21
  • dez
    #21
    Azok még túl fejletlenek. Olv. cikk!
  • stremix
    #20
    Szóval ha egy vak embernek egy közelálló rokontól kell őssejt, akkor csinál vkivel gyereket és a magzat szeméből szedik ki a sejtet!? Esetleg egy vak házaspár járna így jól.
  • Inquisitor
    #19
    Ezért van normális országokban Őssejt Bank. Magyarország nem tartozik ezen helyek közé, itt még csak nem is engedélyezik ...
  • BiroAndras
    #18
    A köldökzsinórból is kinyerhetők. Azzal szembern szeritnem semmiféle etikai kifogás nem merülhet fel.
  • kvp
    #17
    "Hát nem tom, minden pénzes muksó Kínába járkál Őssejt kúrára, és ott biztosan nem a saját őssejtjeiket ültetik be nekik.
    Hogy működik, vagy sem az más kérdés."

    Mukodik, csak eppen kb. akkora a kilokodes eselye mint egy beultetett szervnel.

    Viszont ossejteket lehet kivonni felnott emberekbol is, pl. a csontvelobol. Az igazi problema a sejtek szaporitasa es a megfelelo funckiok aktivalasa. Ha megolnek egy meg fejlodo gyereket, akkor abbol konnyebb kivenni a megfelelo sejteket mint egy felnott, mar rogzult es esetleg serult dns-u sejtjeit klonozni. Egyebkent a hiedelemmel ellentetben a differencialodott ossejtes kutatasokhoz (mint amilyet a cikk ir) nem csak magzati sejteket lehet felhasznalni, bizonyos korig a mar megszuletett gyerekek is megolhetoek lennenek a sejtek kinyerese celjabol, viszont ezt meg az enyhebb etikai szabalyokkal rendelkezo orszagok sem engedik meg. Alternativa lenne az abortusszal megolt gyerekek felhasznalasa is, de szerencsere ez sem terjedt el.

    En szemely szerint a csontvelobol kivont ossejteket tartanam jonak es etikai szempontbol elfogadhatonak (azon kivul hogy ekkor nincs kilokodesi veszely), csak a felhasznalasukhoz meg kellene erteni, hogy mi kapcsolja az ossejteket az egyik vagy a masik szovet programjanak elinditasara. (egyszeruen egyszer csak fogjak magukat es mas-mas helyrol kezdik el olvasni es vegrehajtani a dns-uket, a tobbi teruletet pedig irhato-olvashatova, de vegrehajthatatlanna teszik)
  • m3200gt
    #16
    Hoppá, én Broafka üzenetére akartam reagálni.
    Ezt elk@&#>rtam, bocs.
  • m3200gt
    #15
    Részben igatad van, nem kell senkit megölni ahhoz, hogy őssejthez jussanak. Csecsemőknél a ködökzsinórból vesznek vért ebből lehet bankba eltetetni sejteket. Közeli rokonoknál működik ideális esetben az őssejt átadás (testvérek ill. szülők). Nem csak az embrióknak, magzatoknak vannak őssejtjei, felnőtt korban a csontvelőből nyerhető megfelelő sejt, de viszonylag kevés. Ezt már viszonylag régóta alkalmazzák pl. Mo.-n is (csontvelő átültetés).
  • Supremo
    #14
    Nekem nem lenne mindegy. De ha neked mindegy, hogy mikor nyírnak ki, hát tessék. Képzeld ha téged is így kiírtottak volna...
  • Supremo
    #13
    Ott a pont!
  • L3zl13
    #12
    Jah másikra.
    Egereknél nem hiszem, hogy nagyon óvatoskodtak a dologgal. :DDD

    Embereknél ez persze nem lehet opció, de ez nem jelenti azt, hogy nem veszélyezteti a magzatot egy ilyen őssejt kivonás. És bár nem tudom pontosan milyen stádiumban van a magzat a terhesség 2. harmadában, de azért már nem egy szimpla sejcsomagról van szó szerintem, tehát nem arról van szó, hogy kiveszel belőle egy darabot, és az simán pótlódik egy újabb osztódással.
    A cikk szerint már retina tipusba alakult sejtekre van szükség a műtéthez, azaz gondolom már kialakult, vagy kezd kialakulni a magzat szeme. A sejtek begyűjtéshez ebbe kellene szúrkálni...
    Szóval ha mindez így van, ahogy gondolom, akkor ebben a formában remélhetőleg nem lesz belőle gyógymód.
  • L3zl13
    #11
    Hát nem tom, minden pénzes muksó Kínába járkál Őssejt kúrára, és ott biztosan nem a saját őssejtjeiket ültetik be nekik.
    Hogy működik, vagy sem az más kérdés.
  • Darth Sith
    #10
    ezzel meg is válaszoltad miért nem csinálják. :)
  • Broafka
    #9
    de ne hülyéskedjetek már, nem ölik meg a magzatot, hanem kivonnak belőlük egy sejtet az őssejtet, de nem nyírják ki a magzatot. Később ezt feltudják használni
    ésén úgy tudom hogy már csak azért sem ölhetik meg mert az ős sejt csakis kizárólag saját gazdájába kerülhet vissza!
  • Dunkey
    #8
    Tenéyszteni kéne a mindenféle sejteket, és minden meg lenne oldva :D. Csak ezt kb. lehetetlen megoldani....:)
  • Vorpal
    #7
    magzatok - pff
    nem mindegy hogy magzat korukban szeletelik le őket vagy felnőtten irakban?,)
  • plamex
    #6
    Hiszem ha látom
  • Lord David
    #5
  • kricsi
    #4
    még négy év és megoldják...:) nemkell aggódni miattuk
  • L3zl13
    #3
    Pusztán ezért kétlem, hogy tiltakoznának, hacsak nem magzatokat veszélyeztetnek/ölnek meg emiatt.
  • unodue
    #2
    Majd tiltakozik a pa'pa meg a sok barom hogy etikailag nem helyes
    ha vissza adjak masok szeme vilagat.
  • L3zl13
    #1
    Elképesztő lehetőségek rejlenek az őssejtekben, de tényleg azt kéne megoldani, hogy ne magzatokból kelljen kivonni ezeket a sejteket...