116
Mit gondolsz a bolti tegezésről?
  • RaZoK
    #76
    lehet, hogy bunkóság de a 30 éven alattiakat letegezem...simán...
    sőt, még anno volt eg pénztárős hölgy a sarki közértben és letegeztem, utána derült ki, hogy 35 éves...de szerintem jól esett neki! a középkorú nők többsége szerintem örül ha a fiatalok tegezik, ugyanis akkor lesz egy kis önbizalma, hogy még milyen fiatalos...telefonon pl amikor haveromat hívom akkor ha nő veszi fel akkor nem tudom eldönteni hirtelen, hogy a huga az vagy ő...ezért "helózok" ilyenkor...én nem szeretem a magázódást egyáltalán, egyszer az is megesett velem, hogy egy 19 éves lán magázódott velem a vonaton (eg kabinba ültünk)...és kellemetlen volt...
  • Pheaper
    #75
    én meg azt nem szeretem mikor vkit magáznom kell :S
  • DummyBoy
    #74
    Na ja, de ez az internet sajátossága ... :)
  • cucmalajmc
    #73
    és itt fórumon is mindenki-mindenkit tegez. pedig azért van korkülönbség néhány eber és köztem...
  • DummyBoy
    #72
    Hmmm ... jó téma ... fősulin mindenki magázott bennünket, én adott esetekben szeretem a magázódást, főleg mivel meg lehet adni vele a kellő tiszteletet ...

    Cégnél mindenki tegez mindenkit, a 18 évestől a 60-ig ... szóval nem olyan bonyolult dolog ... Egyszer jött egy új ember 50-es éveinek végén, ilyen alsó-középvezetőnek, és azzal kezdte az embereinek, hogy őt csak az tegezheti aki kiérdemli ... Olyan orditó röhögés fogadta ... főleg miután megjegyezték neki hogy a legfiatalabb operátor is 1 évvel régebben dolgozik ott mint ő, szóval inkább neki kellene magázódni ...

    Nem is húzta sokáig ... Egy másik öreg kolléga viszont mindenkinek Árpi Bácsi volt ... szóval szitufüggő ...

    Ráadásul én általában azokkal is szoktam magázódva beszélgetni akiket tegezek ... Az embereimnek, barátaimnak majdnem mindig magázódva kösözönök, mindig "Urak-ozás van ...", lányoknak meg a "Hölgyeim..." ...

    Senki nem szólt még hogy zavarta volna ... sőőőt ;)
  • cucmalajmc
    #71
    tavaly haverom hívott engem vezetékesen. apám vette fel azt haver azthitteénvok azt le csá-zta apámat, csak annyit mondott erre, hogy: adom. azt átvettem. utálom a telefonba nemtom eldönteni, hogy milyen idős... 14 fölött mutál a hang azt lehet, hogy nálam fiatalabbal beszélek azt magázom stb.
  • eörgs
    #70
    jolvan akkor
  • jefferson83
    #69
    A "Hülye aki nem üneppel" c. szlogen már nekem is sok.
  • jefferson83
    #68
    Nem mondja?
  • _Atti_
    #67
    Érdekes mert nagyapámnak 'csókolom' volt meg pacsi(kézfogás) ellenben nagyanyámnak 'szia nagyi' és nagyapámat sose tudtam volna letegezni, nagyanyámat meg nem tudnám magázni, pedig mind kettőjükkel ugyanolyan jóba voltam/vagyok :)

    Egyébként jelentősen idősebbeket nehezen tegezek, viszont nem is azt a nyers magázást, általában a 'tetszik' szocskát szoktam forgatni, 'mit tetszett mondani?' ' hogy tetszett ezt csinálni?' stb. persze 18 vagyok még nemigen járok ott amikor már egy velem kb egykorúval is természetes lehet a magázódás. Szerintem ilyen korban még nevetséges magázódni egykoruakkal.
  • pazdet
    #66

    Még ha fiatalabb generációhoz is tartozom, azt találom sértőnek, ha levélben letegez egy cég, egy bank stb. Egy ügyfelet kezeljen megfelelő távolságból, én sem bratyizni akarok velük.
    Tvben se tegezzen le a reklám.
  • F1re
    #65
    ha ferfitol kerdezed meg nem bunkosag szerintem nonek meg azt kell ienkor koszonni ha monnyuk bnöd muterja hogy kézcsok mert az sehogyse bunkosag :)
  • hunbasser
    #64
    az bunkóság.majd akkor tegezd,ha ő megengedi neked :P

    hát,közel járok ahhoz,hogy elérjem a felnőtt kort,és ezáltal már a legtöbb öreg néni jó napot kívánokkal köszön nekem,így mostmár az lesz,hogy akit 40 alattinak gondolok,azt letegezem,megsértődni lehet,hogy megfog,de szólni biztos nem,ha meg mondjuk 30 éves fejjel szipog magában,hogy őt miért tegezik,akkor meg hadd szipogjon!
  • F1re
    #63
    en azt utalom meg amikor ien 50 valahany eves oreglany mondja nekem mert fiatalosnak erzi magat hogy tegezzem :D mondom bazzmeeeg :D
  • F1re
    #62
    mindig meg kell kerdezni hogy szabade tegezodnom ?:D
  • hunbasser
    #61
    anyám munkahelyén van egy magas,vékony elég vicces hajzattal rendelkező kb 45-50 körüli ember,aki mindig vékony "hellósziahelló"-val köszön,és én azt hittem régebben,hogy buzi,de anyám mondta,hogy felesége is van,csak ilyen a stílusa :D
  • hunbasser
    #60
    spanyolban meg usted(E/3),ustedes(T/3)

    egyébként jó téma.általában 35 alatti nőket és 40 alatti férfiakat simán letegezem,sőt,ha a hölgy 35-nél idősebb,de látszik rajta,hogy jól tartja magát,és fiatalosnak akar tűnni,akkor köszönök neki egy sziát,és örül neki,mert akkor azt hiszi,hogy én azt hiszem,hogy ő fiatal.

    van itt a környéken egy cd-dvd bolt,itt 60-ban eléggé népszerű,a tulajt is ismeri mindenki(általában ő az eladó is).sztem már simán van 40 éves,vagy lehet,hogy még több is,de mióta szoktam oda járni,azóta simán hellóval köszönök neki,és látszik,hogy nem zavarja,sőt.néha kicsit beszélgetésbe is elegyedünk,de sztem amíg én oda fogok járni dvd-t venni,addig biztos,hogy tegezni fogom -.- meg apám haverjaival vagyok így,sokan megkértek,hogy tegezzem őket,meg hát apám is mondja nekem mindig hogy "tegezd nyugodtan,az ő fiai is tegeznek engem".de van neki egy haverja,aki már simán 40 felettinek néz ki(elég öreges arca van),közben meg még alig van 40,és mikor jó napottal köszöntem,apám baszott le,hogy "Milyen jó napot..." de a szám azóta sem áll sziára,és látszik is az emberen,hogy nem komálja,hogy nem tegezem,de egyszerűen nem megy -.- pedig van 1-2 50 feletti is,akiket tegezek,mert annyira jó viszonyban vagyok velük.

    apám pedig minden 20 feletti nőnek "csókolomot" vagy "kezét csókolomot" köszön - kivéve akiket ismer - és egyszer véletlenül én is egy huszonéves csajnak csókolomot köszöntem :S meg utána egy másik alkalommal is,akkor meg tesóm volt kiakadva :DD de ez szerencsére nem történt meg sokszor,csak átvettem apámtól -.- egyébként ő azért magázza őket,mert tiszteli őket,ennyi.

    ő is volt eladó,és 47 éves fejjel néha ő is lesett,amikor bement a boltba egy 20 éves srác,és lazán odahellózott,ő meg visszaköszönt,de különösebben nem zavarta.

    az a gáz,amikor egy 25-30 körüli tanár tanít engem,és ugye suliban jó napot kívánokkal köszönök,de iskolán kívül meg...hát,olyankor van gáz,mondjuk valaki megengedte már nekem,hogy iskolán kívül nyugodtan tegezzem.

    hykao mondta,hogy a "maga" szócska elég bunkós,hát,inkább én meg azt mondom,hogy lazább,mint az "Ön".

    ugyanis van magázás,meg van önözés,és az önözés az hivatalosabb,bár ilyet még én sem mondtam,hogy "Maga",mert az tényleg annyira bunkó :D

    a Jó napottal meg úgy vagyok,hogy így simán elég bunkó sztem,néha viszont így akarom érzékeltetni,hogy nem akarom őt annyira magázni,mert ugye jó napot és jó napot közt is van különbség.

    hivatalos helyen nőknek is általában "Jó napot kívánok"-ot szoktam köszönni,még akkor is,ha 35 alatti a hölgy.
  • Balumann
    #59
    Egyet értek Hykao-val, feleslegesenek tartom az E/3-as magázódást. Néhol szinesebbé, érdekesebbé teszi a nyelvet, de nagyon sokszor felesleges konfliktusokat szülhet, nehezíti a beszélgetést.
    Távolság tartás azoktól akiket nem ismerünk? Ezt se igazán értem miért jó az, ha mindenkivel ilyen távolságtartóan beszélgetünk, városba gyakran olyan hangulatot kelt mintha mindenki utálná az olyanokat akiket nem ismernek. Pont ellenkezőleg kéne.
    Külföldön teljesen más az emberek hangulata, sokkal "közvetlenebbek", még azokkal is akik nem is országon belüliek, és van olyan érzésem, hogy a nyelvezetnek is köze van hozzá (tegezés-magázódás a nyelvezeten belül).

    Ebbe a tegezés-magázásba az is nehéz, hogy nincs konkrét szabály vagy szokás, ami alapján ellehetne dönteni, hogy kit magázunk/tegezünk...

    Egyébként most látom, hogy az a topic kérdése, hogy Mit gondolsz a bolti tegeződésről, kicsit elmentünk a témával :|
  • gercse
    #58
    engem a múltkor egy ovis szépen lemagázott :)(csókolom), holott 19 vagyok, és igaz nem vagyok sovány meg alacsony hogy ne nézzen felnőttnek, és általában fiatalabbnak néznek (főleg boltokban alkohol vételezésekor:D), de nagyon meglepődtem, bár akkor hirtelen elmosolyodtam, a nővére meg mondta neki gyorsan, hogy Pistike(nem így hívták:D) hisz még ő is fiatal, ne köszönj csókolommal(vagy hasonló szöveget)
  • Super Saiyan
    #57
    13 vagyok, mindenki tegez -.-
  • Aspyrin
    #56
    Bár egyetlen egy helyzetben nem tudom elfogadni: amikor egy homokos hellosziáz le, na attól kiráz a hideg
  • Dying Soul
    #55
    tata :DD
  • sz4bolcs
    #54
    Eddig még nem tapasztaltam. :-)
  • SötétBarom
    #53
    helloszia
  • hykao #52
    Cukorkát osztogat-e? :)))
  • sz4bolcs
    #51
    Jónapot kívánok-ot. :-)
  • hykao #50
    És neked, hogy köszön ez a bűbájos, középkorú úr? :)
  • hykao #49
    Akar a fene magázódni, mondjuk nagyon mekizni sem akarok...csak sokszor éjjel nem akad más... :)
  • sz4bolcs
    #48
    Számomra nagyon szimpatikus, ha egy férfi Kezi csókolomot köszön egy fiatal (serdülő kortól fölfele) hölgynek. Itt lakik egy középkorú úr, néha összefutunk vele barátnőmmel a lépcsőházban, ő szokott így köszönni neki, meg a húgomnak is. Én nagyon kedves gesztusnak tartom, hogy megtiszteli őket ezzel. Mindenképp barátságosabb, mint egy odavetett szia, vagy a távolságtartóbb jónapot k.

    Ami elég nagy sértés -pertu után lemagázni valakit.

    Én úgy érzem, színesebb a világ attól, hogy fennmaradnak ezek a formulák akkor, ha az emberek figyelmet fordítanak ezekre a dolgokra.
    Így van lehetőség a nyelvvel több féle érzést közölni.
  • Aspyrin
    #47
    Miután befejeztem a középsulit lehúztam egy félévet a mekiben. Az alapok közé tartozik, a "Szia, segíthetek?" kérdés :)
  • Vlala #46
    Próbálj a mekiben magázódni, nem fog összejönni. :)

  • hykao #45
    Hogy lehet nem E/3-ban vagy nem T/3-ban magázódni? :O
  • hykao #44
    "az egész tegeződés ha jól tudom csak kishazánkban van" - nem inkább a magázódásra gondoltál? De amúgy számos nyelvben van külön magázódási forma...és számos nyelvben okoz néha kavarodást ez... :) Mi ugye egyes- vagy többesszám harmadik személyben magázódunk (attól föggően, hogy egy vagy több emberhez intézzük a mondanivalónkat) és ez is okoz néha kavarodást - gyakran hallottam már ilyeneket, hogy pl:
    -Hol volt tegnap?
    -Kicsoda?
    -Maga! :) (mondjuk a "maga" sztem rohadt bunkó. akkor már inkább "ön")
    ...de pl. az oroszban többesszám második személyben magázódnak, a németben meg ha jól emlékszem többesszám harmadik személyben (melyek további félreértésekhez vezethetnek, hisz ezeknél a nyelveknél még az sem egyértelmű mindig, hogy egy vagy több emberhez beszél-e a magázódó... :D)
    Egyébként az angolban is van a mi tegeződés/magázódásunkhoz hasonló megszólításbeli különbség. Pl. mi ugye gyakran írjuk nagy kezdőbetűvel a megszólítást, a hozzánk közel állókhoz szímzett írásainkban is ("Te"), az angolban viszont pont ellenkező esetben, akkor kell nagy kezdőbetűvel írni ("You"), ha valakivel amúgy a magyarban magázódnánk (mert idősebb vagy csak felületes az ismeretség vagy hivatalos témáról van szó, stb...)

    Én leszarom, hogy ki mit szeret. A magam részéről inkább a tegeződést preferálom, még akkor is ha hivatalos helyen vagyok, bolti vásárlásnál, McDonalds-nál pedig még inkább (nehogy má' hivatalos ügy legyen a ruha vagy kajavásárlás... :D) Bár volt már, hogy nehezen jött a nyelvemre a "helló", amikor a McDrive ablakából egy 60 éves nyanya "helló"-zott ki... :)
    A szar az a "csendőrpertu" - meg az, aki ezt ma szeretné bárkivel szemben alkalmazni... Oké, hogy a kisgyerekek nem tegeznek le minden felnőttet, és az is oké, hogy nem magázzuk a kisgyerekeket, mert az is vicces lenne. Viszont, amikor egy ötvenkörüli madár odaröffent egy tegeződést, és utána megrökönyödik, amikor visszaröffentem neki, és tényleg ilyen envetséges mondat elhangzik, hogy "Ne tegezz!" - akkor arra általában csak annyit tudok reagálni, hogy: "Menj a teleszart kurva anyádba!" :)))
  • Bandew
    #43
    Én szerintem szép dolog a magázódás. És az is igaz, hogy ez a nyelvünk része és mivel a magyar nyelv nagyon sokrétű, érdemes minnél színesebben használni. Amúgy a fiatal bolti eladókat tegezni szoktam. Vannak munkakörök (pl TV-s, filmes) ahol nem szokás magázódni, ez is ok. Ha nagyon kicsi gyerekek magáznak engem, az meg tök ari. Viszont én nem várom el, hogy magázzanak. Vannak emberek (pl haverom apja) akik arra kérnek, hogy tegezzem őket, de valahogy nehezen áll a számra.
    Összegezve: szvsz egyáltalán nem rossz dolog a magázódás, tudom nem olyan régóta használatos nálunk sem, de én szeretem minnél cifrábban használni az anyanyelvem. Akinek meg baja van ezzel, azt nem értem, elvégre is nem hal bele senki, ha udvariasságból magázódik.
    Viszont amit nagyon utálok, az az, ha valaki elvárja, hogy én magázzam őt, ő viszont tegez engem és természetesen most nem az idős emberekről beszélek, hanem pl egy 30-as főnökre, aki ezzel érzi magát pozícióban. Na az tök gáz!
  • jazzy
    #42
    Az a legjobb amikor valaki letegez / lemagáz és aztán látszik rajta hogy t eljesen elszégyelli magát mert a másikat kellett volna:) Na ez kellemetlen.
  • Lammer
    #41
    jovore johet a csokolom nekem kispubi (meg MSNen isch, behajtom rajtad majd!!!4!4)

    #39: engem meg az hoz zavarba amikor leszenszejezel
    ugyanigy vagyok a kisebb lurkokkal is... megyek valahova... sok gyerek rittig KORUSBA koszon nekem: CSOKOLOM!!!4
    jajjjmondom neeeeeeeeeeeeeeee :D
  • Dzsini
    #40
    (zárójelben megjegyzem, hogy az angolban mindenkit magázunk, a tegező forma az uralkodónak és Istennek van fenntartva (Thou, Thee, Thy.. más néven régies, biblikus forma) VISZONT a you-t használva is lehet formálisan és informálisan kommunikálni) - ahogy magyarban is leht elég informális az ember magázódva - ott a lehetőség a "Maga", "Ön", "Kend", "Kegyed" és ilyesmik használatára. Ami a fiataloknál még elmegy, de egy bizonyos életkortól szerintem hanyagolandó, az az E/3-as beszéd valaki irányában: "A néninek el tetszik menni a boltba?"
  • Nuki
    #39
    Japánban is van tiszteletadó 'formula'.
    Például -sama utótagot raksz a -san utótag helyett, a főnököd, vagy általad nagy tiszteletben tartott ember neve mögé.
    Valamilyen úton-módon megjelenik a nyelvtanban is.
  • Lammer
    #38
    no, ez jo tema (y)
    kb leirtatok elottem a lenyeget es Vlalaval(#32) ertenek 1et ugy kb mindenben... :D
    ennyi

    btw edesanyam nagyszuleimet is magazta regen(sajnos mar nincsenek nagyszuleim :/)... enmeg nagyszuloket tegeztem a beszelgetesekben, de a koszoneskor nem birtam volna kimondani, hogy helloszia :C szepen illedelmesen koszontem aztan johetett a tegezodes :D
    (bazki tegezesrol mindig az idiota Markos-Nadas paros ugrik be :DDDDD eniván? :D)

  • Nuki
    #37
    Én azon csodálkozom, amikor kissebbek köszönnek nekem csókolommal, én csak olyankor mosolygok :)

    Magázással nincs semmi gond, a kreativitásodat fejlszeti ha tudsz úgy fogalmazni, hogy az magázódva is helytálljon, mellesleg poénkodásból szoktam osztálytársaimmal is magázódni :P

    Ami kissé kettős érzést vált ki belőlem, az az, amikor idősebb illető magázza a sokkal fiatalabbat. Igen, úgy illik ha idegennel magázódunk, de volt idő amikor úgy hittem, hogy csak az idősebbeket illik magázni, tiszteletből. Kicsit olyan furcsa is, meg nem is...