524
Az Univerzum eredete - próbálkozás a fizika meghatározására, értelmezésére
  • Balidani
    #43
    ha belegondolunk az univerzum mutációi vagyunk. ki a fene gondolna arra hogy atomok szétszóródása (ősrobb.) után olyan élőlény jön létre aki alakítja a környezetét?
  • Merridious
    #42
    kis filozófiai szinezetet is visztek bele, azmár elvi kérdés hogy valaki egy tudatos lényhezvalaki a puszta véletlenhez kapcsolja az egészet
  • _Vegeta_
    #41
    Ba*meg nem targyakrol hanem elemekrol van szo. Vili? :)
  • Balidani
    #40
    érthető...

    ezzel a teremtett dologgal kapcsolatban igaz hogy teremtettek, de megléfő forrásokból teremtették nem a semmiből..
  • SeLFisCH
    #39
    Einstein szerint az ember az agyának a 10%-t használja ki. Amíg nem jövünk rá,hogy lehetne a másik 90et hasznosítani,nincs értelme ezen filózgatni.
  • mikike
    #38
    nem tudom ez matematikai-e, de én így gondolkozom:
    ha létezik ez az "alap"anyag, amiből minden áll a világon...
    akkor mi a fene készteti ezt arra, hogy nagyobb kupacokba tömörüljön össze és esetlegesen "értelmes" dolgok legyenek belőle?
    mi a fenéért nem csak van magában ez a sok anyag és terjeng a semmiben?
  • [Walaki]D`Lair
    #37
    Nem újra összemegy, és nem tágul...próbáljunk elvonatkoztatni az idő linearitásától, képzeljük el, hogy egy körforgás...tehát ami tágul, az ugyanabban a pillanatban közeledik is egymáshoz...ez így érthető? :DDD
  • Merridious
    #36
    HEllo. Érdekes témát dobtatok fel. Fizika-matek szakos vagyok és tartottam már ebbőlelőadást. Amit biztos tudunk a pontos folyamatok lejátszódását a világegyetem keletkezését követő 10 a minusz 43 on másodperc utántól. A méretére nagyjából hasonlóelméletek vannak, de a borsószem túlzás. Centiméter tört része volt a méret és a tágulás exponenciálisan pár másodperc alatt közel asszem 300 000 fényévnyit tágult. Bár katolikus vagyok fizikus is (leszek) szóval több kutatát és elméletet is ismerek. HA érdekel valakit
  • Locutos
    #35
    Na emberek igazatok van!
    De akkor sem olyan biztos ami biztos hogy nincs ami van, és hogy nem lehet megérteni :DD
    Én a továbbiakban sugallanám nektek hogy gondolkozzunk ezekután kicsit matematikai fejjel(tudom hogy néha nehéz)
    De még mielőtt ratérnek eme nehéz útra, felteszem én nektek a kérdést:
    Egyesek azt mondták hogy vegülis van a vilagnak vége, lefele kicsi méretek felé is, és felfele nagy méretek felé is, mások - ha jól értettem - ha mindig tovább bontható a végtelenségig, és felfele is mind nagyobb rendszert alkot akkor az egész megint nonszensz, nem vezet értelmes meghatározásra. Vagyis ha igy lenne akkorsem tudnánk megfogni a dolgot. Igazatok van emberek. Abban mindenképpen hogy ez a kérdés nagyon súrolja a felfoghatatlanság határát. De van egy kis lehetőség:
    Felteszem a kérdést:
    Mi lenne a következménye annak, ha úgy lenne hogy van abszolut részecske(mondjuk maga a húr abbol a húrelméletből, mindegy) aminek már nem bontható tovább, abszolut, és minden részecskét ő alkot? Mi lenne ebben az esetben a világ definíciója? Mi lenne az anyag definiciója?


    (Tudom hogy hajmereszto a kerdes, de az iment mondtam probaljunk meg matematikailag gondolkozni!!)
  • mikike
    #34
    tényleg nem értem
    a tv, telefon, szgép, miért nem jött létre magától?
    azt mondtad ez lehetséges
  • gercse
    #33
    veled egyetértek, van benne vmi
  • mikike
    #32
    ami az én szobámban van az mind teremtett dolog, sorry...
  • homeless
    #31
    nem érted...
    A tv-t, telefont, gépet az ember "teremtette". Nincs is olyan dolog a földön ami csak úgy magától jött volna létre, éppen ezért az ember ahoz van szokva, hogy mindennek a keletkezéséhez szükség van egy teremtőre. De ha valami mindig is létezett, nincs se eleje se vége, akkor meg se kellett teremteni. Bár nemtudom, hogy minek írom ezt le, mert úgyse fogod megérteni, gondolom vallásos vagy.

    Csak leírtam a véleményem, nem kell emiatt hülyének nézni. Ez olyan kérdés amire soha nem fogunk választ kapni, mindenki csak találgat.
  • _Vegeta_
    #30
    Az osrobbanasrol beszelsz, az mar leragott csont. ^^

    #11: Az osrobbanas nem azt mondja. Szupersuru anyag pukkant ki es ugy keletkeztek az elemek.
    Gondolj a vilagra ugy mint egy vegtelen ciklusban futo programra ami sosem all le. Bumm->tagulas->ujrabumm->tagulas->ujrabumm....
    Es akkor meg 4. dimenzio feletti reszrol nem is beszeltunk. :)

    #15: Badarsag. Az osember se lett volna kepes felfogni az internet fogalmat es most megis letezik.

    #20: zsiroskenyer.

    #23: Teremtettek? PFf inkabb "keletkezett"-et akartal mondani nem? :)
  • Balidani
    #29
    az univerzumban található összes anyag száma állandó. ezek mindig is léteztek. ősrobbanás ide vagy oda.
  • wantonly
    #28
    Majd, ha nyugdíjas leszek, lesz időm gondolkodni ezen.
  • gercse
    #27
    erre a kérdésre úgysem lehet választ adni..., mert ha lenne is válasz(de nincs) akkor is az a következő kérdés: és az előtt mi volt...?
  • mikike
    #26
    ja értem...
    tehát a TV, mobiltelefon, számítógép, stb... ami itt van a szobában, az mind magától jött létre és azt csak valaki kitalálta, hogy teremtették őket...
    érdekes elmélet...
    szerintem ostobaság, de hajrá!
  • Balidani
    #25
    egyesek szerint az univerzum 'pulzáló' mozgást végez. tágul tágul és egyszercsak újra összemegy borsószemnyire és jön az új ősrobbanás.
    ez az elmélet tetszik nekem van benne valami ésszerű - hisz nem tágulhat örökké SEMMI.
  • homeless
    #24
    Pont ezaz, hogy ezt nem lehet megérteni. Ezért kellett kitalálni egy teremtőt...
  • mikike
    #23
    Sorold már fel azokat a dolgokat, amik "csak úgy van magától" jöttek létre...
    Mert én nem látok ilyet a környékemen, minden dolgott "teremtett"ek, de biztos az én szobám pici...
  • Palinko
    #22
    tényleg :D
    na de ha te belehalsz a gépelésbe akkor milesz veled? :)
  • NEOreg3
    #21
    mivel rengeten haltak meg abban az időszakaszban, amikor ezt az üzenetet gépeltem, és én még mindig élek, így szerintem van élet a halál után
  • Palinko
    #20
    és mi van a halál után? :D
  • passatgt
    #19
    ja ez igaz
  • passatgt
    #18
    miért létezik valami?
  • Christiansen
    #17
    Na most szerintem ez olyan dolog, hogy emberi aggyal nem tudjuk
    felfogni, mert hogy /először semmi, na és akkor előtte?../meg hogy Isten és akkor őt hogy?../stb. kérdések jutnak az eszünkbe,
    mindenképpen kronologikusan gondolkodunk, próbáljuk az általunk ismert világ alapján logikusan kideríteni, de nem fog menni mert nem tudjuk
    felfogni ->>>> kb. mintha betennél egy katicabogarat a Legyen Ön is milliomos-ba játszani. Előbb utóbb rájön,mi?
  • homeless
    #16
    Semmi nélkül, hogy létezhetne valami?
  • homeless
    #15
    Az ember azért gondolkodik ilyenenken, mert nem tudja felfogni a végtelent. Tényleg képtelenség felfogni. Azért próbálnak erre az egész világ keletkezése dologra valami emberi ésszel felfogható magyarázatot adni, mert idegesíti őket, hogy nem értik meg.

    Szerintem nincs semmiféle teremtő(egyáltalán minek ahoz valaki vagy valami, hogy keletkezzen valami? Olyan nincs, hogy csak úgy van magától?), és nincs olyan időpont, hogy a világ mikor keletkezett és nincsenek is határai a világnak. És szerintem soha nem fog az emberiség olyan választ kapni a világ keletkezésére amit fel is tud fogni. Ha egy számológép programból kihagyják az összeadást, akkor soha az életbe nem fog tudni összeadni. Ja meg nem is kaphatnának semmilyen magyarázatot, mert a világ soha nem keletkezett, hanem mindig is létezett. Ez az én véleményem.
  • sz4bolcs
    #14
    nagyszerű kérdés. :)
  • sz4bolcs
    #13
    Én azért vagyok a témában kicsit pesszimista, vagy inkább belenyugvó, mert a végtelen, és a "semmiből jött létre a valami" elképzelések mellett nem igazán látom, hogy lenne egy harmadik, és ezek az elképzelések, főleg az utóbbi nem nagyon fogható föl emberi ésszel..
  • Palinko
    #12
    "meddig bontható a világ?"
    szerintem véges számú bontás van :) szóval felfoghatatlanul sokáig
    "És meddig építődik felfele?"
    szintén felfoghatatlan nagyságról van szó szerintem
    "Van-e az univerzum feletti, megnagyobb rendszer?"
    van ám
    "Ha van miért, ha nincs miért?"
    kicsit hülye kérdés, mert sok miért et lehet feltenni szerintem valamit nem lehet megmagyarázni.. pl ez olyan mintha megkérdeznéd, miért élünk?
  • sz4bolcs
    #11
    Én nem vagyok elkötelezettje sem a teremtés, sem az ősrobbanás elméletnek.
    Ugye az "Istentől" elméletben nincs megoldva a probléma, csak ki van tolva egy körrel, mert akkor Istennek is lennie kell valahonnan, mi volt előtte?
    Ha pedig ő öröktől volt, annyi erővel a világ is lehetett öröktől fogva, és én akkor sokkal inkább az utóbbira hajlanék, hogy ne szaporítsam fölöslegesen az entitásokat.
    Mert hogy azt sem tudom elfogadni, hogy semmiből valami lett, ha jól tudom, az ősrobbanás elmélet ezt mondja.
    Avagy nagyon pici valamiből létrejött a világ, de itt is előjön a teremtésnél felvetődött probléma: Hogy az meg akkor honnan lett?

    Azt, hogy meddig bontható a világ, én nem tudom, sőt -azt sem tudom, hol jár most a tudomány, de felfele nyilván 1-ig építkezhet.
    Nem hiszek abban, hogy lenne valami ami magában foglalná a világunkat, mivel szükségszerűen azt is a világnak kéne tekinteni.
    Úgy gondolom, hogy minden megismerhető, ami valamilyen hatást fejt ki, vagy megfigyelhető, érzékelhető..
  • passatgt
    #10
    ez rendbe van, de még akkoriban minek volt az a borsó ott a nagy semmibe, egyáltalán minek volt/van semmi?:)
  • SigS
    #9
    Gondolom ebben a topcban fogunk valaszt kapni...
  • SeLFisCH
    #8
    Múltkor láttam a Discoveryn egy ehhez kapcsolódó filmet. Eszerint az univerzum maga egy anyag,amely folyamatosan tágul. Amikor kiindult,egy borsószemnyi lehetett. Elkezdték vizsgálni,hogy mikor állhatott le az univerzum terjeszkedése,és rájöttek,hogy az univerzum még ma is nő és nő. Szerintem elég hihető és ott bizonyítottak is pár dolgot

    Ez az Isten vagyok baromsággal csak a hülyéket lehet etetni ...
  • _Vegeta_
    #7
    Oly'smi. Rezeg. :)
  • Atkamon
    #6
    az nem pendül?:DDDD
  • _Vegeta_
    #5
    Hurelmelet ismerosen cseng?
  • sz4bolcs
    #4
    Én nem tudom, de sokan mondják.. xD

    most még a hozzászólásodon töröm a fejem, szeretnék írni valami értelmeset.