20
  • dez
    #20
    Otthoni LAN-ról van szó. Szal két/több gép között...!
  • BiroAndras
    #19
    "Amúgy a GigaBit sincs még elterjedve az otthonokba,pedig szükség lenne rá. Máig nincs 20e alatt adsl router, gigabites lan-nal."

    Nem kell gigabit router. Elég egy 100 megás router + egy gigabites switch. Igaz, így is több, mint 20K. De nagyobb baj, hogy még a gyártók sincsennek teljesen felkészülve.
    Nemrég vettem én is egy gigabites switch-et, mivel hogy úgyis gigabites kártya van mindkét gépembe, és sokat másolok. Elvileg a háló innentől nem korlátozna, és a vinyó lenne a szűk keresztmetszet. Ehhez képest a vinyók sebességének alig negyedét-harmadát sikerült elérni (10-15 MBps).
    A kábeleket is lecseréltem a szombat délután kapható legjobbra (CAT5e, a cimkéje szerint gigabiten tesztelt). Lehet, hogy az integrált gigabites kártya (nForce4 Ultra) mégsem gigabites?
  • Sanyix
    #18
    ok akkor keressél nekem bárhol elérhető olcsó 10mbites netet...
  • dez
    #17
    Általában elég, de hogy bőven... 10mbps az 1.25 MB/s... 1.2 GB (pl. egy film) áttöltése 16 perc... 4.3 GB (DVD5, 720p divx/h.264 film) 1 óra...
  • asysoft
    #16
    OFF: Ha Ethernet is alkalmas ilyen feladatokra, akkor minek az SDH?:)
  • bnfront
    #15
    Jön a Blu-Ray és társaik ezt ne feledjük el, úgyhogy kell a nagy internet, mer magyarország legalábbis a "vidék" nagyon el van maradva, én 10ropit fizetek egy szaros 1Mbites ADSLér, külnföldön meg kiröhögnek ha meghalják hogy mim van. Nem tartozik konkrétan a cikkhez de beírkáltam.
  • AranyKéz
    #14
    Ha már az internet alapján választanék országot akkor Franciaország, Hollandia vagy Japán lenne a tuti. De sajna nem csak internet van a világon :)
  • lazsi
    #13
    Romaniaboy: elösször tanulj meg magyarul helyesen, aztán meg az Brassó és nem Brasov, aztán meg szegény székelybácsi nem sokat ér a 100mgbittel ha a havidíjja a fizetésével egyenlő, meg szgépre sincs pénze.
  • RomaniaBoy
    #12
    èrdekes.. Svédországban Lund városában már megjelent 1 Gbps internet mindenkinek.. és kb 850-1000 svéd kronor került azaz kb 25-30 ezer forint havonta. Mert úgyis én itt lakik svédben.. Itt legtöbb használtak 100 mbps lan és 28 mbps ADSL+2. èrkedes jönnek 100Gbps internet.. Ez tök jó lesz. Nekem van 4 komputer mindösszesen használok 4 Gbps (2x2gbps spicális szerver hálozati kártya) és hatalmas sebeség van komputer- komputer között. De sajnálom hogy magyarországon van 4 mbps allat van.. De romániában már megvan otthoni használ 100 mbps!! Ez látam Tirgu-Mures és Brasov városban van. Kb 100-150 euró került. èrkeded unokatesóm van neki 100mbps internet. ès vizsgáltam igazi sebeség átlagos 6-11 mbit tölteni. De itt svédben igazi tiszta 9-13 mbit tölteni sebeség.
  • Sanyix
    #11
    Hát persze, mert minek adsl routerbe gigabit lan, ha még most is 10 mbit alatt vannak egy átlagos adsl szolgáltatás sebességei? Otthonra, még 10mbit is bőven elég...
  • raingun
    #10
    Hihetetlen hogy egyesek még mindig keverik a GigaBitet a GigaByte-al...
    De akkor miért szólnak bele egyáltalán...

    Amúgy a GigaBit sincs még elterjedve az otthonokba,pedig szükség lenne rá. Máig nincs 20e alatt adsl router, gigabites lan-nal. Akiknek 2 gépe van otthon és gyakran másolgat, az tudja miről van szó.
  • Csatti
    #9
    Pontosítsunk picit, a 8-10MB az a hasznos adat, de ennél azért többet nyom át, ne feledkezzünk meg a protokollokhoz szükséges adatmennyiségről sem.
  • derwer
    #8
    Asszem tévedsz egy mértékegységet: megaBIT és megaBÁJT. Ezek között 8 a váltó. Tehát a 100mbps hálózatok elvileg 12,5MBájtot tudnak, gyakorlatilag 8-10-et.
    Tehát önmagában a 100mbps hálózatnál még a kábel a kevés nem a wincsi.
    Gigabitnél van az a helyzet amit írtál.
  • shabba
    #7
    Igaz a cikkből nem derül ki, mert a cikkíró kihagyta 1:1-ben de ez a szabvány nem otthoni használatra készül hanem nemzetközi kontinenseket, országokat összekötő gerinchálózatokhoz, nagyváros hálózatokhoz és szerverparkokba, IX-ekbe, NAP-okba ahol ténylegesen is szükség van rá. És ahol már most is Nx10 Gbps-es hálózatokat használnak.
  • szombi
    #6
    Nem tudom mi a sz*rnak otthoni és intézményi, de még céges hálózatban is 100 gigabitet használni,
    mert még az 1 gigabites kártya is elég ritka manapság, a switchekről meg nem is illik beszélni.
    A 100 megabit és a CAT5 olyannyira elterjedt - és olcsó - forma, hogy majdnem lehetetlen lesz kiszorítani.
    Ez nem olyan mint egy videókártya, hogy menőzni lehet vele. Márcsak azért is,
    mert egy 100 megabites töltés a csúcs S-ATA vinyókat is alaposan megdolgoztatja.
    Akinek meg annyi pénze van, már biztosan optikai jeltovábbítást fog alkalmazni.

    A vezeték sávszélessége is eléggé korlátozott, bármennyire is árnyékolták le.
    Ez inkább a távolság rovására fog menni. Ha csak a ,,zajmentes'' Nyquist-tételből indulunk ki,
    akkor egy egyszerű számítással kiderül, hogy 1-2 méternél úgysem lehet hosszabb a vezeték...
  • AgentKis
    #5
    Hát egy 5400-as fordulatú 2 MB cache-sel ellátott laptopvincsi akkor is tetűlassan fog másolni, ha 1000 Tbites háló lesz.
  • egyember1
    #4
    es amugy is, hogy nezett volna ki:
    10 Mbps, 100 Mbps, 1-Gigabit, 10-Gigabit, 80-Gigabit ??? :D
    nem nem, ez igy jo... :P
  • Mynet
    #3
    Haverom az LNX-nél dolgozik és hálózatokat telepít, ők már nagyban csinálják a 10 Gbps-es hálózatokat. (Vastagabb és merevebb a kábel mint a sima utp-nél sűrűbben van sodorva, de nincs árnyékolása :o)

    Volt szerencsém dolgozni a 3-4 éve felépült Budapest Bank központjában, ott 3000 számítógép van a hálózatukon csak az épületben. Ott is 100 Mbiten vannak a gépek, igaz az egész rendszer előrelátás miatt Cat6-ból van, Cisco swicthek és az emeletek és a switchek egymással optikai kábelon, vagy ami érdekesebb firewire-n vannak összekötve.

    Én üdvözlöm a tervüket, de otthoni felhasználónak szerintem még bőven elég a 100mbit a 1gbit meg még inkább, ott már, sőt talán még a 100mbitnél is a szűk keresztmetszet az átvitelben a merevlemez sebessége.
  • Bijesz
    #2
    Kicsit elszaladtak, manapság még a 100 mega jellemző esetleg új építésű hálózatokra tesznek cat6-ot meg gigabites eszközöket, de ez ritka az ára miatt.
    A széles körben elterjedés szerintem kicsit erős. mivel egyszerűen nincs rá szükség.
    De 10 giga meg 100 giga ugyan már.
  • juhand
    #1
    Nekem még csak 1 Gbps-es hálóm van itthon. Nem baj majd fejlesztek.