52
  • Grandpenge
    #41
    :-) "Mario Scaramella olasz biztonságpolitikai szakember"-nek nem kellett volna beleenni más kajájába. Tudhatta volna, hogy nem illik.
  • A1274815
    #42
    Pfff.....
    Tejóságos egek itt aztán, minden amatör bomba készítő megtalálja a kívánt anyagot.
    Sőt tehet bele egy kis Mg fémet, Aluminummal hogy még forróbb legyen az élmény.
    Hmmm... az nem tudom feltünt-e valakinek, de kifogyott az Uránjuk.
  • magyarszurke
    #43
    érdekes:először azt mondták,hogy valszeg polónium(mondjuk talliumot is emlegettek)
    aztán pár nap múlva azt mondták,hogy ki van zárva,hogy radioaktív anyag fertőzte meg a szerencsétlent

    ez az ügynökgyilkosságos témához van
  • DanyyX
    #44
    Érdekesség:
    Ionizációs füstérzékelők tartalmaznak radioaktiv izotópot, nem is olyan kis mennyiségben. Igaz, nem tudom, milyen izotóp, és hogy mennyire veszélyes...

    Nagy teljesítményű gázkisülésű lámpák (fémhalogén, xenon-lámpa) szintén tartalmaznak radioaktív anyagokat, csak itt még jelölni sem szokták, ugyanis a belső burából normális körülmények között nem juthat ki. Konkrét pédaként az Osram HMI-2500 csomagolásán fel is van tüntetve, hogy veszélyes mennyiségű Kr85 izotópot tartalmaz. (amugy ezekkel foglalkozom, szóval nem a levegőbe beszélek).

    Mindenesetre nem nagyon kóstolgatnám egy ilyen cucc belsejében levő anyagokat.
  • A1274815
    #45
    "Ionizációs füstérzékelők tartalmaznak radioaktiv izotópot, nem is olyan kis mennyiségben. Igaz, nem tudom, milyen izotóp, és hogy mennyire veszélyes..."

    Americium 241-est tartalmaznak és ha jó emlékszem 0,2 mikro-grammot.

    "Konkrét pédaként az Osram HMI-2500 csomagolásán fel is van tüntetve, hogy veszélyes mennyiségű Kr85 izotópot tartalmaz."

    Füst jezőnél világos, hogy miért van benne, de az izzóban vagy a fénycsőben nem értem minek. Miéret is jó az?
  • Epikurosz
    #46
    A nemesgázok: Ar, Kr, Ne, Xe és esetleg He.
    Amikor ezekkel feltöltik a csöveket, gondolom macerás lenne kiszűrni azt a kismennyisgú radioaktív izotópot.
  • A1274815
    #47
    Továbbra sem értemhogy e-miatt hogyan kerül be az izzóba "veszélyes mennyiségű Kr85 izotópot", amelynek a feleződési idelye 10 év, ha csak nem direkt teszik bele?
  • DanyyX
    #48
    Természetesen direkt teszik bele gondolom a megfelelő színkép elérése miatt. Fémhalogén lámpákban nyilván a két fő komponens valamilyen fémgőz és valamilyen halogénvegyület, de különböző okokból(színkép, színhőmérséklet befolyásolása, elektróda élettartam...) tesznek bele egy rakás veszélyes anyagot.
  • DanyyX
    #49
    Sima fénycsövekben argon van (meg higany), neoncsövekben He(sárga), Ne(vörös), Ar(lila) Kr(fehér), Xe(kék) lehet, meg szintén higany, xenon-lámpában nyilván xenon, fémhalogénekben meg egy elég szép kis koktél (pl. molibdén, berillium, higany, klór vagy brómvegyületek, valamilyen radioaktiv izotóp, króm).
  • Epikurosz
    #50
    Ez itt Arató András villanymérnök összefoglalója, világításügyben meg-megnézem, de Kr-ról ő nem ír.
  • DanyyX
    #51
    A weblap tejes tartalmában lehetne írni csak a fémhalogén lámpákról. (amúgy ismertem régebbről az oldalt). A világítástechnikán belül a gázkisülőlámpák egy külön témakör, a fémhalogén lámpa meg azon belül is az. Egy általános világítástechnikai weblap ami csak pár bekezdést ír ezekről, nyilván nem fog belemenni a részletes működési leírásba, meg a kémiába.
    Mellesleg meg nem is nagyon reklámozzák az ilyen dolgokat. A 12-es vagy 20-asával csomagolt izzók kartondobozán van néhány utalás ezekre az anyagokra. Még Osram weblap sem foglalkozik ezzel.
    Javasolt egyébként célirányosan a fémhalogén lámpák irányában keresni. Én főleg a színpad/studiovilágításban használt izzókkal foglalkozom (HMP-400, HMP-575, HMI-575, HMI-1200, HMI-2500, MSR/CSR/MSD/HSD sorozat, HGMI2000, HGMI3500, HMI-18000 kapásból ennyit tudok mondani...).

    (csak megjegyzésképpen kiemelnék még egy apróságot: "Épületvilágítási célokra főleg az újabban kifejlesztett, 50 - 150 W közötti teljesítményű változataik alkalmasak" - ezek kb. 10évvel ezelőtt voltak újabb fejlesztésűek, manapság 35W-os fémhalogént használnak profibb nagyteljesítményű elemlámpákban, 70...400W-ig meg épület/térvilágításra is elég gyakoriak. Régebben nagy problémát okozott kifejleszteni a kisebb teljesítményű fémhalogéneket, főleg az ívstabilitási problémák miatt. Manapság pl. rendezvénytechnikát tudom említeni, hogy a legtöbb profi lámpa elektronikus előtéttel hajtja az izzókat, a hatásfok érdekében négyszögjelet használva,meg pl. úgy kialakított elektronikus előtéttel melegen újragyújthatóak a lámpák...)
  • gyozo
    #52
    Egyébként szerintem itt meg van vezetve mindenki rendesen. Itt szerintem nem a mérgezés volt a kulcsszó, mivel ha ki akarok nyírni valakit annak jóval diszkrétebb módszerei is vannak. Itt szerintem az a kulcs, hogy lekövethető az, hogy az illető kivel, mikor és hol találkozott mielőtt beadta a kulcsot. Szerintem ettől viszont zseniális a módszer. Nem kell követni, találgatni, hogy beszélt-e vele, csak kell egy sugárzásmérő és kész. Ez az hamisíthatatlan, egyszerű orosz gondolkodásmód