14
  • sh4d0w808
    #14
    Bocs, mellényúltam, nem Neked szántam, hanem kvp-nek a 9-es hsz-ben.
  • homeless
    #13
    Szerintem félre értettél. Az utolsó mondtom a solarisra vonatkozik, meg a cikkben szereplő megoldásra. Tehát nincs szükség a teljes oprendszer telepítésére, ha egy új virtuális környezetet akarunk létrehozni.
  • sh4d0w808
    #12
    Lehet, hogy nem egészen vagyunk egy hullámhosszon, de mintha az utolsó mondatodnak pontosan ellent mondana a valóság.
    Pl. az IBM most kezdi el áttelepíteni a szerverfarmokról valódi mainframe-ekre az általa kiszolgált rendszereket; márpedig az OS/390-ről sok mindent el lehet mondani, csak azt nem, hogy ne tudná elosztani tisztességesen az erőforrásokat.
  • eax
    #11
    after: Az osszes hypervisor-alapu cucc ilyen (pl. xen), ott konkretan a hypervisor ez a legalacsonyabb reteg.

    kvp: a solaris containers az "OS-level virtualization" megoldasok ekes peldaja, (mint pl. az openvz linuxon), ez attol meg virtualizacio, hogy a kernel kozos.

    homeless: "A solaris zónák úgy működnek, hogy van egy globális zóna és erre hozhatunk létre lokális zónákat. És ezek közös kernelt használnak ezáltal nem csak helyet spórolnak meg, hanem nem kevés memóriát is."
    Inkabb az a fo elonye, hogy nem kell a privilegizalt utasitasokra dynamic translation-t futtatni (mint pl. vmware-nel), plusz meg lehet vele sporolni egy csomo context switchet, plusz hatekonyabb utemezo irhato ra. Az a par M memoria nem sokat szamit.
  • homeless
    #10
    "Viszont itt nincs szo virtualizaciorol, csak megfelelo os szintu vedelemrol."
    Miért is? A solaris zónák úgy működnek, hogy van egy globális zóna és erre hozhatunk létre lokális zónákat. És ezek közös kernelt használnak ezáltal nem csak helyet spórolnak meg, hanem nem kevés memóriát is. De attól, hogy közös kernelt használnak még úgy néz ki, mintha egy másik solaris lenne rajta, vagy egy másik gép. Persze ha a globális zónától függelenül akarunk írni a közös részekbe, akkor lehetőség van erre is csak akkor a lokális zóna mérete közel akkora lesz mint az alap rendszeré. Ja és az erősforrásokat is kedvünk szerint eloszthatjuk a zónák között. Mi ez ha nem virtualizáció?
  • kvp
    #9
    Egy jo operacios rendszerben meg lehet hagyni az osztott kornyezetet es csak az alkalmazasokat tenni egy-egy homokozoba. Ilyen megoldast tamogat a solaris is mar hosszu evek ota. Viszont itt nincs szo virtualizaciorol, csak megfelelo os szintu vedelemrol. A virtualizacio csak addig jo amig fel nem ismerjuk, hogy a kozos os jobb. Virtualis gep rendszeru megoldas mar regota van, a leghiresebb es legregebbi az ibm fele megoldas. A baj, hogy egy ido utan kiderult, hogy erdemesebb jobb os-t irni ami kevesebb eroforrast hasznal mint a virtualizacio (a duplikacio elkerulesevel). Csak olyan kornyezetben es os eseten jo megoldas a virtualizacio ahol az os nem tudja megfeleloen kiosztani az eroforrasokat es nem kepes megfeleloen vedeni egymastol a programokat.
  • homeless
    #8
    Ja vmware esx. Amúgy a solaris zónák már most valami hasonlót csinálnak, mint a cikkben leírtak. Tehát nem kell egy egész rendszert telepítened egy virtuális környezethez.
  • arfer
    #7
    Tudtommal van olyan virtualizációs megoldás, ahol host oprendszer sincs, maga a virtualizációs réteg a legalacsonyabb szintű. Tán pont a WMWare-nek van ilyen cucca...
  • sh4d0w808
    #6
    Nem véletlenül fordulnak egyre inkább a virtualizációs megoldások felé a komoly cégek. Jelentős költségmegtakarítás érhető el azzal, hogy nem szerverfarmokat kell üzemeltetni, hanem néhány mainframe-et, amiken ráadásul több ezer virtuális szerver futhat egymás mellett. Ha még emellett az is elérhető, hogy ne kelljen teljes licencdíjat fizetni az oprencerért, akkor még több a megtakarítás. Arról nem is beszélve, hogy mennyivel kevesebbet kell költeni a szerverek környezetére is (pl. kisebb területen elférnek, tehát kevesebb légkondi, áram stb.).

    Mike Grandinetti meg abba nem gondol bele, hogy a host oprencer díját egyszer kell kifizetni, nem többezerszer...
  • Caro
    #5
    A VirtualBox pl. kezeli a vágólap megosztását, gondolom a VMWare is.
  • kvp
    #4
    Ilyen az oracle ajandek linux-a is ami alapbol csak oracle-t futtat, vagy sok dedikalt tuzfal telepitoje. (pl. 1 floppy-s tuzfalak, berakod boot es kesz) De ilyen butitott windows 2000 fut az xbox360-on, ami is alapbol single user modu es az explorer helyett csak egy dashboard van.

    Egyebkent a teljes rendszer nagy elonye a virtualizacioval szemben a hardver jobb kihasznalasat leszamitva az hogy a feltelepitett alkalmazasok kepesek egymassal adatokat megosztani. Ez kb. olyan mint a tobb shell ablakban futtatott dos-os alkalmazasok es windows kozotti kulonbseg. A vagolap mara eleg fontos ezkozze valt ahhoz, hogy ne akarjunk lemondani rola. (vagy pl. arrol, hogy a bongeszovel lementett adatot email-ben kuldjuk tovabb, esetleg egy excell tablabol koremail lehessen) Azt hogy ket virtualis host kozott olyan a biztonsag mint ket idegen gep kozott mar ne is emlitsuk, mig azert a sajat magunk telepitette rendszer azert be lehet allitani, meghozza olyan programokkal amiket vagy annyiszor kell hozzacsomagolni a programokhoz ahanyat hasznalunk vagy csak egyszer kell telepiteni es programok osztoznak rajtuk. Az utobbit hivjak tagabban operacios rendszernek. (egyebkent a dinamikus linkelest azert talaltak ki, hogy kevesebb memoria es tarterulet kelljek a programoknak ha joreszt kozos elemekbol vannak) Ha a minden windows-os programban benne lenne a teljes windows konyvtar vagy legalabb a fele, akkor eleg hamar elegunk lenne az egeszbol. (vagy csak par program lenne minden gepen mint a dos-os idokben) Arrol nem is beszelve, hogy minden program magaval kellene hogy vigye az osszes driver-t. Most kepzeljuk el, hogy egy jatek nem futna csak a kiadasakor mar meglevo videokartyakkal. Igy ha valaki feljesztene, akkor az osszes regi jateka mehetne a szemetbe. (konzoloknal tobbnyire ez van, mert a szoftveres emulacio vagy jo vagy nem ha van egyaltalan)
  • BlackRose
    #3
    Nem hiszem, hogy az OS-eknek vége, viszont, hogy a virtualizáció és a multicore komolyan megváltoztatja őket az szinte biztos, és ez radikális változás lenne már ma, ha nem kellene a kompatibilitást szem előtt tartani.
  • zola2000
    #2
    Megint?
  • Caro
    #1
    Feltalálták a statikus linkelést? :)