123
  • Epikurosz
    #123
    Á, dehogy, Lopakodó az nudli.
    Nekem egy űrhajó kéne, kompletten: energiaforrással, melegházzal, ahol nő a paradicsom és a zöldsaláta, konditeremmel, pálmafás uszodával, éés mozival, ahol megnézném a Pitch Black c. cifit (ez nem vicc, már láttam).
    :-)
  • lee56
    #122
    Vevő lennél rá mi, inkább dörzsölj te is valamit
  • Epikurosz
    #121
    arany, smirgli, ezüst, réz...
    Kedves halgatyó!
    Leírhatnád magyarul is, hogy mire akarsz kilyukadni. Lopakodót akarsz gyártani otthon?
  • halgatyó
    #120
    Azt én is sokszor tapasztaltam, hogyha bármilyen ezüstszínű fémet finom smirglivel dörzsölök, akkor fekete porszerű anyag válik le. Ha az ujjammal dörzsölöm, akkor is fekete lesz az ujjam. (Eléggé barkácsolós ember voltam egész életemben:-)
    Arra most nem tudok visszaemlékezni, hogy teljesen fekete lesz-e, mint a korom, vagy csak nagyon sötétszürke.
    Érdekes, hogy ha rezet dörzsölök (smirglizek), akkor nem jön elő ez a feketeség, vagycsak nem emlékszek rá.

    Na, megyek haza alumíniumot dörzsölgetni... hátha dörzsöltebb leszek egy kicsivel...rám férne:-)
  • halgatyó
    #119
    Csak azt meg ne kérdezze valaki, hogy az arany meg a réz miért nem ezüstszínű.:-))) Hiába, mindent még én se tudok :-)
  • uniu
    #118
    erdekes amit mondasz: ha a hullamhossz alatti lesz a szemcsenagysag, akkor ez azt jelenti, hogy a beeso fenyt a szemcsek oldalanak allasa szerint(ami veletlenszeru) fogja kismillio iranyba szetszorni, amibol az kovetkezik, hogy eleg sotot szine lesz.
    Sztem a szakik sem ertettek, csak loktek a dumat:) vagy csak jol meg akartak vagni :)
  • halgatyó
    #117
    Fú. Ennyi sajtóhibát régen csináltam egyetlen hozzászólásban.:-(((
  • halgatyó
    #116
    A magyarázat lényege kvantummechanikai, míg én "hagyományos" szemlélettel próbáltam. Valami olyasféle, hogy nagyon kicsi szemcsék esetén felbomlik a fémekre jellemző elektron-sávszerkezet, de hogy ettől miért lesznek feketék, azt nem tudom. A fémek gőzei nem feketék.
    Az, hogy a fémek nagy darabban miért tükröznek, könnyen beláthatóó. Nem kell fémnek lenni ahhoz, ha egy felületen az elektromos tér hatására szabadon el tudnak mozdulni az elektronk (csak a felületen, és csak a felülettel párhuzamos elmozdulás számít) akkor az az anyag tükrözni fog (ezüstszínű lesz).

    Azon töprengtem sokat, hogyha ezt az elmozdulást ellentétes irányba is el tudnánk vinni, például parányi elektronikai alkatrészekkel, és eléggé gyorsan, akkor a visszvert fényt pont a ellentéte fázisban kibocsátott elektronika-eredetű fény pont kioltaná. Megfelelő beállítással. Ez egy aktív (energiát felhasználó) abszolútfekete felület lenne, a spektrum valamennyi tartományában, egy bizonyos hullámhossz felett.

    Olyan pici elektronikai alkatrészeket már most is tudnak csinálni, ami erre alkalmaz lenne a látható fény tartományában (és annál hosszabb hullámhosszakon) ám a gyorsasággal még odébb vagyunk. A látható fény terahertzes frekvenciája ma még sok, legalábbis néhány 0,1 mikronos antennából és egypár pici tranzisztorból álló egység számára. De a radarra jó lehet.

    Arról persze fogalmam sincs, hogy kutatták-e ezt a módszert vagy sikerült-e valamit elérni. De azt az egyet nem hiszem el, hogy legalább 1000 ember nincs a Földön, akinek eszébe jutott.
  • halgatyó
    #115
    Az én válaszomat sem fogadták el, ráadásul 30+ éve volt. Alig tudok már visszaemlékezni. A fémek elektron-sávszerkezetével magyarázták, tudod az a vezetési sáv meg vegyértéksáv meg tiltott sáv... de én nem értettem, és magamban arra gondoltam, hogy ezt akkor hiszem el, ha valami kisérlettel igazolják. Ugyanis ahogy a fémpor szemcsenagyságát csökkentjük, ez a feketeség megjelenik valahol, de hol? Ha a fény hullámhossza környékén vagy inkább az alatt, akkor nekem volt igazam. De ha csak a néhány atomot tartalmazó szemcséknél (tehát nagyságrendekkel finomabb szemcseméretnél), akkor a tanáraim magyarázata a jó.
  • Epikurosz
    #114
    Mondanám, hogy csak a pénz maradt, de az sem a régi, a neve is más, új arcot veretnek rá, sőt, már arcokra sincs szükség, veretik anélkül is.

    Valaminek mégiscsak maradnia kell, ezt igényli a legapróbb szalmaszálba is kapaszkodni kívánó életösztön. Igen, maradt. Egyfelől az emberi kapzsiság, és egyéb gyarlóságok; másfelől a mindig meghíúsuló álmok, és az újjáéledő remények vagy csalóka ábrándok.
  • Epikurosz
    #113
    Vagy nézzük a mai gyógyszeripart.
    Elmegy Dr. Trutymó az amazonas őserdejébe, mert halotta, hogy az indiánok ott kaktuszleveleket rágnak, és ettől nő nagyra a hóbelevancuk. Elviszik, kivágja, beviszi, vizsgálja. Aha, sok benne a fityfiriszkusz, ez a hatóanyag. Nosza, izoláljuk, építsünk gépsort, palackozzuk, dobjuk piacra. Már fut is a reklám a tévében, és rohan a fogyasztó a teszkóba Fityfiritty™-et vásárolni. Megveszi, majd visszaül a fotelbe, nézi tovább a tévében a lekvárfilmet, ahol széptestű emberek isszák a nedűt, és úgy érzi, minden nyavalyája, tokája ellenére, hogy olyan ő is, mint azok a kisportolt dívák. Eltelik 3 hó, és fájni kezd a hasa. Kiderül, ugyanis, hogy a fityfiriszkusz mellékhatása az, hogy kirágja a belet, de a kaktuszlében ugye ott van mellette a C vitamin is, amely viszont sebgyógító hatású. Kiderül a dolog, nagy botrány lesz belőle. A gyár most már C vitamint is rak a termékbe, és nevet is változtatnak, Gityfiritty™ lesz az új név, amelyet egy újonnan alapított vadiúj cég forgalmaz. A fogyasztó is vadiúj, mert az előzőt elvitte a rák.
    Az állami népközegészségügyi ügynökség bevizsgálója meg kapott 10 milkát (nem csokit!), amelyből elmehetett jutalomüdülésre Tóthitibe, és a fiát is elküldhette tanulni YMCA-s egyetemre. A politikus meg, aki a törvényeket passzította a célnak megfelelően, hát kapott ő is egy ajándékótót meg egy VIP-hitelt a RabloBank butapesti központjától.
    Az indiánok gyerekeit meg elköltöztették 100 km-rel arrébb, ahol nem nő a csodakaktusz, de van büfé, és ihatnak gokkakólát, és ehetnek mekcsirkét majomézzel. Meg egyáltalán, senki sem emlékszik már semmire, minden kicserélődött: a cégek, a bennszülöttek, a politikai rendszerek, a hitek, az utcakövek, a fák a dzsungelben.
  • uniu
    #112
    Attol meg nem gepek az elolenyek! Ez a szocializmusban volt, hogy termesszunk narancsot meg gyapotot, mert azt hittek, hogy ez csak allitas kerdese:)
  • dez
    #111
    A tudomány mai állása szerint igen. De:
    1. Nagyon-nagyon bonyolult, még 1db sejt is önmagában - na persze ilyenkor jönnek a leegyszerűsített modellek, és a tudósok állítása, hogy a "lényeget tudja".
    2. Még csak nem is ismerik kimerítően.
    3. Minden egyes személy között jelentős eltérések vannak (lásd másik hír).
    Na persze azért fognak vele próbálkozni. De mivel nem tökéletes, utána ugyanúgy jöhetnek az állatkísérletek, emberkísérletek... De legalább lecsökken azok száma, mert az első szűrő ez lesz, nem próbálgatnak majd ki minden útjukba eső és általuk kotyvasztott anyagot szerencsétlen állatokon, hátha van bármilyen hatása (az sem baj, ha már volt hasonló), és pénzt lehet belőle csinálni.
  • uniu
    #110
    Epi: Talan mert az ember nem gep ?:)
    halgatyo: Szabad a gazda!
  • halgatyó
    #109
    A régi tanáraim szerint NEM. 1-es fiam, ülj le
  • cain
    #108
    külön kérdésre: a nagy felületük miatt a felszinük tele van "fénycsapdákkal" (gödrök, lyukak, árkok, ahol a beeső fény össze-vissza verődik, és nehezen talál ki).
    átmentem? o:)
  • dez
    #107
    Mert csak azt tudják betáplálni, amit tudnak...
  • Epikurosz
    #106
    Na, sikerült lelomboznod engem.
    Amúgy én még hiszek a számítógépes szimulációkban. Atomrobbantásoknál bejött, eü. téren miért is ne lehetne alternatíva?
  • uniu
    #105
    De hat Epi, ezt te is tood... meg a temahoz is kapcsolodik. Na jo, annyit segitek, hogy Dr. Mengele volt az 1ik uttoro:)
  • Epikurosz
    #104
    "Hat, van erre 1 masik modszer is, de ez mar kb 60 eve nem hasznaljak. "

    Felizgattál.
  • uniu
    #103
    Utolso mondat foloslegesen van ott.
  • uniu
    #102
    "(Amúgy a mai gyógyszeripar nagy átka is ez, hogy állatkísérletek eredményeit interpollálják emberekre, ezért olyan sok a negatív mellékhatás.)" - Hat, van erre 1 masik modszer is, de ez mar kb 60 eve nem hasznaljak.

    "Hitler egy őszinte ember volt, nem színlelt, kimondta, ami a szívén van." - Hmm, ennek ellenere sikeres politikus lett!;)

    Ernst Röhm volt, es a vadak megalapozottak voltak. Bar ezt "tudta mindenki", a valos ok az volt, hogy Röhm-ot igy tudta csak felre/leallitani es az SA-t beolvasztani az SS-be.

    Amugy Rommel volt az a fazon, es a vadak alaposak voltak.
  • lee56
    #101
    "A lézeres "kezelés" nagy előnye, hogy összehasonlíthatatlanul tovább tart a hasonló hatást biztosító speciális bevonatoknál, hiszen esetünkben a lézer teljes egészében átformálja a fém felszínét"
    Szerintem ezt a kérdést inkább atomi (vagy még annál is kisebb) szinten kéne megvizsgálni, kétlem hogy szimplán "kormozásról" lenne szó, a sok kis parányi dobozka is furán hangzik, bár kitudja.
    A lézerezéstől biztos portaszítóvá is vált, és minden folyadék kapásból lefolyik róla, mert ugye megtelnek a kis dobozkák (vagy, és ez reálisabb, a vizmolekuláknak túl kicsi lenne a rés) és a maradék tisztítószerek leperegnek, ez csak egy elmélet, de megmagyarázná a doboz modelledet felhasználva :)
  • Epikurosz
    #100
    OFF
    ...és be is fejezem ezzel itt, mert megharagusznak a moderátorok, hogy szétoffolom a topikot, de hátha vki továbbgondolja a dolgokat.
    --------
    A bomlottal egyetértek, a rosszindulatúval nem, de mint tudjuk a pokolba vezető út jószándékkal van kikövezve.

    Miért írtam, hogy nem teljesen értek egyet a szándékot illetően?

    Azért, hogy megértsük a hitleri rendszert, meg kell érteni azt az ideológiát, amely az alapjául szolgált. Ennek több eleme van, én csak egyet emelnék ki: a fajelméletet.
    - A kérdés számomra nem az, hogy vannak-e felsőbb és alsóbbrendű fajok, pontosabban rasszok - szerintem nincsenek, nem lehet hierarchizálni, persze különbségek vannak - hanem, hogy mennyire fontos a fajtisztaság? Itt is két elmélet ütközik: 1. a fajok keveredése jó, mert nagyobb genetikai alapból egészségesebb egyedek születnek 2. a fajok keveredése nem jó, mert előbb-utóbb "monokultúra" alakul ki, amely ugye veszélyeztetettebb járványok stb. esetén.
    - A hitleri felfogás ("fajnemesítés") ott is tévedett amúgy, hogy a háziasított állatok mesterséges szelekcióját vetítette rá az emberi társadalomra, figyelmen kívül hagyva azt, hogy mi emberek másképpen fejlődünk, hogy mást ne mondjak kultúrális lények vagyunk. (Amúgy a mai gyógyszeripar nagy átka is ez, hogy állatkísérletek eredményeit interpollálják emberekre, ezért olyan sok a negatív mellékhatás.) Ezzel együtt, mindig is volt egy spontán fajfejlődés, amely ma - egyedi szinten - egyre tudatosabb, és a génsebészet megjelenésével a kérdésekre meg kell találni a válaszokat. Amelyeket én itt természetesen nem adok, tessék gondolkodni!
    OFF
  • halgatyó
    #99
    A nagyon fekete felületet eddig egy nagyon fekete belső falú kamrával helyettesítették, aminek az oldalán volt egy kis lyuk. Az a fénysugár, ami a lyukon bement, pár visszaverődés után gyakorlatilag elnyelődött, azaz a lyukon nem jött vissza.

    Számomra úgy tűnik, hogy ez a lézerrel megfeketített felület sok ilyen parányi lyukas dobozt vagy inkább aknát tartalmaz, amit a felületre kicsapódó fémgőz "kormoz" be.

    Az külön érdekes kérdés: miért feketék a finom eloszlású fémek? (vizsgakérdés volt az egyetemen, ifjú titánok!)

    Egy dolgot azonban mintha elfelejtettünk volna, pedig az bármelyik háziasszonynak is beugrik. Mi történik ezzel a csoda felülettel, ahogy az idő múlásával rárakódik a por és a "piszok"? Hogyan lehet megtisztítani? Hmm..
  • halgatyó
    #98
    Jó messzire kerültünk a fekete felület fizikájától...
    (Sajnos olyan irányba, amiről nem lehet érdemi vitát folytatni, mert az nagy inkvizició nem engedi... tudjuk, nem messze börtönben csücsül egy tudós történész...nagggyon gusztustalan dolgok történnek itt ejrópában
    csak azért szólok közbe, nehogy egy-két jóérzésű ember úgy járjon mint a nép ellenségei a gulágon
    az csak látszat, hogy itten demokrácija leledzik
    szóval óvatosság!)
  • Esrohnoil
    #97
    Egy bomlott, rosszindulatú elmét miért akarsz megérteni?
  • lee56
    #96
    Persze, biztos jó ember volt a szive mélyén, csak rosz helyen volt rosz időben, vagy netán rosz társaságba keveredett?
  • Epikurosz
    #95
    Hitlerben amúgy a nagy pofája ellenére volt sok vonzó tulajdonság is, mert ugye nem hiába rajongtak sokan érte. Habsburg Ottó például elmesélte nemrég, hogy Hitler egy őszinte ember volt, nem színlelt, kimondta, ami a szívén van. Kicsit Zsirinovszkijra emlékeztet engem, most hirtelen. Emellett ideális társadalomról álmodott, rajongott Atlantiszért, német kutatókat küldött Közép-amerikába, hogy eltűnt civilizációkat fedezzenek fel stb.
    Sajnos ezek a hobbik aztán átestek a ló túloldalára (hogy képzavarral éljek).
    Ugyanis az egy dolog, hogy vannak az embernek ideáljai, de amikor saját maga tökéletesítése miatt keményen teljesítményfokozókkal tömi magát éveken át, akkor előbb utóbb probléma lesz. Mint a bodisoknál, például, akiknél előbb-utóbb elpattan a húr a sok anabolikus szteroidtól.
    Utána ugye jönnek a problémás dolgok, a neccek:
    - szellemi téren nem maradt meg a racionalitás talaján, hanem átfordult okkultizmusba, önimádatba.
    - politikájának fordulópontja, amikor az SA-s Römert (jól emlékszem a nevére?) homoszexuális orgiák rendezésének vádjával - Himmler segítségével - meggyilkoltatja. (1934?) Ez után már nincs megállás, jönnek a zsidók, komcsik, stb. elleni megtorlások.
    Pedig ugye az álmok szépek voltak, de türelem nélkül...
    Naszóval, nincs szándékomban nekem őt tisztára mosni, csak megérteni szeretném.
  • uniu
    #94
    Vszinu elcsendesult volna a diktatura, hisz mar a haboru vege fele a Vezetot sokan felre akartak allitani, olyanok is akik igencsak lojalisak voltal. (pl.: E.Rommel)
    Minden esetre jobban jarhattunk volna veluk, mint az oroszokkal :-/ Sot a romai megszallas idejen a kultura jelentos lokest kapott pl.:furdok stb, az oroszok csak TSZ-eket tudtak epiteni:)
  • Epikurosz
    #93
    Te figyu, állítota itt vki, hogy Hitler atomerőművet akart csinálni? Nem, nyilván atombombára fájt a foga, de akkor mindenkinek ez kellett, ez volt a trendi. Úgy adod ezt elő, mintha te találtad volna fel a spanyolviaszt. Hitlert spéci ezért megszólni sem lehet, hisz nincs olyan hadvezír, aki nem akarna győzni. Pláne, ha tudjuk, hogy az amcsik megcsinálták a csodafegyvert, és be is vetették.
  • wanek
    #92
    Hát kisgyerek a neved illik rád. Az vagy. De még azt sem tudtad jól leírni
  • Bullshitt
    #91
    ha már feleséged van feltételezném, h. tudsz olvasni:
    ezt én írtam:,, Hitler NEM erőművet akart volna építeni az atomergiával."
    ezt azt jelenti, h. NEM atomerőmű hanem 8.os ész kell, h. kitaláld mire gondoltam? úgy látszik....
    erre írtad: ,,Atombombán dolgoztak, ez köztudott. Amúgy ez lett volna az elnevezésük szerint a "csodafegyver"."
    sötétebb vagy ennél a fekete fémnél is!!!:D
  • wanek
    #90
    Alpárisággal próbálod leplezni a hozzá nem értésedet? Megsúgom: van feleségem... Csak nem magadból indultál ki? MEGALOL!!!

    "Történészek amúgy tényként tudnak kezelni olyan dolgokat is, amik nem valósulhattak meg v.milyen okokból, h. ilyesmit említsek pl, Hitler nem erőművet akart volna építeni az atomergiával. Tehát az erre való elképzelésit úgy kezelték mint tényt,ezért is volt - párhuzamosan és előbb- a Manhattan projet.De legyen ez is neked képzelgés" - Jaj! Miféle atomerőmű? Atombombán dolgoztak, ez köztudott. Amúgy ez lett volna az elnevezésük szerint a "csodafegyver".
  • Epikurosz
    #89
    "de szerintem ebben nagy szerepet játszott a világpolitika nagyhatalmi vonatkozásai -ENSZ stb és az emberi jogok védelmének fejlődése"

    Hát, szép kis fejlődés az, hogy a baloldali martalócok gyerekei, vagy épp ők maguk, ma is hatalmi pozíciókban vannak, míg pld. Pinochetet 90 akárhány évesen bíróság elé hurcolásszák.
    Én egyébként teljesen abnormálisnak tartom, hogy a II. világháború idején elkövetett bűnök "emberiség elleni bűnöknek" minősülnek, és nem évülnek el, míg például az 1956-os mosonmagyaróvári sortűzért felelős katonatiszte(ke)t, vagy más kommunista górékat nem ítéltek el. Sőt, újabban Gyurcsány kitüntette a Kádár-éra prominens személyiségeit.
    Véget kellene vetni annak a gyakorlatnak, hogy ha zsidók elleni bűnökről van szó, akkor azokat határidő nélkül, visszamenőleges hatállyal is üldözik, de egyéb disznóságok bocsánatosnak számítanak.
  • Bullshitt
    #88
    Mielőtt elkezdenéd lefekvés előtt verni a p.ckörődet, h. sikerült belekötni v.mibe hát kifejtem. Volt egy új rendre vonatkozó elképzelése a harmadik birodalomnak. És el is kezdtek több helyen bevezni dolgokat, de ez a háború miatt torzan ítélhető meg, én a békebeli tervezetekre gondoltam amik már íróasztalon hevertek. Mindenezek megtalált dokumentumok alapján vannak -sokmindent igyekeztek megsemmisíteni- ezekről találsz hivatalos infókat is ha jobban ráreccsensz a témára. Történészek amúgy tényként tudnak kezelni olyan dolgokat is, amik nem valósulhattak meg v.milyen okokból, h. ilyesmit említsek pl, Hitler nem erőművet akart volna építeni az atomergiával. Tehát az erre való elképzelésit úgy kezelték mint tényt,ezért is volt - párhuzamosan és előbb- a Manhattan projet.De legyen ez is neked képzelgés:)
    Epikurosz: az igaz, h. jobbos diktarúrák szépen elcsendesedtek, de szerintem ebben nagy szerepet játszott a világpolitika nagyhatalmi vonatkozásai -ENSZ stb és az emberi jogok védelmének fejlődése.
  • lee56
    #87
    hu de élénk a fantáziád :)
    Na sikerült utánnanézni a Terminátor folyékony fém magyarázatának, érdekel mit mulasztottam el, pedig többször is láttam a T-filmeket.
  • dez
    #86
    Ja, ebben igazad van: ha kinyúlna belőle egy fekete kéz, de úgy, hogy a többi rész mindig mögötte legyen, észre sem vennéd, csak amikor már hozzád ér (és magába ránt :D).
  • wanek
    #85
    Egy olyan tárgyról, amiről szemmel észlelhetően nem verődik vissza fény, az fekete lesz. Vagyis a kontúrjaival határolt fekete, síknak(!!!) látszó terület (láthatatlanná akkor válna valami, ha tökéletesen átlátszó lenne).
  • lee56
    #84
    főleg éjszakai bevetéseken ;)