárad és ismét meg lehet fúrni, majd kinyerni a nyersanyagot...
    Ja bocsi, ha már leírt valaki ilyet, de az éjjel csak 3 órát aludtam és a cikket és csak éppenhogy át tudtam futni :P (Most szunya)
  • AzUs
    #46
    Ejnye Paul Van Dyk bácsi menjen inkább vissza, nyomassa az electronic-ot
  • RealPhoenixx
    #45
    Lezlie: akarmelyiket nezzuk, a koncentracio a lenyeg!
    Vagyis egesz pontosan a megfelelo elegy, illetve oxigen es "szerves" anyag megfelelo keverekenek aranya.

    "Tuz-gyulladas" esetere tekintve
    Pl: motorok - nyomas es megfelelo elegy
    tarolok - megfelelo elegy (gabona es egyeb porszemcses tarolok, illetve szalma, etc)

    Vagyis a ho ott sem ok, hanem okozat (meg a kemiaban is).
    Az teny, hogy ho segitsegevel lehet szinten tuzet gyujtani, vagyis de tisztan hovel tuzet gyujtani, ha nincs meg a megfelelo "koncentracio", ugyanmar.

    Masreszt en a tarnakat messzel toltenem fel, ugyanis konnyen elbonthato, masfelol pedig a mesz igencsak sok "szendioxidot tarol".

    Afelol meg ketseg ne essen, hogy az emberiseg okozza a legtobb kart, ugyanis nem csak a gepjarmuvek es eromuvek bocsajtanak ki szendioxidot, hanem az ember reven jelentosen no a szendioxid kibocsajtas. Meghozza azert, mert a kornyezetet elsavasitjuk, igy az esok savasak, es ezek a savas esok oldjak a meszkohegyeket, vagyis szinten szendioxid szabadul fel.

    Szval nem csak a kozvetlen kibocsajtast kell tekinteni, hanem a kozvetettet is, vagyis azt az egeszet, amit az emberiseg okoz!
  • L3zl13
    #44
    Nem kell folyamatosan lángolnia az egésznek. Az a vastag földréteg olyan jó hőszigetelő, hogy évekig, évtizedekig izzik folyamatosan. Még viszonylag kevés oxigén is elég lehet ahhoz, hogy annyi égés végbemenjen ami folyamatosan fenntartja ezt a magas hőmérsékletet.
  • L3zl13
    #43
    És akkor mi lesz?
    Legrosszabb esetben is ugyanannyi energiát termel a keletkező hidrogén és oxigén az elégésekor, mint amennyit elvont a vízbontás, de jó eséllyel csak elforr, és a gőz kiszökik legalább részben.
  • archkoven
    #42
    És hogyan jutott folyamatosan oxigénhez? Nehéz elhinnem, hogy néhány repedésen keresztül. Tutdjuk, hogy a kazánban is könnyen kialszik a láng ha nem megfelelőek a feltételek, a föld alatt a levegőtől elzárva kurvára nem lehettek ideálisak a feltételek, nehezen tudom elképzelni, hogy olyan légcsatornák lettek volna a földben amik évtizedekig tudták táplálni az égést és senki nem talált rájuk. Valójában ott süvítenie kellett a beáramló levegőnek, meg valahol az égésterméknek is távozni, na de mindegy.
    De lehet, hogy ez maga volt a pokol, szegény kis buta kínaiak meg megpróbálták eloltani:)
  • Robi000001
    #41
    Elég gonosz dolog lenne: izzó szénre vizet öntve az lebomlik: keletkezik oxigén meg némi hidrogén is...
    (Régen azt hiszem így készítették a világító gázt, de lehet tévedek)
  • PíszLávJuniti
    #40
    Nem elég lezárni, betömni a tárnákat? Akkor nem kapna oxigént.
  • dara
    #39
    Csak el kellene olvasni a cikket: "Ennél azonban jóval régebbre is visszamehetünk az időben, számos fosszília tanúskodik ilyen esetekről még a történelem előtti időkből." Szóval nem az emberiség találmánya ez.
  • mclevi
    #38
    ha 50 evig egett akkor hol van a fustje tan elparolgott vagy mi?
  • Pochok
    #37
    Rohadt Föld itt szennyezi a környezetet
    Írtsuk ki!

  • L3zl13
    #36
    Pedig szerintem a cikkben szereplő változat közel áll az igazsághoz.
    Mondjuk a "hő" elég homályos megfogalmazás, feltételezem a cikkben magas hőmérsékletet értik alatta, bár kétségtelenül leggyakrabban a magas hőmérséklet szolgáltatja az égési reakció beindításához szükséges aktiválási energiát ez valóban pontatlan. Ha azonban a fizikában és kémiában használt hő (Q) fogalmat értik alatta akkor viszont nagyon is megfelel a valóságnak.
  • Zro
    #35
    De tüzet gyújtottak.
    S ha a hegy barlangjában rakták meg azt a tüzet, akár be is gyújthatták...
    De lehetett akár egy villám is. A lényeg, hogy mi emberek gyújtottuk az ilyen tüzek nagyrészét, s hogy Kínában heti egy új szénerőmű épül. S egy ilyen erőmű 12 év alatt szerinted hány tonna szenet éget el ? Szerintem nagyságrenddekkel földbe alázza ezt a föld alatti tüzet, de ha valaki tud pontos adatokat az megoszthatná velem.
  • haxoror
    #34
    Az ausztrál benszülöttek nem bányásztak.
  • Running
    #33
    A füstöt a klotyómanó ette meg.
  • RealPhoenixx
    #32
    Hibas:
    "A tűz kialakulásához mint tudjuk hőre, éghető anyagra és oxigénre van szükség."
    Egesz pontosan a tuz kialakulasahoz sok esetben elegseges feltetel az egheto anyag es az oxigen, mellekeskent pedig jol jon mondjuk a megfelelo egheto anyag megfelelo koncentracioja (lasd: gabonatarolok, vagy szenak, szenrakas eseteben is van ilyen, ezert van meghatarozva, hogy mekkora szenrakast milyen klimatizalasu helysegben ill. kornyezetben lehet tarolni).
    Azt, hogy a koncentraciot hogyan erjuk el, illetve hogy milyen anyag eseten mibol fakad (porszemcse eseten mas, szen eseten pedig nyomas, etc), mar mas kerdes.
    Lenyeg: hogy a "hő" az ennek az egesznek a mellektermeke es kovetkezmenye, es nem pedig okozoja!

    Az pedig szinten mas kerdes, hogy gyakorlatilag az ember rajott arra, hogy a kovetkezmeny segitsegevel hogyan lehet tuzet kelteni (okozni).
  • brueni
    #31
    má bocs, de a füst hova távozott?
  • dara
    #30
    Már a történelem előtti időkben is ott volt az ember, hogy bányaalagutakat fúrjon...
  • Sirus86
    #29
    Úgy emlékszem egy magyar filmben is volt hasonló szituáció. Fekete Gyémántok volt talán a címe. Ott is egy ilyen szénbányát oltottak, vagy hasonlót.
  • silanor
    #28
    Mondjuk azt a 6000 eve ego hegyet nem hiszem, hogy ember gyujtotta volna be. Burn mountain, burn!
  • Magnum PI
    #27
    Ha figyelmesen olvastál volna tudnád hogy nem lenne tűz ha nem fúrtuk volna szarrá a földet, + a legtöbb ilyen tüzet ember indítota el.
  • Xantia
    #26
    Ugyan már... Meg kell várni, mig a globális felmelegedéstől megemelkednek az óceán vizszintje, betör a területre a víz és lesz egy fasza termálmedencénk.
  • K Ace
    #25
    hmm. Egy kis Silent Hill beütésem van.
  • Tetsuo
    #24
    ehehe
  • Epikurosz
    #23
    Na, most akkor ki pusztítja a Fődet?
    Mi, vagy maga a Főd? Szerintem ezek a trutymók több CO2-őt okádnak, mint az összes autó.
  • Nethyrrea
    #22
    szerinted mennyi víz kéne hozzá?

    egy egymillió négyzetméteres területhez.

    lol

    csak nézd meg összehasonlításnak hogyha egy full vödör vizet öntesz egy tábortűz parazsára még akkoris másnapis füstölögni fog.
  • L3zl13
    #21
    És ez miben is különbözne attól ami a cikkben említett folyékony nitrogénnel történik?
  • Molnibalage
    #20
    Asszem azért, mert robbana akkor a dolog. Nagynyomású gőz keletkezne oltáskor és lent nem nagyon tud a gőz hová tágulni.
  • Zoleeca
    #19
    Ugyanez jutott eszembe :)
  • Doktor Kotász
    #18
    Azt nem értem, miért nem árasztják el vízzel?
  • valamit
    #17
    :)
  • valamit
    #16
    ha már eloltani olyan macera, nem lehetne felhasználni erőműnek? tűz, víz, gőz, turbina és kész elektromos áram, nem? ha már eloltani 50 meg 120 évbe kerül
  • 0Speed0
    #15
    Minek felhozni a szenet és elégetni, ha ugye már odalent is éghet...
    Le kell tolni pár viztartályt a felszínen meg kellenek gőzturbinák és voila kész az erőmű.
  • AZso
    #14
    Én is nyomoztam egy kicsit, amikor elolvastam az Indexes cikket...
    http://www.azso.hu/?tag=centralia

    Burning Mountain egyébként szerintem New Castle, Colorado-ban van, de lehet, hogy tévedek...
  • Kandurex
    #13
    hm, és mennyi szén éghetett el 6 ezer év alatt?