113
Minden ami a Halloweennal kapcsolatos
  • Szeszmester
    #73
    Persze, de azoknak az ünnepeknek mégis van vmi alapjuk.

    A szilveszter az egy nagyon nagy, világ körüli party. Meg egyébként is, vége van az évnek, ilyen nap csak 1szer van évente! (Meg a szülinap is)

    A karácsonyt nem tudom, mióta ünnepeljük karácsonyfával, de nagyszüleim és az ő szüleik is így csinálták, van múltja a dolognak. Meg nem értelmetlen, csak nem giccsel, hanem szép díszekkel, igényesen kell feldíszíteni!
    A Mikulás pedig emlékezés Szent Miklósra, ezt az ünnepet is a kereszténység miatt vettük át. Biztos a Coca Cola tette olyanná, amilyen? Én ebben nem hiszek, szerintem ezt a tévhitet a CC terjesztette el :)
    találtam róla egy történetet:
    http://www.kzs.hu/tudastar/emberestarsadalom/mikulas/Szent%20Mikl%F3s%20%E9lete,%20legend%E1i,%20csodat%E9telei.htm
  • Adam II
    #72
    Amúgy milyen szar lenne a magyar Karácsony ha nem lenne benne semmi nyugatias dolog. Mindenki hazamenne bezárná az ajtót gyertyát gyújtana siratózenét hallgatna imátkozna aztán elmenne szétfagyni az éjféli misére. Hát ünnep lenne a javából.
  • Adam II
    #71
    Én nem úgy értettem ,hogy nincs rá szükség hanem ,hogy nehéz és hosszadalmas folyamat lenne egységesíteni ,ráaádsul lehet ,hogy igény se lenne rá plusz az ünnepeket valami eseményhez kapcsoljuk.

  • Bandew
    #70
    Először is ez téged miért zavar? A gyerekek állati jól érzik magukat, hogy beöltözhetnek mindenféle rémségnek és ökörködhetnek. Ez neked miért baj? Másodszor pedig már így is rengeteg ünnepi dolgot átvettünk külföldről. Pl a születésnap, karácsony, szilveszter. Ezeket már rég úgy ünnepeljük mint nyugaton. A karácsonyból is annyit hagytunk meg magunknak, hogy a kis Jézus hozza az ajándékot. Na de ott a karácsonyfa. Teljesen értelmetlen mészárlás, hogy telleaggassunk többezer fát mindenféle giccsel. A mikulás? Már régóta nálunk is piros-fehér színű, amit a Coca Cola marketing erőszakolt rá a világra. Szülinapi torta és sziporkázás. Szilveszteri konfettik és szerpentinek. Ezek mind nyugati dolgok, amiknek nincs különösebb értelmük, csak vásárolni kell. Baj? Embere válogatja!
    Ezekben sincs semmi magyarság mégis átvettük. Ez így szokott lenni. Ha valaki annyira hisz az ősmagyar szokásokban, megnyugtatom: mára már alig maradt belőle egy-két dolog. A ma ismert népdalaink is max 100-200 évesek, a megszokott népi hagyományaink pedig más hódító népektől (főleg törököktől) származnak stílustanilag. Még a legrégebbi saját kincsünk a nyelvünk is használ más kultúrából. A népek mindig is átvettek egymás szokásaiból, ha tetszett nekik. Ha neked nem tetszik megértem, de ha azért nem tetszik mert külföldi, annak nincs értelme.
  • Punker
    #69
    "újakat gyártani értelmetlen."

    ez nem igaz, az emberek változnak, és addig amíg a régi fontos dolgokat nem felejtik el addig engem nem zavar ha valaki valami újat is tud értékelni.
  • Adam II
    #68
    Szerintem se valami jó ötlet más országok ünnepeit behozni mert úgysem lenne ugyanaz ,itt nincs meg a hagyománya.

    Punkerrel egyetértek ,hogy az összes magyar ünnep depressziós ,még a Karácsony is ,hasonlítsatok össze egy külföldi vagy egy magyar Karácsonyi dalt.
    Igaz az ünnepeinken már nem tudunk változtatni újakat gyártani értelmetlen.
  • Szeszmester
    #67
    Én is :*(
  • praksi
    #66
    ez igaz, a török elfolgalta a középkorban fél Magyarországot, mégse ünnepeljük a Ramadánt...

    amúgy ez az egész magyar helovínesdi egy marhaság. összes amerikai filmből ez folyik, persze h az idióta sznoboknak el lehet adni.
  • Punker
    #65
    Halloween: kiröhögni a halált
  • CattiBrie
    #64
    Én hogyha egy már nem küztünk levő rokonomra, ismerősömre gondolok, akkor szomorú leszek. :S
  • I.C.ram
    #63
    Egy ünnep nem attól ünnep, hogy lehet valami közünk hozzá... hanem attól, hogy van hagyománya, és az ünnep köré épülő szokások, amivel lehet ünnepelni, stb. Halloween-re ez nem igaz.

    Tényleg ennyire kiveszett az emberekből az, hogy különbözni akarnak a többi kultúrától, stb? Szerintem nincs annál jobb mikor két külföldi találkozi kegymással, és arról beszélgetnek, hogy miben különbözik a két kultúra, ország egymástól. Attól szép ez a világ, hogy szines. Én baromira nem akarok olyan világban élni, ahol akárhova megyek, ugyanazokba a zenékbe, szokásokba, ételekbe, stbkbe botlok, főleg nem, ha ezek mind amerikai faszságok. Legyünk már kicsit büszkék arra, hogy európaiak vagyunk, és azon belül keletiek, és azon belül magyarok. Valahogy nyugaton ez olyan természetes. Mindig csak sírtok, hogy bezzeg nyugaton milyenek az emberek, hát rajta, lehet változtatni a magyar szemléleten is.
  • I.C.ram
    #62
    Ja csak a Magyaroknak még esélyük sem volt találkozni a keltákkal, mert mire ideértünk, addigra vagy elmentek vagy kiírtották őket.

    Ennyi erővel ünnepelhetnék a török, osztrák, római, tatár, stb. ünnepeket is, hisz ők is megfordultak errefelé több kevesebb ideig.

    Szóval ez egy igen ingerszegény gondolat volt részedről :P
  • GregSB
    #61
    Forrás
  • GregSB
    #60
    Bizony, bizony:

    " The La Tène culture was distributed around the upper reaches of the Danube, Switzerland, Austria, southern and central Germany, northern regions of Italy, eastern France, Bohemia, Moravia, Slovakia and parts of Hungary."



    Szval mivel ez eredendően egy kelta ünnep, teljesen jogosan ünnepelhetjük Mo.-on is anélkül, hogy majmolnánk az amcsikap :P
  • GregSB
    #59
    Jól tudom, hogy magyarország területén is éltek kelták anno? (mintha régebben olvastam volna valami ilyesmiről)
  • GregSB
    #58
    Nem az amcsiktól származik helovín, olvasd el az első hozzászólást, eredendően kelta ünnep, a mai "heppi" verziója pedig az Írektől származik.
  • I.C.ram
    #57
    Pl Farsangkor is szarnak az egészbe az emberek, akkor Halloween minek kell, ha még azt a kevés örömünnepet, ökörködést sem használjuk ki, ami van?

    Ez olyan, hogy a szömszéd kertje mindig zöldebb.
  • Szeszmester
    #56
    Egyébként az egész országnakünnepelnie kell, h a halloweent akarók is tudjanak? Szerintem szűk körben tök nyugodtan megünnepelhetik ők is.

    És valójában, konkrétan, mit ünneplünk halloweenkor? És hogy kellene egy halloweent ünnepelni?
  • Szeszmester
    #55
    Szerintem rosszul értelmezed a dolgot.
    A halottak napját nem "ünnepli" senki. És nem is a szomorúságról szól.
    A nevében is benne van, nem halál napja, hanem halottak napja. Azoknak szenteled ezt a napot, akikhez kötődtél, de már nincsenek köztünk. Ez nem vonja feltétlen maga után a szomorúságot, csak eszedbe juttatja őket és végiggondolhatod az emlékeket. Olyan dolog, amit elég ritkán csinálsz. Ez szürke lenne?
  • Szeszmester
    #54
    Szerintem sincs semmi közünk az amerikai ünnepekhez, nem kellenek ide. Nem azért, mert az amerikai, hanem mert SEMMI KÖZÜNK NINCS hozzá. Semmi értelme nem lenne. Emberek, mától ünnepeljük a halloweent, mindenki legyen heppi, öltözzetek be mint farsangkor és menjetek csokit kunyerálni? Tényleg, ebben kik látnak rációt?
    A húsvét meg más, miért ne lehetne idegen emberekhez becsengetni és locsolkodni, ezt sem értem (BPi vagyok). Ha még kavicsot is ad, annál jobb! De egy csokitojással is beértem. Tényleg, a halloween nem ugyanez? minek még egy ünnep, ahol 2 másikat kombinálunk?
  • CattiBrie
    #53
    Az elő pár kommentet, flémet olvastam csak...

    "Ünnepelhetjük" a halottakat Halottak napján, amit akárhogy nézem elmúlás/szomorúság.. Mennyivel jobb úgy hozzáállni valamihez, hogy nem negítvumokhoz kötjük. Ami nem jelenti azt, hogy nem emlékezünk meg szeretteikről. És ez nem majmolás - bár nyilván, akik arra vevők, úgy fognak hozzáállni. Akik meg hagyománypártiak, azok nem fogadják el a Halloween-t. Miért nem lehet egy egésséges középút? Én speciel nyugati fassá.. izé kultúrák átvétele ellenes vagyok, ám nem szeretnék szürke, örömmentes, elmúlás hangulatú Halottak napját.
  • I.C.ram
    #52
    Látom nem sikerült megérteni a mondandómat.

    Azzal nincs semmi bajom, ha tojásvásárlási láz van húsvétkor. Vagy ha kokárda dömping (már az se...) van márciusban.

    A lényeg itt azon van, hogy KÜLFÖLDRŐL hozunk be olyan ünnepeket, amihez semmi közünk, csak azért, hogy újabb nap legyen, ahol a boltok degecre kereshetik magukat hála a marketingnek.
  • haxoror
    #51
    Örülök hogy ilyen modern hozzáállásod van a világhoz szerintem viszont Magyarország és az USA között nem a pozitív hozzáállás az egyetlen különbség szal a halloween ITT kurvára nem úgy nézne ki mint OTT.

    Attól hogy mindkét ország (elvileg) nyugati az nem azt jelenti hogy a kultúráink cserekompatibilisek és hogy minden szarságot be kéne fogadnunk ami amerikából jön, és ha nem tetszik nekünk akkor az a mi hibánk mert nem vagyunk elléggé amerikanizálódva ami SZERINTEM nem baj, sőt.
  • haxoror
    #50
    Nyugi az első pár száz évünk nekünk is vidám volt, fosztogatás kalandozás ezerrel stb hehe

    Aztán amikor egy ország "öregebb" lesz megéli a szar napjait is, majd az amcsik is leszoknak a hepievriting dolgaikról...
  • Hörkee
    #49
    Én csak karácsonykor költekezek :) veszek pár csomag csipszet, pár üveg kólát, kibérelem itthon az egyik szobát, hogy nyugottan tudjak tv-zni egész nap :)
  • Bandew
    #48
    Most őszintén, mondj 1 ünnepet, ahol nem szokás vásárolni.
    A legfontosabb ünnepek, mindig is költségesek voltak. Na és? Akkor ez egy profi marketing, amit beszoptunk? Hát gratulálok a hozzáállásodhoz! Ha vásárolsz egy ünnephez, akkor zombi vagy, de ha makacsul ellenzel mindent és semmit nem akarsz kiélvezni akkor mi vagy? Baromi nagy egyéniség?
    Nem azt mondom, hogy a féktelen költekezésről kell szóljon az egész, de semmi rosszat nem látok a halloweenban. Megvan a maga mesés hangulata, akárcsak a karácsonynak és a gyerekek nagyon élvezik.
  • FLECK
    #47
    Itthon döglök :) Holnap megyünk temetőbe este, azt csá :)
  • eörgs
    #46
    marci igazakat szól
  • I.C.ram
    #45
    Gyerek meg miből öltözik fel? Hát persze, hogy a jelmezboltból kölcsönzött cuccból.

    vannak kivételek, de nézd meg, hogy mennyivel megugrik egy-egy ehhez kapcsolódó bolt forgalma. Amerika nem vitás, hogy a vásárló zombikból él.
  • Hixer
    #44
    ehhez hozzáfűzném, hogy ott sem ad mindenki boltban vásárolt 6+1-es akció Twix csokit a gyerekeknek. van aki süt süteményt, saját tejkaramellát csinál és van olyan aki egyszerűen azt mondja a gyerekeknek, hogy srry de nagyon sok dolgom volt nem tudok mit adni. akkor mondjuk lefröcskölik vízzel vagy vmi és ennyi. de ott alapból kedvesebbek az emberek, általában készülnek erre. hallottam olyanról is, hogy vmelyik szülő párolt brokkolikat, adott, hogy egészséges dolgot is kapjanak a gyerekek, szóval egyáltalán nem a vásárlásról van szó, ahogy karácsony sem arról szólna...
  • Punker
    #43
    hát nem tom, tudtommal sok fősuli megtartja, alternatív klubbok is, kocsmák is, és normálisabb baráti társaságok is.
  • I.C.ram
    #42
    De a jelenlegi változata, amit mindenki halloweennek ismer, az tőlük jön.
  • I.C.ram
    #41
    érdekes, ha "halloweenkor" tudunk ökörködni, akkor farsang miért van mégis kihalóban? Mikor én jártam általánosba emlékszem tök nagy buli volt az egész, mikor már gimibe jártam, kb le se szarták, most meg gyanítom, hogy meg sem említik, inkább ott is halloween van. Arról szól az egész, hogy kezdünk amerikanizálódni keményen, ahogy a németeket már végig is mentek ezen az úton.

    Miben jobbegy halloween mint egy farsang? Elmondom. abban, hogy kb 10x akkora marketingje van az egésznek, és a sok pisis ezt be is nyeli, hogy neki ez kell.
  • Hixer
    #40
    Mondjuk az első hozzászólás pontosan leírja, hogy ez az ünnep nem az amcsiktól származik... Mindegy, szerintem habár jópofa ünnep, nem hinném, hogy Amerikában a Harlemben is mászkálnának a gyerekek házról házra, mert még lelövik őket. Mindenképpen szerintem ott is inkább a kertvárosok, külső (gazdagabb) negyedek vagy kissebb települések azok amik részt vesznek az ünnepben. Itt az a baj, hogy egyrészt az embernek kevés a pénze, meg önző is, csokit nem fog venni semmilyen gyereknek akárhonnan jött. Azért ott sem csenget be minden gyerek mindenhova. Olyanhoz szoktak akit ismernek, legalább annyira, hogy nem őrült, már amennyire én tudom. Szerintem szép lenne(színt hozna az országba a sok sírás/szomorgás mellé), ha drága hazánk megfelelne a szokás "Minimum Követelményének". De a hozzászólásokból is kiderül, hogy egyrészt még él a "büdös kapitalista" szemlélet, hogy ide amerikai szokást már pedig nem! Most komolyan, búsójárni hányan mennek? Lehet, hogy szép szokás az emberek mégse űzik, mer nincs idejük, nincs kedvük vagy nem is tudják mi az. Elvesztette a szerepét és valószínűleg egyszerűen ki fog halni. Az egyház is ilyesmin ment keresztül a történelem folyamán. A másik meg az alapvető önzés/gyűlölködés ami itt uralkodik, az én csokimból márpedig nem kap senki stb. Tényleg eléggé gyerekes de ez van. Amerika más szempontból gyerekes. Ez csak egy szokás... A véleményem pedig, hogy habár kedves, ehhez kedvesség is kell amiből itt manapság igencsak hiány van.
  • Punker
    #39
    hát szerintem meg egyszerűen csak abban a rövid történelmükben több pozitív dolog van mint nekünk az elmúlt 1000 évben.....

    amúgy meg húsvét farsang stb itt is lehetne rohanjunk a boltba dolog ha az emberek nagy százaléka nem lenne csóró ilyen egyszerű, náluk az ökörködés a szokás a magyaroknál meg az ivás az übnnepek 90% arról szól hogy a fél ország leissza magát a sárga földig, hajrá így tovább......
  • I.C.ram
    #38
    Németország az európai kultúra fertője. Ahogy eldobták maguktól az összes hagyományukat a némeket, az példaértékű lenne amerikában is.

    Végén tényleg az lesz, hogy akárhova utazik az ember, mindenhol ugyanazt a faszságot csinálják mint amerikában. Következő az lesz már, hogy amerikai zászlókat lengetünk orrba szájba mi is szept 11én.
  • I.C.ram
    #37
    Annak van hagyománya. Ennek a faszságnak nincs. Ez olyan mint a valentín nap. az egész arra megy ki, hogy a boltok jól megszedjék magukat.

    Minél jobban el van engedve az ember, annál jobban hülyül el. Erre a legjobb példa amerika, és most már japán is efelé halad. Egyre butábbak az emberek. Nincsenek már rászorulva semmilyen gondolkodásra, csak az ökörködés megy. Kell az is, de nem az év 365 napjából 383on.
  • I.C.ram
    #36
    Nekik meg van x millió "mindenki happy és fell the sunshine" faszságuk, ami arról, szól, hogy megrohanják a boltokat, és egy teljes havi jövedelmüket elbasszák jelmezekre, édességre, ajándékokra, faszságokra.

    Éljen a masszív fogyasztói társadalom!
  • Frosty01
    #35
    Szerintem igazán megmaradhatna a halloween magyarban is :/
    jópofa
  • Dying Soul
    #34