49
  • Epikurosz
    #49
    mu-száj
  • szacsi
    #48
    nem unjatok mar ezt a hulyeseget? :S
  • BiroAndras
    #47
    A többmagosság már rég felmerült, csak a programozási nehézségek miatt nem vezették be amíg nem volt muszály.
  • eax
    #46
    Najo, ugy tunik, eddig tartottak a szakmai ervek, uh. reszemrol befejeznem.
  • Epikurosz
    #45
    Jé, tényleg. Másnapos vagyok. :-)
    Amúgy valósidejű oprendszer sok van, a Windows is - kis túlzással - ilyen.
    Egyébként most, hogy jönnek a többmagos procik, a kérdés égető.
    Én kb. 14 éve, amikor programozni tanultam valamicskét, akkor már felvetettem azt az őrült ötletet, hogy a matematikai koprocesszort esetleg lehetne-e másra is használni. Azóta eltelt egy kis idő, és csak a tavaly terjedtek el a tbbmagos prockók. Azért nem gondoltam volna, hogy ilyen lassú lesz a váltás. (Persze, szigorúan PC--kről beszélünk).
    Ehhez képest egyesek exponenciális fejlődésről beszélnek a számtech területén.
  • mrzool
    #44
    Igen, alapvetően katonai és hasonló alkalmazásokhoz használták, használják - bár az nem oprendszer, hanem programnyelv.:)
  • Epikurosz
    #43
    Amit én tudok, hogy repterek irányítására, és állítólag a katonáéknál keményen használnak ADA-t. Jól tudom?
  • mrzool
    #42
    Ezt az erőlködést nem értem... Huh, most szórjak hamut a fejemre, amiért végre a linuxból is csináltak egy olyan verziót, ami RTOS? Wiki szerint: "Linux as of kernel version 2.6.18" Most 2.6.19.1-es kernelnél tartunk, szóval ez elég új dolog lehet.

    Ezzel szemben a 'valódi' RTOS-ekkel felszerelt űrszondák már évtizedek óta szelik a világűrt. Azt hiszem no comment.

    A másikhoz egy 2005 októberi hír:

    "Multiple defects in hardware and software have been found in Europe’s unmanned space tug and will delay the launch of the 20,000-kilogram vehicle to the international space station by at least a year to May 2007, according to European government and industry officials."

    “They were fairly fundamental changes to our flight application software, which is 1.5 million lines of code,” Thirkettle said. “But we had to bite the bullet and accept it.”
  • eax
    #41
    "arról van szó, hogy a űrszondákra és általában minden komolyabb gépre valósidejű OS-t tesznek. A linux nem ilyen."

    De.

    "Az ATV-t felhozni pedig elég vicces, többek közt a vezérlés hibája és a szoftver sokadszori újraírása miatt csúszik már évek óta az éles kipróbálás.:)"

    Az ESA maskepp tudja, majd ha raersz, vilagositsd fel oket.
  • Epikurosz
    #40
    ja tényleg, de egy időutazónak ez is új lehet. :-)
  • mrzool
    #39
    Jó reggelt, kb. 1 éve kilőtték, és úton van már.:))
  • Epikurosz
    #38
    off
    Hamarosan indul az Új Horizontok, a Plutó felé
  • Epikurosz
    #37
    false coloros = hamis színezésű

    Szívesen!
  • Zedas
    #36
    Ezt úgy csinálják, hogy van egy mintakör RGB-vel, amit ugyanaz a kamera lefilmez ami a sziklákat veszi:

    http://www.planetary.org/mars/images/sundial_in_hands_433x325.jpg

    Mivel tudják hogy az RGB karikának hogy kellene kinézni fehér fénnyel, így vissza tudják számolni az eredeti színeket.
    A lényeg az, hogy pontosan azt látod a képen, amit ott is látnál. Nyilván nem a false coloros képen, hanem ezen:

    http://marsrovers.nasa.gov/gallery/press/opportunity/20061213a/PIA09080-1165335388_14936_Sol1006B_P2429_L257atc_br.jpg
  • Inquisitor
    #35
    Megjegyzem elég jól néz ki a kráter, mintha egy kőműves rakta volna ki bazi nagy sziklából a falát, majd egy "műköves" jól lepolírozta volna ...
  • Inquisitor
    #34
    "Akko milyen a valóságban?"
    Na most azt ki a fene tudja? A kamera ami felveszi már torzíthatja, ha meg két különböző ember saját szemével látja, akkor se biztos, hogy neked ugyan azt felelnék :)
  • kvp
    #33
    A roverekben levo rendszerek jo resze kereskedelmi alkatreszekbol van. Ezek reszben azert megbizhatobbak mert hosszu ideje tesztelik oket a Foldon, masreszt pedig azert mert az emberek jo resze kiborulna ha 200 naponta tonkremenne az autojaban az elektronika vagy cserelhetne a mobiljat. Es a marsi atlagkorulmenyek nem sokkal zordabbak mint ami a foldon az extremebb klimak. Mindezek mellet tenyeg szep eredmeny amit elertek. A vikingek is hasonlo ideig birtak es az egyik kedvenceim a ket szovjet lunokhod holdjaro: 8 kereku kis lapos jarmuvek sztereokameras 'fejjel' es par antennaval. 30 evvel a marsi roverek elott repultek...

    http://www.astronautix.com/craft/lunokhod.htm
  • mrzool
    #32
    Ne legyél már láma, talán hívd be a megadott linket... Ha a lustaság fájna, itt nagyon sokan ordínatátok.
  • Prof William
    #31
    Akko milyen a valóságban?
  • quentit
    #30
    http://marsrovers.nasa.gov/gallery/press/opportunity/20061213a.html

    Az ég NEM kék, mivel a kék eges verzió alá ez van írva:
    "View of 'Cape Verde' from 'Cape St. Mary' in Late Morning (False Color)"

    A "false color" jelentését ld. a szótárban (ha szükséges )
  • juzosch
    #29
    Jól tudtad.
  • mrzool
    #28
    A méltánytalan vitákat elkerülendő itt egy példa (vxworks os felhasználási területei): http://en.wikipedia.org/wiki/VxWorks#Products_using_VxWorks
  • mrzool
    #27
    Senki sem kérdőjelezte meg azt, hogy a földi gépeken linux futhatna, itt arról van szó, hogy a űrszondákra és általában minden komolyabb gépre valósidejű OS-t tesznek. A linux nem ilyen.

    Az ATV-t felhozni pedig elég vicces, többek közt a vezérlés hibája és a szoftver sokadszori újraírása miatt csúszik már évek óta az éles kipróbálás.:)
  • eax
    #26
    "Ez hülyeség, a linux nem ilyen helyekre való."

    Itt eppen tenyleg nem linux fut magan a cuccon, viszont a vezerlesben, es altalaban a foldi infrastukturaban hasznaljak
    eleg
    lelkesen.

    Viszont "ilyen helyek"-en talalsz linuxot boven, pl: itt es itt.
  • Bohun
    #25
    Amit ezek a robotok két év alatt megtettek, azt egy ember egy nap alatt elvégezne.
  • waterman
    #24
    én úgy tudtam, hogy az ég színe azért kék, mert a nap sárgás fehéres fényét megtöri/alapszíneire bontja a légkörben lévő kosz meg főleg vízpára. minél nagyobb utat tesz meg a fénysugár a légkörben, annál jobban törik, annál jobban hajlik vörösbe a sok százezer kis prizma módra működő vízpára cseppen. ezért ha magasról süt a nap a kis törés miatt kék, ha a nyugvó nap sugarai alacsony szögben érik a felszínt, akkor ergó több levegőn is megy át a napsugár a föld görbülete miatt, és ekkor jobban törik a fénye. ezért aztán maga a mars kívülről egy vörös kősziklának tűnhet, de van neki légköre és ha nem viszi épp a vörös homokot a szél, akkor akár kékes színű égboltja is lehet.
  • mrzool
    #23
    A Mars légkörében kb. 3 százaléknyi nitrogén van. Photoshoppal színezni meg nem kell (miért is kéne?), csak összeilleszteni a különféle szűrőkkel készített felvételeket.
  • Zocsi
    #22
    Én úgy tom, hogy az égbolt a levegőben levő Nitrogéntől kék színű... Másfelől meg ezeket a képeket kvázi photoshoppal szinezik ki nem?
    A roverek meg faszák, a port valszleg a szél fújja le róla! ;)
    Több szonde nem kell, előbb a bálnákat kellene újratenyészteni... kb.
  • mrzool
    #21
    Azért látszik kéknek, mert ez egy hamisszínes felvétel, UV és IR szűrőkkel készült a kép.
  • juzosch
    #20
    Senki sem híresztelte, hogy rideg. Köztudott, hogy pl a hőmérséklet teljesen ok, csak elég hűvős. Oxigén nincs, az a baj csak.
    Egyébként a por az, ami miatt ilyen rövid időre tervezték. Úgy volt, hogy a napelemek szépen beporosodnak, és egyre kevesebb áramot adnak. De aztán valahogy öntisztulóak lettek. VAlszeg egy alien takkernéni rohangál utánuk a portörlővel:)
  • kalvin_imarow
    #19
    hülye vagy :D
  • tmisi
    #18
    Milyen szép kék az ég! Ez akár a Földön is készülhetett volna. Hát igen, az igazságot nem lehet örökké titkolni.
    Pont azért bírtak ennyit a roverek, mert nem is olyan rideg az a bolygó, mint ahogy híresztelik.
  • Zenty
    #17
    HÁt elég lassan nyomják... csiga biga alien
  • Zedas
    #16
    Ember, de jó hogy ezt már 2007-ben olvastam el. Vidáman indul ez az év is :)
  • Prof William
    #15
    Ja. Max 100-200 mapra voltak terveze erre meg mióta ott vannak már. Remek munkát végeztek!

    Majd anno jó soká amikor már élnek meberek a marson ez a két kis robot biztos első helyen fog álni a Marsi Múzeumban. :)
  • jhetedikj
    #14
    Az űrben nincs levegő és ezért nincs légellenállás sem,ezért ha properrelt tennél rá az nem forogna és egyúttal nem is termelne áramot. Ezek a robotok amúgy is fotocellákat használnak áramtermelésre,azzal jól elvannak. Én inkább gratulálnék nekik,hogy egyáltalán kibírták eddig azon a rideg bolygón.
  • Viet
    #13
    Mi lenne hogy ha a rakéta oldalár aminpropelrt tennének és amig utazik a szerkezet az ürbe az forog és egy kevés energiáttermelne ami később jól jöhet.
  • Molnibalage
    #12
    Aha. És az is elmenne olyan 0 ennerigaigénnyel, mint a szomdán levő cucc? Kibírna kb. 2 éves utat az űrben és 2 évet a Marson? Hát rohadtul kétlem...
  • juzosch
    #11
    Amikor a dolgok 90%át már kiderítették, akkor fölösleges még 20 szondát küldeni a maradék miatt. Inkább teljesen másfajta szondákat kell küldeni.
  • mrzool
    #10
    Felhívnám a figyelmet az eszköz nevére: rock abrasion tool. Itt bizony sehol sem szerepel a 'fúró' szó, nem is fúrásra tervezték, csak a média így tálalta.