151
  • babajaga
    #111
    "és nagyobb beleszólásuk legyen a politikába."

    Akkor most tudósok vagy politikusok legyenek? Mert a kettő egyszerre nem megy.Honnan veszed hogy aki a tudományban produkál az politikusnak is jó lenne?
  • Epikurosz
    #110
    Azért, ennyire ne legyünk pesszimisták. Marcus Aurelius nagy sztoikus filozófus volt, Néró verselt, Rudolf császárnak Prágában laborja volt, Apafi erdélyi fejedelem imádta az órákat (meg minden eygebet, ami ketyeg - godolom én :-), és biztos még vannak példák...
  • Epikurosz
    #109
    Mondtam én ilyent?
  • babajaga
    #108
    "amely folyadékkal van feltöltve, uam bocsá folyékony oxigén van benne, amely a tüdő által átvehető"

    Anettka -260 fokon? Jó ropogós lenne.
  • babajaga
    #107
    Nem is tudtam hogy a NASA-ban csupa tehetségtelen dolgozik. Akkor hogy a fityfenébe érték el az eredményeiket?
  • BlackRose
    #106
    Milyen igaz, csak az a baj, hogy ezt már Plató is mondta... kb. úgy, hogy a királyok filozofusok kellene, hogy legyenek... ugye akkoriban a filozófus egyenlő volt a tudósal. A papokat is a szabadságfilozófia dobta valamennyire fére, de éppen a hatalmi körök és az egyház az amely a szabadságfilozófia legnagyobb ellensége. Úgyhogy szerintem sajnos az 1000 év még távolról sem lesz elég.
  • Epikurosz
    #105
    No, egy ötlet, amely valamelyik marsos sci-fiben már szerepelt:
    Az űrhajóknál komoly probléma a nagy g terhelés.
    Ha Anettkát beledugod egy olyan kapszulába amely folyadékkal van feltöltve, uam bocsá folyékony oxigén van benne, amely a tüdő által átvehető, akkor ezt a problémát csökkentetted.Különben azon filóztam, hogy mit csináltak volna a polipok (szándékosan nem delfineket írtam!), ha értelmes műszaki civilizációt hoztak volna létre. Olyan űrhajóval szelnék a földi eget, amelyben belseje vízzel fel van töltve. Ha az Európa óceánjáben kialakult volna egy ilyen civilizáció, az ő felfedezőik szintén belül vízzel feltöltött űrhajóban látogatnának meg minket. ha egy ilyen űrhajó a földnek ütközne, kiloccsanna belőle a víz. :-)
  • Epikurosz
    #104
    Igen, jogos a felvetés.
    Én megpendítettem már többször, hogy úgy kellene valahog yújraelosztani a javakat, hogy a tudósok jobb anyagi helyzetbe kerüljenek, és nagyobb beleszólásuk legyen a politikába.

    Nem volt könnyű a papokat kiszorítani onnan, a szélhámosokat, urhatnámokat sem lesz könnyű. Lehet, kell még 1000 év erre, ha megérjük.
  • BlackRose
    #103
    "Szal kapja be a NASA vezetése, ennyit a babajaga által hájpolt szakemberek hozzáértéséről."

    végre egy valamiben egyetértünk :) persze a NASA az ugye government agency...

    Ami pedig ezeket a dolgokat illeti, a történelem során mindég kinevették és kicsinyítették az úttörők munkáját, de ugye a végén büszkék lettek rájuk. BIZTOS vagyok benne, hogy a problémákat idővel megoldják, privát kezdeményezésről van szó, és ilyen körülmények között ha valamit elkezdenek akkor általában beszokták fejezni, nem úgy mint az állam amely pl. lemondta a Comanche projectet, a Venture Star-t és még számtalan másikat, miközben százmilliárdokat költöttek el az eredmény egy nagy semmi lett. Ez nem fog szálni az űrbe? OK, nem fog, de ami utánna jön majd az igen. Különben a Wright testvérek gépe sem lett interkontinentális repülő, de elindított egy ágazatot, ez az ami itt a fontos, a kreatív munka amelyre építeni lehet.
  • NEXUS6
    #102
    A wikipediában tök jó cikk van, az X-33 (VentureStar prototípusról), és a cikkhez jobban kapcsolódó Delta Clipperről, amely tök így nézett ki mint ez Blue Origin jármű, és szintén a kompozit H2 tartály miatt nem jött össze a dolog.

    Bár a wikiben azt írják, hogy az X-33 mérnökei később szénszálas anyagokra alapozva már képesek voltak megfelelő paraméterekkel rendelkező tartály előállítására.

    Az X-33 teljes költségvetése kb a Shuttle egyetlen indításával volt összehasonlítható. Szal kapja be a NASA vezetése, ennyit a babajaga által hájpolt szakemberek hozzáértéséről.
  • Caro
    #101
    Ja, hát ez van, talán ma már meg tudnák csinálni (nanocsövek?).
    Azért remélem hogy majd nem sokára lesz valami ígéretes új terv.
  • NEXUS6
    #100
    Monnyuk a kompozit hidrogén tartály nem jött össze. Ezért a végén valami könnyűfémet terveztek, és asszem ez volt az indok amivel leállították, hogy az egyik leglényegesebb eleme lett volna hagyományos, ergo nehezebb szerkezeti tömeg, ergo kisebb, vagy akár zéró hasznos tömeg.

    Bár valszeg abból az pénzből, amibe egyetlen ürrepülőgép kilövés kerül megoldhatták volna a problémát.
    De ez már alternatív történelem kategória.
  • Caro
    #99
    Én mondjuk azért feltételezek tőlük annyi intelligenciát, hogy ez még messze nem a végleges megoldás, de attól még szerintem kéthajtóanyagú rakétát kellett volna használni.
    Azt most megmondom neked, hogy ez semmire nem jó, a hidrogén-peroxidnál sokkal olcsóbb megoldások is vannak, ennek az előnye, hogy biztonságos, talán mivel még nincs normális hajtóművük, ezért használhatják ezt.
    De egy sima kerozin+oxigén vagy más oxidálószer keverék is jó lenne, az már jelentene valamit.
    Szóval mire ebből űrhajó lesz még nagyon sok dolgot át kell rajta dolgozni.
    A NASA-nál is próbálkoztak a Venture Star-al, amibe pedig rengeteg újítást bezsúfoltak volna, és mégsem lett belőle semmi, pedig az tényleg forradalmi lett volna a mai módszerekhez képest.(kompozit LH2 tartályok, aerospike hajtómű, SSTO, újrafelhasználható)
  • SoulHUN
    #98
    Szerintem jópofa szerkezet. Azt nem figyelik a Fikázók, hogy milyen stabilan emelkedik, semmi billegés vagy bizonytalanság? Valszeg értenek hozzá... És tényleg nagyszerű dolog, hogy magánjellegű kutatásról van szó, nem pedig xy kormány által szponzoráltról, ahol bármikor felmerülhet a költségvetés megnyirbálása mermostéppeninkábbpuskátveszünkmegbombát...
  • Archenemy
    #97
    Egen. "feltalálta" valaki azt a generátort mibe 100 Wattot betáplálva 1 kW jön ki. Hogyan lehet hogy ez a szuperember a saját energiaellátását sem tudja megoldani? Tízezrével születnek a haszontalan semmire nem alkalmas "találmányok".

    Lol, tudtál mondani egy értelmetlen, nagy valószínűséggel csaláson vagy tévedésen alapuló szabadalmat. De nem értem, miben kapcsolódik ez bármihez. Arra célzol, hogy ha létre tudott jönni egy ilyen szabadalom, akkor szerinted minden szabadalom, ami létrejön, az ilyen, és ezért értelmetlen? Vagy mi? Kísérletezni sem szabad már? Ha hülyeség, úgy is kiderül majd, de addig is munkát ad tudósoknak, szakembereknek, mérnököknek, stb.

    És ki tudja, mire lesz még jó. Lehet, hogy pont egy űrhajó főhajtóműveként nem fogja megállni a helyét, de később rájönnek, hogy alkalmas pl. holdról felszállásra, és olcsóbb/kevésbé veszélyes/mittudoménmilyenebb, mint az eddig használt dolgok. De még ha soha semmire nem lesz hasznos, akkor is van annyi haszna, hogy már tudják, hogy na ez az, ami soha semmire nem hasznos.

    Mivel mindössze erre a mondatra reagáltál az általam kifogásolt négy-öt közül, ezért úgy veszem, beismered, hogy a kifogásolás többi része jogos.

    gazdag gettzik
    Ezt én nem írtam nem az én stílusom.


    Ezzel azt jelöltem, hogy erre az írásodra reagálok.

    Abban mindenképpen igaza van, hogy nem lehet ezzel eljutni az űrbe.

    Érvelést, hogy mindez miért hasznos még akkor is, ha száz méternél magasabbra soha nem fog emelkedni, lásd fent.
  • BlackRose
    #96
    Ha szabadalmazol valamit az nem jelenti, hogy az hasznos is, és ilyen esetben nem is ér semmit sőt a feltaláló pénzébe kerül. Viszont ha valaki hasznosnak látja és értéket lát benne és ezt terméké, szolgáltatásé értéké amit pénzre lehet váltani váltja, akkor a szabadalom annyit jelent, hogy a feltaláló jogi védelmet kaphat. A szabadalom semmi különös dolog, 99%-át soha nem veszi elő senki, még azoknak sem amelyek hasznosak, a szabadalmakat a cégek úgy használják mint az USA és az Oroszok a nukleáris fegyvereiket, egymás szabadalmaira kötnek keresztszerződést és senki nem szól senkinek egy szót sem. Ha valaki akinek viszont nincs szabadalmi portfoliója és esetleg veszélyezteti a nagy céget általában (ha értéket látnak benne) megveszik, ha nem felszólítják és ha nincs változás bírósághoz fordulnak. Kiscégek általában nem szoktak semmit sem kezdeni a szabadalommal, kivéve ha valaki nagy értéket varázsol a szabadalmazott találmányukból és ez esetben rendszerint bírósághoz fordulnak. Alapjában a szabadalmi hivatalnak semmi köze a találmányok minőségéhez vagy mennyiségéhez, ez csak egy mechanizmus ami adott esetben jogi védelmet nyújthat.

    Különben nem hinném, hogy képtelenek lennénk megoldani az űrutazás ma ismeretlen módjait, csak időt kell adni az embereknek. Tudod az emberek építették a körülöttünk levő világot (nem az okoskodók, nem a politikusok, nem a diktátorok, nem a bizottságok, hanem az emberek), bizni kell az emberekbe.
  • babajaga
    #95
    "szabadalmi hivatalt meg zárjuk be, mert már minden fel van találva"

    Egen. "feltalálta" valaki azt a generátort mibe 100 Wattot betáplálva 1 kW jön ki. Hogyan lehet hogy ez a szuperember a saját energiaellátását sem tudja megoldani? Tízezrével születnek a haszontalan semmire nem alkalmas "találmányok".
  • babajaga
    #94
    babajaga írta:
    gazdag gettzik"

    Ezt én nem írtam nem az én stílusom.

  • gforce9
    #93
    Tetszik a kezdeményezés, biztos költséghatékonyabb módszer lesz, mint az állami pénzekből épült űrhajók :)
    A vitához meg csak annyit szólnék hozzá, hogy Archenemyvel kell egyet értsek valamilyen szinten, hiszen az "űrhajókezdemény" működési elvével abszolúte nem vagyunk tisztában, gyakorlatilag a videóra támaszkodhatunk csak. Lehet hogy ezek csak segédhajtóművek (illetve ezekenek tesztje) amik azért vannak, hogy a hagyományos elven működő hajtóművet ne egyből a földön gyújtsák be. Hiszen ennek nincs kilövőállvány, meg semmi ilyesmi, aztán esetleg az is cél lehet, hogy ne égessen egy jó nagy lukat a talajba felszálláskor, meg ne verjen fel annyi port maga körül, mondjuk pl azért, hogy a jövőbeli holdbázis napelemeit, ha onnan rajtol ne vágja gallyra. Ez csak egy gondolat nem kell kövezni.
    A másik dolog pedig, hogy lehet abszolúte nem hagyományos elven akarják megoldani a hajtást, de ez is csak lehet.
    A harmadik pedig, hogy lehet halott ötlet az egész. De kapásból rámondani egy ilyenre, hogy ááá ilyen nem működhet, nem lehetséges, mert értek a kémiához, meg azért mert csak 80m-re emelkedett fel. Hmm fura hozzáállás. Félreértés ne essék, nem a kritikával van bajom, hanem a kapásból elutasítással, mert azért ez mégiscsak egy hír, nem úgy mint a szomszédos cikk, ami egy újságíró blogjából származó írás, ami enyhénszólva is megkérdőjelezhető statisztika az IE - FF sebezhetőségéről (azt a témát nem akarom ide áthozni, csak példakként említettem)
  • Caro
    #92
    "A leghatékonyabb hajtóanyagok ismertek
    És levegőnél nehezebb tárgy nem repülhet, tudom. A szabadalmi hivatalt meg zárjuk be, mert már minden fel van találva."

    Abban mindenképpen igaza van, hogy nem lehet ezzel eljutni az űrbe. És igen, itt már nem igazán tudnak újat feltalálni. Ismert szinte minden elem kémiai tulajdonsága, abból meghatározható, hogy mik a legjobb hajtóanyagok.
    Amiknek meg nem ismertek azok meg úgyis csak a másodperc gyakran milliomod része alatt feleződő csak részecskegyorsítóban nagyon drágán előállítható instabil anyagok.
    Ezekkel nem tudsz mit kezdeni.
  • Archenemy
    #91
    babajaga írta:
    gazdag gettzik

    Tény, hogy a gazdag emberek egy része pofátlan állat tud lenni, de pont azért kellene megbecsülni, hogy nem kokainra meg ferrarira költi a pénzét, hanem űrhajókísérletekre.
  • BlackRose
    #90
    Általánosítás mármint a gazdagok, vannak buták, vannak átlagosak, vannak okosak... általánosítás MINDÉG téves útra vezet. A Hilton csaj pedig nem gazdag, az apukája gazdag, ő csak egy szerencsétlen :)
  • Archenemy
    #89
    Tudod ez egy nyilt fórum ahova mindenkinek joga van a véleményét leírni mert azért van.

    És? Megtiltottam? Látod, én is használom, így ni.

    De kissé részletesebben akkor, miket is kifogásoltam a beidézett postodból:

    Tudod amit már feltaláltak, megoldottak azt nem kell feltalálni

    Mindig lehet új utakat járni. Ha mindenki elégedett lett volna a lovaglással, nem csináltak volna autókat.

    Nehogy má zsebűrhajót építsen valaki
    Mer mérne, nem a te pénzedből csinálja, inkább örülnél neki, hogy erre költi, és nem kokainra.

    Olyant tesztelnek aminek nem lehet eredménye
    Minden tesztnek van eredménye, legfeljebb az lesz az eredmény, hogy lehetetlen/megoldhatatlan. Ha szerinted már korábban eldöntött dolgokat akar tesztelni, szíve joga.

    A leghatékonyabb hajtóanyagok ismertek
    És levegőnél nehezebb tárgy nem repülhet, tudom. A szabadalmi hivatalt meg zárjuk be, mert már minden fel van találva.

    Egy kémiához egyáltalán nem értő ember nem tud értékelni egy kémiához kapcsolódó hozzászólást
    A fentieknek közük nincs a kémiához, általános kijelentések.
  • babajaga
    #88
    "Bár nem tudom a gazdagok miért frusztrálnak téged"

    Az egyik üzletben találkoztam Magyarország egyik leggazdagabb emberével aki keresett valamit de láthatóan nem tudta melyiket kell megvennie.Mivel én tudtam hogy melyik a jó a készülékébe felajánlottam hogy segítek. Úgy nézett rám mint valami féregre és szóra sem méltatott. Ez az egyik, a másik meg hogy ez az ember nem a tudásából és tehetségéből gazdagodott meg ezt nem csak én tudom hanem sokan. Nem szeretem azokat az embereket akik kimarkolnak a társadalmi kasszából de mögötte nincs hasznos munka.
  • babajaga
    #87
    "ha olyan okos vagy, mint "képzeled" magad, pik pak gazdag tudsz lenni vagy nem?!... "

    A gazdagodásnak semmi köze az észhez. A világ leggazdagabb embereinek több mint 80%-a buta ember volt és lesz. Onasszisz buta ember volt itt van a Hilton csaj kő buta, folytathatnám de minek. Szent-Györgyí Albert gazdag ember volt?
  • BlackRose
    #86
    Ez igaz, de akkor is a vélemények értéke relatív. Persze az érték és a megalapozottság nem egy dolog.
  • BlackRose
    #85
    "Csinálj jobbat!" ez sajnos ma csak kis százalékban képeség kérdése, úgyhogy itt szerintem nem jó felé célzól.
  • babajaga
    #84
    "A véleményed annyit ér amennyire a halgató értékeli"

    Egy kémiához egyáltalán nem értő ember nem tud értékelni egy kémiához kapcsolódó hozzászólást. Ha van önkritikája nem is teszi. De ma nagy divat sokaknál hogy olyanról mondanak véleményt amiről fogalmuk nincs.
  • BlackRose
    #83
    Persze a NASA nem cég. És az amcsi űrhajózás titánjai a Boeing, Lockheed Martin, stb. De ugye itt most nem erről van szó. A probléma ott van, hogy a cél nem az űrutazás volt, nem business, hanem "state supremacy", katonai előny stb. Itt pedig egy kimondottan üzleti alapú űrutazás az ami fejlődik, nem olyan mint amit a NASA által az USA kormánya, vagy a konkurens államok által (pl. Oroszok) fejlesztettek. És biztos vagyok benne, hogy ha az állam nem szól bele, néhány évtizeden belül olyan dolgokra lesznek képesek amiről a NASA és a többi állami konkurencia nem is álmodhat. Persze ebbe majd a Boeing és Lockeed Martin is beleszól, csak ebben az esetben nem túlfizetett és téves célú állami megrendelések révén, hanem egy versenyszférához illő módon.

    Ez az ami alapjában diszkreditálja a te véleményed is, viszont abban egyet kell értenem veled, hogy ide mindenki beírhatja véleményét.
  • Fenjoy
    #82
    Egy biztos az egod és a frusztráciod Nagy... többet nem tudok leszűrni...legalábbis én: ) De ha ilyen okos vagy, legalábbis annak tartod magad, tök egyszerű a dolog, sőt... Csinálj jobbat!: ) Bár nem tudom a gazdagok miért frusztrálnak téged...ha olyan okos vagy, mint "képzeled" magad, pik pak gazdag tudsz lenni vagy nem?!... értem... szomorú

    : )

    Nos, nos szerintem jó kezdeményezés, mivel ez csak egy modell nem végleges ez szerintem "logikus". Nekem személy szerint tetszenek az ilyen dolgok, meglátjuk mi lesz belőle, hajrá!

    Jó éjt Mindenkinek!: )
  • BlackRose
    #81
    "A legminmálisabb emberi logika szerint is az én véleményem bármikor ér annyit mint a tiéd,..."

    Ez meg milyen logika? A véleményed annyit ér amennyire a halgató értékeli. Nem léteznek abszolút értékek. Jelenleg én a te véleményed egy picit többre értékelem mint Archenemy-ét, de ez nem jelenti, hogy a véleményed értékesebb, csak azt jelenti, hogy hozzám közelebb áll, esetleg van benne magyarázat amit elfogadhatóbbnak látok, ugyanakkor már ismerek egynéhány véleményed (még Archenemy-től még nem volt alkalmam olvasni valamit, bár nem emlékszem rá).

    Gondolom, hogy ez így működik, persze ez is csak egy vélemény, amelynek értéke teljesen relatív, és valakinek többet ér valakinek kevesebbet, valakinek meg semmit.

    Elmondom, mi az ami miatt Archenemy véleménye hidegen hagy: A kritika hiánya, gondolkodás nélkül elfogadja, hogy aki valamit már évek óta csinál, az tévedhetetlen, az biztos tudja mit csinál. A másik dolog, meg az udvariatlansága "...nagypofájú marha..." amely az én esetemben a legjobb véleményt is diszkreditálja, mert hiányzik a megbecsülés, a tapasztalat és még egynéhány dolog amelynek nem szabad kimaradni.

    Archenemy: szeretném ha ezt a kritikát jóindulatúnak vennéd, mer én annak szántam, persze mondom minden vélemény és ez is relatív értéket képvisel :)

    Persze a fejetlen kritika még hidegebben hagy... de ezt most ez alkalommal hozzászólásodban (babajaga) nem regisztráltam. :)
  • babajaga
    #80
    Tudod ez egy nyilt fórum ahova mindenkinek joga van a véleményét leírni mert azért van.Űrhajózási szakemberek meg vannak úgy hívják a céget NASA. A legminmálisabb emberi logika szerint is az én véleményem bármikor ér annyit mint a tiéd, csakhogy honnan tudod hogy nem értek ezerszer jobban a kémiához mint te. Mert nem értesz hozzá az biztos. Én legalább írtam valami kémiai támpontot, a te érved a marházásban kimerült. Akik hisznek azok meg a templomban vannak.
  • Archenemy
    #79
    mit akarnak ezzel a szarral?? 80 méter, hát persze, ha majd magasabbra akarnak vele emelkedni kb. 50-szer ennyi hajtóanyag kell majd, csak vajon azt ""hová pakolják? Halott ez a cucc sajnos : /

    Háá, tényleg, bakker, szólj már nekik, hogy erre nem gondoltak! Még milyen szerencse, hogy észrevetted!

    Tudod amit már feltaláltak, megoldottak azt nem kell feltalálni. Nehogy má zsebűrhajót építsen valaki! De aki H2O2-vel akar az űrbe jutni az kissé hülye, ha nem éppen nagyon. Olyant tesztelnek aminek nem lehet eredménye. A leghatékonyabb hajtóanyagok ismertek ez a fazon meg kissé hülye a kémiához.

    Te is írd meg nekik, hogy hülyék, mert nehogy okosnak higgyék magukat, mikor Te már megmondtad, hogy hülyék! Kész, ránéztél, megmondtad, hogy ez fasság, és Te nyilván jobban tudod, mint ők!

    Komolyan, ezt a sok IQ betyárt...
    Nem gondoljátok, hogy nem egy szakember nézte át a terveket, mielőtt nekifogtak ennek a vállalkozásnak? Mi a francért gondolják azt emberek, hogy három perc alatt ide tudják böfögni, miért is síkhülyék azok, akik évek óta ezzel foglalkoznak? Ábazz minek olvasom el ezeket a hozzászólásokat, csak felidegesít a sok nagypofájú marha...
  • BlackRose
    #78
    És mindez az állam és az adófizetők pénze nélkül!

    Aha, aha that's the way I like it :)

    Mondom nektek, ha az űrkutatásba nem dugja az órrát az állam... ma már te is meg én is már utaztunk volna az űrbe. Na jobb később mint soha, remélem jönnek a többiek is, és egy rövid idő múlva egy szédületes privát űrutazási ágazat fejlődik ki, mint ma a légi vagy személygépkocsi vagy a műhold vagy az számtalan dolog amelyet az állam monopóliuma nem fékezett annyira mint ezt.
  • turul16
    #77
    "űrugrásra alkalmas"
    Mi vaan? Warp ? A füst meg csak megtévesztés volt :)
  • Sanyix
    #76
    Hát a te logikádnál valószínüleg ez normálisabb... Nemtesztelünk, bele a mélyvízbe dolog kb öngyilkossággal egyenlő.
  • Sanyix
    #75
    Csak egy példa. Van az orbiter nevű nagyon élethű űrszimulátor. Adott egy űrhajó szárnyas, űrsikló szerű, de csak saját beépített hajtóművekkel. Most lényegtelen hogy pontosan milyen is az arány a lényeg: földról felszállás leo pályára állás ~50% üzemanyagot emészt fel. Hold felé indulás (ami végülis egy nagyon elnyúlt ellipszis pálya, és puha leszállás egy kijelölt ponton, összesen ~22% üzemanyag. 50% vs 22% ha az az 50% kimarad, mindjárt sokkal jobb, és ugye geostat pályáról leo pályára térni sokkal kevesebb energia kell mint a holdig elmenni, és leszállni.
  • babajaga
    #74
    Mindenben ilyen "logikát" követsz? Mert az baj. Neked.
  • babajaga
    #73
    A nitrogén aligha hajtóanyag. Ha megkérdik mivel megy az autód a segédanyagokat is felsorolod?
  • Sanyix
    #72
    Aha az apollo-k sem voltak űrhajók, hiszen vagy 3 évig csak a kilövőálláson álldogált, és tesztelgették, 1000 méterre sem emelkedett...