21
  • BiroAndras
    #21
    Nem egészen értem, hogy 1-2 százalékért minek ennyit hisztizni. Először az erőműveket kéne modernizálni, aztán a közlekedést, és még pár dolgot. És ha már az erőműveink nem szennyeznek, akkor a számítógépek sem, mert azok árammal mennek, nem szénnel vagy olajjal.
  • zentus
    #20
    Nem veszitek észre hogy amennyivel többet eszik az elhanyagolható a teljesítményhez képest? egy ventilátor 1-2W eszik a szerveremben, van 3 venti:) akár hogy nézem évente 2000Ft áramot, eszi több kárt csinál egy Trabant ha csak elindítom a környeztre... egyre jobban csalódok ezekben az SG hírekbe csupa flame nem tudom ki írja őket... de gondolkodjon...
  • zola2000
    #19
    Gondolom aki beírta az arra gondolt, hogy ha betiltanák az aktív hűtést és csak passzív lehetne az visszafogná a teljesítményt és a fogyasztást. És ha belegondolunk nem is olyan butaság ez aMekkora baj van.
  • Godefroy
    #18
    Úgy értettem attól hogy ppaszzív a hűtés attól még a hő ugyanugy meglesz tehát el kell vezetni.
    Az meg aki látott passziv hűtést tudja az aztán ami kellemes 60-80 fokot tud teremteni maga körül... nesze neked üvegház.
  • zola2000
    #17
    Nem mert az a hűtőborda
  • Godefroy
    #16
    és a passziv hűtés nem termel hőt???
  • bakagaijin
    #15
    Ehh, a homepc-k fogyasztása valószínűleg össze nem mérhető egy szerver-farmmal, amit ráadásul sokkal alacsonyabb hőmérsékletre klimatizálnak mint ahol most te ülsz. Ez mind-mind zabálja az áramot.

    Kevésbé is jellemző, hogy az otthoni pc az gamer pc legyen, extra fogyasztással. Ez inkább olyan háztartásokra jellemző, ahol gyerek-gyerekfelnőtt van (mondjuk 24-30 éves korig), márpedig ugye ezen háztartások száma csökken. Legalábbis Európaországban és gyanítom US-ben is. Indiában meg Kínában viszont nem jellemző hogy pc-ket tartanának a wc-ben is...
  • AgentKis
    #14
    Igazából csak 1 szabály kellene: Kötelező Passzív hűtés a számítógép minden alkatrészére.
  • k9duli
    #13
    Aki számítógép előtt ül, az monnyon le! :)
    Az irodákba lehet hogy majd környezetkímélőb gépek kerülnek, de egy komoly munka gép vagy játék gép sosem lesz környezet barát. Soha! Inkább belepusztulunk ez tuti.
    De feleslegesen 4procis meg 4videókaris gépeket mindenképpen ellehet kerülni.
  • kvp
    #12
    A szamitogepekkel az a baj, hogy az energia nagy reszet hove alakitjak. Eloszor is ott van egy tobbnyire alacsony hatekonysagu tap, majd az alaplapi feszultsegstabilizatorok amik melegszenek mint a fene. Ezutan jon a tenyleges cmos logika, ami a nagy sebesseg erdekeben folyamatosan rangatja az adatvonalakat a tap es a fold kozott (egy cmos tranzisztor alapvetoen feszvezerelt aramgenerator). Ezen sokat segit az lvds, ahol csak kisebb a rangatas (es e miatt gyorsabban is lehet csinalni), de nagyon sokat segitene a transmission gate technolgoia, ahol csak ott erositenenek jelet ahol kell, tehat mondjuk minden n-edik logikai kapu utan, addig analog (nem binaris jelszintu) formaban tortennenek a muveletek. Persze erre sem tervezoeszkozok, sem kidolgozott megoldasok nincsennek, viszont egy kezzel tervezett chip ezert kepes mind teljesitmenyben, mind alacsony fogyasztasban megverni a jelenlegi megoldasokat. (a keletkezett hobol pedig a hutes soran tudnank ujbol aramot csinalni, ami 50%-al csokkentene a gepek fogyasztasat)
  • snorbi
    #11
    Mindennek van hátránya is, mérlegelés kérdése a dolog.
    Pl. a szélerőmű parkok megváltoztathatják az adott hely mikroklímáját, mivel a szél bizonyos része nem a környezetet hűti (párologtatás), hanem energiát termelve "elvész" a környezet szempontjából nézve.
  • hypno
    #10
    OK.

    Szerezz pár száz km tengerpartot, ahol mindíg fúj a szél és rendben is vagyunk. Ha marad még időd, akkor meggyőzhetnéd a sötétzöldeket, hogy a szélerőművek nem szecskázzák be a madárállományt.

  • ProClub
    #9
    Már csak azért is fontos a téma, mert ha valaki szervert üzemeltet, akkor a pénztárca sem utolsó...
  • aDannyBoy
    #8
    pár napja volt az indexen egy cikk amiben szerepel, hogy a paksi atomerőmű nem bírná el a google szerverparkját :)

    illetve egy múlt heti cikkemben írtam, hogy itthon a vállalati szerverek az ország teljes elektromos fogyasztásának kb 1%-t adják. (kliensek gondolom vmivel többet)
    na ebből a két adatból induljatok ki :)

    de most eszembe jut, hogy németországban a szélenergia az orsázg áramszükségletének kb 5%-t biztosítja. Azt mondhatnánk h 5% lófasz, de nem, mert az ott kb 3-4 paksnyit jelent :P

    elég komoly nagyságrendek vannak és ha mondjuk a szerverek teljesítményét úgy tudják a következő években növelni, hogy a fogyasztás nem nő vele együtt, akkor már jól vagyunk.

    Viszont ha a csájnízok mind kapnak karácsonyra autót meg számítógépet, akkor imho világvége lesz.
  • roliika
    #7
    Ahol melózok szervereket gyártanak, és havi szinten 20 /vagy több kicsit/ ilyen gép fogyasztása havi szinten több milliós kiadást jelent a cégnek...fogyasztást akkor gondolom el lehet képzelni.
  • tntcoder
    #6
    Dj Faustus megelőzőtt, de hadd tegyek hozzá még egyet: a multicégek szerverparkjaiban sokezres nagyságrendben dübörögnek a gépek, ezt kell beszorozni az egy szerverre jutó fogyasztással.
  • roliika
    #5
    Az áram 60% itthon a szén és gáz tüzelésű generátorok adják és ugye áramal megy a gép. Külföldön sem sokkal jobb a helyzet. A nagyfesz tápok meg ózont termelnek ami a "hőt" megrekeszti a földön és felmelegíti a Földet mint egy üvegház. De itt nme az ózon termelésen van a hangsúly hanem hogy a villanyegergia nem a semmiből jön.

    De azért lol a dolog, mert jönnek a 4-8 magos procik és a 4 kártyás /vagy mi a jó ég/ videókártyák és elég szépen fogyasztanak ezekis.
  • Dj Faustus #4
    "Nem tudom, hogy az elektromos berendezések mégis milyen hatással vannak a környezetre ??? "
    Vegyünk két elektromos készüléket: egy 200 kWh-t fogyasztót és egy 200000 kWh-t fogyasztót. A 200 kWh fogyasztás a hőerőmű miatt (ami fosszilis energiahordozókat éget el) - most hasraütésből mondok egy számot - 10 kg CO2-t juttat a környezetbe, míg a 200000 kWh fogyasztás 10000 kg-ot. A sok CO2 meg üvegházhatást okoz.
    Ráadásul a nagyobb fogyasztást produkáló elektromos készülék nagyobb villanyszámlát eredményez.

    "A régi hűtőgépek talán. Nade a számítógép ???"
    A szervereknél fontos a hűtés. Ez is külön energiát emészt fel.
  • HuskyWolf
    #3
    "Szakemberek szerint egy számítógép működése ugyanúgy hatással van a környezetre" hát ebből nekem nem jön le semmi... Nem tudom, hogy az elektromos berendezések mégis milyen hatással vannak a környezetre ??? Jollehet sok energiát esznek, és emiatt hatalmas hőmennyiség keletkezik. De ez a hő nem marad meg a földön hanem akadály nélkül távozik az űrbe, a globális felmelegedést a fosszilis tüzelőanyagok égetése kelti ami CO2 termelést eredményez, ami növeli az üvegházhatást, nem pedig az elektromos áram ami x-menyniségű hőt termel. Emiatt nem fog több hő megrekedni a föld légkörében. Magyarázza már el nekem valaki. Mert tényleg nem értem hogyan okoz a számítógép globális felmelegedést. A régi hűtőgépek talán. Nade a számítógép ???
  • szombi
    #2
    Ja, ezaz, inkább a ,,fejlődés''-t kéne vissazfogni, párhuzamosan az energiahatékonyságot növelni!
  • AranyKéz
    #1
    Nem kéne erőltetni ezt a zöldséget. Egy ilyen hűde környezetbarát számítógép hamarabb avul el minthogy behozná a pénzét.