1406
Tényleg nem létezik?
  • Mirk
    #81
    ha így vesszük állandóan a múltba nézel
    a fénynek mindenképpen időbe telik megtenni az utat, legyen az akár 1 milliárd kilóméter vagy 5 centi. Lehet hogy az 5 centiméteres utat nagyon nagyon rövid idő alatt teszi meg, de még így is van akár egy milliomod másodperc is a történés és aközött hogy te látod azt
  • BREMBO
    #82
    Szűkítsd egészen addig, amíg meg nem tapasztalod, és meg nem érted, hogy minden csak egy dolog, Isten. És ez te magad vagy. Tenmagad.

    Nem elég azt hinni, hogy jó, akkor most ezt megtapasztaltam, és megértettem. Ha ez igazából megtörténik, úgyis rájössz, hogy minden más dolog másodlagos, és kár magadon kívül keresni a boldogságot. Mert nincs magadon kívül semmi.
  • Gerbill
    #83
    Én erre akkor gondoltam, amikor olvastam itt az sg-n, hogy egy kutatócsoport felfigyelt 4 galaxisra ami összefog ütközni nem olyan soká(pár millió év). De olyan messze van ez a négy galaxis, hogy kb 3,5 milliárd éve bekövetkezett az ütközés.
  • clio1616v
    #84
    Az idő megakadályozza, hogy a dolgok egyszerre történjenek.
  • Gerbill
    #85
    ? ez elég hülyeségnek hangzik.
  • mikike
    #86
    igen, mert ez nem igaz
    most gépelek és közben hallgatom a TV-t egyszerre
    ...
    máshol meg éheznek
  • hornet9
    #87
    Vannak fogalmazási problémák. Ezt így is el lehet mondani:
    4 galaxis 3.5 milliárd évvel ezelőtt összeütközött.
    A fény, ami most róluk eljut hozzánk, az az ütközés előtt pár millió évvel indult el róluk, tehát most ezt az állapotot látjuk.
    Az ütközést pár millió év múlva majd az utódaink láthatják.

    Ugyan az, mégis mennyire más.
  • hornet9
    #88
    A szóismétléssel még gondjaim vannak.
  • sz4bolcs
    #89
    ok, és most, hogy szolipszista lettem, belül keresem a boldogságot, most mihez kezdjek?
  • clio1616v
    #90
    Hülye... :) nem úgy van az.
    Az egyszerre nem azt jelenti hogy 1 perc alatt hanem végtelen kis idő alatt :)

    Tehát egyszerre megtörténik minden, ami a világban történhet.

    Közben...
  • mikike
    #91
    te vagy az
    tényleg, mikozben gépelek, van olyan a világon, aki éhezik
    ugyanabban a pillanatban

    amúgy úgy nézem te jó irányba tapogatozol, kérdés, hogy te érted-e a saját elméletedet
    majd beidézem mit ír shift mester, szerintem az elég jól lefedi a valóságot, csak kéne, aki lefordítja számomra is érthető modellre
  • PJack
    #92
    nagyon érdekes. szvsz az idő csupán egy mértékegység.
  • AC2
    #93
    Felénk a mrétékegységnek nincs mértékegysége (óra, perc)
  • PJack
    #94
    akkor rosszul fogalmaztam :) [álmos már]
    úgy értetettem, mint például súly, hossz, térfogat, idő.
    btw amikor alszunk akkor vajon miért érzékeljük másképpen az időt?
  • sz4bolcs
    #95
    másképp? Miért, most hogy érzékeled?
  • HUmanEmber41st
    #96
    Az idő érzékelése egyedül az értelmes lények kiváltsága.
    Az idő kettős természetű: halandó részeink érzik az idő múlását annak minden jó és rossz folyományával együtt.
    Hallhatalan részünk viszont egyszerre létezik az Univerzum elejétől a végéig és még azelőtt és persze az után is. Az idő ezért nagyon relatív.
    És tényleg másképpen telik a Földön, a Holdon, meg a GPS műholdakon is.
  • Locutos
    #97
    Az idő szerintem egy imaginárius, virtuális dolog. Történik valamiféle rendezett folyamat, aminek paramétere az idő. Úgy tűnik, hogy a világnak van egy sebessége, a dolgoknak, az eseményeknek, pedig csak valami máshoz(folyamathoz) viszonyítva kváziegyenletes, konstans lefolyású.

    Szerintem ezt nemsikerült elmagyarázzam, nem tudtam megfogalmazni :(
    ha ezt jobban el akarom magyarázni jól őssze kell szedjem magam és kitaláljak valamit
  • sz4bolcs
    #98
    Az #57-es hozzászólásomban ott van.. Az idő visszavezethető pusztán anyagi változásra.
  • Locutos
    #99
    "9 192 631 770 periódusának időtartama."
    Én úgy tudom nem lehet valamit saját magával magyarázni.
  • sz4bolcs
    #100
    Ha kiveszed a mondatból az időtartamot akkor is megáll..
    Mennyi egy másodperc? Rámutatok a faliórán az egységre, és azt mondom, hogy a nagymutató megteszi azt a távolságot, az az egy másodperc. Tehát lehet csupán anyagi alapon magyarázni.

    Akkor hát mi a másodperc: Egységnyi anyagi változás. Az egység közmegegyezésen alapul.

    Hiszen a mechanikus óra sem valami elvont dolgot mér, csupán a benne végbemenő mechanikus változást mutatja.
  • Locutos
    #101
    Ezzel nincs megfogva az idő, de igen valóban egy rámutatás hogy egy folyamat.
  • Matyco
    #102
    Igazán az van mindig elfelejtve , nem magától értetődő legyenszó bármely "abszolut"(ami eleve nem létezhet) precízen leírva azon fogalom és jelentése , sok esetben itt a hiba. Ezek mind bizonyos közösség által elfogadott megegyezésen alapunak , önmagában értelmetlen az "egész"

    Újabb hiba lehetőség ha végeredményben is csak bizonyos részét "láthatjuk" az egésznek, bármely nézőpontból is szelméljük, legyen az valóságos vagy papíron az n dimenzióból

    Ennek ellére a magát tudomány emberének valló mégis feszegeti a határokat talán, egyszer képes lesz a miért-ekre is válaszolni

    de véleményem szerint igaz lehet az a feltevés hogy explicite olyan mint idő nem létezik , események történnek a nélkül hogy valami időszerű dimenzióban kellene "mozogniuk", csak a szemlélő köti időponthoz vagy rendel hozzá órát

    Egyfajta információ áramot tudnék inkább elképzelni ami mindent és mindennel behálóz és az általunk ismernivélt időnek látszik
  • clio1616v
    #103
    Pontosan. Mennyire igazad van.

    Ezt nem értik nagyon sokan.

    A fény útjaként adják meg a métert, amikor benne van a ciklikusság hibája.
  • clio1616v
    #104
    Ez nagyon buta megállapítás, szerinted az óra miért mutatja a másodpercnyi időtartamot a mutatója mozgásával, mert az ember úgy alkotta meg...
  • Locutos
    #105
    Egyetértek Matyco -val, közel áll az én meglátásomhoz. Az idõt szerintem hétköznapian abszolutnak tekintik, amitõl minden esemény lefolyása függ, pedig ez szerintem nincs így. Mert feltevõdik a kérdés hogy a folyamatok abszolut lefolyási sebessége mekkora? mert eddig úgy tudtuk definiálni az idõ múlását, mint anyagi változáshoz vett viszonyítás. De minden anyagi változásnak mekkora a valós, abszolút sebessége?
  • sz4bolcs
    #106
    Pedig nem nehéz belátni, hogy egy óra nem valami mögöttes filozófiai fogalmat mér. Az, hogy üt egyet a mutató csupán anyagi változás. A másodperc pedig konvencionális, ezt én is így gondoltam.
  • sz4bolcs
    #107
    megegyezéstől függ, hogy mekkora az egységnyi változás, és utána ahhoz van viszonyítva a többi anyagi változás. Csak arról van szó, hogy egyes körülmények között másképp változik akár ugyanaz az anyag..
  • Sephi
    #108
    Volt egy ilyen olvasmany ahol azt feszegettek hogy ha valamikor egyszer valamilyen modon sikerul az emberisegnek olyan "gepet" kialakitania amivel kepesek elerni a feny sebbeseget akkor maga a hatar utan mi tortenik...

    A feny sebbeseg az 300.000 km/sec nem?
  • Matyco
    #109
    annyiból hasznos a jelenlegi idő fogalmunk amely által egyfajta rendszert kapunk a látszólagos káoszban (minta mindenben felfedezhető)
    igazán ahol mind ez felborulni látszik ha valami képes lenne megközelíteni a fénysebességét (kb 300 000 km/s) persze anyagi , nyugalmi tömeggel rendelkező test, nem képes e sebességet teljesen elérni, de bizonyos jeleségek nagy sebességeknél (közel relativisztikus) befolyásolják az ottani rendszeren belüli idő múlását , röviden minnél nagyobb sebességgel mozog valami annál lassban jár a saját órája , pl egy nyugalmi helyzetben lévőhez képest. (speciális relativítás elmélet , iker paradoxon akit érdekel)

  • Matyco
    #110
    te leszel a saját nagyanyád :P

    Előbb a végtelennél is több energiát előállító forrást kell megalkotni ami képes végtelen tömeget végtelen ideig végtelen gyorsulással hatni
    ha valami gyorsabban mozogna a fénynél minden útazása a külső szemlélőszámára úgy tűne mintha az az időben visszafele történt volna (idő utazás)
    Egyébként felmerült hogy nem kizárt hogy létezhet részecske ami mindig fénynél gyorsabban mozog (Tachyon)

    úgy lehet elképzelni mint régen a hanghatárt, ebben az esetben is valószínű "robbanásra" kell majd számítani ami a téridőben "robban" mely talán az általunk ismert világ végét hozza
  • mikike
    #111
    Nézzük mit ír Shift mester, hátha valaki le tudja fordítani

    "
    Az idő – ahogyan ezt e fórumon is oly sokszor említettem – egy olyan segéddimenzió, amely a Mindenség korlátozott megnyilvánulásának keretei között kitekintést ad ezen korlátok mögé. Az az állítás tehát, hogy az idő nem létezik, csakis a korlátoktól mentes (végtelen dimenziójú) Mindenség esetében értelmezhető. Minthogy minden megnyilvánulás korlátos, bármely megnyilvánulás automatikusan önmagával teremti meg az időt. Vagy fordítva: ahol az idő megjelenik, ott minden esetben a Mindenség valamely töredékének (szeletének) a megnyilvánulásáról beszélhetünk. Ezen mindenségszelet (-töredék) változása teszi lehetővé az adott korlátokból való kitekintést, és e változás maga az idő. Minél nagyobb mértékű korlátokról beszélünk, annál nagyobb az idő jelentősége. A végtelen korlátokkal jellemezhető megnyilvánulásban pedig csupán maga az idő létezik.
    A korlátoktól (időtől) mentes Mindenségben viszont nincs folyamat, nincs múlt-jelen-jövő és ily módon sem az ok-okozat, sem a karma nem bír értelemmel.
    Ehhez kapcsolódóan ajánlom figyelmedbe azt a modellt, amelyet az idő és érintőlegesen a karma kapcsán szántam gondolatébresztőnek. Üdv
    Shift
    "

    A problémám az, hogy bár ismerem az összes szót, amit használ, akkor sem értem, amit ír.
    Nem bírom elképzelni, milyen lehet olyan létsík/dimenzió, ahol máshogy tellik az idő, mint ahogy most ismerem.
    Vagy, ahol egyáltalán nincs...
  • bugócsigabiga
    #112
    Mi.
  • clio1616v
    #113
    Be kell hogy lássátok, hogy nincsenek szabályszerűségek a világban, az ember próbál szabályszerűségeket keresni, alkotni. De nem ez jellemzi a világot. Minden más, nincs 2 egyforma hidrogén atom... pl. A föld sem ugyanannyi idő alatt kerüli meg a napot, mint tegnap vagy bármikor.

    Egyedül az idő abszolút.
  • isi
    #114
    negyedik dimenzió
  • Locutos
    #115
    Na ez szerintem nem igy van clio...
    Ha ugy mondtad volna hogy a vilagban nincsenek abszolut tokeletes szabalyok, csak szabalyszerusegek akkor nagyon egyet ertettem volna. Szerintem epp az hogy a vilagban korulbeluli szabalyszerusegek vannak amelyek sohasem 100%-os szabalyok/torvenyek.

    Az hogy 2 hidrogen atom sem egyforma kovetkezik a meglatasombol, tehat azzal egyet ertek :)
  • clio1616v
    #116
    Pedig én is erre próbáltam utalni. Egyetértek veled.
  • Locutos
    #117
    Ja akkor oke :)
  • Count Adyn
    #118
    Az idő pénz:) De akor mi a pénz?:))
  • bugócsigabiga
    #119
    Az idő fizetőeszköze,s mivel az idő te vagy,ezáltal életed megvásárlója.
  • sz4bolcs
    #120
    Akkor ezt is beírhatjuk a listába, hogy mi minden nincs. :-)) Ember az van?