31
  • MetaMórfózis
    #31
    Marhajó látni, ahogyan változik a közösség itt. Tessék vissza lapozgatni pár fél évet, milyen kemény anyázások mentek egy egy wines/lines hír alatt.
  • KoS
    #30
    Ja es meg annyit, hogy sokszor nem is kell forumokon kerdezni, mert altalaban a problemankkal mar talalkozott mas is, es megirtak ra a megoldast, csak meg kell talalni :)
  • KoS
    #29
    sathinel, WinfIlka arra gondolt, hogy baca01 keves infot adott meg ahhoz hogy segithessunk (bar vegul nem volt szukseg segitsegre).
    Egyebkent igazad van, a neten nagyon sok info van Linuxal kapcsolatban, es altalaban eleg segitokesz a kozosseg (bar az igaz, hogy altalaban erdemesebb angol nyelvu forumokon kerdezni, ha gyors valaszt akar az ember). Viszont meg kell tanulni kerdezni is, minel tobb infot megadni ahhoz hogy segiteni lehessen.
  • sathinel
    #28
    linux-ra soha nem kevés az infó csak magyarul talán. Én 8 distrót próbáltam ki, és ha valamire rákerestem több száz oldal küzül válogathattál, ahol ezzel foglalkoznak. Csak legtöbbje angolul. Bár linux heggesztéshez kis angol azért nem árt. Legalább az informatika alapszintű ismerete angolul. aztán a Ctrl+insert, shift+insert
  • MerlinW
    #27
    De ha nem telepít grubot, hogy a mákba induljon el a rendszer?
  • baca01
    #26
    köszi:)
  • WinfIlka
    #25
    Fenebe. :/ Ez esetben gratulalok.
  • WinfIlka
    #24
    Ja, persze a telepitonek ne hagyd, hogy grubot telepitsen, esetleg telepits egyel regebbi verziot, ha ebben mar nem lehet kiikszelni (mert felhasznalobaratabb lett :)).
  • WinfIlka
    #23
    Na, errol beszeltem. baca01: keves az info: hany (es milyen) vinyo van a gepben, melyik vinyo melyik particiojara akarod felrakni az ubuntut? Majd liveCD-rol felrakod a grubot, ezek alapjan elmondjak itt neked az okosok miket irj be, ha mar lusta vagy utanaolvasni (naugye megmondtam :)).
  • baca01
    #22
    ok sikerült megcsinálni, már működik...
  • turul16
    #21
    CAD -ek nem igaz, van kereskedelmi CAD szoftver Linuxra, csak nem az AutoCAD, amit itthon szoktak oktatni. Sőt vannak olyan tervező szoftverek amiknek nincs win-es portja.


    pl. Nyák tervező
  • baca01
    #20
    van itt olyan aki otthon van az ubuntu linux telepítésében?
    ma akartam felrakni, el is indítottam a telepítőt, csináltam partíciót neki (ext3), spaw partíciót is 1 gigát, elindul utána a telepítés, és mindig 94%-nál leáll hibával...grub-install (hd0)....nem tudja telepíteni:(
    mit lehet tenni? 7.04 a verzió egyébként
  • MerlinW
    #19
    Felesleges archkoven félékkel vitatkozni... mégcsak nem is látott linuxot. Mellesleg a "linux fanatikusok" húzzák le az ubuntut mert nincs vele mit tökölni, hiszen teljesen "windows-os"

    Automatikus hardverfelismerés, millió driver, alternatív driver, több tízezer csomag, stb. Ubuntun maximum a notebook-ok fognak ki a szélsőséges videó és hálókártyáikkal, de pár perces olvasgatás után ez is megoldható.

    Ha ílyen ütemben folytatódik az (k/x)ubuntu fejlesztése, erős riválisa lehet a windowsnak, már csak a nagy cégek szoftverei hiányoznak (photoshop, 3ds, CAD-ek, stb) a linux világból.

    Megjegyzem MAC-re van mind, ami mint tudjuk szintén unix alapú, ergo idővel lehet belőle linuxos változat is.

    Én használom mindkettőt, (win/lin) hangulatfüggően. Nem nagyon van olyan eset hogy egy nap átváltanék linuxról win-re mert nem tudok valamit csinálni rajta.

    De ott a vmware, tessék kipróbálni, aztán sopánkodni.
  • Sanyix
    #18
    Hát igen lejárd duma, már beérte egy ideje. Mit is nem lehet tök egyszerűen csinálni most mondjuk egy ubuntu linuxon? Nekem sikerült bármilyen médiát lejátszanom, játszani, nagyjából minden feladatot elvégezni amit winen, csak 1 hét ismerkedéssel, úgy hogy előtte nem használtam soha unix alapú rendszert.
  • Sanyix
    #17
    "tacsaby, közel állsz az igazsághoz, de nem tudom miért kellene a microsoft békjójából kiszabadulni." Mondjuk mert jó dolog válogatni, és az is jó dolog, ha nem egy cég irányítja nagyjából az egész pc szofter, és részben hardver piacot is. Na meg azért mert a windows néha rendkívül idegesítő dolog, a hasznos szolgáltatásaival (pl nem használt ikonok elrejtése, kevés a rendelkezésre álló hely a merevlemezen, beragadó billentyű, nyomtatási sor kezelő , értelmetlen swappolgatás, rejtélyes módon eltűnő szabad kapacitás a rendszervinyón, stb.) bár ezek egy részét ki lehet kapcsolni, de ha elmész mondjuk egy olyan helyre, ahol a balf@sz rendszergazda ezt nem tette meg, és a felhasználónak nincs joga ezekhez a beállításokat, félelmetes reakciókat tud kiváltani, az egyébként nyugodt emberekből, egy egy windowsos idiótaság felbukkanása rossz időben rossz helyen.

    Nem ad szabadságot sem, mert bizonyos beállításokhoz nem lehet csak úgy hozzáférni, és ezeket a lehetőségeket se az m$-től tudja meg az ember, hanem átlagos felhasználóktól akik szeretnek matatni a rendszerben. Ezen kívül szájbarágós, megmondja hogy mi jó neked, mit csinálj, stb.
  • KoS
    #16
    A windows is elvar a felhasznalotol egy minimalis ismeretet.
    A nagy kulonbseg az, hogy altalanos iskolaban meg kozepiskolaban csak a win-nel ismerkedik meg az ember, es megszerzi ezt a minimalis ismeretet, Linuxnal meg ezt ujra kellene tanulni.
  • WinfIlka
    #15
    Ez a "linux majd beeri" duma mar ot-hat eve folyamatosan megy. Mindig "nagyon kozel van mar hozza". Ugyanakkor mint irod, a linux nem windows, elvar a felhasznalotol egy minimalis ismeretet, amit legtobben nem lesznek hajlandoak megszerezni. Legfeljebb egy ujabb jatek kedveert.
  • Madve
    #14
    Gratulalok. Eleg jo blogot hoztal ossze. Tulajdonkeppen sajat magadnak mondasz ellent, amikor azt irod, hogy nem szabad fikazni a tobbi oprendszert, ennek ellenere mast sem csinalsz vegig. En hasznalok linuxot is, meg wint is, megsem latom annyira hasznalhatatlannak, vagy eppen bonyolultnak a linuxot, es annzira hasznalhatonak, vagy eppen jonak a wint, mint ahogy azt te leirod. Ezenkivul linux teren a tajekozottsagod elavultnak nevezheto. A linux egyre gyorsabban fejlodik, nemsokara "utoleri" a wint, es el is hagyja, ez mar csak ido kerdese. A fo problemam az a blogoddal kapcsolatban, hogy nem csak lebeszelni akarod az embereket egy masik rendszerrol, hanem ra akarod beszelni arra, amit TE hiszel a leghasznalhatobbnak. Ezekszerint biztos nem tul okosak azok az onkormanyzatok, katonai szervezetek, a dvd lejatszod gyartoja, az mp3 lejatszod gyartoja, sok telefon gyartoja, akik linuxot raknak a gepekre, gepekbe, rendszerekre. Vista is biztonsagos, de meddig? A win sebezhetosege joreszt a felhasznalobaratsaganak is koszonheto. A microsoft sem tartana ott a fejlesztesekkel, ahol tart, ha azt a versenytarsai (a linux is) nem tennek szamara szuksegesse. Lehet, hogy meg mindig win 98 sp640 elott uldogelnenk, ha nem lenne mas is, aki problemat jelenthetne a piacon. Szerintem a legesszerubb dontes, hogz marpedig mindenkinek 1-nel tobb rendszer uldogeljen a gepen, es hasznalja is azokat, mivel hosszabb tavon te sem tudhatod, hogy esetleg a munkahelyeden, havernal, netszalonban, vagy barhol milyen rendszert futtato gepet kell majd hasznalnod. A jovot en nem ugy latom, hogy csak vista lesz mindenutt, es annak utodjai, hanem igenis napi szinten is legalabb 2-3 fele rendszert fog kezelni az ember. Annak kicsi az eselye, hogy egyik elbukjon, es csak a masik maradjon. Szerintem inkabb a jovoben egyre jobban fognak hasonlitani egymasra. Szoval ha nem akarsz lemaradni, akkor itt az ideje, hogy te is elkezdj hasznalni vmilyen linuxot is, mar csak azert is, mert az uj gepeken sem feltetlenul win fog figyelni, a microsoft sem fog, vagy tud orokke fizetni a jatekkeszitoknek, hogy elsosorban az o platformjara fejlesszenek, es a linux is rohamosan fejlodik. Hidd el nem olyan nehez, mint amilzennek elsore latszik, csak tartsd a fejedben, hogy a linux nem windows, soha nem is lesz az, mint ahogy a win sem lesz linux, es egyszer talan vegre betartja az is a szabvanyokat, es persze ujat tanulsz.
  • A1274815
    #13
    Le a kalappal előtted!

    Élég jó blogot hoztál össze, ráadásul elégé objektív is.
  • HuskyWolf
    #12
    Ez jó
  • WinfIlka
    #11
    Eppen ezert nem kell szidni a wint, mert anelkul a legtobb ember dobhatna a kukaba a szamitogepet. Erről bővebben
  • WinfIlka
    #10
    Szerintem a legtobb felhasznalo tul hulye ahhoz, hogy linuxot hasznaljon, foleg a megszokas tartja fogva. Olyan ez mint aki csak trabantot tud vezetni, mert nem ismeri a botvaltot, meg a vilagitaskapcsolo is mashol van. Egyszeruen nem menne nekik. Marad a Windows, ismerjuk el, hogy jol csinalja (kezdve az oktatassal es a kalozmasolatok "engedelyezesevel", amire igenis felmegy minden frissites, csak ugye meg ahhoz is erteni kellene).
  • HuskyWolf
    #9
    tacsaby, közel állsz az igazsághoz, de nem tudom miért kellene a microsoft békjójából kiszabadulni. Sőt, szerintem eddig is és most is a ms szoftverek jelentették a legnagyobb szabadságot az embereknek. Én személy szerint szeretem amit a microsoft csinál. A rideg számítógépet egy emberbarát környezettel ruházza fel, és így időt megtakarítva használhatjuk a számítógépünket arra a célra amiért megvásároltuk. Körülbelül a 286 os időktől fogva ismerem a számítógépeket és soha fel sem merült bennem, hogy át kellene váltanom, az akkor még grafikus felületet is nélkülöző linuxra. Egyszerűen azért mert a windowsom mindenre jó volt. Innentől kezdve tényleg okoskodásnak tartom, mindennemű programváltást microsoftról. Biztosan megvannak az operációs rendszer hibái, bár szerintem a xp sp2 és a vista ezeket már jelentősen befoltozta. Azon pedig már tényleg nem csodálkozom, ha nem szereted az illegális wint, mivel arra nem is mennek fel az aktuális updatek.
  • 1hengeresVmotor
    #8
    erre a hírre csak annyit modnok hogy követendő....
  • tacsaby
    #7
    Nem értek egyet azzal, hogy csak egy fanatikus kisebbség akarja használni a linuxot! Nagyon is sokan szeretnének már kiszabadulni a microsoft béklyójából, de különböző okok miatt nem találják igazi alternatívának a linuxot. Hogy miért? A legtöbb hardvergyártó nem olyan nyílt látókörű mint a Dell, eszük ágában sincs linuxos drivereket is készíteni a termékeikhez, így hát aki új gépet vagy alkatrészt vesz az folyamatosan szív a linuxszal, de ez nem a linux hibája! A hazai sulintes program is hatalmas kárt okozott a linux megítélésében az átlag felhasználók körében. A boltokban a sulinetes gépekre csak úgy felhányták konfigurálatlanul valamelyik linuxot, hogy mégis legyen rajta valami oprendszer, meg falura jó lesz az is a parasztnak. Az sem volt érdekes, hogy a hardver egyáltalán támogatott-e linuxon. De hát a user mit akar a gépével? Zenét hallgatni, filmet nézni netezni, msn-ezni. Mindez alapból nincs bekonfigurálva egy frissen telepített linuxon, mivel az mp3 és az mpeg tömörítés nem nyílt szabvány, nem terjeszthető disztribúcióban. Mit mond erre a user? Hát ez akkor szar, nem kínlódik vele, inkább winfost rak fel, ha még illegálisan akkor is!
  • JeD
    #6
    Nehéz elfogadni, hogy nem mindenki Windowst használ? Fasza XP, ja... röhej.

    Egyébként meg inkább az a fontos, hogy "Linux certified" legyen, mert akkor jó eséllyel lehet tudni, hogy vannak driverek a HW-re.
  • strogg
    #5
    Nem nagyojn hiszem, hogy egy cég azért rendelne a delltől linuxos gépet, hogy utánna a fél céget átállítsák kalóz winre. Eléggé bátor cég az ilyen :)

    A home user oprendszerére meg mindenki magasról...
  • BStage
    #4
    bizony-bizony...Desktop Linux a vehicle for pirating Windows

    És még ez mellett is tippelnek kb max. 2%-os részesedést a linuxal eladott dell-eknek.
  • floatr
    #3
    Látom te se vagy nagyon betokozódva
  • nedudu
    #2
    Akkor tesznek rá FreeDOS-t ahogy pár cég eddig is. Azt még beállítani sem kell ;-)
  • archkoven
    #1
    Persze, hogy szeretnék rá a linuxot, hogy aztán letörölhessék és feltelepíthessék rá a fasza xp-t vagy vistát.
    Linuxot nyilvánvalóan egy fanatikus kisebbség kivételével senki nem akar használni, viszont op-rendszer nélkül nem lehet eladni a vasat és megvannak azok a csóringer parasztok akiknek minden fillér számít.