1945
Futás
  • grebber
    #383
    Az elejét sosem szabad meghúzni semminek ,még akkor sem ha csak meg akarod nézni milyen gyors vagy mert rettentően kihat a többi km-re!
    Ha mondjuk futni akarsz egy 10-est akkor első 5-6 km után már oda lehet neki lépni ha még bírja az ember, de az elején elfutod akkor halál vánszorgás van később..

    Ezért akarok majd én is "lassulni" mert bárhogy futok 4.3x-4.5x-es kilométereket futok és ezt 40-50km-en keresztül hotziher hogy nem bírom majd tartani. Félmaratoni távon még ment de az is halál volt.
  • repvez
    #382
    Kerékpározok mellette,de ugy veszem észre , hogy a 2 nem szereti egymást,mert a kerékpártól kötöttek lesznek az izmaim és a futáshoz emiatt nem jó, és ezért már rövid távon bemerevedek és nem birok mozdulni , hiába akarok fejbe, nem tudok gyorsulni miatta.

    Tehát ha futok az lelazitja az izmokat,de ilyenkor a bringázás nem megy ugy, forditva meg a kötött izmok miatt a futás.

    Én 192cm 90 kg vagyok , a 6km-t 6:30 perc/km-es átlagsebességgel teljesitettem sik betonos terepen.
    DE amikor időre futottam a 3200at ott 5:11 volt az első km majd 1 percekkel lassabb minden további :(
    Egyébként a hamar savasodás és a rossz légzés is gondom ,de hát nem tudom az orromon venni a levegőt,mert még igy is kevés amit a számon keresztül szivok. és gyomorszáj fájdalom jelentkezik elég hamar,persze ehher a reflux is bejátszhat :(
  • Tinman #381
    - 20 perc alatt 4km-t tudok jelenleg sík körpályán, de ehhez 1 év folyamatos edzés kellett.

    - 60 perc alatt 10km megy dombokkal tarkított TEREPEN(!), de ezt nem szeretem mert még nem vagyok elég erős ahhoz ízület téren, hogy ezt akár hetente megoldjam, utána mindig 2 nap regenerálódást érzek szükségesnek.

    A maximális sprint sebességem viszont szánalmasan alacsony: 18 km/h. Ez úgy kb. közröhej szint (profi maraton futók 20km/h-val futnak végig 42km-t), de nekem eléggé izmos a lábam, nagy súlyokat tudok vele kinyomni, meg a felsőtestem is alakul, plusz csak 181 centi vagyok.

    Egyébként a futás önmagában kalap szart sem ér, sőt önmagában csak egy ízületromboló művelet. Úgy az oké, ha mellette egyéb erősítő gyakorlatok is vannak... felső és alsó testre egyaránt. Egyrészt így nem rágja le rólad a futás az izmokat (mert a hosszútáv azt teszi!), másrészt sokkal jobban megy a futás, ha mást is sportol mellett az ember.
  • repvez
    #380
    Én sem versenyzem, csak ahogy te is irtad , kell egy kis mozgás.

    Akaraterő van , ha van miért, bár mostanában nincs miért .
    Nekem nincsenek maratoni távú törekvéseim,csak annyi , hogy bármikor képes legyek erölködés nélkül 3 km es távot 16 perc környékén, most 18 fölötti az érték és az már nagyon kifárasztott, ha nem időre kell akkor kiszaladok a világból ( na azt azért nem),de 10 biztos menne.
  • grebber
    #379
    Szerintem elég sok ember tudna a nullára sokat lefutni (ez nem edzettség kérdése szerintem hanem kőkeményen az akaraterő próbája),de mint magadon is érzékeled a tested ezt nem tolerálja.

    A googleba futás címen elég sok edzéster/felkészülés van. Nem is mindig fontos futnod rövidebb távokat csak séta kocogás stb.
    De mondom én nem értek hozzá én rendszertelenül csinálom ahogy kedvem van MERT ÉN NEM VERSENYZEK ide meg nem érzem hogy kellene bármi ilyen dolog.

    Az edzettség természetesen nagyon sokat számít hogy rendszeresen edzed magad ,mert lehetsz Carl Lewis ha nincs meg a kellő akaraterőd.

    Én is elég hosszú ideig napi szinten persze ahogy éreztem voltak kihagyások stb 5-6-7-8-10 km-eket futottam ahogy éreztem. Én nem versenyre készültem sem pedig időrekordokat akartam megdönteni csak és kizárólag magamnak futottam ,hogy felkeljek a gép mellől.
    Elhatároztam hogy na most lefutom a félmaratont (mint írtam korábban soha ekkora távot nem futottam)

    8-10 km-nél a tököm tele volt fáradt voltam minden bajom volt már azon agyaltam megállok és hagyom a fenébe,de nem és nem mentem tovább és letoltam.
    Sajnos a 42km-hez ennek a hiperszupertriplája kell majd egyelőre kilátástalannak érzem ,félek elfutom magam és túl hamar feladom.
    De megpróbálom majd a legtöbbet kihozni magamból.

    Ez a mondtad fog lebegni a szemem előtt:

    "A táv teljesítése sokak szerint emberfeletti teljesítményt jelent, ezért e sportág a kitartás egyik szimbólumává vált"
  • repvez
    #378
    Azért valamennyire csak értesz hozzá ha maratonon gondolkozol idén már.

    Szóval akkor hogy szoktassam hozzá menjek futni vagy pihentessem és mikor elmulik akkor megint fussak.DE olyankor megint meg fog fájdulni és addig ugyan ugy visszaesik a szintem mintha nem futottam volna elötte.
    Egyébként most ez a 6 km elég jol ment, nem azért hagytam abba mert nem birtam csak, mert nem volt kedvem tovább futni, pedig lehet a 10 is ment volna.
  • grebber
    #377
    Én nem értek hozzá,de szerintem ez attól van ,hogy "hirtelen" próbálod terhelni a lábad és mivel nincs hozzászokva ezért "jelez"

    Én viszeres lábbal tolom nekem első 3 méteren már olyan a lában mintha ólomból lenne ,de futás közben ez már fel sem tűnik megszoktam.:D
    Hamarosan itt az augusztus és jön az ameddig össze nem esek táv..... Már nagyon kíváncsi vagyok mennyit fog bírni a szervezetem.

    Amit mindenképpen le szeretnék ezen a napon majd futni augusztusban az a maraton (42,195km) ha bírom, ha esetleg ne adja isten ez sikerül továbbküzdve a ultramaraton (50km)
  • repvez
    #376
    Nem olyan pörgös a topic, de hátha.
    Attól még nekiálljak futni ha futás után egy nappal a sipcsontom alsó részében néha belenyilal a fájdalom és érintésre is fáj?

    Nem sürün szoktam futni, eddig évente 3-4x futottam 3km-t, idén egy kicsit tobbet probálok ennél és rendszeresen heti egyszer legalább megfutni ezt a távot, most hétvégén már a 6km is ment. Futás közben semmi fájdalom nem jelentkezett.
  • Tinman #375
    1 hónapja 60 perc lefutása átlag 10-11km/h-val nem okozott gondot.

    Túlterheltem a térdem, megfájdult a csípőm, ízületi gyulladásom lett. 6 hét teljes eltiltás a futástól.

    4 hét után nem bírtam magammal elmentem futni 2 napja. A 20 percet 9 km/h-es rekreációs (nem akartam erőlködni picit sem) átlaggal gond nélkül lefutottam.

    Ma elmentem 25 percre, 10-11km/h átlagra törekedve, hazaérve azt hittem megdöglök. Folyt rólam a víz, kapkodtam a levegőt.

    Szaros 1 hónap és qrvára visszaestem. A k. életbe -.-
  • grebber
    #374
    MIO ALFA Kiváncsian várom a tesztet!

    Ha ilyen áron lesz majd hasonló de GPS-es verzió is azonnal veszem is!
    Ebből a tesztből legalább kiderül majd hogy a pántoshoz képest mennyivel pontatlanabb stb.
  • grebber
    #373
  • grebber
    #372
    Na ma végre vettem futócipőt.
    Outletbe voltunk + decathlonba és meglepődve tapasztaltam hogy kb lószar sincs.
    Egy cipőt láttam arra érdemesnek le is kaptam a polcról beleléptem és elfogott az AZTA..RVA érzés.Kegyetlen kényelmes volt mintha a levegőben járnék pihepuha lágy fanyarság 36 ezerért. Ment is vissza a polcra ennyiért házat veszek :(

    Így esett a választásom a legkényelmesebb/legolcsóbbra ami volt!
  • grebber
    #371
    Én nem értek hozzá és nem is csinálok ilyeneket magamnak én csak elindulok és futok ahogy jól esik!

    Itt elég szépen össze van szedve ami neked kell
  • repvez
    #370
    Nem nagyon van pörgés a topicban. De ha lenne valaki aki tudna tanácsot addni azt meg köszönném.
    Én is március óta kezdtem ujra edzeni egyenlöre 3kmeket.
    A kérdésem az lenne, hogyan tudom gyorsabban lefutni ezt a távot ha edzéskor több kilómétert futok ,de lassabb tempoban vagy maradok ennél a távnál és mindig próbálok gyorsabban futni?
    Melyik edzéssel érek el előbb eredményt?

    A másik kérdésem inkább egészségügyi.
    A bal küldő bokámnál pár hónapja van egy dudor ,de egyenlöre semmi panaszt nem okoz és funkcióvesztést sem érzek semmilyen mozgásnál sem,de olyan mintha valamelyik bokaszalagom szakadt volna el és a bokacsontomhoz ugrott volna vissza .
    Ha tényleg szalag és nem lett kezelve az okozhat később problémát,vagy ha most megmütik akkor vissza lehet rakni a helyére?
    Mennyi egy ilyen mütétnek a lábadozási idelye?
    Mert a munkám miatt fél évnél tovább nem jönnék ki jól a dologból.Elveszteném a jogositásaimat és 1 évbe kerülne mire ujra megszerzem öket.
  • grebber
    #369
    Elkezdtem amolyan hobbiszinten futni. A telefonomat szeretném kiváltani egy órával amiben van gps és pulzusmérés is.

    Mit ajánlanátok?

    Olvasgatom ,hogy ez a pulzusmérős pántos megoldás nem a legjobb meg kidörzsöli a mellbimbót vérezhet elcsúszhat és nem pontos akkor stb.

    Aki ilyet használ kérem írjon pár dolgot (tesz-e alá valamit hogy ne dörzsöljön , tényleg elmozdul-e és pontatlan lesz ,egyszóval minden apró részlet érdekel)
  • Tinman #368
    Senki nem futott július óta? :-)
  • G_ArchAngel #367
    Sziasztok,

    Van trail running-nak külön topikja, vagy jöhet ide is a kérdés, ha valaki csinálja...
  • Tauri
    #366
    Taval szeptembertől lehet szépkártyával vásárolni sporteszközöket is.
    Hol találok országos szinten jó boltokat ahol ezt elfogadják? Mert semmi kereső...és googlban is 2-3 boltot találtam csak
  • Palinko
    #365
    jó kis marketing szöveg :D nekem ez a new balance minimus szériájához hasonlít. de nekem most nagy szükségem volt a csillapításra, ezért nem hiszem hogy ezek jó választások lettek volna.
    nikeból a pegasus volt a lábamon ami törte befelé a bokám, meg egy másik az meg szorította a sarkam :D
  • balintk
    #364
    Én még ezt a cipőt ajánlanám. Azt mondják nagyon jó.
  • Palinko
    #363
    szerintem se de ha Budapesten járnék a jövőben tuti benézek a Saucony boltba ami a Szentenderei úton van azt mondják ott érdemes szétnézni.
  • kukihc
    #362
    nem volt rossz választás!!
  • Palinko
    #361
    a vége New Balance 580 v2 lett 15 ezerért, a másik amcsi gyártó. eddig tetszik.
  • Palinko
    #360
    lehet megpróbálom megoldani a magyarországi boltból hozatni, vagy elmenni érte mert a tiéd jó árban van.
  • kukihc
    #359
    valóban drágák...
  • Palinko
    #358
    keveset inkább power walking van még egyelőre, épp azt hallottam a goretexesek a profik, de hallgatok rád. ami még gond hogy szerbiában valamit megkapni... azért gondoltam Adidas ismert márka és majd én könnyen találok olyat amit szeretnék, meg ahogy Móricka elképzeli.... Sauconyból is csak ez a választék meg nekem ez drága, mert a prodajna cena nézd

    http://www.tomassport.rs/products/search/odjeljak:obuca,marka:saucony,svrha:trcanje,pol:musko/
  • kukihc
    #357
    nem tudom mennyit szoktál futni,de a tél miatt biztos nem vennék csak azért goretexes cipőt... én végigvittem a télen is az enyémet és semmi problémám nem volt vele, és ha már pénzt adsz ki valamire akkor legyen az profi!
  • Palinko
    #356
    ey egy nagyon jó gyártó de mégis annyi bajom van vele hogy nincs olyan cipője mint pl az Adidasnál a Supernova Sequence 5 GTX vagz a Supernova glide gtx, ami a Sauconynál goretexes az már terepcipő :(

    mióta megtudtam hogy vannak goretexes cipők csak olyat szeretnék, mindjárt itt a tél is akkor hasznát fogom venni.
  • kukihc
    #355
    nekem tökéletesen bejött ez a márka és szerintem az egyik legjobb is a futáshoz!
    ebből a márkából az eső cipőm ez volt:
    http://www.saucony.hu/index.php?p=termek&cs=001001&termid=709

    majd a 2. ez:
    http://www.saucony.hu/index.php?p=termek&cs=001001&termid=885

    mind a kettőt csak ajánlani tudom számodra!!!
  • Palinko
    #354
    szeretnék egy jó futócipőt venni milyet ajánlatok? HIIT edzéseket is kipróbálnám arról valami tapasztalat? sajna egy ütemben nagyon keveset tudok csak futni :(
  • zenoka
    #353
    hat ne itt keresd.. :D
    komolyan vagy az index forum sparthatlon topicban vagy ugyanott a futobolondok topicban vagy a facebookon a futotarsak csoportban..
    heti 100-120 km futas hetvegenkent egy maraton es meg is vn a felkeszules:)
  • kukihc
    #352
    Sziasztok!
    Szupermaratonra való felkészülésben szeretnék segítséget kérni!
    A versenyről:

    http://www.futanet.hu/cikk/6-bsi-balaton-szupermaraton?utm_source=bszm_2013_nevezes_mainpage&utm_medium=rotalodo&utm_campaign=felmaratonponthu_honlap

    Nem találtam még számomra megfelelő edzéstervet amelyben ilyen távokra való felkészülésről lenne szó.
    Ha már valamelyikőtök részt vett hasonló versenyen akkor örülnék ha megosztaná tapasztalatait és az erre való felkészülését!
    Előre is köszönöm! :)
  • dave10000
    #351
    Rendben, akkor elugrok majd bevásárolni, köszönöm a választ
  • zenoka
    #350
    hat ugy 8-10 fokig sima technikai futoruhazat (decathlon sajatmarkas 1-2 ezer forint nem szivja fel az izzadsagot elvezeti tokeletes) 0-8 fok kozott hosszu futonadrag (az a tapados) es egy hosszu ujju technikai, 0-5 fok kozott mar jol jon egy vekony cerna kesztyu fazosoknak, 0 fok alatt meg mehet egy polarfelso a hosszu ujju fele plusz sapka is jol jon.. megfazni futas kozbe nem fazhatsz meg, viszont ehez az kell hogy haztol hazig fuss azaz ne setalgass le izzadva.. azert -10 alatt ne fuss szabadba mar mert nem tudja a szervezeted ugy felmelegiteni a levegot hogy ne legyen kellemetlen mikor belelegzel..
    jah es jobban jarsz egy latogatottabb forummal.. pl edzesonline.hu :)
  • dave10000
    #349
    Üdv.

    Nyár óta már rendszeresen futok, egész jól is megy, ám egyre közeledik a hidegebb idő és lenne néhány kérdésem. Eddig semmi gondom nem volt a hideggel sőt, gyakran még jól is esik, de az elmúlt héten volt 2 alkalom is, hogy már kezdett furcsa lenni főleg az elején a futásnak. Tegnap gondoltam magamra kapok valami felsőt ami persze pamut volt (ilyen vékonyabb hosszú-ujjú). A futás végig rosszabb volt mivel kívül hideg volt de a testem meg egészen felhevült. A kérdésem az lenne milyen ruházatot ajánlotok télire, hogy ne fagyjak meg de ne is kerülgessen a hőguta.

    A választ előre is köszönöm.
  • Fbn Lx
    #348
    én annyit szoktam futni mindig, amennyit rosszullét nélkül bírok, legyen a kifulladás és hányinger a felső határ
    mondjuk mivel mostanában lezsibbad az egyik lábfejem, akkor kell megállnom, amikor már nem érzem a lábam. de ezt kiküszöbölhetem azzal, hogy gyorsabban futok, nagyobb távot ugyanannyi idő alatt.
    ha hamarabb megállok és edzésnek nevezek valamit, amitől nem fáradok ki teljesen, akkor egy balfasz vagyok
  • Ben Katarn
    #347
    Ma volt a 6. alkalom, hogy futni mentem, múlt kedden kezdtem 12 perccel, utána még kétszer tizenkettő volt, majd az utóbbi három futásomnál 15.perceket futottam (kétnaponta járok). Annyit szeretnék kérdezni tőletek, hogy mennyire felelőtlenség rögtön az elején ilyen "sokat" futni? Néztem edzésterveket, ahol kezdésnek egy-két perces kocogást, és utána hosszú sétákat írtak elő, de a szervezetemmel minden rendben volt, szóval rögtön a 12 percre mentem rá, bemelegítéssel, a végén nyújtással rendesen. Szerintetek inkább csökkentsem az edzésadagokat, nehogy sérülés legyen a vége? A mozgástól rendesen el vagyok szokva, sportolni nem mostanában sportoltam rendszeresen. Most érzem a bokámnál, hogy kicsit sok lehetett a mai edzés utáni séta, más egyéb panasz nincs, de eléggé tapasztalatlan vagyok, ezért jöttem ide.
  • zenoka
    #346
    ott a pont:D bar a legutso szarral a doki azt mondta pihentessem pihentessem es nem mult... aztan rajottem hogy 1200km nel mar szetment a cipom igy annak a csereje megoldotta:)
  • Fbn Lx
    #345
    arra én is gondoltam, hogy megsérült valamikor, de amelyik megrándult, és egy hétig bicegtem, az pont a másik bokám volt, és annak most semmi baja :D
    a jobb lábam egyszer bicsaklott meg, amikor lépcsőn futottam, viszont az közel sem fájt annyira, és nem éreztem hatását utána... de lehet, hogy az a bűnös akkor. kösz a tippeket, ezeket sorban kipróbálom!
  • Hymtozis
    #344
    Lehet, h meghúztad/kibicsaklott vmikor, és nm pihented ki, aztán a futásnál mindig bedurran.
    Amit ne csinálj, ne olvasgass utána neten! :D
    Menj el orvoshoz, d ha nm akarsz először odamenni, akk elsősorban sportkrém, v fastumgél, v vmi, meg borogatás, fásli pár napig, ha utána sem jobb, akk doki.
    Megpróbálhatod azt is, h lassaban futsz/kocogsz, v melegebb zoknit veszel fel, az is lht, h megfázott...
    Meg futás előtt, és után is fontos a lenyújtás, lemozgatás, ha eddig arra nm figyeltél volna.