171
  • Su0my
    #11
    egyenletlenségek alatt mit értesz? meg az, hogy ->üresség<- van a galaxisok közt azt meg hogy? hülye analógia, de olyan mint amikor zacskóba öntesz egy kevést vizet azt valami egyenetlen talajra leteszed és egyenetlenül oszlik el, szóval hülye párhuzamként ugyanígy oszlik el az általunk ismert >anyag< is az Univerzumban?

    meg már nem azért, de fekete anyagról egy kis emlékeztetőt valaki? csak mert elég régen olvastam róla és igen, lusta vagyok gugliba beírni
  • Su0my
    #10
    amúgy szerintem marha érdekes, hogy egy emberöltőnél is jóval kevesebb idő alatt kell megfigyelni olyan folyamatokat, amelyek évmilliók alatt mennek végbe, és következtetéseket levonni. respect csillagászok, nem is tom miért nem annak mentem? (jó, valamiből meg is kéne élni)
  • bvalek2
    #9
    Vagy hogy elpusztítsák
  • lee56
    #8
    Hát hogy veszélyben van-e, azt nem tudom, de hogy nem a régi az biztos :D
  • bvalek2
    #7
    Nem a fehér-törpe modellekkel van baj általában, a megfigyelések és az elméleti számítások jól passzolnak, hanem inkább az Ia szupernóvák kialakulásával. Egy ilyen modellezésben az a nehéz, mint a csőben áramló vizzel, kaotikus, turbulens a mozgása, ráadásul ilyen extrém körülmények között nem jól ismertek az anyag hővezetési, viszkozitási tulajdonságai. Szóval az akkréciós korong kialakulására sebességére, vagy az átáramlott anyag volumenére nagyon nehéz becsülni. Továbbá a kéttest-probléma nem egy megoldott, letisztázott dolog a relativitáselméletben (a fehér törpe egy relativisztikus égitest, a newtoni fizika már nem alkalmazható rá, teljesen rossz eredmények jönnének ki rá, csak az einsteini elmélet vág egybe a megfigyeléssekkel).

    Más távolságmérési módszerekkel is bizonyították azt, hogy a fényesség csökkenésével gyorsuló arányban nő a vöröseltolódása a Tejúton kívüli objektumoknak, amit gyorsuló tágulásként értelmeznek. Erre viszont nem csak az a lehetséges magyarázat, hogy valami sötét energiának becézett delej lengedez a galaxisok között. A modellek szerint a világegyetem 100 millió fényévnél nagyobb léptékben homogén, de múltkor volt cikk arról a milliárd fényévnyi ürességről, amit a galaxisok között találtak, és ilyen egyenletlenségekkel lehet magyarázni a gyorsuló tágulást.
  • Epikurosz
    #6
    Mér? Már az is veszélyben van? Az sem a régi?
  • lee56
    #5
    Lehet épp azon fáradoznak, hogy megmentsék az univerzumot
  • Epikurosz
    #4
    Közkívánat: Wanek.
  • Epikurosz
    #3
    Richárd Balázs mostanában megtáltosodott. Olyan szépen fogalmaz.:-)

    Mondom a poénom: szerintem földönkívüli civilek matatják ezeket a fehér törpéket, akik rendre felköhögik (Cs. Rózsika helyett) az almacsutkát. :-)
  • bvalek2
    #2
    Innen lehet letölteni angol nyelvű tankönyvet a témáról, német egyetemi tanár írta:

    Relativistic Astrophysics
  • bvalek2
    #1
    Relativitáselméletes topik!!!! Wanek, merre vagy? :)