116
Mit gondolsz a bolti tegezésről?
  • Aspyrin
    #36
    Franciában is van: "Vous".
  • Dying Soul
    #35
    Harminc körülig tegezek mindenkit, beleértve az eladókat is.
  • moralosan
    #34
    német nyelvben is van, a nagy Sie
  • gercse
    #33
    hm ez a #8-ra ment :)
  • gercse
    #32
    ezen egy percig röhögtem :D de igaz :)
  • PeeTeR
    #31
    izebe volt... az Uvegtigris 2 -ben :) de Te engem ne tegezz Te.. De en teged tegezlek Te.. vagy valami ilyesmi :)
  • jefferson83
    #30
    *
    Második mondat első fele: Azt pedig elvárom,hogy...
  • jefferson83
    #29
    Engem tulajdonképpen nem zavar, de örülnék ha a hétköznapokban is megmaradna a magázódás. Az pedig, hogy egy bolt(os) ne tiszteljen barátjaként, hanem tartsa meg a távolságot sztem.
  • jefferson83
    #28
    Én is magázódom. Én köszönök elsőként, utánna már nem sziáznak le :)
  • dienesoft
    #27
    Nekem a "-Engem ne tegezzél-De én téged tegezlek te!" :D
  • atomkrumpli
    #26
    Miért rákfene ?

    Szerintem a tegezés a bizalom egy jele, miért tegezzek egy totál ismeretlen embert akit ma látok először és talán utoljára.

    Nem csak a magyarban van ilyen pl. orosz,japán,német,francia...
  • Shiwo
    #25
    "Te ne tegezz Te..."

    erről vhogy a "ne magázz! ne magázz!" jutott eszembe
  • PeeTeR
    #24
    ez inkabb vicces:
    en poenbol szoktam magazodni. bemegyek a plazaba, koszonok a nalam fiatalabb lanyoknak hogy jonapot holgyek, csokolom vagy ami eppen jon de a lenyeg hogy nem tegezem oket soha. ezutan kopni nyelvi sem tud hogy lemagaztam igy ezek utan jogosan varom el hogy en Te ne tegezz Te... :D
    aztan a ha esetleg pont van mirol beszelni (kerdezek valami termekrol vagy hasonlo) figyelem hogy mikor kurja el es tegez le. aztan akkor meg szemmel szurkodom mert ilyenkor, termeszetesen utollag de neki is leesik hogy betegezett holott magazodtunk vegig. :DDDD

    szal en igy elozom meg azt hogy besziazzon egy flegma mozdulattal

  • Vlala #23
    A magázódás nemcsak a tiszteletadás formája, hanerm a távolságtartásé is. És miért tartanának a boltok távolságot a vevőiktől? Bár a "nyálas szia" tényleg kicsit túl közeli, lassan mindenkit puszival köszöntenek a boltokban is :) Egy hellotól vagy szervusztól még nem dől össze a világ.

    A tegeződés itt nem azt jelenti, hogy gyerekként kezelnek, hanem azt, hogy barátként tisztelnek. Sokkal közvetlenebb a példádban említett "Itt fizess!" felirat egy "itt fizessen!"-nél, de amit Cucmalajmc említett a #3-ban, és Tigeroo a #16-ban, az már a ló túloldala. Én attól másznék falra, ha valaki lecsókolomozna, vagy lebácsizna, ez kb. olyan, mintha már a temetésemre készülne. :)
  • bigapó
    #22
    sziasztok!

    Szerintem a témaindító mondta el legjobban a lényeget. Akit régóta ismersz azt tegezed, akivel most futsz össze először életedben azt magázod, teljesen mindegy, hogy milyen fiatal. Ez, ha jól tudom az illemkönyvben is így van.

    Természetesen vannak kivételek: Én például anyai nagymamámat halála napjáig magáztam, sosem köszöntem neki úgy, hogy "szia", ez valószínűleg abból adódott, hogy szüleim is magázták. Az unokatesóim az apai nagyszüleimet meg tegezték, ott valahogy úgy alakult ki, Én őket sem tudtam tegezni, maradtam a magázásnál.

    Vadidegeneket, ha fiatal ha öreg magázom, akár boltba megyek, akár máshova. Nálam ez a tisztelet első jele.

    Ez végső soron nevelés kérdése szerintem, mindenki azt csinálja amit példaként látott előtte. A legrosszabb amikor semmit nem csinál az egyén, magyarul nem köszön!

    Ha valaki meglepődik azon, hogy így vagy úgy köszönnek neki azt meg tudom érteni:) De ez is jelzi, hogy valami kiskorában kimaradt.
  • Shiwo
    #21
    én barátnőm anyukájával magázódok, apjával 1,5 évig magázódtam, utána ajánlotta fel a tegeződést.. (fura is volt átszokni :)


    amúgy rutinosan napot-tal vagy kívánok-kal köszönök a boltokban meg egyéb helyeken..ez olyan félig-meddig "hivatalos"-nak tűnik nekem, de nem teljesen az, hisz nem mondom végig, hogy "jó napot kívánok", stb..
  • Aspyrin
    #20
    Rossz beidegződés, régebben engem is nagyon zavart, de már megszoktam. Javaslom Pokrivtsák Mónika elköszönésének hallgatását pár percig (műsor végén hangos pá-pá), és kigyógyulsz te is :)
  • Gerbill
    #19
    Szerintem kell a magázódás. Nem azért, mert tisztelem azt akivel így beszélek, csak kiccsit távolságtartóbb. Amúgy aki gondban van a köszönéssel, hogy most kinek mit az használhat ilyen köztes megoldásokat a csókolom és jónapot helyett, például Tiszteletem (ha ismerjük akkor a nevét is mondhatjuk)
  • whiskeyman
    #18
    Ez a liftes "probléma" sokszor előfordul velem is. :)

    A múltkor véletlenül lesziáztam egy 45 körüli hölgyet, egész csinos...
    sajnos ahogy kinyílt a lift egyből sziáztam egyet, aztán kapcsoltam, hogy egyrészt nem is magyar, meg amúgy is jó napottal szoktunk egymásnak köszönni, mert azt megtanulta már.
  • Jano
    #17
    Tipikus eset a munkahelyi liftbe idegen hölgyekkel beszállván.
    Ha azt mondom: kézcsókom, akkor biztos, hogy lesziáznak, ha azt mondom sziasztok, akkor lecsesző hangnemben jónapotoznak. Loál.

    Magázódás kell. A boltban erőltetett tegeződés gáz. Nem attól fogok legközelebb is ott vásárolni, hogy még az akciós táblákon is tegeznek, mert az olyan fúde közvetlen, meg barátságos, haggyanak.
  • tigeroo
    #16
    én azt utálom, mikor egy nálam jóval idősebbet "lecsókolozom" vagy "jónapotozom", és egyből replikáz hogy "jajj nemvagyok én olyan öreg, nyugodtan tegezz"

    ha falun vagyok meg minden embernek aztmondom hogy "kívánok" :-D

    multkor bementem anyukám munkahelyére, (gyerekfelügyelő), vittem valami mesefilm-dvdt, erre elkezdtek kérdezgetni a kisgyerekek és magáztak, meg bácsiztak:D nekem tetszett

    igen, sokszor tényleg nehéz megválasztani a "szavakat", (sokszor az eldöntetlen esetekben "hello"-val letudom..) dehát ilyen a magyar nyelv. remélem majd egyszer elhagyjuk (mostmár nem magázzuk a szülöket, stb..)
  • Jano
    #15
    Németben is van.

    Rákfene?
  • cucmalajmc
    #14
    jaja Mcdonaldsba már majdnem fiatalabb az eladó azt bemünk, kórusba: Csókolom!!!
  • Palinko
    #13
    érdekes téma. mondjuk szerin tem a tegeződés jobban benne van a nyelvben már lassan el is felejtünk magázódni és szerintem nem is baj. mondjuk a 4,5,6 ban benne van minden. és velem is előfordult hogy magázni próbáltam a tőlem 2x anyi időseket és mondták hogy mégegyszer meg nem próbáljam :D szóval valaki elvárja, de szerintem nem fontos.
  • Wolfsnack
    #12
    más szerintem a munkahelyi tegeződés
  • Balumann
    #11
    jah, én 17, és ugyan ez volt velem többször is. Főleg a McDonalds-ba rossz, mert ott mindig fitalok vannak
  • Balumann
    #10
    Hát én őszintén szólva ezt a tegeződés-magázást utálom legjobban a magyar nyelvben, és talán mindenkinek ez a legnehezebb is. Miért szükséges az, hogyha valaki idősebb, vagy ha nagyobb ember, akkor magázzuk?
    Ha ezt kérdezem, biztos az a válasz jön, hogy megkell adni a tiszteletet... de ha tegezek valakit akkor nem tisztelhetem...? akkor már a barátaimat is tegeznem kéne, meg mindenkit.

    Angol nyelvet ismerem a legjobban, ott is van egy kicsit "inteligensebb" beszéd, pl. kérdéseknél, de ott azért sokkal egyszerűbb... hogymondjam, könnyebb beszélgetni az emberekkel :S

    Egyébként engem egyáltalán nem érdekel, hogy hogyan szólítanak meg, bár azért én még nem vok elég nagy ahhoz, hogy valaki magázzon, de engem később se fog érdekelni :-)
  • Tuvok #9
    én nem szeretek magázódni .
    a vasútnál mindenki mindenkivel tegeződik, a legfiatalabb a legidősebbel, beosztott a főnökkel is, így ezt szoktam meg .
    a lényeg, hogy tegezve is meg kell tudni adni a tiszteletet .
  • Davidus
    #8
    egyik ember szereti ha magázzák a másik meg nem. én fejről szoktam megállapítani.
    akinek idegbeteg vagy búvalbaszott feje van azt jobb magázni mert besérül^^
  • cucmalajmc
    #7
    ja te ez akkor "magtegzés"?
  • F1re
    #6
    en azt utalom amikor vaki ferfinek csokolomot koszon :D:D:D:D
  • F1re
    #5
    en boltokba fiunak jonapo-ot no:nek hellot koszonok :D de konditerembe van amikor bejon ien 50 ev koruli manusz es lehelozuk :D aztan nevetunk de pl van egy 50 even manusz aki rank is szol ha nem hello-t meg csá-t kosznsz neki xD
  • VRSDM
    #4
    az egész tegeződés ha jól tudom csak kishazánkban van. a magyar nyelv rákfenéje... anélkül is meg lehet adni a tisztelet.
    repülős körökben pl. igy szokás.

    "szia. feribácsi" ezzel tisztelettudódan de mégse magázva össze vissza csavarva a szavakat köszöntem neki, és még sorolhatnám...
  • cucmalajmc
    #3
    16 vagyok. utálom a tegeződést. én egyszerűen nem tudok nálam öregebbel tegeződni. nem 1-2 év korkülönbségről beszélek...
    volt olyan bemék a boltba azt 18-20 éves csaj volt a pult mögött. annak is csókolomot köszöntem. zavarba volt rendesen, aztán egy picit én is, de így a biztos és nem bántok meg semmit, ha csak úgy letegezem. +fav
  • dienesoft
    #2
    Engem a kaja érdekel, amiért bemegyek megvenni, nem az, hogy hogyan köszönnek :D
  • Wolfsnack
    #1
    Szevasztok!

    A mai világban a boltokban nagyon megnőtt a tegeződés.
    Jó, persze, nem vagyok olyan öreg hogy sokan ne tegezhetnének, de mégis.
    Sokszor egy "Jó napot kívánok! Mit parancsol?"-nak jobban örülök mint egy nyálas és röpke "Szia"-nak
    Úgy érzem, ha a mi csodás nyelvünkben kialakult a magázódás akkor azt nem kéne feladni, egy boltban megvehetek egy árucikket magázódva is, és senkinek nem lesz semmi baja.

    Most nem az, én is tegeződök mondjuk a kedvenc hangszerüzletemben, mert már régen oda járok és szinte haveri kapcsolat alakult ki.
    Vagy a helyi boltban a pénztáros lánnyal első alkalmakkor magázódtunk de látja hogy hetente többször betérek és mára tegeződünk, sőt a kosaramat se kell kipakolni mert megbízik bennem.
    Kialakult valamiféle kapcsolat, szerintem ilyenkor egészséges tegeződni.
    Ha idegenül tegeznek akkor már valamilyen szinten a privát szférámban vannak, ami engemet sokszor zavar.

    Ismert nagy áruházakban olyan szinten van a tegeződés hogy a pénztár fölé is egy nagy táblát raknak "Itt fizess!" felirattal.

    Sokszor vagyok fültanúja tegeződésből fakadó furcsa dolgoknak, mondjuk amikor az 50-60 körüli vásárlókat a 30-as éveiben járó eladó letegezi.
    Meg olyat is láttam hogy a fiatalokat tegezte, idősebbeknek meg nem köszönt (gondolom nem tudta mit kell mondani).
    A múltkor egy helyen pedig egy 30-40-es, jólszituált férfi "Kezi'csókolom!"-mal köszönt a 30-as csaj eladónak, a csaj meg totál zavarban volt mert tegezni akarta.

    Van egy kis zavar. Ti hogy itélitek meg?