132
Szelektíven gyűjtitek a hulladékot?
  • trigonometrikus
    #91
    itt találtam: © editorz #86 ott találod az elérhetőséget. kb 2 hsz-szel lejjebb. :P
  • analfa
    #90
    Ne viccelj én köszönöm! :P hogy utána néztél... Hol találtad egyébként ezt a leírást?
  • trigonometrikus
    #89
    Ez az amiért én is írtam, nekem az ökocentrikus életmód mindig is szívügyem volt és igyekszem a hozzám közel álló embereket erre ösztönözni. Köszi a segítséget még egyszer!
  • analfa
    #88
    Ilyenkor azért örül egy kicsit a szívem hogy legalább akik itt vannak azok utána néznek egy kicsit a dolgoknak és szerintem ennek meg is lesz az eredménye és mindenki oda fog rá figyelni egy kicsit hogy hogyan kezeli a hulladékot.
  • trigonometrikus
    #87
    Köszi! Itt találtam egy használható leírást:

    1. Várjuk meg, míg az olaj kihül, szűrjük át, hogy a bele nem való hús és ételfoszlányok ne maradjanak benne, majd utána töltsük műanyag flakonba. A környék bármelyik hulladékudvarában anyagi ráfizetés nélkül átveszik.

    2. Az iparilag keletkező fáradt olaj tárolását és felhasználását több rendelet is szabályozza. Az éttermek és ételkiszállító egységeken keletkező szennyezett olajat is haszonló eljárással kell tárolni, és erre szakosodott szemétszállító cégekkel ennek költségjárulékaival elszállítatni.

    3. Benzinkutak és autószerelő műhelyek fáradt olaját csak erre rendszeresített tárolóban, szabályozott biztonsági körülmények között (gyúlékonysága és szennyezettsége által okozható károk elkerülése miatt) tartható. Mi se próbálkozzunk otthon, a garázsban olajcserével, vigyünk inkább szakszervízbe, vagy megbízható szerelőműhelybe autónkat, ahol gondoskodnak a leengedett olaj további sorsáról is.
  • editorz
    #86
    láttátok a mindenuttjo.hu-t?

    nekem főleg az utolsó bekezdés tetszik:

    Minden lépéssel közelebb kerülünk egy hosszútávú fejlődés folyamatához. Kis odafigyeléssel sok évre hosszabbíthatjuk meg háztartásunk, ingóságaink és gyermekeink jövőjét.

    és ez mennyire igaz..
  • moruf
    #85
    Az olaj visszavétele pont az a dolog szerintem ami müködik, mivel ezt elég erősen büntetik. A szelektív hulladékgyűjtést pedig teljesen halott dolognak tartom még itthon. Erre még nem fejlődött ki az a hozzáállás és a megfelelő rendszer se. Kevés a szemétlerakó és tényleg nem ürítik folyamatosan. Ezen egy plakát nem fog változtatni, hogy szeresd a környezetet, gyűjtsd a szemetet szelektíven. Ehhez nagyobb állami támogatás kellene.
  • editorz
    #84
    Death Magnetic igazad van, de sajnos az emberek mentalitása is elég rossz, le vagyunk mi még attól maradva, hogy szelektíven gyűjtsék az emberek a hulladékot, és sajnos az olaj visszavétele se működik sztem!
  • analfa
    #83
    Sajnos ez nem csak falun probléma hanem még Budapest közelében lézö kisvárosnál is. Sajnos ezt a szelektív hulladékgyűjtést nálunk egy kicsit rosszul vezették be szerintem. Mert kevés van az ilyen lerakókból, olyannyira hogy hiába csak az emberek kis része gyűjti ténylegesen szelektíven a hulladékot akkor is nagyon hamar megtelik. Aztán üríteni se nagyon tudják mert nincs megfelelő kukásautó. A másik meg ami szerintem nagy probléma hogy sok helyen láttam hogy megrongálják ezeket a gyűjtőket a hajléktalanok hogy kiszedhessék belőlük azt amit mondjuk a telepen el tudnak adni amit meg nem azt otthagyják szanaszét.
  • editorz
    #82
    moruf: az elég durva,sajnos én is láttam már olyat h elhagyatott területeken pakolják le a szemetet..vmikor éjszaka v akkor mikor senki nem látja..olajat még nem láttam h így kiöntöttek volna, de biztos van 1-2 olyan autószerelő műhely ahol nem a legkorrektebben működik ez se!
  • moruf
    #81
    Én azon döbbentem meg amikor láttam, hogy a falunál a szelektív hulladékos konténereket egybe öntötték a sima szeméttel, mivel nem volt külön kocsijuk erre. Akkor minek is gyűjtsem a szemetet külön? Persze be leeht perelni a céget, de kinek van kedve ezzel szenvedni.
  • analfa
    #80
    Tilosnak éppen nem tilos, csak nagy felelőtlenség!! Mert azon felül hogy a lefolyót is eldugítja, a talajba kerülve elzárja a növényeket az őket éltető tápanyagoktól és innentől szerintem nem kell tovább ragozni. Hulladékudvarokba kell elvinni, és ott díjmentesen átveszik.
  • trigonometrikus
    #79
    Én eddig szelektíven gyűjtöttem, de kezdek belefáradni abba, hogy a fáradt olaj egyre csak gyűlik a spájzban és nem tudom hogy hol lehetne leadni, már nem férünk el tőle, de úgy tudom tilos kiönteni, mert nagy károkat okozhat. Ti ezt hogy oldottátok meg?
  • Wolfsnack
    #78
    ha lefotózok valakit amint épp elhelyezi a háztartási szemetét a szelektívek mellé azért jár valami jutalom?
  • Apocalipto
    #77
    Én a mi városunkban 1 helyen tudok róla hogy van. De oda egy az h nem mászok el, kettő meg h nem vetetek itthonra 5 kukát.

    Én inkább energiatakarékosság fun vagyok :)
  • RS
    #76
    Mi is szelektíven gyűjtjük a hulladékot :)
  • Wolfsnack
    #75
    hungarocellt lehet szelektív tárolóba dobni?
  • Esplanade
    #74
    elég satnya a piac otthoni szelektív kukák terén, mindenhol színes műanyag kukasor látható, ami írtó randa
    találtam viszont egyet ami megtetszett, kerekek nélkül kellene

    annyi a probléma, hogy valami design versenyre készült, szóval beszerezni biztos nem lehet
    ha valaki lát hasonlót, írjon!
  • Max7
    #73
    Ez engem is érdekelne!
  • Esplanade
    #72
    lehet mégis megpróbálom a komposztálást, mert FKF új hírlevelében azt írja hogy ingyen adnak komposztáló dobozt
    majd beszámolok hogy sikerült-e szerezni
    akinek már van, írhatna róla hogy milyet és mekkorát adnak
  • Max7
    #71
    A zacsit kiszakítják és nagy komposztáló konténerbe borítják a tartalmát... a komposztotból virágföldet készítenek amit eladnak a tescoba 50 literes zsákokba!

    Magyarországon is van ilyen nem tudom már hol láttam hogy külön doboz van a szelektívnak és azt rakják ki úgy mint a kukát... van hogy mi is kerülgetjük de a biohulladéknak mint említettem vettem tárolót a kertbe és jó kis talaj javító komposzt lesz belölle....

    szüleimnek meg az a nézete hogy így kb félig van a kuka és hog yezért fizetnek teljes díjat... tulajdon képpen a zsemét 100%-át fel tudná a háztartás használni/vagy szelektíven gyüjteni... (egy átlagos kertesház)
  • Esplanade
    #70
    cikk is írja hogy vannak helyek ahol háztól viszik a szelektívet és Budapest is felmérés alatt van, de mikorra lesz ez általános?

    a tárólódoboz érdekelne mert jelenleg elég szanaszét tároljuk a szelektív szemetet hetekig kerülgetve
    erre valami megoldás kéne

    külföldön láttam olyat hogy több kuka volt, osztott falu, egyes rekeszekbe mást-mást lehet dobni

    zöldhulladékos 100 literes zsák már 160 Ft, és elég kényelmetlen ha elfogy
    jobb lenne ha külön bio kuka lenne és abból ürítenék
    amúgy se tudom elképzelni hogy a zacskókkal mit kezdenek, azzal együtt elássák?
  • Max7
    #69
    néhány dologba beleszolnék....

    - létezik már olyan hogy ház elől viszik a szelektívet.... magyarországon 1 helyen van ilyen nemrég láttam erről videót is hogy külön kis doboz féléket adnak....

    - a bio hulladékot most is elviszik igaz a zsákot meg kell fizetni azthiszem 100ft körüli értékben van a 110l-es zsák..... (igen sajna van egy csekély díja) én nem fizetek ilyenért 7000ft-ért vettem komposztálót muternak és csapok a kezére ha a krumpli héjat a kukába doba... már kezdi emgtanulni...

    - a bűz sajnos nem a selektív hulladékgyüjtés hibája, hanem azoké akik nem helyesen végzik ezt, ugyanis előírás hogy a kutyakajás konzervet is ki kell mosni mielött bedobod.... sima vizzel kiöblitem, lecsöpögtetem a csöpöktetőn és elviszem a szeleketívbe... (semmi szaga) ásványvizeset nem kell kimosni üditőset meg kiöblitem... na bum....

    - sétálgatás..... hát igen elhízott lusta népség vagyunk nem kell ragozni... baszunk tenni az egéségünkért... ha nem kutyasétáltatás közben hanem simán de elsétálok a szeleltívhez... igaz van hogy összegyűlik sok akkor kocsival viszem el


    - sétálgatás/túl messze van.... nagyon sok apnelban a földszinten van szines kuka... ha nincs lehet rá pályázni... ahol meg 200 méterenként van kertesháznál... no komment!
  • Esplanade
    #68
    sok olyan sziget van aminél nem lehet kényelmesen leparkolni, hiába van pár száz méterenként ha nem lehet megállni
    háton meg mégse cipeli az ember egy hónap szelektív szemetét :)
    vannak olyanok akik gyalog 2-3 pillepalackkal mászkálnak, de ez a ló túloldala

    csakis a dugig töltött kuka fanyalítja rá az embereket az újrahasznosítható külön gyűjtésére
    de így is gond lehet az otthoni külön tárolás

    a gyűjtőszigetek hátránya még a gusztustalan bűz, a guberálók, a közeli lakókat zavarható csörömpölés és látvány
    azért érdekes hogy az üvegbedobást még nem hangtompították valahogy, nem tudnék mellette élni

    jó dolog lenne ha háztól is elvinnék szelektíven a szemetet, máris nagyobb lenne az ember kedve külön kidobni
    persze a szolgáltatás ne dráguljon és adjanak külön kukákat a különböző anyagoknak
    szerves anyagokat is elvihetnék külön, abból még komposzt is készíthető

    egyébként a szelektív nemgyűjtésnek lelki okai is vannak, attól is függ hogy az adott embernek mire van igénye
    a magyar embernek pedig még a saját portája előtti rész rendbetartására sincs igénye, nem hogy szelektíven gyűjtse a szemetet
  • Doktor Lucsok
    #67
    Index
    Velvet
  • Desiderata #66
    A Tescóban is visszaváltják az eldobható palackokat
  • Max7
    #65
    Nem tudom nekem felfordul a gymrom a meleg.... markolászza a hóhér! Amúgy meg van az utcánkban egy öreg pitsa aki gyülöli az álatokat dobálja a macskámat és mindig ugatott régen hogy neszarassam oda a kutyámat (pedig nem szart oda) sőt még a kapunkra is rákente más kutyaájának a maradékát!

    Amióta ez megtörtént mindig oda szaratom a kuyámat és multkor amikor a macskámat megdobálta kövel (pont rajtakaptam) kicsit ráijesztettem autoval erre aszonta hogy el akartam gázolni aztán megmagyaráztam neki hogy már rég a tememtőben lenne ha én el akarom gázolni csak kicsit átrendeztem a kertjékt a kapu elött és ha tovább ugat akkor még a szemetet is az udvarába fogom hordani! Nagyon ellenszenves egy nő!

    de már ez is off
  • blackgamer
    #64
    nem kell ahhoz lapát, egyszerűen megmarkolod tescos zacskón keresztül :)

    engemet rohadtul irritál hogy elénk szaratják a kutyájukat, ha pedig rajtakapom, akkor szemtelenül letagadja, meg mellé pofázik...
    de amúgy ez off ebben a topikban
  • Max7
    #63
    én nem tudom milyen a belvárosi élet! Sőt én elitélem azokat akik a kutyát a panel lakásban tartják ... gondolok itt a nagyobb testű házörző féleségekről...

    a kis puncinyaló kutya végezze el a dolgát a granulátban mint a macska és a gazdija meg húzza le a rötyin! ilyet lehet emeletes házban tartani...

    Ismerős most kapott kutyust... puncinyalót... de minden reggel leviszi a panel lakásból... de nem csak a kutyát hanem egy nejlontacskót is öszeszedi a "gumit" és bedobja a kukába... tehát lakótelepen ezt sikerült neki megoldania!
  • Z
    #62
    A zacsis kukákkal csak az a gond, hogy eleinte még feltöltötték zacsikkal, de a hajléktalanok, meg egyéb társadalmi perifériára szorult egyedek kb az első nap elvitték a teljes tekercset. Aztán most már nem is töltik fel.

    Meg van olyan hely, ahol viszonylag sűrűn vannak a zöldkukák, de van olyan is, ahol 5-6 percet kéne mászni egy zacskóval. Azért az kemény. Már maga tudat, hogy milyen cucc van a kezemben tartott zacskó falának másik oldalán.
  • Aquir
    #61
    És milyen kocsi volt? :) Mi most néztünk meg egy filmet egyik kurzuson. Egy kocsi jött, és felülről mutatták hogy a felül nyitott hulladékgyűjtő kocsinak különböző rekeszei voltak felülről nézve, külön a műanyagnak, a különböző üvegnek, a papírnak, és úgy teszik bele a hulladékokat egy gépkarral. És ettől a mezei gyalogosnak úgy nézhet ki hogy egybe teszik az összes hulladékot, pedig nem :)
  • Max7
    #60
    bevallom, hogy kertesházban lakok és ha a szomszéd elé pakol a kutyám fogom a lapátot és a kanálison át a csatornába jutatom a kutyagumit (nem utcai kanális hanem saját udvaron belüli kanális)

    viszont ha egy utcával arréb pakol le a kutya akkor nem viszek magammal lapátot otthagyom viszont mások után én is felszedem elöttünk a rakományokat szoval lehet rosz a gondolkodásmenetem de nem fogok lapátal kutyát sétáltatni egyszerűbb mindekinek maga elött felszedni és nincs gond :S (ez nem vonatkozik a belvárosra ott sok zacsioszlop van meg tároló a "csomagnak")
  • Z
    #59
    Még egy dolog: szelektíven gyűjtöm a kutyagumit is. Viszont sajnos az átlagmagyar eléggé egyszerű emberi mivoltát megmutatva tölti a "hagyományos" hulladékot is a zöld színű utcai kukákba. Általában már csak a tejére tudom rátenni a kis csomagot az ilyen szemeteseknek, mivel a sok sörösdoboz, műanyag üdítősflakon, pizzásdoboz, stb totálisan eltelítik.

    Bár lehet, hogy csak sokan nem tudnak olvasni.
  • BigPunisher
    #58
    ja ... Eduárd... nyugodtan töröld ki az 55,56-ot - ritkán szabadulok a saját mocskomból, és nem tudom hogy kell viselkedni normális fórumokon!
  • BigPunisher
    #57
    ÖLD MEG MIND, ISTEN MAJD SZELEKTÁL.............áháhááháháháháhhhhhhhhhá
  • BigPunisher
    #56
    mekvagy
  • BigPunisher
    #55
    keci
  • Max7
    #54
    A csöves meg a hontalan is más kérdés! A hontalant sajnálom és megértem, de a hontalan elmegy a vöröskereszthez és próbál kilábalni a szar életből!

    A csövest nem érdekli csak a napi pijáa meglegyen és ezért károkat okoznak a kulturáltan élő embereknek és az ilyet nemhogy bevinném a sitre mert azzal segítenék de jól megagyabugyálnám a kotradékot!

    Amúgy hogy a témához is hozzászóljak be kell jelenteni hogy folyamatosan szétbasszák a szemetet az önkormányzatnál és fognak teni ellene!

    És még valami, ma ültem a mekinél haverral beizzitottam a telefont hogy felvegyem hogy egybe öntik a szemetet de legnagyobb meglepetésemre csak a pet palackot nyomta be és ment is tovább :D
  • Tikal #53
    nem kene szelektalni ha viszavaltos lenne minden uveg, muanyag palack stb...legalabb a csovesek visszhordanak ha mas nem....
  • jazzy
    #52
    Mi gyűjtöttük szelektíven egy darabig kb 200 m-re van tőlünk a gyűjtő.
    Csak épp sajnos elég sok a, hát hogy is mondjam, naturálisan hiperpigmentált egyén, namost ezek a kedves emberek minden reggel cucc után kutatva kidobálták az egész kuka tartalmát.
    Nem számít nekik, hogy elvileg full papír az egész ugyanis van pár hülye aki az egész szemetét beleönti a papírok közé, és emiatt a pár cucc miatt az egészet szétdobálják. Azóta kb senki nem gyűjti szelektíven és legalább szebb a környék.