94
  • Komolytalan
    #94
    Te nem érted a valóságot. Mondok egy példát. Medgyessy apánk első intézkedései között volt, hogy kitalálta a kormány, hogy EU csatlakozás igaz még bőven messze, de Magyarországon innen kezdve csak extra minőségű tejből készült terméket lehet forgalomba hozni, merthogy EU szabvány. Extra minőség nem azt jelenti, hogy a teheneket nem lehet akármi szarral etetni, azt lehet ezentúl is simán, viszont a tejnek a tehénből zárt rendszeren kell bekerülnie a hűtő tartályokba (nem érheti levegő, csak ami a rendszerben van). Namost ez kurva nagy ötlet volt, mivel:
    - kb senkinek se volt ilyenje az egész országban
    - beruházás minimális költsége 15-20MFt (1-10 tehénre, efölött nőtt, bár nem lineárisan).
    - EU nem követelte meg
    - de ha megkövetelte volna, akkor is simán lehetett volna rá 5-6 év halasztást kérni
    - meg támogatást is.
    Mellékesen eddig se azzal volt tele a sajtó, hogy hűde sokan döglöttek meg a tejből kapott bakteriális fertőzés miatt, mivel míg a fejőedény gyűjtőjéből áttöltöd a szállítóba, onnan meg a 2 km-el arrébb lévő központi hűtőtartályba, addig valószínűleg kevesebb baktérium kerül bele, mint ami a tehén tőgyéről egyébként is belekerülne. Ugyebár extra tejnél sincs szabályozva, hogy azt hogyan kell megtisztítani, ugyanúgy megmossák sima vízzel és kész. Azért van a pasztörizálás, hogy a baktériumokat kipusztítsa (szerintem).
    Szóval lett is nagy felfordulás, tehenek mentek a vágóba nagyrészt, kevés gazda úgy volt, hogy jóvan, belevágunk, mi baj lehet? Szépen fel is vették a hitelt, megépítették a zárt rendszerű fejőházat, előállították az extra tejet, napi 1000+ litert (ez alatt soha az életben nem térült volna meg a beruházás), és jött a köv pofon: a tejfeldolgozók azt mondták, hogy ma nem kell a tej. Meg holnap se, majd talán holnapután, vagy majd inkább szólunk. Na fasza, 15-20MFt hitel, megterhelve vele még a Bodri kutya ólja is, a tejet meg ki se öntheti, mert azt időközben veszélyes hulladékká minősítették.
    Szóval ez az oka annak, amiért a szabolcsi almatermesztők nem csinálnak egy gecinak vállalatot, és építenek maguknak hűtőházat. Mert ha magyar vagy, akkor az is baj ha sapka van rajtad, meg az is ha nincs. Ha multi vagy akkor meg csak azt kell megtanulni hogy hogyan told le térdig a nadrágot és dőlj előre, hogy minél mélyebbre behatolhasson a miniszterelnökúr és díszes kompániája nyelve.
  • Kain
    #93
    Igazad van, elég nagyok a költségei egy cégnek. Ha van pénzed, vedd meg a szoftvert, ha nincs, hát fizesd be a büntetést. Jól van ez így.
  • Kain
    #92
    Csak elbeszélünk egymás mellett, kurvára nem érted, amit mondani akarok.
    A szabolcsi almatermesztők meg mi a habos faszért nem tudnak összeállni egy gecinagy vállalattá, hogy megépítsék a hűtőházat? Hm?
  • Zivos
    #91
    En bizom benne, hogy nalam okosabbak ki tudjak szamolni mi a jo. Ha 1 forinttal tobb jon be, mar megerte. De nem vagyok meggyozve, hogy ha nem jon a Hancock, akkor nem jott volna pl. a Godyear kevesebb kedvezmenyert. Egy nagy cegnek mar nem CSAK a ber szamit, hanem pl. az alkalmazottak szinvonala. Ez pedig veges kapacitas. Lapatolos emberbol mindenhol van boven, de szakkepzett emberbol allando hiany van. Azert enm kell mindent elhinni kapasbol, amit a miniszterium mond, a sajtorol meg jobb nem is beszelni.
  • Zivos
    #90
    Mindegyik varosban, es mindegyik nagy ceg. 5 ev adomentesseg ... Es nem 1M lenne az adojuk. Nagy aruhazlancok alapbol nem kaphattak volna, mert egymas fole licitaltak volna, nemhogy adokedvezeynyt kerjenek. 12 nagy ceg van, es pl. a Cseheknel max 4 -et engednek be. Hogy melyik 4 -et? Lehet versenyezni kerem ...
  • Zivos
    #89
    Igen ez igy megy. Tudod megvehetem a Windows, mert cegem van. Ezzel meg akar nincs is gondom. Csak ugy osszesegeben a masik "tudod egy cegnek lenni kell penzenek" koltseggel. Most 5k ilyen ado, most 20k amolyan koltseg, a bankszamla 120 forint helyett 4k (cegnek van penze), elvart ado, elvart dupla TB, elvart anyam tyukja. Meg 1x: Ha 1 fillert nem keresel evente az kb. 1M forintba kerul! Ha 100M bevetel van (nem kereskedelembol), amely mar igen szep bevetel Magyarorszagon nem akkora tetel. De Mennyi az EVA felso hatara, es mennyi EVA -s van? Ehhez viszonyitva oriasi penz. Sokan csalnak? Igen mert 1xuen ra vannak kenyszeritve. Ezert szuntettem meg a vallalkozasom, mert inkabb dolgozok feketen, es fizetem a buntetest ha bukom. 2000 korul 20k volt a minimalber, eves szinten befizettem 200k -t mondjuk. Most 65.500 vagy 131k, es 1M. Biztos 5x tobbet keresek, vagy 500% -os inflacio volt ... A vege ez az elvart TB, ado volt, ha nem kell a 700k -m, akkor nem kapnak 1 fillert sem. Menjenek ellenorizni a veszteseges tarsasagokat, de ne CSAK olyanokon probaljak a 20 -dik bort lenyuzni akik hajlandok (es tudnak valamennyit) fizetni.
  • Komolytalan
    #88
    "Az adókedvezmények nemcsak multikra vonatkoznak, hanem MINDEN cégre, csak el kell érni egy minimális beruházási/foglalkoztatási nagyságot. Hogy ezt a hazai cégek nem tudják elérni, hát ez van."
    Amit leírtál egy az egyben a (személytelen) pénz a munka, vagyis dolgozó (ember) felett elv megfogalmazása. A bibi csak az, hogy a demokráciában alapelv, hogy nem a (személytelen) pénz, hanem a nép érdekében kell történnie a dolgoknak.
    Másrészről ha csak gazdasági szempontból nézed is akkor is kurva nagy ellentmondás, mert a gazdasá fejlődését a piaci szereplők versenye szolgálja. Amiről te beszélsz az pedig az, hogy akinek sok pénze van, az kapjon még több támogatást, akinek kevesebb pénze van, attól vonjunk el még többet adók formájában. Holott a nagyobb cégek működtetése bevételarányosan olcsóbb, mivel lehet hogy 100 főre is elég 2-3-4 könyvelő, kis cégnél meg 1 főre is kifizeti mondjuk 1/10 könyvelő alkalmazásának költségeit. De banki költségtől kezdve a szoftvereken át semmi költség se lineárisan növekszik a cég mértékével, tehát egy nagy cég élből előnyben van egy kicsivel szemben, még ha piaci fölénnyel való visszaélést nem vesszük, akkor is. Éppen ezért - tisztán a gazdaság érdekeit nézve - sokkal jobban megérné ezeket az előnyöket kiegyenlíteni a kicsik támogatásával, kedvezményezésével, mint mélyíteni azzal, hogy a nagyokat támogatjuk.
  • Komolytalan
    #87
    Bár erősen off, de szerintem alap témáról mindent elmondott az, hogy egy állami szervezet (APEH) amely mellékesen az adófizetők pénzért működik nem kéne hogy a csicskása legyen egy külföldi alapítványnak (BSA).

    Az off pedig:
    "1. A szüleim közalkalmazottak. Ez nem jött be :)"
    Ez csak +1 lépcsőfok, tehát bejött. Mivel ahhoz hogy a szüleid közalkalmazotti bérét lehessen fizetni egy kanyival se járultak hozzá a multik, csakis hazai cégek termelték ki az ő fizetésüket, és ezzel a te pelenkádat.

    "2. A teljes foglalkoztatás eredménye:"
    A teljes foglalkoztatottság kérdését nem tudom honnan keverted ide, szó nem volt róla. Ha azonban magyar cégekről van szó:
    "a. szar termékek"
    Ikarus pl. világszínvonalú volt.
    "b. henyélés"
    Magyarországon jelenleg kb 1.5x annyi az effektíve munkaidő, mint a világ boldogabbik felén. Lehet leállni a demagógiával, hogy a magyarok nem dolgoznak. Kérdezz meg egy amcsit, miről lehet megismerni a magyart. Első amit mond az lesz hogy dolgozik éjjel-nappal.
    "c. gazdasági csőd"
    Jelenleg ebbe az irányba konvergálunk. Vagyis államháztartási csődből a gazdasági csőd felé - ezt hozzák a reformok.

    "3. Ha a multik (egyébként helyesebben: transznacionális cégek) tényleg a 1,5 százalékpontot tesznek ki a gazdasági növekedésből, akkor gazdasági súlyukhoz képest valamit kurva jól csinálnak."
    Azt nem értem, hogy ez miért volna olyan hűde nagy eredmény, mivel egyrészt ez egy egyedülálló szám (nem mond semmit sem, nincs viszonyítási alap), másrészt a multik profitja általában nem a munkavégzésből, hanem az erőfölényükkel való visszaélésből származik.

    "4. Helyi iparűzési adó: ki a faszt érdekel, hogy hova megy a pénz? Az államháztartásba megy így is, úgy is, ez egy olyan pluszforrás az önkormányzatoknak, amit NEM a te adódból fenntartott költségvetésnek kell fizetnie."
    Pl a polgármester nevezetű faszt igencsak érdekli, mivel a befolyó helyi adó mértéke nem befolyásolja az állami normatíva mértékét, vagyis ez plusz forrás neki. Pl szülőfalumban a befolyó helyi adó kevesebb mint 5MFt összesen, mivel nincs komoly helyi cég, a szomszéd faluban viszont van egy bánya, ott csak a bánya fizet nekik évi több 100 MFt-t helyi iparűzési adóként. De ettől a két település normatívája nem változik meg, ergo a szomszéd falunak van több100 MFt plusz pénze, amiből fejlődhet.
    Úgy alapvetően kurvára nem fizet az állam többet egy önkormányzatnak attól, hogy annak több pénzre volna szüksége. Az az idő már rég elmúlt. Ha ma egy önkormányzat csődbe megy, kimegy állami szintről egy biztos, elküld az orvostól a tanárig mindenkit, elkezdi árulni az önkormányzat ingatlanait, és mikor kifizette a hiteleket, akkor veszi a kalapját, és visszaadja az irányítást és az üres kassza kulcsát a polgármester kezébe. Nem fog egy fillér plusz állami támogatást se kapni a csődbe ment önkormányzat.

    "5. A külföldi termelő cégek innovációra, versenyre kényszerítik a beszállítókat. Ha elkülönült szigetként dolgoznának, akkor igazad lenne, de nem erről van szó."
    Hát igen. Kérdezd erről mondjuk a Szabolcsi almatermelőket. Érik az alma, van 2 hét arra hogy eladják, mert ugye saját hűtőház miből lenne - nem ők kapták meg az X milliárd állami támogatást, hanem a tesco. Tesco megnézi az almájukat, mondja hogy 10Ft/kg, vagy kenjétek a hajatokra, veszek spanyolból (verseny). Auchan megbeszéli a Tescoval, hogy ő se ad érte 10Ft-nál többet. Előállítási költség mondjuk 50Ft. Lehet keresni azt a kevés megmaradt tisztességes kereskedőt, aki megadja érte a reális árát. Vagy lehet házalni platós IFÁval, azt úgyse foglalja le a bank, mert nem lehet már eladni. Akinek nem sikerül (mert béna ugyebár, nem arról van szó hogy a multik megölik), annak meg ott van a szemöldökfa meg a kötél. Tényleg verseny, a tét az, hogy idén ki köti fel magát, mert rárohadt az almája.

    "6. Ehh."
    Hát ez az...
  • BornToBePuli
    #86
    Az apeh az esetek többségében eddig is megkérdezte egy-egy ellenőrzés során, hogy legális szoftverek vannak-e a vállalkozások számítógépein, persze csak akkor, ha talált vmilyen utalást (számlát internet előfizetésről, számítógépbeszerzésről stb.) a vizsgálatra bocsájtott anyagok (számlák, nyugták, bevallások, áfa-analitika stb. között.

    És ha már mindenki itt fel van háborodva, hogy a Microsoft-ot támogatja az állam, minden vállalkozás tud venni legalább egy jogtiszta windows-t. Aki erre nem szánja rá a pénzt, az megérdemli az esetleges büntetést.
  • Wittgen
    #85
    a teszkó az 1ik városban olyan szerződést kötött, hogy 5 évig nem kell fizetnie az önkormányzatnak adót (polgi+képviselők zsebe dudorodott utána), viszont sok embert kell foglalkoztatnia, de még +5 évig nem kell adóznia, ha újból beruház (mit ad isten az 5. év végén bővítette az alapterületet+parkolót). Igenis vannak helyek, ahol a multik kapnak adókedvezményt.
  • qwas
    #84
    Az ideális polgár beledöglik polgárnak lenni még a nyugdíj előtt mert utána már csak "kolonc".
  • kicsizoz
    #83
    Itt még csak-csak meleg van néha, de képzeld a finnek mint gondolhatnak :)
    Rá tud mutatni a térképre, hogy "na ott basztuk el, amikor jobbra kanyarodtunk..."
  • Kain
    #82
    Miért ne lenne különbség cég és magánember között? Hát pénzt termelek én azzal, hogy használom a gépem? Diák vagyok wazze.
    Egyébként minden cég használhat nem jogtiszta szoftvert, csak ha lebuknak, akkor fizethetik a büntetést. Nem kötelező folytatni egy vállakozást, ha az a szoftver költségei miatt lesz veszteséges. Akkor már nagy szar van. Van egy jó ötleted? Keress rá pénzes fickót, vagy tegyél jelzálogot a házadra. Ha tényleg jó, bejön, és nem lesz több gondod az életben. Ha elbuksz, hát beszoptad. Ez van.
  • kicsizoz
    #81
    "A 'multik' adókedvezményét egy az egyben meg kellen szüntetni ha nem termelői tevékenységet folytatnak, hanem pl. bolt(hálózat)ról van szó" teljesen egyetértek, én amit mondtam elsősorban termelő gyárakra mondtam, mert az auditól indultunk, meg a gumigyártól, csak közben a tesco lett a sláger.

    A két dolog össze nem hasonlítható, az audi/gumigyár külföldiek pénzéből fizeti a magyar alkalmazottakat, és veszi ígénybe a szolgáltatásokat pl. Villany, gáz, viz stb... Itt mindenképpen szükség van támogatásra, mert ha céges adókból nem is jön vissza a támogatott összeg csupán a dolgozók fizuja és a többi közműre kifizettett pénz tiszta bevétel az országnak (kivétel az a pár db audi, amit itt adnak el). Erre gondoltam.

    A tesco az más történet, azok meglennének mindenféle támogatás nélkül is, és jönnének támogatás nélkül is, mert ők nem tudnak szlovákiából eladni nekem kenyeret. De egy gyár tud termelni bárhol, ezért kell a gyárakat (néha indokolatlanul soknak tűnő pénzzel) támogatni. Tesco-ra meg az a helyzet, mindenki szavaz amikor elmegy vásárolni. Ha az emberek nem járnának tesco-ba nem lenne 20 ezer alkalmazottja magyarországon.
    Talán így már tisztább, amire gondoltam...

    Egyébként van a tesco féléknek támogatása?
    Tud erről valaki, vagy csak mocsok alacsony áron veszik a termékeket?
  • Kain
    #80
    Olvasd el még egyszer, hogy mit írtam. Én termelő cégekről beszéltem, nem a teszkóról.

    multielleneseknek:
    Az adókedvezmények nemcsak multikra vonatkoznak, hanem MINDEN cégre, csak el kell érni egy minimális beruházási/foglalkoztatási nagyságot. Hogy ezt a hazai cégek nem tudják elérni, hát ez van. Az országban nem volt (nincs) elég tőke. De hát biztos terem majd a fán, ha nem jöhetnek be a multik.
  • endrúdí
    #79
    Miért vitáztok nem mindegy? Keresel annyit, hogy adózni tudsz. Mauritiuson 3-4000 rupiát keresnek a közértben az kb 24000 Forint, és minden annyiba kerül kb mint itt. Egy tanár keres 6000-t 36000 Ft. És mindenhol mosolygós boldog emberek vannak. Fekszenek a parton, csobbannak egyet, ha megéhezik kihúz egy ananászt a földből, leöblíti és eszik, vagy van banán, kókusz, halacska. Szóval, nem kötelező vásárolni és költeni. Az meg az emberek faszsága volt szerintem elgyalogoltak a szubtrópusról északra, de ez egy másik téma.

    Mi a pélónak nem maradtak ott ahol télen nyáron jó idő van és magától terem a gyümölcs?
  • strogg
    #78
    itt az alapveto bibi nem ez:))
    Az ideális állampolgár ugyanis;
    - nem gondolkodik
    - nem kérdez
    - benyel mindent
    - sokat dolgozik
    - kevés pénzért
    - sokat fogyaszt.

    Beledöglik, ez nyílvánvaló. De sebaj, jön a következő generáció. A népességpolitika nem arról szól (ha hallgatsz híreket) hogyan ne dögöljön meg az állampolgár miközben megpróbál emberi körülményeket megteremeteni/fenntartani, hanem az, hogy kevésebb lesz a köv. generáció mint jólesne a fogyasztó-rabszolga társadalomban.
    És ki tehet erről? Na ki? az állampolgár. Mert olyan vezetőket választ magának, akikre a palántázást nem bíznám.
    a társadaálmi berendezkedés, és eme társadalom vezetőinek kiléte minden demokratikus országban kizárólag az állampolgárokon múlik. Tömören: A sok győzike bambulás oda vezetett,hogy a polgár van az államért, és nem fordítva. Még tömörebben: azt kapjuk, amit megérdemlünk. Pont.
  • szivar
    #77
    Akkor gyere a környékünkre születni, ahol nem tudsz kilábalni a nyakig trágyában lévő helyzetedből, mert egyből elkezdik lötyögtetni. Sok kölök menne továbbtanulni, de a szülei nem bírják anyagilag. Marad a fizikai munka. Ott meg többnyire a "kevés ez a pénz, ezért a munkáért" szállóigére az a válasz hogy "Nem kötelező itt dolgozni".

    A 'multik' adókedvezményét egy az egyben meg kellen szüntetni ha nem termelői tevékenységet folytatnak, hanem pl. bolt(hálózat)ról van szó. Ugyanis ez utóbbi esetben x tőke behozatalával 10x tőkét cuccol ki az országból, addig amíg az adókedvezményekből futja, persze utána is csak 'elszívja' a lakosság anyagi javait.

    Másik kulcsszó még a témában: export/import, kiegészítve az adó és járulékcsalással, a lakosság egészségének, mukahelyének, megélhetésének és nem utolsó sorban az életének veszélyeztetésével.
  • szivar
    #76
    "Ha itt is 1500 forint körül lenn..."

    Ez annyi most is, csak nem óránként hanem naponta :).
  • qwas
    #75
    Pár dolog ami eszembe jutott mígy végigolvastam:
    Kizsákmányolás:
    -Mért jön ide egy autógyár (Audi, Suzuki)? Mert a munkaerő sokkal olcsóbb mint európa tőlünk nyugatabra fekvő részein. Mondjuk konkrétan nem tudom mennyit keresnek ezeknél a cégeknél az emberek pontosan. Az Audinál volt mérnök ismerős, ő nem panaszkodott de gyanítom hogy még így is felét harmadát kereste egy német mérnöknek. Szerintem ez nem kizsákmányolás.
    A Suzukinak beszállító egyik cégnél a ponthegesztőkön dolgozók nem keresik agyon magukat azt tudom mindezt 3 műszakban. Szerintem ez nevezhető kizsákmányolásnak különösen tekintve hogy a nyugati megfelelőjük ennél sokkal többet tesz zsebre.
    -Egyéb külföldi érdekeltségű cégek. A mérnökök hasonló jól a melósok hasonlóan szarul keresnek. Mondjuk sosem az keresi a nagy pénzt aki dolgozik. Ez egy örök érvényű szabály.
    -Multik. (Én a bolthálózatokat nevezem ennek)Mint fent plusz munkakörülményeket nem minősítem Ld.: LIDL botrányok.

    Támogatások:
    -Multik. Én egy fillér támogatást nem adtam volna nekik mert jöttek volna azok maguktól is. Sőt szerintem előbb utóbb még fizettek volna is hogy ki jöhet elsőnek. Azért 10M várárló az elég nagy piac.

    Végül is amit ki akarok nyögni csak nehezen megy mert elveszek a részletekben az az hogy valamelyik előttem szóló kollega megjegyezte hogy a bérszinvonallal van a bibi és én ezzel értek egyet. Ha itt is 1500 forint körül lenne a minimálbér akkor szerintem nem lenne semmi gond az országban. Semmi. De hogy ezt mi mikorra érjük el azt nem tudom. Szerintem én a 30.5 éves fejemmel NEM fogom megérni.
  • Tetsuo
    #74
    Talán nem csak a TV2-t kéne nézned egész nap, hanem kinyitni a szemed!
    Nagyon naív vagy gyermekem..
  • Wittgen
    #73
    A multik idejöttek, már eleve tőkeerősek voltak a magyar cégekhez képest, erre az állam még segítette is őket mindenféle kedvezménnyel, hogy ide települjenek. Szemben a magyar cégekkel, akiket kicsontoznak, ha egyetlen jogszabályt nem tartanak be. Uyge nem volt nehéz a magyar piacon a magyar cégeket ellehetetleníteni úgy, hogy még állam is segédkezett ebben. Egyébként a magyar átlagpolgár (aki bérből él, ami eu viszonylatban nem valami hűdesok), azért jár a multiba vásárolni, mert az olcsóbb, mint a kiskerekben. Ha normális lenne a bérszínvonal+állambácsi nem adott/adná a kedvezményeket a multiknak orrba-szájba+nem lenne ekkora az adóprés, akkor az emberek nem lennének rászorúlva, hogy az olcsó, silány minőségű gagyikat vegyék, hanem rendes (főleg magyar) termékeket tudnának vásárolni.
  • Zivos
    #72
    Kar. Van 1Mrd -m a bankban (most nyertem meg az 5 -ost). Ha En ezt be akarom fektetni egy uzletbe, es mondjuk a Tesco az ellenerdekelt szerinted ki nyer? Es meg csak nem is kell (jobban) megkenni senkit, 1xuen annyival kedvezobb felteteleket kap, hogy eselytelen lennek ellene. Utana meg viszi a penzt. Es ez a duhito, hogy nemhogy adot fizet, hanem meg kap is penzt. Bezzeg ha En mondanam ... Ilyen illetek, olyan koltseg, amolyan ellenorzes, kedvezmeny: Na felejts el, orulj hogy nem vesszuk el a 1Mrd -d.
  • kicsizoz
    #71
    Ja bocsi, látom nem vetted észre, hogy volt egy rendszerváltás az országban....
    Figyu ennek nézz utána elöbb, mert meglátod nagyon sokat változott a világ és a magyar gazdaság is azóta....
    Jelenleg engem bárki kizsákmányolhat, és örülök neki, mert megfizet!
    A kisválalkozásokat meg nem a multik teszik tönkre, hanem a vásárlók, ez is egy lényeges pont, ajánlom figyelmedbe....
    MS-t már nem annyira jópofa fikázni, most a multi a sláger?
    hogyvan az, hogy valaki csak úgy érzi jól magát, hogy ha szitkopzódhat análkül, hogy végiggondolná a történetet?
    Másik kulcsszó még a témában: export/import.

    no mindegy bocsi az off-ért abbahagytam...
  • kisgabo
    #70
    óóóóóó, ilyen jól tudnák a munkavállalói érdekképviseletek nyomni az ipart, hogy a fél ország ne minimálbéres tróger legyen... ott nem ilyen partner a kormány. ott még a multi is minimálbéren szivat.


    de mit is keres egy multikat védő lobby monster szutyok az apeh /állam/ közelében?

  • gforce9
    #69
    jah bocsi az offért :) csak elmentünk ebbe az irányba is, gondoltam már úgyis mind1 :)
  • gforce9
    #68
    Multik minden országban vannak, függetlenül az adott országra jellemző adózási rendszertől illetve adókedvezményektől. A multik működőképesek akkor is, ha nincs kinyalva a s****k. Ha már az elején ugyanolyan eséllyel indulnak, mint a helyi cégek, akkor nem tudják őket kiszorítani. Az Audis példánál maradva, én egy olyan cégnek dolgoztam ami a volvonak és a saabnak szállított be, innen Magyarországról. A beszállító cégnek ugyanúgy munkát adott, mintha az említett autógyáraknak lett volna magyar üzeme. Mindez a beszállítás úgy történt, hogy a tulajnak voltak kapcsolatai Svédország felé és el tudta érni, hogy bekerülhessen a beszállítói versenybe, ami valós verseny volt az európai beszállító cégekkel. Ezzel lehetőséget kapott ez a kis cég, hogy később megerősödve más neves cégek beszállítója legyen, egyre több embernek adva munkát. Ez sajnos egy nagyon ritka eset. A mostani helyzet hogy pl. a tesco röhelyes árakon szállíttat be a magyar cégektől. Azt mondják verseny van, de ez nem igaz. A multik rengeteg magyar vállalkozást tettek közvetve tönkre vagy életképtelenné. Az állam feladata nem az lenne, hogy ezt a tendenciát még erősítse is. Egyébként hiába hivatkozik sokmindenki arra, hogy "dehát itthon tőkehiány volt-van". Talán azokat a kedvezményeket amiket megkaptak a külföldi cégek a magyar vállakozásokra, illetve az infrastruktúra fejlesztésére kellett vona fordítani. A multik akkor is jöttek volna, csak nem vittek volna ennyi pénzt el az országból. Nem kell azzal dobálózni, hogy "dehát hozták a pénzt, meg munkahelyeket teremtettek" mert munkahelyet magyar cég is teremthet, ha az állambácsi csak picikét is segít neki abban, hogy a termékét el is adhassa. A befektetés meg igazából annyi, hogy felépítenek egy jó nagy üzemet, boltot stb. A valós megtermelt profit azonban ki van menekítve az országból. Picikével szigorúbban kellene ránézni az adózásukra és egyéb enyhénszólva fura tevékenységeikre.. pl ez az átcimkézős botrány.... egyértelműen a multik pénzelték az egészet.. nagyon hosszú ideig nem derült ki... ez már ne is haragudjanak, hogy a fenébe lehet megengedni?
    Jelenleg az folyik, hogy aki dolgozik és adót fizet azt az állam hülyének nézi. A 28. bőrt nyúzzák le a magyar vállakozásokról, a nagyhalak pedig vígan úszkálnak. A legszörnyűbb az egészben az, hogy az emberek jórésze még most is bólogat, hogy ez így jó... csak gratulálni tudok nekik.
  • ReTeK
    #67
    aztán majd a legtöbb partnerednek (nagyker) külön katalógusprogramja lesz persze csak windózra vagy ott vannak a diagnosztikai és egyébb speciális programok szintén csak winre, inkább azon fogod törni a fejed miből csengesd ki havonta a k***a járulékokat az államak a szinte "semmiért" cserébe
  • vax
    #66
    Na most "buktattad" le a céged. Olvasd el pl: a total commander liszenszét a freeware részre. :(
  • Mike
    #65
    ha lesz cégem mindegyik gépen linux lesz, aztán jöhet a BSA
  • szivar
    #64
    "5. A külföldi termelő cégek innovációra, versenyre kényszerítik a beszállítókat. Ha elkülönült szigetként dolgoznának, akkor igazad lenne, de nem erről van szó."

    Tessék egy példa a versenyre kényszerítésre: "Engem nem érdekel ha fűrészporból vagy homokból sütik is, de még olcsóbb legyen az a zsemle! Maguk meg fizetnek 6 milliót és akkor pályázhatnak!".

    Az áruházlánc nevét nem mondhatom meg, mert nincsen rá kézzelfogható bizonyítékom, és amúgy rágalmazás lenne. Nos, azóta lehet kapni a környékünkön fűrészporból készült pékárukat - jó olcsón. Alien a verseny.
  • irkab1rka
    #63
    Long story short:

    A microsoft megvette bagóért, de a napi költségeit te fizeted az APEH-nek.

    BIRKÁK VAGYTOK!

    megoldás: tegyetek meg engem miniszterelnöknek. Szebb és okosabb vagyok, mint bármelyik eddigi.
  • Wittgen
    #62
    Nálunk a cégnén minden alapszoftver legális (xp, office, lotus, vírusírtó, nero). Minden egyes gépre külön-külön meg van véve. Ja, és pl mindenből szigorúan csak freeware/shareware progikat használunk (képnézőkk, total commander, mozilla, stb).

    Ugye, soahsem lehet tudni. De, mint mindig, itt is ha akar akkor az APEH talál valamit, nem lehet minden tökéletes.

    ,,Alátámasztandó az akció szükségességét a BSA IDC adatokat közölt, ami szerint kis hazánkban 10%-nyi kifehérítés 30 milliárd forint többlet adóbevételt és 2500 munkahelyet teremtene." - ez viszont hülyeség szerintem. A egy cég, ha lecseréli a warez xp-t és officet hivatalosan vett dobozos verzióra, attól még nem lesz több szabad munkahely, mivel ua. az emberke fogja ugyanazt a munkát végezni ugyanazon a gépen. Ja, hogy az adóbevételt az állam visszaosztaná támogatás formájában, hogy új munkaerőt lehessen felvenni? Ugyanmár. Egy cég azt látja, hogy a szoftverek miatt x százezer HUF a kiadás, akkor nem vesz fel vkit 1+1 évig tartó foglalkoztatásra 1m támogatás mellet, aki után még adóznia is kell...
  • Zivos
    #61
    Rendorseg is az volt, csak kenyszerito neve valtozott.
  • Zivos
    #60
    Ki mondta, hogy baj? Van annyi legalis lehetoseg egy nagy cegnek, nem kell eppen win, max 1 peldanyban, mert 1 peldanyban mindenkepp kell ... Ez az elozo josagos multikra celzas. Kozepes ceg, meg mindig valogathat. Es egy egyeni vallalkozo pl.? Ki tudod szamolni mennyit fizetek be az allamnak, akkoris ha 0 (MONDOM 0) a bevetele? Es erre meg jon az Win, esetleg Office, meg ki tudja meg mi. Tehat ha egy magan ember "joggal lophatja el" a wint, akkor egy kis vallalkozo is. De ha egy kis vallalkozo is, akkor a 3-4 alkalmazottal mukodo veszteseges ceg is. Nincs kulonbseg ceg, es magan ember kozott. A multikrol meg enyhen szolva is optimistan gondolkozol. Most probald meg ne csak a reklamozott jo oldalukat nezni, hanem a konnyen kitalahato rosszakat is. Eredmeny: igencsak ketseges. Talan erdekeltte kellene tenni par allami ceg vezetoit, es mukodnenek olyan hatekonyan mint a multik. Es az erdekeltte tevesnek nem az a legjobb modja, hogy 2M fizetes, 10M premium ... Nekem meg kimondani is sok, de majd 24M mellett a 10M -ert fog megszakadni. Szerzodes tervezet nagy ceg igazgatojanak: Fizetes 65.500 Ft/ho. Celkituzes ez es ez, premium: 100M. Na igy lenne olyan hatekonysag, mint a multiknal.
  • strogg
    #59
    Csak az a gond ugye, hogy ha legálisan veszel wint mint cég, a számla le lesz könyvelve, mint kiadás. Az apeh ellenőrzés során mindössze annyi történik, hogy felfigyel: 8 wines géept lát, de ennél kevesebbről van a számla. A xopás ott kezdődik, hogy ha lát Nero-t, akkor a nero szmáláját is elvárja, ha nem talál, máris megfogott. Az kérdés, hogy eztuán mi történik. Illegális sw használat ténye kerül a vizsgálati jegyzőkönyvbe, vagy számviteli fegyelem megsértése (hisz nicsen számla) z jó kérdsé. Gyanítom mindkettő: Számla nélkül nem bizonyítható az eredetiség (legalábbis a BSA mást valszeg nem fog elfogadni), illetve mivel egy kereskedelmi sw-ről nincs számla, ezért a számviteli fegyelem is bekerülhet erősen.
    Eddig mindenki kiröhögött, és lehülyézett, amikor azt állítottam: A windows-os gépet/usert NEM LEHET megvédeni az attrocitástól!
    És elismétlem. A bsa NEM hatóság. Az apeh viszont HATÓSÁG!
  • ssdb
    #58
    na még ez kellett nekünk... két dudás 1 csárdában ellenünk, kapják be
  • Kain
    #57
    Miért is baj, hogy a cégeknek legális szoftvert kell használniuk?
  • Kain
    #56
    Az előző komolytalannak ment :)
  • Kain
    #55
    1. A szüleim közalkalmazottak. Ez nem jött be :)
    2. A teljes foglalkoztatás eredménye:
    a. szar termékek
    b. henyélés
    c. gazdasági csőd
    3. Ha a multik (egyébként helyesebben: transznacionális cégek) tényleg a 1,5 százalékpontot tesznek ki a gazdasági növekedésből, akkor gazdasági súlyukhoz képest valamit kurva jól csinálnak.
    4. Helyi iparűzési adó: ki a faszt érdekel, hogy hova megy a pénz? Az államháztartásba megy így is, úgy is, ez egy olyan pluszforrás az önkormányzatoknak, amit NEM a te adódból fenntartott költségvetésnek kell fizetnie.
    5. A külföldi termelő cégek innovációra, versenyre kényszerítik a beszállítókat. Ha elkülönült szigetként dolgoznának, akkor igazad lenne, de nem erről van szó.
    6. Ehh.