61
  • dolfi57
    #61
    az árát tegyék közzé
  • vax
    #60
    Ja, ja. A sony fejlesztette ki. Elsőre úgy néz ki mint egy floppy disk. Próbálat a compact casettát leváltani de nem terjedt el annyira. Walkmanben még lehet kapni őket. Általában egy diszkre 4-5 cd-t lehet rá felrakni.
  • vax
    #59
    1991-92 környékén ahol dolgoztam vettek egy CD irót. Akkora volt mint egy hagyományos hi-fi-s cd lejátszó. Philips volt ha jól emlékszem a márkája. 1x irta a lemezek. Baromi nehézkesen és sokat hibázott. Ennek ellenére nagyon nehéz volt hozzájutni az ára 1,2-1,5 millió Ft volt a kilencvenes évek elején. Ezért a pénzért akkor egy 60-70 nm-es lakást lehetett venni pesten.
  • vax
    #58
    Mát több helyen láttam egy rétegű többször irható blu ray lemezeket kis hazánkban. 6-10 eFt küzütt volt az áruk. Legutóbb a MM-ban láttam 7.999,-Ft-ért.
  • Mostly Harmless
    #57
    hehe... egy lemezre backupolhatnám az egész vinyómat... cool. %}
  • BobaFett
    #56
    A pio első "házi" dvd írója a pio A03 195.000 ft-ról indult (már nemtom hogy netto vagy brutto ennyi), de énis a 130 körüli áron vettem meg anno :)

    Szóval ez sem lesz ólcsó, amíg nem várjuk ki :)
  • Indigo
    #55
    Ti a Mini CD-ről beszéltek :) Ilyenem nekem is van:

    Még rá is van írva, hogy Mini CD-R. És bizonyára ez kavart be titeket, a Mini Disk-ről (MD) pedig valószínűleg még soha nem is hallottatok. Márpedig akkor nézzetek utána, ellenkező esetben képzavarban maradtok. Wikipediában találtok róla olvasnivalót, meg képeket is hogy néz ki egy lejátszó és maga a lemez.

    Az MD egyébként magnetooptikai lemez, egyik oldalról lézerrel felmelegítik a mágneses réteget, másik oldalról pedig mágnesezik. És nem a lézer írja rá a lemezre az adatokat(!), hanem mágnesezéssel alakítják ki a lemezen.
  • pgergo
    #54
    Van a MiniCD, ami egy sima CD, csak körbevágták, így kisebb, kevesebb fér rá, de cserébe viccesen néz ki, te ilyet hasnyáltál, ehhez van kis vályat a CD-+hajtó tálcáján, meg van a minidisc, ami (mint már leírták előttem), Sony szabvány, arra találták ki, hogy jó minőségben tároljon zenét (ATRAC-3-ban), könnyű legyen írni, meg legyen kicsi. Drága lett, nem terjedt el. Helyes kis tokban van, szóval még máshogy is néz ki.
  • Balumann
    #53
    Na most akkor hogy van ez a minidisc? Én is úgy tudtam hogy az a kis lemez (kisebb átmérőjű, és kevesebb fér rá), és minden cd-dvd olvasó letuja játszani (legalábbis én még nem láttam olyat amin nincs ilyen kis bemélyedés neki). Én nekem volt, gond nélkül írni is tudtam rá, meg olvasni :/ Előző cd írómmal meg a mostani dvd írómmal is.
    De akkor ez nem minidisc?
  • bardocz
    #52
    és ez akkor lesz ajd igazán funny amikor kiderül hogy nem újraírhatók a lemezek és egy 200 gigás lemezt 3 hétig írsz^^ xD
  • petko000
    #51
    hm, mégis mennyibe fog kerülni egy ilyen cucc? nem jönne rosszul..
  • Emmegki
    #50
    A Minidiscet a Sony fejlesztette ki.

    Kisebb mint a CD, és ugyanannyi (74 és 80) perc fér rá. Előnye, hogy írható-olvasható egyszerre, magyarul az MD lejátszókkal (még a hordozhatókkal is) fel is lehet venni rá hangot. Sajnos nem terjedt el, mert Sony háziszabvány volt, meg nem volt PC meghajtó (vagy volt de kevés és drága, nemtom).

    A mini CD a normál CD kis változata (8cm)
  • abzu
    #49
    a minidisc még a cd-k előtt voltak, olyan mint most a kamerákban a dv-k egy átmenet, csak a dv az szalagos.
  • Sanyix
    #48
    Érdekes mert a minidiscek amikre ez rá is van írva, nem így néznek ki, és persze a minidisc (amire szintén így van ráírva) lejátszó sem tud olvasni ilyet.
  • Indigo
    #47
    Tévedés, nézz utána!
  • Sanyix
    #46
    Minidisc= "minicd", és csak optikai. A cd meghajtókban van egy 8 cm átmérőjű mélyedés a tálcán, na az ezeknek a lemezeknek van. Sima cd, csak 8cm átmérőjű.
  • dez
    #45
    Legalábbis én nem találkoztak erre vonatkozó adatokkal.
  • dez
    #44
    Azért kell egy bizonyos idő, amíg a lézer kémiai v. fizikai változást idéz elő az adathordozó rétegben. Minnél jobban gyorsítjuk ezt, annál instabilabb lesz a dolog. Mondjuk itt a kisebb hullámhosszú (nagyobb frekvenciájú), és jobban fókuszálható lézer által kisebbek a pitek, ezáltal kisebb anyagmennyiségen kell változást előidézni, így egy szinttel gyorsabb a dolog (az itteni 1x-es írás jóval gyorsabb, mint a DVD-nél), itt is van egy ésszerű határ. Nos azt majd akkor tudjuk meg, ha egy pár bőrt lehúzva elérünk egy bizonyos sebességig, amit már végképp nem lesz ésszerű átlépni. Lehet fogadásokat kötni, mennyi lesz az... :P
  • dez
    #43
    Inkább legyen több óra, de megbízható legyen, mint pár perc, de megbízhatatlan... (Ennyi adatot egyelőre úgysem naponta ír ki az ember.)

    De ahogy mennek a dolgok, úgyis jön majd a sokszoros írás. Azaz győz a marketing, 'mert az emberek nem gondolkodnak, hanem hagyják magukat elkápráztatni a számokkal'.
  • M0RN1NGST4R
    #42
    Rossz a kérdés. A nagy adatsűrűségnek hála feltehetően hamar meg lehetne irni a lemezt. Az viszont érdekesebb, hogy hol lesz olyan vinyó, ami ki tudja szolgálni ezt.
  • Petys
    #41
    Ez mind szép és jó, csak az a kérdés, hogy mennyi idő, mire megír egy 200 GB-os lemezt???
    Mert egy normális 4.7 GB-os lemezt 8 szoros sebességgel KB tíz perc alatt írok meg, de 200 GB-ot?!
    Egy negyed nap lesz, mire végez vele?!
  • dez
    #40
    CD-n nincs ilyen védőréteg.
  • pepe003
    #39
    Létezik miniCD is. 8cm átmérőjű lemez, asszem 225 mega fér rá.
  • wanek
    #38
    Véletlenül nem minidisk-et akartál írni? Az még csak véletlenül sem CD, mert megnetooptikai eljárással rögzítenek rá. Pontosabban a rögzítés mágneses, csak a rögzítéshez lézerrel előmelegítenek, és ezzel elérik a Curie pontot. A tárolás így sokkal biztonságosabb, mert szobahőmérsékleten nem mágneseződik át :)
  • PíszLávJuniti
    #37
    kis méretű sokkal praktikusabb.
    mint ahogy a minicd is az.
  • zoozoo
    #36
    Igazából jónak hangzik, de csak ha tényleg megbízható tárolás szempontjából.
    Nem is tudom, hogy jelen pillanatban melyik az az archíválási módszer, ami olcsó és megbízható.
  • arty
    #35
    mert ez praktikus
  • PíszLávJuniti
    #34
    Védőtok miért ne lenne jó? Nem kéne extra réteg rá, ami úgyis szétmegy rövid időn belül. CDn sem tökéletes, ekkora adatsűrűség mellett meg pláne nem lesz az.
    A másik a mérete. Mi a faszért csinálnak ekkora átmérőjű korongokat?
  • Mardel
    #33
  • raingun
    #32
    Ki kell hogy ábrándítsalak de a kazetta 15 év alatt ugyanúgy tönkre megy...
    Egyszerűen elveszti a mágnesesség az erejét és ez ellen nem is lehet védekezni, míg az optikai adattárolásban lehet olyan anyagokból gyártani a CD/DVD/stb.-t hogy ne menjen tönkre.
  • fourgee
    #31
    A CD írók meg még drágábbak voltak. 400 ezer forint 1995 környékén jóval többet ért mint most, mégis annyiért adták az asztali, nagyméretű írókat... 1x-es sebességgel tudtak égetni. Aztán amikor a haverom gépében megláttam a több mint 100 ezerért vett SCSI-s HP 2x-es íróját, akkor el sem akartam hinni, hogy létezik ilyen "normál méretű" CD író... :) Van egy csomó régi újságom, ha valakinek kell, 1x scannelek egy árlistát.
  • fourgee
    #30
    Nemrég voltam videokamera vásárlás előtt. Döntenem kellett, hogy DVD-s kamera, vagy miniDV. A DVD-s szimpatikusabb volt, mert egyszerűbb kezelni, nem kell a szalagot tekerni, stb, stb, stb. Aztán végül is a kazettás mellett döntöttem, mert minden felvételt megtartok az eredeti adathordozón. A kazettában lehet bízni, de ki garantálja, hogy a megírt DVD akár 15 év múlva is olvasható lesz? A másik ami meggyőzött, hogy a kazettán tömörítetlenül van, míg a lemezre tömörített formátumban vesz fel a kamera. Meg még volt pár egyéb ok is végül, de így utólag jobb döntés volt a szalagos megoldás. Kényelmetlen, de biztosabb.
  • adobepremiere
    #29
    Szerintem jobb mint a Blu-ray!
  • adobepremiere
    #28
    Végre megjelent a HD disc a Ritek-töl

    Info:
    http://www.ritek.com/p2-pro1-hd.asp
  • virs lee
    #27
    Nem, a multifilterből. :P
  • virs lee
    #26
    Több terrant pl. egy bunkerbe is el lehet menteni.
  • TH448
    #25
    Csak jönnek ott a hibrid meghajtók, majd veszünk 5 év múlva egy mindent kezelő supermulti-hipermegagigaüber drive-ot, mint most a dvd-knél. :D:D (ugye onnan a supermulti...)
  • Hawaii
    #24
    Ha ilyen utemben javulnak a parameterek, akkor a BDR-110-es akar mar erdemes lehet a megvetelre. :)
  • duke
    #23
    Jelenleg nem sokat er az egesz,ha meg is jelenik,kb annyiba fog kerulni a 200 gigas lemez,mint egy 200 gigas vinyo.Es akkor meg a megbizhatosag erosen ketseges lesz.Ha olyan lesz mint a dvd-je akkor kitorolhetik vele seguket. :)
  • Sanyix
    #22
    Lenne, de nem elég stabil, még amit annak mondanak azsem.