168
Minden ami a debian linuxal kapcsolatos!
  • gemihu
    #168
    Üdv! Valaki, aki profi a fájlrendszerek terén el tudná mondani nekem,hogy az ext4 az ntfs/fat32 -höz képest miért lassabb, ha sok kis fájlon kell műveletet végrehajtani? Ha nobarrier van, akkor gyors az ext4,de amúgy nem. Szóval az ntfs/fat32 biztonságosabb , mint ext4 nobarrier opcióval? A progi amit használnék létezik mind win és linux rendszereken is, ezért kérdem. Elvileg a nobarrier szünetmentessel viszonylag biztonságos, de ennél is jobb lenne egy bbwc-s i/o vezérlő..


  • MerlinW
    #167
    2-es runlevelen vagy? (runlevel parancs kiírja). @S99 prioritás van a linkek neve elején? Egyébként működnie kell, de ez randa öreg hekkelős megoldás. init.d szervizeknek van fenntartva.

    Használd az rc.local-t. howto
    Vagy contrab-ba: @reboot /usr/local/bin/scripted.sh
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2018.02.19. 23:23:17
  • mateatek
    #166
    Tiszteletem!

    Ezidáig a gépemen Debian5-öt használtam. Cserélni kényszerültem és most Debian9 elhasználó lettem. Az a gondom, hogy eddig beraktam a szkriptemet az init.d-be, linkeltem az rc2-be és működött a dolog. 9-en ez valahogy nem jön össze. Kézzel indítva persze működik. De bootoláskor hibát kapok.
    Hol hibázok?

    Köszi.
  • MerlinW
    #165
    hdparm -B 254 /dev/sda

    Csinálj scriptet belőle és pakold be init.d-be.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2017.12.19. 19:52:42
  • Trevils
    #164
    Segítséget szeretnék kérni!

    Régen debian 8 volt a gépemen. Az volt vele a baj, hogy állandóan ki- bekapcsolgatta a hdd-t, próbáltam több programot, ami a timeoutot beállítja sikertelenül. Debian 7 van most a gépre telepítve, ezzel nincs ilyen gond. debian-live-9.2.0-amd64-gnome.iso -t próbáltam, az is ki- bekapcsolgatja. A biosban nem találtam hdd timeout beállítást.

    gép tímusa:
    Manufacturer: Packard Bell
    Product Name: EasyNote TM85

    hdd típusa:
    ATA device, with non-removable media
    Model Number: WDC WD3200BEVT-22A23T0
    Serial Number: WD-WXJ1A60C6333
    Firmware Revision: 01.01A01
    Transport: Serial, SATA 1.0a, SATA II Extensions, SATA Rev 2.5, SATA Rev 2.6

    bios típusa
    InsydeH2O Setup Utility Rev. 3.5
    System BIOS Version V1.12

    1. Ha egy scriptet futtatok, ami 5 másodpercenként ír valamit ezzel bekapcsolva tartja a hdd-t az árt neki?
    2. Az állandó ki- bekapcsolgatás árt neki?
  • hgabi84
    #163
    Üdv.!

    Én itt néznék szét: /var/log/installer

    Sok sikert!

    :)
    Utoljára szerkesztette: hgabi84, 2017.06.03. 08:54:58
  • Trucker01
    #162
    Sziasztok! :)

    Ha felhúztam egy debian-t, valahogy vissza lehetne nézni a telepítés logját??? I'rta melyik driverre van szüksége a wifihez, csak nem jegyeztem meg... :/
  • MerlinW
    #161
    Abban a telepítőben egy un. ISPConfig nevű keretrendszer végez mindent. Jó dolog nagyon, sok időt spórol, viszont nem árt ha tudja a szaki, mi folyik a háttérben. Tehát akkor érdemes használni, ha már tudod hogyan működik a postfix, amavis, spamassassins, bind, apache/ngix és direktívái, a virtualhost-ok, htaccess, stb,

    Persze fordítva is lehet használni, telepíteni az ISPConfig-ot, majd végignézni a rendszerkonfigokat mit hogyan lőtt be. Persze nem árt ismerni a fájlrendszert, mit hol találsz. /etc, /usr/share/, /var/lib/, stb.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2014.11.25. 13:41:05
  • Jim Morrison
    #160
    végignéztem a telepítőt(#152), legtöbb dolognak utána néztem, de nem találtam olyat, hogy megadhatok egy user adatait, és akkor készül neki hely a webtárhelyen, domain, és ftp elérés a helyéhez. Ehhez külön script szükséges?
  • Jim Morrison
    #159
    igen, telepítéskor kidobott valami, hogy nem ismert fel vagy mi... valahogy erre számítottam^^
    Köszi, akkor majd...jelentkezem :)
  • MerlinW
    #158
    ifconfig -a -ban látod a konfurálható hálózati eszközöket.

    Egyébként ez az a dolog amit nehéz "remote" csinálni. Valszeg nem ismerte fel a wlan-t, szóval kezdheted a tokosborzolást:)
    Google: wlan típus + debian kulcsszavak, aztán kideríteni, hogy kell-e/van-e Linux driver hozzá, adjisten kernelben is van, csak a detektálás mászott el (laptop wlan az összes Unix alapú rendszer keresztje) és el lehet kezdeni szerelni:)

    Üdv az első kihívásod előtt:)
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2014.11.24. 20:13:10
  • Jim Morrison
    #157
    beírtam /interfacesbe:
    auto wlan0
    iface wlan0 inet static
    ....
    A restart-ra azt írja cannot find device wlan0.
    majd a grepes keresésnél talát egy network controllert, majd beírtam:
    lspci -vv -s 02:00.0
    De semmi sem történt. Utolsó parancsra meg kidobott egy csomó mindent.
    Mondjuk ez már valami, amiket a neten találtam iwconfig meg ezek nem is ismeri fel a rendszer.
  • MerlinW
    #156
    Alapvetően igen. address, netmask, gateway -t megadod, majd /etc/init.d/networking restart
    Viszont a laptop + wlan sosem egyszerű eset, ki kell előbb deríteni, ismeri-e az eszközt a rendszer. Mármint a fenti folyamat során kiderül ha nincs net:)

    Egyébként lspci | grep -i wireless

    majd ha kidob eszközt:

    lspci -vv -s <ide a hardver cím a fenti outputból, mint pl: 0c:00.0>

    és/vagy

    modinfo iwlagn
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2014.11.24. 19:39:18
  • Jim Morrison
    #155
    Feltelepítettem notebookra, de net az ugye nincs. Keresgélek a neten, de valamiért szerintem nekem megfelelő leírást nem találok, hogy miért nincs netem/hogyan tudnék netet varázsolni.
    /etc/network/interfaces:
    eth0 tök jól be van állítva (telepítéskor manuálisan adtam meg ezeket).
    Ugyanezt kéne csinálnom csak eth0 helyett wlan0 ?
  • Jim Morrison
    #154
    ez a telepítő kvázi mindent telepít ami nekem kell. Szerintem majd kipróbálom, de majd magamtól is megcsinálom, abból is tanulok (meg a scriptből :))
  • Jim Morrison
    #153
    Köszi szépen, akkor szerintem debiant hagyom is...:)
  • MerlinW
    #152
    Frissebb csomagok, aktív community, ubuntu repo, PPA, és minden egyéb amit az Ubi szerver hoz magával. Debian jó, de cumi van, ha pl. frissebb PHP-t szeretnél feltenni, mint a tavaly májusi. Ha Ubi mellett döntesz, a 14.04 szerver-t telepítsd. Ha Debian-t akkor Wheezy-t.

    Ubi szerver összepakolása

    Írtam rá telepítő/konfig script-et is, kipróbálhatod, ha szeretnéd (VM-en és élesen is műxik).
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2014.09.14. 22:57:47
  • Jim Morrison
    #151
    számomra miért lenne jobb az ubi szerver? (webszerver, cpanellel, ftp kliens, ssh, mysql, stb)
  • MerlinW
    #150
    Csak a CD1 kell neked. Sőt a ~100MB-os minimal install is elég neked, ha van neted. A sok CD-s cucc tartalmazza az összes csomagot offline telepítéshez. Egyébként használj Ubi szervert, mert jó. Én is azt használom webszervereken.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2014.09.14. 22:14:48
  • Jim Morrison
    #149
    Szeretnék letölteni egy debian szervert (virtuális gépen próbálkozzak, webszerver, domain kezelés, ftp kliens, cpanel, stb) és már a letöltő oldalon elakadtam... :c van cd-1 cd-2 cd-3... stb. De nem emlékszem, hogy régen is ilyen sokat kellett volna letölteni... Mert ha nekem most 8x500megát kellene letöltenem, inkább ubuntu szervert használok (mintha a debian szerver is ugyankkora lett volna). Most akkor melyiket töltsem le?
  • Kombinator1991
    #148
    A feladat elvileg egy fősilus ZH része, és a mélyen tisztelt tanár úr közölte, hogy a rendszer újratelepítés tiltott. Imádom az ilyen életszerű példákat.
  • MerlinW
    #147
    Huhh. Debian net nélkül szobadísz. Telepíts Ubuntu-t, az telepít mindent neked automatikusan lemezről. Mondjuk az hogy Debian nem tesz fel apt-t az majdhogynem kizárt dolog:) Furcsa mindenesetre:)

    Ha nincs más mód, akkor másik gépen a debian csomagok oldalról letöltöd a cdrecords-ot és a függőségeit, majd dpkg -i csomagnév paranccsal telepíted. Ha hiányzik neki valami, kiírja milyen függőségei vannak. Ezeket egyesével letöltöd, telepíted sorrendben amíg fel nem települ a cdrecords csomag. Szöszölős nagyon, de megoldható.

    Azonban ha van rá mód, én vagy újratelepíteném tisztességesen a rendszert, vagy cserélném otthoni disztróra / ha szerver kell akkor az Ubuntu Server szuper kis cucc, több szerveremen is az fut lassan 8 éve. Lényeg, hogy normális esetben minden disztrónak alapból fel kell ismernie az optikai eszközt telepítés során, max nem csatolja alapból, amit viszont a lent írt mount -t .... paranccsal megtehetsz.
  • Kombinator1991
    #146
    A cdrecord nevű csomag nemtom, hogy hol van vagy van-e a gépen. A gépen a hálózat nem működik, és az apt-get csomag nincs telepítve. Dpkg parancs működik, de a hálózati szoftver csomagjaihoz hozzá kéne férnem a CD-hez. A CD-hez pedig nem férek hozzá mert nincs benne a /dev mappában.
  • MerlinW
    #145
    root-ként:

    apt-get install cdrecord
    mkdir /media/cdrom
    mount -t iso9660 /dev/scd0 /media/cdrom

    fstab-ba:
    /dev/sdc0 /media/cdrom0 iso9660 ro,user,noauto 0 0

  • Kombinator1991
    #144
    Kihalt egy topic de hátha.
    A feladat egyszerű van egy debian linux rendszer és mountolni kellene egy cdrom-ot ami nincs benne a /dev könyvtárban, és scd* ill. hdc* nevű elemek sincsenek. Van egy sr1 nevű cucc cdrom csoporton de az "not valid block device".
  • MerlinW
    #143
    Lásd, Ubuntu topik.
  • C0mputers
    #142
    Feltettem a legújabb Debian 6 DVD iso-t (4.4 GB) egy Acer Aspire One D255 netbookra, és nincs WiFi, nem ismeri fel a hardvert.
    Ha valaki tudna segíteni, megköszönném.
  • Jim Morrison
    #141
    Jelentem, sikerült puttyal összehoznom és minden kafa :)
  • Jim Morrison
    #140
    ah köszi. Sima install ra nyomtam, nem a GUI ra, remélem akkor nem szedi le a GUIT és nem kell gigákat töltenem :)
  • MerlinW
    #139
    Lehet a méret 200MB is, attól függően mit kérsz telepítéskor. Ha nem kész GUI-t, se semmit csak egy openssh-t, akkor 200MB alatt leszel. Ha mindent kérsz, akkor lesz 5GB.
  • Jim Morrison
    #138
    köszi. Akkor majd pár hónap múlva visszanézek :D :)
  • MerlinW
    #137
    5GB-ot körül telepít.

    A normál kiadásnak pedig csak az első lemezére van szükséged, nem kell mind.
  • Jim Morrison
    #136
    leszedtem ezt: debian-6.0.5-i386-businesscard
    bocsi, hogy ennyi mindent kérdezek de nem mindegy mennyit töltök le: ez majd valamikor a telepítés közben fogja letölteni a dolgokat ?( kb mennyi)?
  • Jim Morrison
    #135
    köszi, megnéztem a cd alatt lévő i386ot. Most akkor 52Cd nyi anyagot kell letöltenem? (vagy 8DVD t)?

  • MerlinW
    #134
    A 180MB-os az netinstall, mindent netről fog letölteni. Az pedig, hogy 32bites i386-ot vagy a 64bites amd64-et, az rajtad áll. Virtualboxhoz jó a 32bites, éles szerverre 64bites ajánlott.

    Itt találsz normális CD képeket
  • Jim Morrison
    #133
    Hello !
    Debian szervert szeretnék futtatni Virtual Boxban. Itt a kis CDk közül az i386ot kell leszednem? Putty használata miatt kellene, ezért gondoltam hogy kipróbálom csak fogalmam sincs hogy jól akarom e csinálni. És ez tényleg csak 180MB, vagy telepítés közben még le fog szedne pár gigát?
  • Lyukasbogrács
    #132
    az, hogy a szerver verzió a háttérfolyamatokra (szolgáltatásokra) van optimalizálva, nem pedig a desktop alkalmazásokra.
  • Lazarus
    #131
    mysql, php szerver alá keresek oprendszert, ubuntu szimpatikus. De nem rendelkezem semmilyen linuxos tapasztalattal. Ezért gondoltam arra hogy a desktop változatot választanám inkább, hogy könnyebb legyen kezelni. Mi a különbség a server és a desktop distrib között az interfész ram igényét leszámítva?
  • MerlinW
    #130
    Több megoldás is van
    Ez pedig rézletesebben elmagyarázza
  • zeli
    #129
    +: Az LXDE Wiki-n utána olvastam, hogy ha beteszem magam a powerdev csoportba, akkor működni fog, de ilyen csoport nem létezik nálam. Azt olvastam, hogy a HAL nem alkalmazza ezt a csoportot immár.