83
  • Sanyix
    #43
    Aha akkor próbálj ki mondjuk egy driv3r-t rajta Szépen megjelenik indításkor a piros X shader 1.4 required üzenettel. Asszem a thief 3 is így kezdi, és a többi...
  • An-Dee
    #42
    Nekem egy 9600xt-m van. egy másik kicsit gyorsabb gépembe gondoltam hogy veszek egy x1650-et vagy x1950-et, de rájöttem hogy akkor új táp is kéne, mert a mostani 300-as nem birná el, aztán elolvastam a hozzászólásokat, és rájöttem, hogy semmi értelme, mert az új játékok nem kötnek le. ami meg leköt az még a mostani gépen is nagyon jól megy :)

  • feamatar
    #41
    szomorú ha így látjátok :( én mostanság is sok nagyon jó gámával játszottam, olyanokkal amik felérnek a régi kedvenceimmel is
  • Dodo55
    #40
    Most kicsit röhögök magamban.
    Amikor mondtam ősszel, hogy 7950GT-t fogok venni, mindenki azt mondta, hogy inkább gyűjtsek még kicsit, és várjam meg a GF8-at.
    De én mondtam, hogy nem, mert tök új technológia, inkább még várok vele kicsit.

    És milyen jól tettem :D

    A következő 1 évben sok pénzem nem lesz gépre(jogsi meg autó kéne), aztán majd 1 év múlva amikor lesz, addigra kijön valami normális DX10.1-es kártya, és majd veszek egyet.
  • m4G1c
    #39
    már a 8-assal lehetett minimális fizikát és ai-t kódolni gpu-ra :P
    (a többi smakkol)

    valahol lejjebb: "Aztán jön az xy required hibaüzenet. dx8-as játékok is mentek dx7-es kártyán... egy ideig."
    dx7-es "ócsó" kölcsönkártyán(mx4000 tán) futott minden (még a dx9-es is), amit megszoktam a jóval újabb vga-n. szarul nézett ki, de futott. (és gyorsabban is néha, mert nem volt leterhelve mindenféle csiribiri marhasággal a gpu :)
    visszafelé eléggé kompatibilis, max a nem megfelelő driver lehet a hibája.
  • Ronny
    #38
    akkor nem csak én látom így. Utoljára három éve jött ki olyan játék ami lefoglalt, de a kedvencem már több mint öt éves.
  • roliika
    #37
    Peti! Ez régi hír! Ejj...
  • PetruZ
    #36
    virtuális = virtualizált
  • PetruZ
    #35
    "Ez viszont nem igaz, mert az opengl mindig is a dx10 fele architekturat kovette, tehat minden gond nelkul meg lehetne irni xp ala is a dx10-et, csak akkor az nem a kozos microsoft-os dx10 lenne, hanem a driver keszitok altal implementalt dx10 szabvany"

    Sajnos nem ilyen egyszerű a helyzet. A Vista nagyon spéci védett virtuális memóriahasználatot ír elő, amire az XP alkatilag, a felépítése okán képtelen. A drivergyártók pont ezért szívnak, mert nulláról kell újraírniuk mindent. Először megpróbálták a régi források nagy részét átemelni, és egy Vista memória-framework-öt körérakni, de tudjuk jól, mi lett belőle (belassulások, hibák, hanyattesések, stb.). Tehát el kellett kezdeniük újraírni mindent, és azért most már valamennyire látszik az eredménye.

    Egyébként az OpenGL sosem követett semmiféle DX architektúrát, sőt, ellenkezőleg. Van egy csomó dolog, amiben az OpenGL még mindig előrébb jár (már csak a kora miatt is).
  • dez
    #34
    Ja, az meg egy másik téma, hogy maguk a chipek, a DX10-től, és úgy egyátalán a DX-től függetlenül rugalmasabbak, így GPGPU-s alkalmazásra még jobbak, mint a korábbiak voltak. Ez már nem a Microsoft érdeme, hanem a gyártók (alapvetően játék célú) 3D-grafikán kívüli piacokra (tudományos és egyéb számítási feladatok végzése, ami sokáig a CPU-k területe volt) való terjeszkedési szándékának gyümölcse.
  • dez
    #33
    Már megint érdekesen keveredik a valóság és a fikció a szövegedben. ;)

    "az opengl mindig is a dx10 fele architekturat kovette"
    Ezt kifejtenéd? Az OpenGL alapvetően egy professzionális keretrendszer, játékra nem a legoptimálisabb. (Bár utóbb úgy fejlesztették, hogy arra is minnél alkalmasabb legyen.) A DX10, a korábbi DX-ekhez hasonlóan játék célú.

    "Az igazi ujitas a dx10-ben a szabad programozhatosag"
    Nem sokkal szabadabb a programozhatóság DX10-ben, mint DX9-ben volt...

    "A gf8800-as szeria egyebkent eleg jol sikerult. Amig eleg a 32 bites lebegopontos mukodes, addig egy uj firmware kepes az uj dx verziokhoz alkalmazkodni."
    Valamelyik következő DX10 alverzióba belekerül majd a tesselation, amit állítólag a mai ATI/AMD kártyák már tudnak is, mégpedig hardverből. Ha igaz, hogy hardverből tudják, és nem geometry shader programból, akkor a szoftveres megvalósítás jóval lassabb lesz... Amúgy is lassú valami miatt a G80-as család Vertex és Geometry shaderben.

    "A gf8800-as szeria ugyanis nem gpu hanem egy altalanos hyperthread-es vektorprocesszor tomb, ami gpu-kent mukodik a sajat firmware-je szerint."
    Miért, az R6xx szerinted mi? Mellesleg a DX9-es chipek nagy részét is egy ilyen "hyperthread-es vektorprocesszor tomb" tette ki. Annyi változott, hogy most már nincs külön vertex és pixel shader ALU-csoport, hanem olyanok vannak, amik mind a kétféle shader-programokat el tudják futtatni - plusz néhány, korábban bedrótotott - de már alig használt - eljárást is shaderprogramokkal végeznek.

    "(de futtathatna windows-t is ha valaki fanatikus portolna ra a vmware-t)"
    Na ez viszont egyátalán nem igaz, elég messze állnak ezek a cuccok egy normál CPU-tól. Ennyire általános kódot nem tud futtatni - az "általános" szó esetükben arra vonatkozik, hogy nem csak grafikára lehet őket használni, hanem más számítási feladatra is. Mellesleg már a DX9-es chipeket is lehetett! Lásd GPGPU alkalmazások, már DX9-től kezdve.
  • Skyline
    #32
    Azért csapatok xp-n Halo2-t meg lostplanetet (lp bár lehet nemcsak dx10 de kivolt hangsúlyozva aaaaa...leírásában:) hogy az install xp-re megvan oldva) mert a csak dx10-es cuccok nemfutnask xp-n dx9-es 7900gt alatt ugyeugye?:)
  • Balumann
    #31
    Én kiváncsi leszek, hogy ezek a 8600-osok meg 8500-ösök mennyire fogják DX10-ben vinni a játékokat. Crysis még lehet optimalizált lesz rájuk is, de az utána jövő játékok? Mert szvsz a Crysis után már lehet kikapcsolni a dx10-et a játékokban evel a kártyával, hogy nőjjön az fps...
  • kvp
    #30
    "Egy CSAK DX10-es játék SOSEM fog neked DX9-es karin futni!"

    Ez igaz, mivel a dx9-es kartyakbol hianyzik a szukseges hardver.

    "Egészen más az architektúrája, épp ezért XP-n sem lesz SOHA DX10, mert nem lehetne leprogramozni."

    Ez viszont nem igaz, mert az opengl mindig is a dx10 fele architekturat kovette, tehat minden gond nelkul meg lehetne irni xp ala is a dx10-et, csak akkor az nem a kozos microsoft-os dx10 lenne, hanem a driver keszitok altal implementalt dx10 szabvany. (es raadasul iszonyu lassu is lenne) Viszont meg lehet csinalni, csak a microsoftnak oda kell adnia a dx10 forrasat a driver fejlesztoknek, mint ahogy ez dx9 eseten is hasonlo modon tortent. (igy lehetett pl. 'optimalizalni' bizonyos tesztekre)

    Az igazi ujitas a dx10-ben a szabad programozhatosag es a writeback lehetosege. Ez utobbi mar az 1.3-as opengl-ben is benne volt, csak soha nem implementaltak hardverben (ha bekapcsolta egy programozo ezt a modot, akkor a rendereles atvaltott szoftveres emulaciora vagy hibauzenetet adott). A feluletbeli valtozas az, hogy az egysegesites erdekeben a driver keszitoktol elvettek a 3d-s fejlesztes jo reszet es a microsoft fele kod fut helyette, igy most mar joreszt egyseges kod van az nvidia es az ati kartyak eseten is. Cserebe a gpu gyartok kaptak egy csomo drm szabalyt es szigoruva tettek a drivereik ellenorzeset, tehat a rendszer most mar minden kis hibat is megfog es meg is all rajtuk. Eddig csak max hibazott a kartya a jatek kozben ha rossz volt a driver esetleg neha fagyott a gep, most viszont ugyanennek leallas es hibauzenet vagy kek kepernyo a vege.

    A gf8800-as szeria egyebkent eleg jol sikerult. Amig eleg a 32 bites lebegopontos mukodes, addig egy uj firmware kepes az uj dx verziokhoz alkalmazkodni. Ha javitanak a minimalis matematikai pontossagon, csak akkor kell a hardverhez nyulni. A gf8800-as szeria ugyanis nem gpu hanem egy altalanos hyperthread-es vektorprocesszor tomb, ami gpu-kent mukodik a sajat firmware-je szerint. (de futtathatna windows-t is ha valaki fanatikus portolna ra a vmware-t)
  • Marko001
    #29
    Én még mostanság is leülök néha diablo-zni vagy starcraft-ozni, pedig a 19 colos tft-n elég szarul néznek ki. De mindkettő nagyon jó játék és csak ez számít. Tény hogy kevés igazán jó game jön ki manapság.
  • Csaba42
    #28
    Tévedsz! Egy CSAK DX10-es játék SOSEM fog neked DX9-es karin futni! Egészen más az architektúrája, épp ezért XP-n sem lesz SOHA DX10, mert nem lehetne leprogramozni. A Vista is már a DX10 szellemében épült, s tudja EMULÁLNI a DX9 architektúráját. S nem hiába fejlesztik pl. a Crysis-t is külön DX10-re és DX9-re.
  • Csaba42
    #27
    Mond, tudsz egyáltalán olvasni, vagy csak az első pár mondatot olvasod mindig el???

    "Ezt ugyan Sam Glassenberg, a DirectX fejlesztéséért felelős projektigazgató egy telefonos interjúban cáfolta, ám azt nem zárta ki, hogy bizonyos fejlesztésekre szükség lesz az új csomag teljes kihasználásához."
    Az új csomag egyelőre két újítást tartalmaz, az egyik pl. az, hogy erőltetnék a minimum 4-szeres AA-t. De enélkül is menni fog a Dx10.1 egy DX10-es karin.
  • kerek1224
    #26
    muszáj.
  • MerlinW
    #25
    Vagy, ha egyáltalán akarja. Tudom szubjektív, de engem speciel teljesen hidegen hagy a Crysis (Lehet a FarCry-beli csalódásom miatt). Ezek a grafikai csodák már most is eltúlzottak, irreálisak, nemhogy élethűek. '86 óta foglalkozom játékokkal, de ezek a mai stuffok egyszerűen nem jók...
  • sathinel
    #24
    A Cedega nevű program legújabb változata legfőképp EVE Online játékosoknak kedvez, ugyanis több olyan javítást tartalmaz, amellyel most már gond nélkül lehet Linux alatt is EVE Onlineozni. Emellett egy ismert ATI meghajtó hibát is kijavítottak benne. Egyébként a Cedega olyan játékok futtatását is lehetővé teszi Linux alatt, mint a Battlefield 2, Elder Scrolls IV: Oblivion, World of Warcraft, Civilization IV, Madden NFL 06, Need for Speed: Most Wanted, Medal of Honor: Allied Assault stb.

    itt a képek futás közben meg kis infó.

  • Marko001
    #23
    Nem tudom miért lenne feltétlenül nagyobb egy pc-n a játékélmény. Az nem a grafikától függ. És nem muszály feltétlenül hdtv (ahhoz akkora szoba is kell), mikor elég egy 90 cm körüli hdready, azon is majdnem ugyanolyan szép a képe és az már megfizethető árban van. Amúgy meg a Crysis szintü grafikát sem lesz könnyű megfizetni pc-n, már ha teljes valójában szeretné élvezni az ember.
  • MerlinW
    #22
    2005 óta megy BF2 linux alatt Cedega-val...

    http://games.cedega.com/gamesdb/games/view.mhtml?game_id=3618
  • MerlinW
    #21
    "De sajnálom, akinek 150-200 rugója van egy DirectX 10-es kártyára"

    InnoVision GeForce 8600GTS 256MB PCIExpress
    Foglalat : PCI Express 16X
    Órajel (MHz) : 675 MHz
    Memória méret : 256MB DDR3
    Ára: 36e

    InnoVision GeForce 8600GT 512MB PCIExpress
    Foglalat : PCI Express 16X
    Órajel (MHz) : 540 MHz
    Memória méret : 512MB DDR2
    Ára: 23e

    InnoVision GeForce 8600GT 256MB DDR3 PCIExpress Akciós termék
    Foglalat : PCI Express 16X
    Órajel (MHz) : 540 MHz
    Memória méret : 256MB DDR3
    Ára: 23e

    DX10-es mindhárom... Asus, Gigabyte hasonló kártyái is 30 körül mozognak.

    adatok: www.aqua.hu
  • HUmanEmber41st
    #20
    Meg tudnád-e oldani, h Battlefield 2 menjen Lin. alatt??
    Akkor viszlát XP !!!
  • sathinel
    #19
    jaja egy 17" TFT-t veszel 4-5 db-ot egy normál HDTV árán ami még csak megközelíti ezek felbontását, gyorsaságát. Tehát jó lehet a konzol csak nem legó, és nem olcsó. A gépedbe veszel memóriát, vidkarit, új procit(ha az alaplapot normálisan választottad). stb, és fejleszted a géped. Ezt nem csinálod meg egy konzolon. És amíg nem csinálod meg, addig mindíg a PC fog gyorsabban fejlődni. Könyebben adnak el így alkatrészeket, mintha csak egyben tudnák eladni az egész géppel.

    Egyébként OpenGL-t kelett volna favorizálni, vagy legalább az MS betartotta volna amit a játékfejlesztőknek mondott. A régi szép idők amikor minden platformon ugyanúgy futott a game. Még az UT2004-el is nyomtam linux-on, pc-n, vagy IDsoftware játékai.
  • Dany007
    #18
    @ Skyline : pont ezaz amit írni akartam csak nem tudtam már fejből xD Sz.tem se lesz nagy cucc a 10.1 ...

    @ T0nk :
    "Akkor mégis minek adták ki már most ?"
    Mert ha nem adják ki, akkor fejleszteni sem lehet rá.

    De amíg nincs is olyan VGA ami támogatná a 10.1 et ?:D addig hiába fejlesztenek rá. Kiváncsi vok a hardvergyártóknak mennyi idő kell hogy kihozzák az első 10.1 támogatású vga-t.

    Hát nemtom, én nem tudnám elképzelni hogy konzolon jáccak.Annyit nem jáccok hogy játékbuzi legyek xD De egy sima TV-előtt küdni valami játékkal azon a felbontáson...Jó persze erre lehet mondani,hogy vegyünk HDTV-t, de akkor már 2-3x annyinál járunk árban mint egy sz.gép.
    Az tény hogy a konzol játékra lett kitalálva, de sz.gép-en még mindig nagyobb az a bizonyos játékélmény. Azért kiváncsi lennék hogy egy Crysis szintü grafikát mikor fogunk látni a mostani pS3-on vagy Xboxon.
    Mind1 próbáltam már konozolt is , maradtam a sz.gépnél :)
  • Tinman #17
    Megint túllihegitek a dolgot.
    Még a Lost Planet is gyönyörű szépen elfutkorászik DX9-ben, !only! DX10 játék még messze van.

    Tegyük fel 1.5 múlva kijön egy game ami DX10.1-et !is! támogat majd (mert mire DX10.0 ONLY kijön az még 3 év az biztos), azt hiszitek sokról maradunk le, ha csak DX10-es kártyánk van... ugyan már!
    A Lost Planet volt rá a legjobb példa, hogy mennyire jelentékleneke a külünbségek.

    Anno Shader Model 2.0-ról 3.0-ra való váltás valóban nagyon látványos elemeket hozott a játékok, de ez az SM4-ről és a DX10-ről egyelőre nem nagyon mondható el.

    Ha jól rémlik a Splinter Cell:Double Agent volt az első ami kizárólag SM 3.0-át támogató vason indult el. Mikor is volt ez? Tavaly november.
    Tehát egy erős SM 2.0-ás VGA karesszel lazán ki lehetett húzni 2007-ig.

    Szóval no panic.
  • Sanyix
    #16
    "1: Nem tartalmaz akkora nagy újítást. Visszafelé meg kompatibilis. Egy DX9-es kártyán is elmegy egy DX10-es játék, csak nem használja ki azokat az újításokat, amit az adott DX verzió hozott." Ja egy ideig. Aztán jön az xy required hibaüzenet. dx8-as játékok is mentek dx7-es kártyán... egy ideig.
  • Polemius
    #15
    Akinek mindenből a legújabb kell (játékok, bármilyen más program és főleg hardware), az ne csodálkozzon, hogy sokba kerül és a kiforratlan megoldásokkal esetleg több lesz a gondja mint másnak.

    Lehet a legfrisebbekhez képest 1-2 évvel 'lemaradva' is használni mindent. Csak addigra jóval olcsóbban kapod meg és a kezdeti bugokat javarészt befoltozták.
    Nagyon kevés olyan eset van, amikor tényleg a legújabbra van szükség. Bármiből.

    (Megjegyzem sok sw esetében kimondottan jobban járna a legtöbb ember, ha esetleg régebbi, de az igényeihez jobban passzoló verziót használna mint az újabb, bugos, erőforrásigényesebbet.)
  • Penge4
    #14
    1: Nem tartalmaz akkora nagy újítást. Visszafelé meg kompatibilis. Egy DX9-es kártyán is elmegy egy DX10-es játék, csak nem használja ki azokat az újításokat, amit az adott DX verzió hozott.
    2: De sajnálom, akinek 150-200 rugója van egy DirectX 10-es kártyára, hogy most bele fog rokkanni...tényleg. Aki meg játékbuzi az vegyen konzolt, olcsóbban is megússza, több játék is van rá és sokkal minőségibb játékélményt nyújt.
  • turul16
    #13
    Lehet, hogy az Alky dolgát probálják megnehezíteni.

    Ha DX 10.1 nem akkar valmi bedrótozott funkciót (bedrótozott funkciók évek óta változatlanak tekinthetőek), akkor az új HW igény vagy kacsa, vagy szándékos kibaszás.
    Lehet láttak valami szépet OpenGL 3.0 specifikációkba és azt is beletolták :)

    Unified Shadder technologia óta, szinte bármi megvalósítható GPU -n, HW csere nélkül.
    Driveren nagyon sok múlik, ténylegesen attól függ mit is fog tudni a kártya a valóságban. Láttam olyan írásokat, amik arra utaltak, hogy a régi kártyák újabb driverekkel egyre rosszabbul teljesítenek. Nem láttam a driver kodját, úgyhogy fogalmam sincs, hogy szándékosság van e a dologban, vagy véletlen.
  • The Garrett
    #12
    HW-s cikkben még arról volt szó, hogy ez a hír csak kacsa, a DX10 es kártyák, támogatni fogják a 10.1 et is.

    Akkor az a hir volt a kacsA? :P
  • kuci06
    #11
    Wii? :D
    Amúgy lehet hogy az Xbox360 is Ms, de itt most arra céloztam, hogy azokat legalább nem kell félévente fejleszteni, hogy aztán megint mediumon megmozduljon rajta vmi :P
  • T0nk
    #10
    "Akkor mégis minek adták ki már most ?"

    Mert ha nem adják ki, akkor fejleszteni sem lehet rá.
  • sathinel
    #9
    Király. nem elég hogy eddig mindenki aki nagy hozzáértő majmolta a visztát, hogy az új gamék erre jönnek ki DX10-ben, és az új vidkarik is kellenek. Erre kiderül hogy a szabvány mégsem szabványos MS-nél. Most előrre letisztázták hogy minek kéne benne lenni, vagy csak menet közben gondolnak valamit, és az lessz? Nem értem én ezeket. A hardware gyártók csak úgy tudnak nekik megfelelő kártyát készíteni, ha előrre letisztázzák mire lessz szükség hogy normálisan fusson. Erre úgy látom hogy nem is a hardware gyártókkal van a gond hanem az MS-el. Persze ez után is az lessz mint mindíg, hogy a hardware gyártók voltak bénák....

    id Software
    Consoles and DirectX 10 Interview: itt
  • Skyline
    #8
    Nemtom mit kell rinyálni a 10.1 semmimást nem tartalmaz különösebben mint: Antialaising 4x-es alapkövetelmény lersz vagyis nemlehet alárakni....Valamint a 16-bit floating point filtering eljárás 32 bites lesz ami szintén szinte semmi....
    Csak rinyáltatás a 10.1 nem kell parázni....
  • kow83
    #7
    Mondjuk ez a "kidobás" erős csúsztatása. Aki cserélni akar, az eladja, bukik rajta vagy 25%-30%-ot, ha gyors volt, de nagyjából nem sokat költött pluszban.

    a_n_d_r_e_w: ott a pont. :D
  • Nyarlathotep
    #6
    Jelenleg Nextgen konzolban is a MS a nyerő... szóval ezzel a hsz-el, csak magadat égeted...
  • a_n_d_r_e_w
    #5
    Most nem tudom mi ez a felháborodás. Mintha Az összes DX-nél nem ugyanez játszódott volna le. 8.0 -> 8.1, 9.0b -> 9.0c
    Csak most divat lett Vistát és MS-t fikázni, ezért jönnek a jó kis bulváros cikkek.
  • temes69
    #4
    ati9600xt a király:) az új játékok egyre fosabbak, csak a csillivillire mennek rá, és kb fél óra alatt megunja őket az ember. még letöltésre sem méltóak....
    a régebbi járékok sokkal jobbak voltak. egyébként lassan tényleg érdemes lesz konzolt venni mert ezt a lehuzást nem birja ki anyagilag az aki nem milliomos.
    régenha bővíteni akart az ember vett egy procit és belerakta a régebbi alaplapjába, most meg ha bőviteni akarok ki kell dobjam az egész gépet, lassan már a házakat is cserélni kellesz hogy beleférjen a 2000wattos táp a legujabb grafkártya miatt amit dobhatok ki fél év mulva mert kitalálnak valami szar effektet amit még csak észre sem veszek ha bekapcsolom mert szarul portolták át a játékot konzolról...
    egy kis érdekesség:
    http://www.pclife.hu/hirek/steam_survey