33
  • Csaba42
    #33
    Nem értetted a lényegét: nem "magam" okoztam a kárt, hanem más, vagyis a gyerek. Tehát másnak okozott kárt! Így, ha a PC-d zombiként tengeti tovább a mindennapjait, nem Te okozod a kárt, hanem a rosszindulatú hacker, mégis Téged vonnak felelősségre, mint az említett példában sem fogják a gyereket felelősségre vonni (max a szülő).
  • Dj Faustus #32
    "mivel a tűzfalak, spam írtók stb. pénzbe kerülnek"
    Nod32 próbaváltozat, Avira, Avast nem kerül pénzbe.
    Comodo, Zone Alarm alapváltozat, Sunbelt Kerio Personal Firewall - nem kerül pénzbe
    Thunderbird nem kerül pénzbe (van benne jó spam-szűrő)
    Gmail nem kerül pénzbe (van benne jó spam-szűrő)
    De az igaz, hogy egy plusz program elsajátítása (beszerzése), az átlagfelhasználó számára nehézséggel jár.

    "mostmár sok játékhoz kötelező az internetes regisztráció"
    Ha az ember megveszi (vagy hivatalos oldalról beszerzi) a játékot, és csak azt használja, akkor elvileg nem szabadna vírust kapnia.
    Viszont más szolgáltatásokat is használ (mert nem csak játszik, hanem kommunikál, szórakozik, tanul, dolgozik) - amiknek figyelmetlen használata (vagy a biztonsági dolgok figyelembe nem vétele) gondokat okozhatnak.

    ""jogostvány" kelljen a pc használatához"
    Nem is "jogosítvány" kellene az egészhez, hanem:
    * megfelelő oktatás, tájékoztatás
    * nagyobb odafigyelés (lánclevelet nem küldünk tovább, gyanús levélmellékletet nem nyitunk meg, nem kattingatunk össze-vissza, használjuk a különböző biztonsági megoldásokat)
    * minél több "alternatív", ingyenes biztonsági megoldás
  • Makra1
    #31
    Hi a legtöbb ember játszani veszi a pc-t, és mostmár sok játékhoz kötelező az internetes regisztráció, ezért szükséges a hozzá nem értő felhasználónak is az internet hozzáférés, de mivel a tűzfalak, spam írtók stb. pénzbe kerülnek, ezért nem fog még venni 6-ot csak azért h ne tudjanak a gépéről bűncselekményt elkövetni hekkerek (nem is gondolja h pont az ő gépét fogják megtámadni mert úgy gondolja a gépén nincs fontos adat ezért azt hiszi, h nem bántják a kártevő hekkerek, nem is tartja fontosnak a védelmet). És amúgy ezt a játék készítő cégeg is elleneznék, h "jogostvány" kelljen a pc használatához, ez nekik óriási üzlet, nagy bevételtől esnének el.
  • Dj Faustus #30
    "aki nem ért hozzá, spamet sem küld, nem tör be, azt sem tudja mi az"
    Aki nem ért hozzá, nem teszi meg a szükséges óvintézkedéseket (vírusirtó, spyware-irtó, tűzfal feltétele) - ezáltal potenciálisan sebezhetővé teszi a gépét, bedől a hoaxoknak, továbbküldi a láncleveleket, ellenőrzés nélkül letölti az e-mailek csatolmányait, gyenge jelszavakat választ (és/vagy azt elárulja másnak), warez programokat futtat céges környezetben (aztán meg van lepődve hogy megbüntetik).

    "a törvényhozásban meg jó eséllyel nem lesztek többségben soha"
    Hm, miért is jöttek létre ezek a szabályzatok? Ja, hogy ezeket be is illene tartani! Ja, hogy azért vannak, hogy még véletlenül se okozhassunk kárt!





    No meg ugye az oktatásban is szerepe van:

    Az informatikai biztonság kérdéseinek, illetve az információnak a hitelessége.
  • Mike at home
    #29
    igy van
    ehhez azonban nem kell értenem a hálózat, a gép működését
    aki nem ért hozzá, spamet sem küld, nem tör be, azt sem tudja mi az

    mindegy, sohasem fogunk egyetérteni, a törvényhozásban meg jó eséllyel nem lesztek többségben soha
  • Dj Faustus #28
    "a példád azert nem jó, mert ezzel csak magamnak okozok kárt"
    A gyerkőc a fontos okirat összemaszatolásával másnak okoz kárt.

    "oh, a hálózatot én üzemeltetem? nem is tudtam"
    Mivel felhasználója vagy a hálózatnak, a szabályait is be kell tartanod.

    Magyar cégként spam-et küldesz? Feljelenthetnek az NHH-nál.
    Magánemberként küldesz spam-et? Felkerülhetsz egy DNSBL listára.
    Hálózatba törsz be illetéktelenül, akadályozod a működését? Bűncselekményt követsz el.
    Az Előfizető felelős az info-kommunikációs hálózat rendeltetésszerű használatáért. Az Előfizető a szerződés tárgyát képezi szolgáltatás megváltoztatására, átalakítására vagy annak harmadik fél részére történő átadására nem jogosult. E kötelezettség megszegése esetén az Előfizető köteles megtéríteni a Szolgáltatónak okozott kárt.

    Az Előfizető felel a Szolgáltatónak okozott minden olyan kárért, amely az Előfizető tulajdonában lévő végberendezés, a hozzáférési pont és a végberendezés között szükséges eszközök meghibásodásából, a belföldi forgalomban nem engedélyezett, a vonatkozó szabványok előírásainak nem megfelelő, megfelelőségi tanúsítvánnyal illetve CE vagy H megfelelőségi jelöléssel nem rendelkező végberendezés, a hozzáférési pont és a végberendezés között szükséges eszközök csatlakoztatásából, a berendezések ellenőrzésének akadályozásából, a szolgáltatás harmadik személynek történő jogosulatlan átengedéséből, az Előfizetőt terhelő kötelezettségek megsértéséből, vagy a hibaelhárítás nem megfelelő biztosításából ered.

    (Egy Internet szolgáltató ÁSZF-jéből.)
    Láncleveleket küldesz tovább? Nem éppen kedves szavakkal fognak illetni.

    Nem teszel fel vírusirtót/spywareirtót, tűzfalat? Egyrészt a te adataidat lopják, károsítják meg, másrészt a vírus továbbterjedése (vagy a géped "zombiként" való működése) által másnak is kárt okozol.

    "a felhasználó nem gyerek, nem is bánhatsz vele úgy"
    Akkor kezeljük felnőttként: ha kárt okoz, kitiltjuk a hálózatból, kifizeti, börtönbe kerül, stb...

    "és nem kötelessége megtanulni kezelni a gépet, mint ahogy nem kötelessége megtanulni a DVD lejátszó használatát, vagy a mobiltelefonét sem"
    A DVD-lejátszóval nem okozhatsz kárt hálózatban, más javaiban.
    Mobiltelefon esetén ha telefonbetyárkodsz, akkor okozhatsz másoknak kellemetlenséget (ha bombariadóval ijesztgeted a jónépet, akkor még bűncselekményt követhetsz el).

    Vedd észre: a világ szabályokból épül fel - ezeket ismerni kell.
    Ha lelépsz a járdáról körülnézel, különben elüthet az autó (ezt óvodásoknak, kisiskolásoknak szokták tanítani). Ha nem vigyázol a késsel megvághatod magad.
  • Mike at home
    #27
    oh, a hálózatot én üzemeltetem? nem is tudtam

    a felhasználó nem gyerek, nem is bánhatsz vele úgy

    és nem kötelessége megtanulni kezelni a gépet, mint ahogy nem kötelessége megtanulni a DVD lejátszó használatát, vagy a mobiltelefonét sem

    el kell viselni, hogy ma már a számítógép is egy kommersz termék

    ez a tintás példa szintén marhaság
  • Mike at home
    #26
    a példád azert nem jó, mert ezzel csak magamnak okozok kárt
  • Dj Faustus #25
    "akkor hadd ne legyen már a hálózat müködésének fenntartása is az ő dolga"
    Mondok erre is egy morbid példát.

    Fizetsz a hálózati áramért (230 Veff 50 Hz)? Naná!
    Ha a fürdőszobában, vizes padlón, a konnektor lyukaiba beledugsz (vizes kézzel) egy-egy fémszöget, és megfogod egyiket az egyik kézzel, másikat a másik kézzel - és nincs szerencséd - agyonvág az áram? Ne próbáld ki, biztos megcsap a ménkű.

    Kell a hálózati áram bevezetéséért levizsgáznod elektrotechnikából? Nem.
    Mégis veszélyes.
  • Dj Faustus #24
    "ne hallgass zenét ha nem tudsz énekelni, ne nézz vizilabdát ha nem tudsz úszni, én meg ilyeneket vezetnék be"
    Ezek nem jó hasonlatok: a zenét nem te csinálod hanem a zenész, a vízilabda esetén sem te játszol, hanem a vízilabdajátékos.

    Mondok egy példát: van egy üveg felbontott tinta (műanyag dobozban), egy ecset, egy kitöltött nyomban beadandó adóbevallás (vagy más fontos írat), és egy 2-3 éves huncut (tehát mindenre kész) kisgyerek - elérhető távolságra egymástól (és sehol egy felnőtt).
    Az alábbi dolgok lehetnek:
    * A gyerkőc megissza a tintát
    * Összemaszatolja magát
    * Összemaszatolja (akár ecsettel, akár a praclijával) a fontos okiratot

    Nos ezen 3. lehetőség mutatja, hogy mennyire is "veszélyes" lehet egy üveg tinta - kárt, kellemetlenséget lehet vele okozni.

    Viszont ha a tintát lezárjuk, és eltesszük a gyerkőc számára elérhetetlen távolságba (vagy megtehetjük ezt a fontos okirattal is), és/vagy elmagyarázzuk a gyerkőcnek hogy mit szabad és mit nem, akkor elkerülhető a "veszély".

    Ez a helyzet a számítógéppel is - az alapvető kezelési dolgokat meg kell tanulni (már aki számítógéppel közeli kapcsolatban van), mert különben károkozásra alkalmas eszközzé válik (annak ellenére hogy nem feltétlenül a delikvens okozza a kárt, hanem a gépén keresztül).

    Egyébként a porszívóval is tudsz kárt okozni (akár önmagadban is), de az egy másik történet.
  • Mike at home
    #23
    "Ami azt illeti, nem kulonosebben tud erdekelni, hogy ki miert mennyit fizetett."
    ez elég nagy baj. erről szól a piacgazdaság, amihez nem értek, megfizetek másokat, ezért nem csinálunk mindent magunk

  • Mike at home
    #22
    jó, kockáknak kár beszélni
    egységsugarúak vagytok, orrotokig láttok, mindenki legyen olyan mint ti, hát grat
    ne hallgass zenét ha nem tudsz énekelni, ne nézz vizilabdát ha nem tudsz úszni, én meg ilyeneket vezetnék be
    kössünk mindent vizsgához a hülyék meg jók lesznek disznótápnak
    kiváncsi lennék mennyi mindenben buknátok meg
  • Mike at home
    #21
    csakhogy az autó VESZÉLYES eszköz, egy számítógéppel pedig nem tudsz embert ölni - illetve csak annyira mint egy porszívóval

    tessék kicsit gondolkodni!
  • werwers
    #20
    na ezt azért nem tudom ki mondta ott,biztos valami nemjózan, de tonline-nál szűrés van, illetve tiltás is,persze messze nem hatásos

    javaslom ezt a forumot ilyen dolgokkal,itt jobban oda tudnak figyelni az ilyenre nem pedig 1234, az a tüneti kezelésekre, a sebészek itt vannak: tonline forum
  • eax
    #19
    "a routeres tűzfal az olyan mint babakocsira a spoiler"
    LOL, ez a hasonlat tetszik, ezt megjegyzem :)
  • Sanyix
    #18
    "raingun: "Még a routeremben is van Dos támadást szűrő funkció, ISP-knél miért nem lehet?"
    Azzal az a baj, hogy a marketingesek raktak bele, nem a mernokok. Gyakorlatilag a 13 eves pistike osszegoogle-zot haxxor t00l-jaival szemben jelenthet valamilyen szintu vedelmet"
    Annyit sem, kb semmi védelmet nem nyújt, sőt inkább akadályoz, nekem pl szépen ddos-nak vette a bejövő torrentkapcsolatokat, ami ráadásul engedélyezve is volt :) aztán megmondták nekem, hogy a routeres tűzfal az olyan mint babakocsira a spoiler, és tényleg.
  • Silv3ry
    #17
    Nem mindenhol van ez így. Velem pl történt egy másik magyar szolgáltatónál, hogy miután a minden védelem nélküli w98-as gépemet felraktam a hálóra (most mind1 hogy miért, de így jött ki a lépés, amúgy nem szoktam), kb 10-15 perc múlva telefonált az ügyeletes a szolgáltatótól, hogy telepítsek vírusírtót, valamint közölte, hogy blokkolta az e-mail forgalmamat, amíg nem szólok neki vissza, hogy leírtottam az "kártevőimet". (és nem kis ADSL szolgáltatóról van szó).
    "T"-ékről csak annyit, hogy vettem egy routert csak azért, mert naponta a Z.nealarm 3-5 megás logfájlokat készített a gépemen... nincs nekem erre ingerenciám, se tárhelyem... De amúgy általánosságban egy nagy káosz az egész ami a neten a háttérben zajlik. Mindenki portscannel, ftp-t ssh-t próbál bruteforce-al feltörni stb... és ezek csak az egyszerűen észrevehető dolgok.
    Az ISP-knek igenis feladatuk lenne ezeket a bejelentéseket kezelni! Mert ugye én mit tehetek? Vissza portscanelem? Vagy küldök egy f.cku usernevet az ssh portjára? Vagy ki "vigyáz" a netező emberre (ember gépére) azon kívül, hogy van egy egyszerű tűzfalam?

    Másik:
    Ezzel a "jogosítvány" dologgal csak az a gondom, hogy lassan a PCnek nevezett szerkezetek lesznek kisebbségben a hálóra kötött gépek között... mostantól tvboxnak, dvdlejátszónak, konzolnak (majd később hűtőszekrének stbstb) hívják őket... A TVzéshez csaknem kérhetsz jogosítványt...
  • eax
    #16
    "grat, te is kellően hülye vagy"
    Koszonom, ezt toled, khmm..., tobb, mint erdekes hallani.

    "a számítógép egy mindennapi eszköz, nem várható el, hogy mindenki mindennel tisztában legyen"
    _Mindennel_ senki sincs tisztaban. Az alapokkal viszont elvarhato, hogy mindenki tisztaban legyen.

    "tud netezni, e-mail-t küldeni, mit tudja ő mi van a háttérben, nem is érdekli, miért is kéne tudnia, ő dolga?"
    Olvasd el meg egyszer a cikket. Nem csak az o dolga.

    "nem fizet az internethozzáférésért?"
    Ami azt illeti, nem kulonosebben tud erdekelni, hogy ki miert mennyit fizetett.

    raingun: "Még a routeremben is van Dos támadást szűrő funkció, ISP-knél miért nem lehet?"
    Azzal az a baj, hogy a marketingesek raktak bele, nem a mernokok. Gyakorlatilag a 13 eves pistike osszegoogle-zot haxxor t00l-jaival szemben jelenthet valamilyen szintu vedelmet, az ennel picivel jobban kigondolt attack ellen gyakorlatilag hasznalhatatlan.
    A nagyobb halozati eszkozokben nyilvan ennel komolyabb vedelem van, viszont ahhoz, hogy egy tobb tiz Gbit/s-es vonalon DoS-t szurj, eleg komoly szamitasi kapacitas, vagy direkt erre kitalalt celeszkoz kell (ami nem olcso), de az sem ved mindentol. A masik ok, hogy gyakran sz.rnak ra, sz.pjon vele az, akit tamadnak.
  • GulaSoft
    #15
    Én a héten feldugtam a gépre közvetlenül az isdn modemet.
    10 perc alatt 60 támadás érte a gépet.
    Felhívtam a t-online-t hogy kellenek e nekik a t-online-os ip címek amik egyértelműen zombi gépek. Válasz:
    Erre nekünk nincs időnk!!
    Amíg nálunk egy egyértelműen fertőző gépet nem lehet kitiltatni a hálózatról, és addíg vissza sem engedni amíg le nem pucolják, addíg ezek mindennaposak lesznek.
    És mos akkor gyorsan kitérnék a gépüzemeltetési költségre a linux fanok legnagyobb örömére. Amint születne egy ilyen jogszabály, az összes ember aki a winfost használja rájönne mennyire hamis és hazug a winfost jaj de künnyű üzemeltetni duma a sok majom winfos fantól!
    Szép meg könnyű használni majom szinten, de ha biztonságban akarod tudni, akkor majdnem vagy inkább még többet is kell hozzá érteni mint egy kinuxhoz!!!
  • raingun
    #14
    Még a routeremben is van Dos támadást szűrő funkció, ISP-knél miért nem lehet?
  • dirty dogg
    #13
    ha emberéletetre nem is veszélyes azért azt lássuk be, h éves szinten elég jelentős EUR/$ milliós kárt lehet okozni a szimpla tudatlansággal. Arról nem beszélve, h a munkáltatónak is jobb lenne, ha biztosan tudhatná, h akit felvesz, az avlamennyit tényleg ért is számítógéphez.
    Szerintem jó ötlet, csak az a baj, h amíg ilyen pénzek forognak, addig mindkét oldalnak érdeke, h "virágozzon" a spam üzlet.
  • mcganyol
    #12
    mike: az autó is egy elég hétköznapi eszköz, mégis elvárható, hogy aki használja az mindennel tisztában legyen (de legalább a kresz-el, úgy ahogy)
    igaz, azzal lehet embereket halálra gázolni a géppel meg nehéz :)

    ez az általános hozzáállás. ha kellően hülye/hozzá nem értő ember sem tud vele kárt okozni sem magában, sem másban, akkor had használja a paraszt, úgyis tökmindegy.
    ezért nem lehet bárkinek ifa teherautója, vagy önvédelmi fegyvere.
    és ezért lehet bárkinek mobil telefonja, dvd lejátszója.

    a szgép nyílvánvalóan a "nem veszélyes" eszközök közé van sorolva. kérdés, h a cikkben bemutatott és ahhoz hasonló események hatására át kéne-e sorolni esetleg valami "mérsékelten veszélyes eszköz" kategóriába.
  • Mike at home
    #11
    ti kurvára el vagytok itt tévedve
  • Mike at home
    #10
    grat, te is kellően hülye vagy

    a számítógép egy mindennapi eszköz, nem várható el, hogy mindenki mindennel tisztában legyen
    tud netezni, e-mail-t küldeni, mit tudja ő mi van a háttérben, nem is érdekli, miért is kéne tudnia, ő dolga? nem
    fizet az internethozzáférésért? igen
    akkor hadd ne legyen már a hálózat müködésének fenntartása is az ő dolga
  • eax
    #9
    En mar regota mondogatom, hogy kellene "jogositvany" a szamitogephez is, nem csak az autokhoz (nem, az ECDL a jelenlegi formajaban erre nem alkalmas). Ezenkivul az ISP-k is odafigyelhetnenek egy picit jobban, (raadasul meg erdekuk is lenne, iirc nem keveset fizetnek a nemzetkozi adatforgalomert), az ilyen fertozott gepeket pl. a BME halozatan atlag 1-2 oran belul kiszurjuk.
  • evetke007
    #8
    Hétköznapi felhasználók ... hehehe , birkák !
    lsd. iwiw lánclevelek tovább küldözgetése ;-)
  • Smithy87
    #7
    Ahhoz a témához meg, hogy a sok buta looser user nem védi a gépét annyit fűznék hozzá, hogy miért is tenné. Én Informatikus vagyok Tudom milyen jelentőssége lenne annak,h védjema gépem. De mivel semmi pótolhatatlan életbevágó adatotnem tudnak ellopni tőllem mert nincs a gépen éppen ezért nagy duzzogva felrakok egy tűzfalat és ennyi. Sokkal egyszerűbb x havonta úlyra telepítenia gépet mint, hogy a támadások elleni védekezéssel teljen a napon jelentős része. Ha merőben megváltozik a tárolt fontos adatok mennyisége majd szánok időt a védelemre. Egyébként meg ha nem netezel DISCONNECT! :) és máris nem használhatják botnetben a gépet. Sőtt ha a gépet is kikapcsolod még a pénztárcádat is kíméled peace
  • bvalek2
    #6
    De valamiért, amikor a több millió otthoni PC bevonásáról olvastál, neked is egyből Windowsok ugrottak be, mi?
  • vgez
    #5
    "Az amerikai illetékesek többnyire magabiztosan nyilatkoznak, kiemelve, hogy egy több szervet végleg elpusztító esetleges nukleáris támadás esetén is tovább működne a rendszer." JERICHO
  • remark #4
    Es az MS-sel sem azert jottem elo mert ugy gondolom hogy a windowsnak barmi koze lenne a cikkben szereplo tamadashoz, az egesz az "És a sokmillió hétköznapi felhasználó..."-rol ugrott be.
  • remark #3
    Az MS strategiaja meg pont az hogy mindenkihez eljussanak a kulonfele windows alapu rendszerei, ha lehet akkor haztartasonkent tobb is, attol teljesen fuggetlenul hogy az emberke mivel van tisztaban es miven nincs. Ezert olyan konnyen kezelhetoek a windowsok hogy meg a hulye is ... leul ele es nyomogatja a gombokat. (Nem rad ertettem, meg mielott ilyet felteteleznel.)
    A cel a piacszerzes, a problemakkal majd megbirkozunk kesobb, majd mikor mar nem lehet tovabb halogatni.

    Ja, a problemakrol egy pelda:
    Tavaly uj spam szuro szervereket allitottak be a cegnel, aztan most kozoltek par adatot ezzel kapcsolatban:
    "As an example of how hard these filters are working, taking a random typical day (24 hours) in November, we received 8.5 million emails of which 99.41% was stopped/blocked, meaning only 0.59% were valid (a little over 50 thousand of the 8.5 million)."
    Ez nagyon mókás. 99.41% spam. Es meg igy is kaptam parat ami atment a szuron.
  • DjDano
    #2
    Most lehet hogy keményen fog hangzani, de aki nincs tisztában az alapvető biztonsági szabályokkal, azt gép közelébe nem engedném! Ez olyan mint ha egy orvosra rábíznám a kocsim javítását
  • Turmoil
    #1
    És a sokmillió hétköznapi felhasználó... Én is ismerek jópár ilyet, de a gépének még a közelébe sem merek menni:)
    Az ilyet sajna csak ISP szinten lehetne szűrni, ha ismert lenne, hogy egy zombi milyen forgalmat generál, akkor ha mást nem is, de ezeket a gépeket ki lehetne iktatni, vagy legalábbis valamilyen szűrővel ellátni a forgalmukat. Nem értem, hogy az ISP-knek miért nem érdeke, hogy a saját ügyfeleiket egy tűzfallal valamennyire védjék, ha már tudják, hogy nem minden internetező ért a gépekhez... Sokat lehetne még fejlődni ezen a téren.