52
  • goldprint
    #52
    TISZTELT FORUMOSOK KÉRNÉK SEGITSÉGET VÁSÁROLTAM EGY FUJI FINEPIX S 9500 GÉPET DE NINCS HOZZÁ MAGYAR NYELVŰ LEIRÁSOM. HA VALAKI TUDNA SEGITENI. ELŐRE IS KÖSZÖNÖM. GÁBOR. IMAIL CIMEM [email protected]
  • G_ArchAngel #51
    Sportfotósok beszélgetnek:
    - Te, Joe, szerinted melyik a legjobb gép a sportfotózásra...?
    - Ez most szakmai kérdés?
    - Ja, nem, mert egy szakmában ez fel sem merül - marhaságot kérdeztem!

    Ha pedig kimondta volna a sportfotós, hogy jelenleg a Canon EOS-1D mark III a legjobb erre a célra, akkor minden szakmai hitelét elvesztette volna...
  • babajaga
    #50
    "Szakmai körökben érdekes és véget nem érő téma, hogy melyik a legjobb fényképezőgép"

    Azok nem szakmai körök ahol ilyen egyáltalán felmerül.Mert ilyen nincs hogy legjobb gép.A kérdés ilyetén feltevése is marhaság.
  • fade2black
    #49
    mind1. csak arra akartam célozni, hogy jó pár esetben sokkal szivesebben használok kis kompaktot mint nagy slrt. Majoli pl jól részletezi ő mért és én teljesen egyetértek vele és részben uezért használok énis renndszeresen kompaktot.

    peace on
  • Blasta
    #48
    szerk: De abból amit írtál, arra lehet következtetni, hogy...
    sry
  • Blasta
    #47
    De amit írtál, erre lehet következtetni, hogy aki 1D-vel megy haditudósítónak, annak rögtön szétlövik a fejét, élve elássák, szétrabolják, etc...

    Szvsz egy nagy marhaság, már megbocsáss.
    Peace
  • G_ArchAngel #46
    majd osszátok szét...

    1., jó cikk, igaz inkább ollózás és fordítás, de szívesen olvasok ilyeneket
    2., amikor a gettólakó Majoli elkezdett komolyabben fotózni, akkor még a Nagy Pocsolyán túl is kiváltság volt a dslr (Kodak, Canon)
    3., a cikk leírja, hogy Majoli miért ezt használja, nem csóró futkoshatna 4-5 1D mark III-mal a nyakában...
    4., riporter azzal dolgozik ami van (szabadúszó), vagy amit az ügynökség/média ad neki - rohadtul nem érdekel senkit, hogy 3 mpixeles mobillal vagy EOS mark II N-nel lőtted a képet, ha szállítod az elvárt tartalmat...
    5., a sajtó munkatársait elsősorban nem azért rabolják el válságövezetkben, mert a kis szomáliai Samuel Abu Dhabi a Nikon D2x-szel boltolna Mogadishuban, hanem mert könnyebb elkapni őket, mint a katonákat, nagyobb esély van pénzbevételre és egy nagyobb média folyamatosan mutatja őket a kolléga fogvatartása miatt. Ha nincs bolt, akkor még jó alap a csóri Reuters-es a szervkereskedelemnek...
    6., konfliktus alatt nincs olyan fotós (mert amatőrt nem küldenek ilyen helyre), akinek nem jutna 2 négyzetméter terepmintás sátorlap, hogy az alá dugja az EF 600/4 L IS USM-et, az 1D meg kb. annyira látszik, mint APEH-ben a jóindulat - semennyire...
    7., a fotóriporterekről meg ne írjatok ennyi baromságot, mert saját nyakam harapom át:)
    8., aki áttér analógról a nagy nehezen megtanulható digitre, az nem kap agyvérzést, mert a D60-tól kezdve az 5D-ig ugyanazok a kezelőszervek vannak, legfeljebb van pár új feature...
  • fade2black
    #45
    nem adj a zsámba ha megkérhetlek olyan dolgot amit NEM írtam.

    kösz.
  • Blasta
    #44
    Értem.
    Akkor tehát minden haditudósító kiskompaktot használ, ugye?
  • fade2black
    #43
    háborus övezetben fejedhez emeled az 1Ddet a rajta fityegő szépséget és már rántják is rád az AKt.

    Afrikában meg agyonvernek az 1Dért amit köv nap már ebayen hirdetnek. Temeg elásva.
    Sött Afrikáig se kell menned, Romániában is lehetnek hasonló kaladjaid.
  • fade2black
    #42
    Arra szeretném felhívni az olvasok figyelmét, hogy Alex Majoli riportfotos.

    Riportfotos: Ez az egyik olyan terület ahol a kompaktoknak igenis van létjogosultságuk sőtt, szerintem sokkal jobban használhatóak mint egy DSLR.
    Van még pár ilyen terület.
    Más területeken pl portrénál meg egyértelműen egy DSLR sokkal jobban használható mint egy kompakt.


    egy A610 és 30D használó véleménye ez.
  • maestro85
    #41
    Nagyon jó cikk! Röviden valahogy így is lehetne mondani: Nem a géptől lesz jó a fotóst, hanem a jó fotóstól lesz "tökéletes" a gép. ok, kicsit íerős így, de majdnem igaz...
  • szacsi
    #40
    eljen az altalanositas!
  • Roli
    #39
    Nekem először egy sima filmes megnyomod a gombot és lett egy kép szerkezet volt, valami olcsó, utána egy hasonló tudásó ultrakompakt ( Mercury ) most pedig S2-es Canon már egy éve, és bizony az új kocsi - régi kocsi érzés tör rám mikor a régi kis lassú, minden beállítást nélkülöző zoomtalan gépet időnként magamhoz veszem. de tény mindegyik géppel sikerülnek szép képek. Emelett próbálgatom az igen régi Zenitet, hát oda aztán kell igen sok érzék és alapszintű tuddás minim mert előfordul, hogy nagyon elszúrom a képet és mivel filmes csak az előhíváskor derül ki :D sajnálom is, és aztán felmérem mit hibáztam, nagyon sokminedenre kell odafigyelni akkor. 350D egyszer volt a kezemben, csak néztem, hogy ilyen is létezik?! :D
  • vaddiszno
    #38
    Ajanlom h vasar elott lehetoleg probaljanak ki par gepet valamelyik nagy mediauzletben es nezzenek meg par tesztkepet komolyabb weboldalon. En elegge lehangolodtam mikor a webes bongeszes utan probaltam az uzletekben par gepet. Par ultrazoomosat. Fokusz lassu, a fenyviszonyokhoz meg meglassabban igazodnak. Mint ahogy az oregek mondjak ... mire lehajoltam a csiga huss elszaladt. Es, ne feledjem, az esti kepek ritkak tesztoldalon, a belteriek meg kozelrol vannak keszitve. (DSLR gepeknel csak 2-30 sec idovel keszitett esti kepeket lattam) A Sony R1 es az Alfa elegge tetszik. Elenk szin es keves croma aberracio. Sigmat meg vegyen az aki bankot rabolt.
  • DjDano
    #37
    Ez jó cikk? Csak az Olympusról van benne szó, illetve arról, hogy egy hivatásos fotós szerint melyik gép a legjobb....

    Szerintem ha megkérdeznénk 5 fotóst 5 mást mondana. Sokkal érdemesebb egy összehosonlító elemzés alapján váalsztani
  • Blasta
    #36
    Ennek is 2 oldala van ;)

    Ha vki 20-30 évig filmre fotózik és vált digire, nyilván szeretné viszontlátni cirka ugyanazt a képminőséget. Egy kompakttal erre vajmi kevés az esélye :)
    De értem mit mondasz.
  • bfoto
    #35
    Sok fenykepesz azert hasznal regebbi digitalis gepet, mert elotte 20-30 evig filmre fotozott, utana nagy nehezen megtanulta annak az egy gepnek a hasznalatat es most ez igy neki kenyelmes. Ez hihetetlenul hangzik talan, de van ilyen.
  • Blasta
    #34
    Nnna, pl. ebben a kérdésben is jóval többet számít, hogy milyen a géped, mint pl. a megapixel vagy képminőség kérdésében.

    Hiszen 5db középkategóriás kompakt gép ára újonnan kb. kiteszi egy középkategóriás DSLR árát, amiben a gyártó SZAVATOLJA a biztos és hosszútávú működést, míg ezeknél a kompakt játékszereknél bármelyik pillanatban történhet vmi gáz, és hopp, máris egyel vagy kettővel kevesebb gépe van.
    Szal ha valaki odafigyel a technikájára és már eleve olyan masinával dolgozik, amit KOMOLY IGÉNYBEVÉTELRE, TEREPMUNKÁRA TERVEZTEK, az nyugodt lehet és nem kell 5 kompaktot vinnie magával...
  • Blasta
    #33
    "csak aranyáron megvenni egy újat"

    Utángyártott akksik általában semmivel sem kerülnek többe, mint egy garnitúra AA és vannak olyan jók, mint az eredeti gyári.
    Aki nem néz utána, az vegyen csak gyári akksit.
  • xuldar
    #32
    Épp ideje lenne. Egy több mint három éves kompakt gépem van (Olympus C740), és tökéletesen meg vagyok vele elégedve, mindössze egyszer jött volna jól a 3-nál több Mpixel. Ezen kívül még egyetlen olyan újabb gépet nem láttam, amire lecseréltem volna.
    Amit kifejezetten gyűlölök, hogy egyetlen gyártón belül is annyi féle akkut gyártanak a gépekhez, hogy nem lehet egyikből áttenni a másikba, csak aranyáron megvenni egy újat. Ezért jók a ceruzaelemmel működő masinák.
  • bfoto
    #31
    Szerintem mar vege van, akinek ez hobbija az tudja, hogy az erzekelo merete, ill. a kivitelezes szinvonala szamit, plusz varjuk a foveonhoz hasonlo megoldasokat (ami kisertetiesen hasonlit a szines film fejlodesehez, eloszor ott is maszkos megoldasok voltak). Itt arrol van szo, hogy a digitlais fotozas elterjedese elott is voltak hasonlo vitak es a megapixel mitosz lerombolasa utan is lesznek (kie a legjobb latitud, legkevesebb zaj ill. legkevesbe lagy kep, moire, kutyafule). Akit meg nem erdekel, az had vegye mp alapjan a fenykepezot, megahertz alapjan a szamitogepet, meg "watt" alapjan a "hifit", ha elmagyarazod, hogy nem ugy van, attol sem lesz okosabb.
  • Cat #30
    "Miert kell allandoan szajkozni nekik, hogy az az igaz fotos, akit csak a kep erdekel?"

    A számítástechnikában évek alatt sikerült lerombolni a megahertz mítoszt, ma már nem hiszik az emberek, hogy a magasabb megahertz jobb gépet jelent, és hogy feltétlenül a leggyorsabb van szükségük. Én hasonló hatást várok 1-2 éven belül a fotozásban is, itt a megapixel dícsőítésnek lesz nemsokára vége, remélhetőleg.
  • xuldar
    #29
    A cikkből az jön le, hogy sokat utazik, sokszor kietlen helyeken. Ha csak 1-2 gépet visz magával, akkor ha véletlenül elromlik az egyik, vagy mindkettő, akkor megette a fene az egészet. Míg ha többet visz, és abból romlik el egy-kettő, még mindig ott van több másik, és nincs meglőve. Szerintem praktikusságból hordoz magával ennyi gépet.
    Tény, hogy egy kompakt géppel sok kompromisszumot kell kötni annak, aki kicsit komolyabban gondolja a dolgot, de az tényleg hülyeség, hogy csak géptől függ. Van olyan ismerősöm, aki a 2 éves gépével még egy épkézláb fotót nem készített, míg az egyik családtagja, aki alig használja, jobbnál-jobbakat lő ugyanazzal a géppel.
  • bfoto
    #28
    Amugy szep es jo hajtogatni, hogy nem a gep szamit, de sok embernek epp az okoz oromot, hogy a kulonbozo gepeket hasonlitgatja ossze, technikai kerdesekben tajekozodik. Ez egy kulon hobbi. Miert kell allandoan szajkozni nekik, hogy az az igaz fotos, akit csak a kep erdekel? Szerintem nagyszeru dolog, hogy sokan mindig megveszik a legujabb gepet, hiszen igy tobb penz jut fejlesztesre, hamarabb kiforrja magat a dolog es azok, akik alacsony aron akarnak majd bejaratott technikahoz hozzajutni, igazan jol jarnak. Annyibol igaz az egesz, hogy bizonyos feladatokra boven eleg a legegyszerubb gep is.. vegulis mennyiben szamit, hogy ezt a hozzaszolast hany "MHz-es" gepen irom? Van ahova meg igenis kell a 30-40Mp-es hatfal, sot akar keves is es eloveszik a filmet.
  • angol
    #27
    mi ez a cikk, Olympus reklám ?
  • Blasta
    #26
    Ja már vágom, daveofgod-nak válaszoltál.
    De ő nem a DSLR-ekre írta, hogy "OLCSÓBB IS", hanem sztem csak a CMOS-ra.
    (de ez nem biztos) :)
  • Blasta
    #25
    Most miről teccik beszélni?
    Hol írtam, hogy olcsóbb?
  • Beyond silence
    #24
    Jó cikk, elismerésem az írónak!
  • Cat #23
    Szép okfejtés, csak egy helyen tévedsz: "olcsóbb is"
    A kompaktok 150 ezernél végződnek, a DSLR meg ott kezdődik, pontosabban ennyiért csak egy vázat kapsz. Ráadásul mivel nagy a képérzékelő, jóval drágább objektív kell rá mint egy kompaktra, mert láthatóvá válnak a képhibák. Ezért pl. az első full frame Canon, az 5D-nél tök jó hogy hatalmas CMOS van benne, de pont emiatt csak méregdrága L-es obival szabad párosítani. Szóval mig egy csúcskompaktot megveszel 100 valamennyiért, digitális tükörreflexesnél duplaennyiből SEM jössz ki.
  • Blasta
    #22
    "sőt míg a kompaktoknál max 400-800ISO a max"

    Per pillanat már az összes most bejelentett kompakt gép max érzékenysége ISO1600-ISO4000!!! ;)
    (de a minőségükről inkább ne essék szó :D)
  • daveofgod
    #21
    gyerekek. én fotós vagyok, és tudom, hogy nem a pixel számít. az számít,hogy mekkora a CCD. miért? mert minnék kisebb (kompaktok) annál nehezebben tudja szétválasztani a színeket, rosszabb minőség, és hamar zajosodik(szemcsés) akár már ISO200 on is. A DLSR gépeknél, mivel azok nagyobbak is, nagy, vagy nagyobb CCD van bennük (NIKON) vagy CMOS(CANON) ami kevesebb energiát is használ, tehát nem melegszik fel, és nem lesz képromlás, gyorsabb is,olcsóbb is, és mivel méretével nagyobb, könnyebb érzékelnie a 'látottakat'.Nem lesznek zajosak a képek, sőt míg a kompaktoknál max 400-800ISO a max, ami már így is minőségtelen, ott az 1600-3200 ISO általában határ. Tehát a Kompaktoknál kb 200 -400 ISO nál feltűnően zajos, míg a DLSR eknél 2000 ISO felett kezd az lenni.
  • Blasta
    #20
    Hát, el kell keserítselek, zajmentes képet egyik létező digi gép sem képes készíteni. Minimális zaj, mindegyik képen lesz, de ez természetes. A sokmilliós gépek sem képesek zaj nélküli, nagy érzékenységű fotók készítésére, szóval próbálj meg kompromisszumot kötni, ha majd esetleg váltani akarsz.
  • Lame
    #19
    Ez tenyleg nagyon szubjektiv dolog kinek milyen gep jon be.
    En meg 2002-ben vettem egy kis kompaktot. Az nagyjabol az igenyem 90%-nak megfelelt akkor. Orulnek, ha lehetne ugyan olyan gepet kapni ami nagyobb felbontasu es zajmentes kepet csinal, de jelenleg nincs olyan gep a piacon ami tetszene.
  • Blasta
    #18
    Kizárásos alapon, más nem lehet :)
  • Blasta
    #17
    Ezzel csak azért nem értek egyet, mert egy DLSR után kézbevenni egy lassú kompaktot kész rémálom. Pláne ha DOLGOZOL vele.
    Ha már régikocsi vs. újkocsi hasonlattal élünk, akkor szvsz egy régi filmes, manuálfókuszos Practicához kéne hasonlítani, és akkor működik is a hasonlat ;)
    Abban van fíling, van kihívás, de egy ilyen régi, középkat. kompakt sztem csak visszafogja az ember kreativitását, teljesítményét.
    De mondom, ez csak az én véleményem, elhiszem, hogy Majolinak ettől áll fel a cerkája, csak én nem tudok azonosulni vele. :)
  • Blasta
    #16
    Figy, Ő Nagy Mester. EGYET exponál, de azt a legjobbkor :)
    (nem szarkazmus, tényleg ez állhat a háttérben)
  • Blasta
    #15
    "Sajtófotózásnál azért nem játrány, ha nem csattogsz mint egy kereplő, pláne, ha egy háborús övezetben vagy. "

    Őőőőő, ez most csak nekem tűnik ellentmondásnak? :D
    Egy békés kis afrikai falucskában ESETLEG nem hátrány, ha csendes a géped, de HÁBORÚS ÖVEZETBEN??? :D
    Egyrészt egyáltalán nem olyan nagyon hangos az a 30D (M60-asnak tuti nem fogják hinni :DDDD), másrészt háborús övezetben szvsz MINDEN hangosabb mint egy 30D :D:D:D:D:D

    De mint írtam: megfelelő teleobi és távolról készítheted a portrékat, a kutya nem fogja meghallani. A közeli témáknál persze hátrány a hangosabb zár.
  • huuu
    #14
    Hát nem ezt szajkózom!
    huuu
    Jó cikk!

    Épp a minap kérdezte a haverom, hogy milyen gépet ajánlok neki a digi piacon.
    Egy szmenája van, de nem akar tökölni az előhívással és az idén lett pc-je is.
    Szerintetek mit mondtam???
    Világos a válasz: kodak c530
    Hozta is a postás a gépet. kipengette a 20 ezret.
    Felugrottam hozzá kicsit segíteni a menük eligadozásában. No nem sok van benne ,de tökéletesen elég.
    Exponáltunk-fel a pc-re és leestünk a székről a kép láttán.
    Barátom! Több mint elég....
    Nekem egy 760uz és egy s9500 van, ez kánaán.

  • ivjoe
    #13
    "Sajtófotósként Majolinak a legtöbbször nincs szüksége sorozatfelvételre"

    Ez csak nekem tűnik viccesnek?