30
  • dez
    #30
    Na, és akkor már a Nehalem is:

    Végülis lehet, hogy tényleg ilyenek vannak a #23-asban látható waferen.
  • dez
    #29
    Egyébként, ha valakit érdekel, így nézett ki a 32nm-es, SRAM chipeket tartalmazó wafer:

    (link)
  • dez
    #28
    Jahh, a HyperTransportra hajazó QuickPath busszal (micsoda fantáziadús név :P).
  • dez
    #27
    Azzal együtt is. Egyébként a Nehalemnél, legalábbis a nagyítva bemutatott 4-magos változatnál már közel sem a chip fele a L2.
  • shabba
    #26
    A Nehalemben integrált memória vezérlő van.
  • Sanyix
    #25
    Amiből jóval kevesebbre lenne szükség, ha normális memóriavezérlőt használnának(integráltat).
  • GABOR16
    #24
    Ne felejtsd el, hogy sok benne a gyorsítótár..
  • dez
    #23
    Amúgy, hát nem tudom, ezen a képen 45 nanos Nehalem die-ok láthatók, és hát túl nagynak tűnnek 4-magosnak...
  • dez
    #22
    Azért reméljük, nem olyan vacak lesz, mint a HyperThreading, hanem normális SMT, mint pl. az IBM, Sun procikban.
  • shabba
    #21
    Szerintem nem lesz natív 8 magos. Hasonlóan a Quadhoz két nagyív 4 magos lesz összetokozva, és minden mag 2 szálas lesz(aka hyper thread), így összesen 16 szálat tud majd kezelni egyetlen foglalatba illeszkedő proci. Tegnap vagy tegnap előtt be is mutatták működés közben az őszi IDF-en. Az elkövetkezendő 1 évben még finomíthatnak rajta, további steppingekkel, a 45nm-es gyártástechnológia is tovább javul, ehhez tovább optimalizálhatják. 1 év múlva mire megjelenik nem hiszem hogy hasonló problémákkal kellene szálmolni, mint most AMD Barcelonája esetében.
  • dez
    #20
    (Vagyis, abban nem vagyok biztos, hogy a 8-magos natív lesz-e, vagy 2db 4-magosból fog állni.)
  • dez
    #19
    A Nehalemből, ami 2008 2. felében, vagy a vége felé jelenik meg, már lesz nem csak natív 4-magos, de natív 8-magos is.
  • Chriss745
    #18
    Én arra lennék kíváncsi, mikor jönnek mér az intel natív négymagosai. Erről van valami infó?
  • dez
    #17
    "A Nehalem magos processzorok előreláthatólag 2008 végefelé érkeznek, rá egy évre[b] pedig már a [b]32 nm-es csíkszélességű, Westmere kódnevű processzorok bevezetése lesz napirenden. Az Intel e téren sem a levegőbe beszél, Paul Otellini elnök-vezérigazgató az IDF-en bemutatott egy szilíciumszeletet, melyen 32 nm-es csíkszélességű chipek sorakoztak. Ezek persze még nem kész CPU-k, a technológiai váltást szokás szerint SRAM-ot és különféle tesztáramköröket tartalmazó lapkák segítségével készítik elő." @ph
  • lee56
    #16
    Engem meg az érdekelne, mi más motiválhat egy CÉGet :)
  • asysoft
    #15
    Opteron vonalon kijött már a K10, igaz, egyelőre alacsony órajeleken.
  • Sanyix
    #14
    Mindig nagy előnyben volt. Sokszor akkora cég, sokszor annyi pénzzel, mint az amd.
  • grebber
    #13
    Nemsemmi gyakorlatilag mindent kiad az intel amd eközben továbbra is csak majd jön valamikor :D

    Intel nagy előnyben van most nagyon.
  • shabba
    #12
    Itt van Otellini prezentációjából egy slide arról hogy válnak az egyes gyártástechnológiák egyre kisebb selejttel gyárthatóvá az idő előrehaladtával. Miután már elég kicsivé vált a sejelt arány, onnantól indulhat meg a tömeggyártás. Látható hogy 45nm esetén még nem érik el a kiforott 65nm-es technolgóia selejtarányát, hanem a 2 évvel korábbi 65nm-es szintet hozzák. De egy év múlva, mire jön a Nehalem ez tovább fog javulni, hasonlóan a 65nm-es értékekhez. A 32nm még csak most indult el ezen a grafikonon, és kell még neki 1.5-2 év mire hasonlóan kis selectarányt tud produkálni, ami mellett már megéri tömeggyártásban procit gyártani.

  • dez
    #11
    3. -> 5.
  • dez
    #10
    Huh, van egy kis kavarodás ebben a cikkben.

    Egy szó sincs arról a közleményben, hogy a bemutatott 32nm chip egy processzor lett volna. Valószínűleg csak egy kísérleti chip volt.

    Továbbá a cikk azt sugallja, hogy ez a chip a Nehalem volt, ami ugyancsak tévedés. A Nehalem 45nm-es[/b], és ebből is még csak most mutatták be a legelső példányokat. A 2. képen is egy ilyen 45nm-es Nehalem proci van (8 magos változat, azért olyan nagy a die), és a 3. képen is ezen 45nm-es Nehalemeket tartalmazó szilíciumostya látható.
  • xen
    #9
    Most kb olyan 90% lehet a selejt arány a 32nm-eseknél, de nehogy azt higyjétek hogy 45nm-en jobb az arány 50%-nál, dehát kell Celeron is a népnek...
  • rigidus
    #8
    > Ha nem a pénz motiválná az Intelt

    Melyik ceg az amelyiket nem a penz motivalja?
  • digital
    #7
    Szép tervek. Szerintem reális.INTEL utiterv, nem semmi...
  • shabba
    #6
    2 évente van az Intelnél gyártástechnológia váltás, és 2 évente új processzor generáció, ezek között 1 év eltolódás van.



    Attól mert egy gyártástechnológia labor körülmények között már megoldott, még nem jelenti azt hogy tömeggyártásban is alkalmazható, főleg nem jelenti az hogy gazdaságos tömeggyártás alakítható ki vele. Ennek először meg kell teremteni a feltételeit. A 45nm-et is bemutatta ugyanígy SRAM chipekkel az Intel 1.5-2 éve, a gazdaságos tömeggyártás feltételeit pedig mostanra teremtette meg.

    Egy processzor tervezése nem úgy történik hogy ma kitalálom, holnap elkészítem, holnapután már tömeggyártásban terjesztem. A most kijövő Penryn procikat már vagy 3-4 éve elkezdték tervezni, tesztelni és most jutottak el olyan fázisba hogy gazdaságosan tömegtermelésben értékesíteni is lehet őket.
  • cousin333
    #5
    Bemutatni néhány 32nm-es chip-et, illetve iparszerűen, nagy tömegben, kielégítő hibaaránnyal gyártani két külön dolog.

    Az elérhető közelség tehát pont az az 1 év, amíg 45nm-eseket árulnak. De ennyi időre is megéri átállni, mert kb. feleakkora helyen elfér ugyanaz a chip (65nm-hez képest).
  • hiftu
    #4
    Ha most nem rukkolnak ki a 45nm-es cumókkal, akkor az AMD-nek adnak egy nagy esélyt feljönni, vagy legalábbis kimászni a gödörből. Ezt pedig nem szeretné az Intel. Ha nem a pénz motiválná az Intelt, akkor már rég nem lenne itt és más cég csinálná ugyanezt. Vagy még mindig számológépekkel mászkálnánk.
  • item
    #3
    32nm, hát igen fejlődünk fejlődünk...
  • Csudri #2
    Azért nem állnak át, mert csomó pénzt öltek bele a 45nm-es fejelsztésekbe. És annak bizony meg kell valahogy térülnie.
  • peterx
    #1
    Minek vezetik be a 45nm-t ha csak 1 évet adnak neki? Sose értettem ha van elérhető közelségbe fejlettebb technológia nem lehetne arra váltani egyből? Ha nem az a rohadt pénz motiválna minden céget már nem itt tartanánk!