43
  • Falatka2003
    #43
    És még az órodat is tisztíccsa! :)
  • Gabbbar
    #42
    Legalabb elég évente egy wc papirt venni, töröl mos, töröl mos
  • Egerwin
    #41
    Persze először wc papírként hassználjuk utána meg zsebkendőként
  • uniu
    #40
    Persze, de valoszinuleg a TiO2 szovetbarat lehet. Amugy hasznaljak "ontisztulos" uvegekhez is, ugyanis amikor a napfeny rasut "leoxidalja" a koszt magarol.
  • halgatyó
    #39
    Igen, ezt nagyon sok helyen olvastam. Épp ez az egyik kérdés: megvizsgálták-e ezt az új papírt is e szempontból?

    Valami azonban szintén szemet szúr, ha az ember elgondolkodik. Miért NEM próbálkoztak meg az azbeszt olyan kezelésével, ami ezt a rákkeltő hatást csökkenti vagy megszünteti? Például: vákumban végzett fémgőzőlés, vagy valamiley vegyi kezelés, vagy például valamilyen kétkomponensű műgyanta oldatában történő megmártás (amely gyanta rákötne a felületre, akadályozva a porlódást és ha mégis érintkezik a testszövetekkel, talán a rákkeltő hatást is jelentősen redukálhatná)

    Vagyis ezerféle módot kipróbálhattak volna, hogy ezt a pótolhatatlan anyagot (az azbeszt) valahogyan mentesítsék a hátrányaitól. Hogy ne kelljen kidobni!

    Ugyanez lesz érvényes erre az új papírfajtára is. Attól, hogy papírnak nevezzük, még nem változik semmi (manapság divat nyelvészkedés-átnevezgetés útján módosítani a tömegek véleményét)

    Akármennyit töprengek, nem találok választ: miért NEM próbálták az azbesztet káros hatásaitól mentesíteni? Vagy csak nem tudunk az ilyen irányú kisérletekről? Mert a söpredék sajtónak fontosabb volt a technikai civilizáció iránti negatív hangulatkeltés?
  • CsabiDuke
    #38
    Egyébként nagyon jó dolognak találom, remélem hamar elterjed, mert így a papír szemét is kevesebb lesz, mivel RW! :)
  • CsabiDuke
    #37
    Eddig miről nem mutaták ki hogy rákkeltő? még a sűlt hús is az, egyszer valaki kimutatta...
    A rákhoz is alkat kell és adottság.
  • halgatyó
    #36
    Szerintem azért, mert erősen fehér színű. Kis mennyiséget belekevernek belőle bármibe, az is fehér lesz tőle.

    Ha az oxidáló hatás számítana, akkor sokkal erélyesebb anyagot is tudnának használni (peroxidok, bórax, stb)
  • ttt ttt
    #35
    of: Az azbesztnek az a baja, hogy mikro szinten porlik, így milliárdnyi apró tűként fúródik bele adott szövetbe. A levegőbe kerülve, azt belélegezve károsítja a tüdőt, jo alapot szolgáltatva a ráknak.
  • Goaulds
    #34
    WC papirnak is beválna? Hiszen baki ölő
  • syn7h37ic
    #33
    Az Azbesztről kimutatták, hogy bizonyítottan rákkeltő hatású anyag. Ez nem azt jelenti, hogy mérgező. Hanem hosszútávon nagyon káros.
  • AgentKis
    #32
    "a fény fotonjai beleütközve a nanoszálakba töltést hoznak létre, ami minden mérgező anyagot elpusztít az anyag felszínén"

    Ez úgy hangzik mint egy mosóporreklám.... :-)
  • uniu
    #31
    Pedig sok helyen hasznaljak a TiO2-ot. Pl.: fogkremek, gyogyszerek, kozmetikumok...
  • halgatyó
    #30
    "a fény fotonjai beleütközve a nanoszálakba töltést hoznak létre, ami minden mérgező anyagot elpusztít az anyag felszínén"
    ez viszont egy kissé áltudományosnak tűnik
  • halgatyó
    #29
    De azért én szeretném, ha sikeres lenne az új anyag
  • halgatyó
    #28
    Hmm.. lehet hogy megvan az azbeszt utóda? Ld. tűzálló ruházat, tűzoltóság, stb.

    A "nem mérgező" státuszt valszeg fogják még vizsgálni sokan, sok helyen. Az ui,. hogy a TiO2 nem mérgező, nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez a szálas TiO2 teljesen bőrbarát lesz. Az Al2O3 se mérgező, az azbeszttől mégi félnek mint a tűztől.
  • brueni
    #27
    olvastam valahol, hogy a papírpénz mekkora szennyezőforrás. bacik, meg mindenféle csúnya dolog bölcsője.
    ott lehet, hogy van jövője az ilyen papírnak.
    ferőtleníthető, strapabíró.
    már csak tényleg az kell, hogy környezetbarát legyen.
    ...az előállítása is...
  • uniu
    #26
    Azt kifelejtette a cikkiro, hogy a titan-dioxid oxigent bocsat ki ekozben, es ettol fertotlenit.
  • shane81
    #25
    Már azt hittem át kell írni miatta a kő-papír-olló szabályait, de aztán megnyugodtam, hogy vágható..
  • Ted Beneky
    #24
    Titán-papír DVD-RW ! Tök jó !
  • Gladiator
    #23
    és "újraírható":D
  • AbyssLord
    #22
    Ha töltést generál benne a fény, miért nem használjuk olcsó kis teljesítményű napelemként?
  • L3zl13
    #21
    "Emellett a fény fotonjai beleütközve a nanoszálakba töltést hoznak létre, ami minden mérgező anyagot elpusztít az anyag felszínén."

    Én valahogy kétlem, hogy minden mérgező anyag elbomlana egy kis elektromos töltéstől...
  • L3zl13
    #20
    Ez szerintem is egyértelmű. Speckó célokra jó lesz, de ott meg talán, hogy eddig sem kellett feltétlenül papírt használni.
  • L3zl13
    #19
    Szvsz vagy 3000 év... :F
  • fawcet
    #18
    Kibasz*tt jó wc papír lesz, hiszen fertőtleníthető.
  • BiroAndras
    #17
    Nem hiszem, hogy a hagyományos papír leváltása lenne a cél.
  • norbre
    #16
    kémiából sík hülye vagyok... ez mennyire lesz környezetszennyező? milyen gyorsan bomlik le vajon?
  • jalsomm
    #15
    Kedves szerzo, nagyon faraszto munka lenne rendes mukodo linket rakni a cikk vegere?
  • 0Hanga
    #14
    Ja mint a Időzsarúban mi ugy is 2007 ben játszodik
  • Phaemoor
    #13
    a kérdés már csak az, hogy a university honlapján már augusztus 22 óta fent van, akkor az sg miért csak most közli a hírt?
  • tpeterr
    #12
    miket ki nem találnak manapság (is) :-D
  • syn7h37ic
    #11
    Nagyon jó. Remélem nagyon hamar elterjed, mert már nagyon fogynak az erdők, ami ugye a papírgyártás egyik fő alkotóeleme. Az újrahasznosítás sajnos nem hatékony, így hajrá titánpapír
  • roliika
    #10
    Nem lehet vele telefonálni + ejtőrtnyőzni, nekem nem kell!
  • HUmanEmber41st
    #9

    A technika kulcsának, a nanohuzaloknak az elkészítéséhez a kutatók elsőként por alakú titánium-dioxidot kevertek el egy lúgos oldattal, majd az egészet egy teflon bevonatú tárolóba helyezték, melyben néhány napon át 150-250 Celsius fokos hőmérsékleten tárolták...


    Szóval akkor mégsem szobahőmérsékleten készül...
    lúgos oldat, teflon bevonat.. csupa olcsó dolog..
  • praksi
    #8
    én csak arra lennék kíváncsi, h ha ennyi mindennek ellenáll, mennyi idő alatt bomlik el? mert a műanyag hulladéknak is sok száz év kell, és papírhulladék van dögivel..
  • Tompika007
    #7
    Puskának jó a régi jó öreg cellulóz is
  • 0Speed0
    #6
    De még az hátra van, hogy összegyűröd és kihajtogatódik magától...
  • polarka
    #5
    jó kis cucc, főleg, ha még igaz is...
  • mikloss
    #4
    Nagyon jó kis találmány. Én biztos belefektetnék ha milliárdos lennék