206
Red Bull Air Race world series - Hajra Besenyei!
  • DJviolin
    #80
    Én, mint hozzánemértő külső szemlélő csak annyit veszek észre az Extra-300 és a SZu-26 különbségében, hogy amikor a Veres elmegy a pálya fölött háton repülve 3 méteres magasságban Extrával, akkor csodálattal bámulunk, viszont amikor régen ugyanezt tette a szuhojjal, akkor nem csak csodálattal bámultunk, hanem eszeveszettül dobogott a szivünk is a Szuhoj nem mindennapi hangjától. :) Meg nemtom, ahogy a Szuhoj fekszik a levegőben, az valami elképesztő erőt sugároz. Van benne valami megfoghatatlan, ahogy az a madárka szárnyal.
  • Clidey
    #79
    Hogy ragadjon rád némi kis repülős szakkifejezés is, a "billentett oldallal athuzas"-t csúsztatásnak hívjuk. Egyébként meg leestem a székről a röhögéstől mikor elolvastam! :D

    Azt pedig hogy egy gép mennyire jól repülhető, mennyire kezes, nem abból szokták megállapítani, hogy milyen kunsztokat csinál. :) Neked kívülről egyik gép figurái olyanok mint a másiké, nem veszel észre különbséget köztük, ellenben a pilóták akik repülik őket nagyon is érzik mi a különbség a két típus között (pl. Extra 300S vs Su-26).
  • Falconer
    #78
    Hat igen, szuhoj hangja tenyleg nem semmi.
    Par eve ahhoz keppest, hogy nem tul kezes gep, VZ Budaorson olyan kunsztokat csinalt mikozben iszonyat nagy szellokesek voltak... Masfel meterre a foldtol billentett oldallal athuzas, meg mindenfele. Sokkal batrabban nyomta mint Besenyei. Mindketten ottvoltak uaz napon. Jo kis musor volt.
    Elotte volt meg vitorlazo murepules is, akkor nem volt akkora szel. Az is nagyon latvanyos volt.
    Jah, es mindenki ott allt a kifuto vegenel, nem mellette :) Ott repkedtek el egy meterre a fejunk felett szo szerint :)
  • Falconer
    #77
    Rejtelyes nagyon, az teny.

  • DJviolin
    #76
    Ahhoz képest egy rohadt kép sem készült az eseményről, és neten is összesen két sajtó írt egy olyan eseményről, amikor arab földön amcsi gép lezuhant. Nem érdekes?
  • VRSDM
    #75
    bolhából elefántot
  • DJviolin
    #74
    "- Érdekes...én több ízben is beszéltem egy barátommal, aki kinn volt ezen az arab versenyen - konkrétan az UL csapat tagja volt -, de nem említett semmi olyat hogy meg lettek volna fenyegetve vagy egyáltalán hogy kussba kell lenniük ezzel az eseménnyel kapcsolatban... Bár az arabokról sok mindent el lehet hinni, azt azért mégiscsak kizártnak tartom, hogy a helyszínen átvizsgálták mind az x millió nézőt, és elvették a kompromittáló felvételeket...gondoljál már bele, az mennyi idő volna! Kábé 3 nap múlva otthon is lennél... :D Szóval itt valami más lehet a háttérbe...már ha egyáltalán van."

    Tehát akkor ezek szerint ők is látták lezuhanni az F-16-ost. Én csak azt tolmácsolom, amit 1000 látott. Lehet, hogy a rekonstruálás miatt vették el a fotókat, és ezt pont az ő orra előtt csinálták. Ezt úgy értelmezhette, hogy midenkitől gyűjtik be a cuccosokat.
  • DJviolin
    #73
    Én írtam a Budaörsi első versenyt. nem te. :) Én tévedtem.
  • VRSDM
    #72
    sok okos gondolatot hallottunk (az budaörs - tököl ért bocs kevertem hirtelen)

    no azért nemcsak az idő számít, szerintem az idei budapesti nyertes, háát több izben magasan repülte meg a bólyákat (pill és adok shotokat-eket)... mig a TOP GUN (palik után szabadon) stilusosabban szebben alacsonyabban egyenesen és mindezek miatt látványosabban elegánsabban repülte végig a pályát...

    de hát nemvagy bíra
    (screeneket meg adom máris)
  • Clidey
    #71
    S még egy gondolat.

    Az utóbbi idők tendenciája szerint a mai műrepülő-versenyek menője a Su-26/Su-31. Túl azon, hogy valóban látványosan lehet vele repülni a normál Aresti-figurákat, a bírók is sokkal jobban kedvelik, mert könnyű a levegőben "azonosítani" az alakja miatt. Kovács Pali bácsi mesélte egyszer régen (ő is versenybírő volt a 94-es Debreceni VB-n), hogy nyerhetett volna a Besenyei is simán - ha egy Szuhojban ül akkor... Egyszerűen részrehaljóak a bírák - már ami a típust illeti.

    Ám a RedBull versenyekben ez az előny mitsem ér. Itt csak a gyorsaság számít. Namármost csak akkor lehetsz gyors, ha egy olyan gépben ülsz, ami van olyan kezes, hogy ne gátoljon téged ebben. Namármost a Su-26 és 31-ről köztudott, hogy igencsak "munkás" egy repülőgép. Nagyon nehéz vele szépen, és pontosan repülni. VZ mondta egyszer: "Olyan a Szuhojjal dobottorsót csinálni, hogy én elkezdem, ő meg majd befejezi valahogy :D"
    Szóval ezért koptak ki a RedBull versenyből ezek a gépek. Sajnos.
  • Clidey
    #70
    Nos én is hozzáfűznék a témához pár gondolatot.

    Förszt of ól: nem blikk hanem klikk, amiről Vijó beszél. Ezt a szót használd egybizonyos csoport megjelölésére ezentúl (A Blikk az egy újság :D). Köszi. :)

    - A Kairys dologgal kapcsolatban az én meglátásom az, hogy ő sem repül veszélyesebben, mint bármelyik ász pilóta. Őt tudtommal azért nem szeretik a társai, mert folyton "flémel" a versenyeken, csinálja a feszkót. :D
    Azt kijelenteni pedig a legnagyobb botorság, hogy ezerszer jobb, mint a Besenyei. Kiváló pilóta, ezt aláírom, s személy szerint én nagyon csipázom a búráját, de a fenti kijelentésed akkor is erős. Különben is, ha megfigyeled, az első 10 név a világranglistán folyton egymás nyakába akasztja az aranyat - hol az egyik nyer, hol a másik. A helyezés köztük már csak pár ponton-tized ponton dől el. De ha nagyon kiváncsi vagy, idén novemberben lesz egy FAI World Grand Prix ismét Motegiben, ahol indul Besenyei és Kairys is... ;)

    - Az, hogy ki kerül be a versenysorozatba és ki nem, szerintem nem egyedül a mi Péterünk dönti el azért...bár beleszólása van, ezt nagyban valószinűsítem.

    - Azt is hiba volna kijelenteni, hogy ha Jurgis is versenyben volna, sorra nyerné a futamokat. Ha megfigyeled, aki csak tud, vált át Edge 540-re. Szép lassan kikoptak a Szuhojok. Bár bivaj erős, mégsem tudja azokat az egyéb paramétereket, amiket ez a fajta verseny megkíván. Az Edge és az Extra nagyságrendekkel fordulékonyabb, és kezesebb, mint egy Su-26 vagy Su-31. Én személy szerint nagyon sajnálom, hogy ez így történt, mert annak az M-14 mocinak a hangja semmihez sem fogható... dehát a gyorsaság, és az eredményesség ezt követeli sajna. :( Szóval én bizton kijelentem, hogy ha Jurgis a mostani Su-31-ével versenyezne, a futottak még kategóriában kullogna csak. Ezzel kár is vitáznotok.

    - Budaörsön sosem volt RedBull verseny, mégcsak próba sem. Tökölön ellenben annál inkább. :)

    - Azt a bizonyos touch&go feladatot épp a biztonságosság érdekében vették ki a programból. Egyrészt rengeteg időt lehet vele veszteni, másrészt a verseny hevében a gép szerkezete (futóbekötések pölö) sínylené meg a győzni akarást.

    - Tény és való, hogy ez a mostani csapat legtöbbje számomra is teljesen ismeretlen volt, de ennek ellenére nem merném kijelenteni, hogy csak azért kerültek be a versenybe, mert a Besenyei spanjai... Ha próbálod ép ésszel átgondolni a dolgot, rájöhetsz, hogy azért nemlehet pl. 20-30 fős ez a csapat, mert akkor nem egy délutános, hanem 1 hetes lenne egy-egy buli...

    - Érdekes...én több ízben is beszéltem egy barátommal, aki kinn volt ezen az arab versenyen - konkrétan az UL csapat tagja volt -, de nem említett semmi olyat hogy meg lettek volna fenyegetve vagy egyáltalán hogy kussba kell lenniük ezzel az eseménnyel kapcsolatban... Bár az arabokról sok mindent el lehet hinni, azt azért mégiscsak kizártnak tartom, hogy a helyszínen átvizsgálták mind az x millió nézőt, és elvették a kompromittáló felvételeket...gondoljál már bele, az mennyi idő volna! Kábé 3 nap múlva otthon is lennél... :D Szóval itt valami más lehet a háttérbe...már ha egyáltalán van.

    - Besenyitől is látni érdekes és megökkentő figurákat. De az olyan figurákat, amihez pusztán a gép ereje szükségeltetik (lásd: függőleges nyomatékorsó vagy a kobra manőver), értelem szerűen nem repüli, hisz ahhoz kevés az Extra lóerő/tömeg aránya. Pontosabban repüli, csak nem olyan látványosan. De most majd, ha összeszokik az új Edge-el, biztos vagyok benne hogy lesznek új nyomaték-figurái is. Egy adalékként pedig: azt a bizonyos kobra-figurát már ezer éve repüli a Kirby Chambliss is az Edge-ével... Szóval igazából semmi olyat nem repül a Kairys, amit csak ő tudna a világon egyedül. De ha belegondolsz, ez logikus és értelemszerű is.
  • VRSDM
    #69
    nemtudom énsem...

    ugy értenek eggyüt hogy a legjobb és ez még egyelőre a redbull kezébe van, és nemtetszene oda egy orosz pilot
  • DJviolin
    #68
    A Jurgis-es dologgal úgy értenek eggyett, ahogy én mondtam, hogy ő legjobb, vagy pedig úgy, hogy túl őrült, és azért nem repülhet?

    A másik két dologról persze, hogy nem hallottak, ha nem voltak ott. :) Olyat kérdezz, aki ott volt. :)

    Az a Légcsavar adás nagyon kellene. Senkise vette fel? Érdeklődjetek már körbe. Azonnal beigazosodik az igazam, ha csinál valaki egy képet arról, amikor Veres Zoli csőkamerája pár másodperc erejéig mutatta a füstöt a távolban.

    És még mindig itt van az engem igazoló honlap. Azt nem értem, hogy ha nyíltan írnak az incidensről, akkor minek kellett az összes fotót és videót begyűjteni róla?
  • VRSDM
    #67
    körbekérdeztem ilyen repülős körökbe, jurgis-es dologgal egyetértenek másik 2 incidensről még csak nem is hallottak
  • VRSDM
    #66
    jövöre már 16helyszin lesz... idővel lead a redbull
  • Papirzacsi
    #65
    Pár idei kép:
    18-19
    20
  • Falconer
    #64
    Mondjuk ez tenyleg igaz, hogy elegge zart koru az egesz.
    En is csodalkoztam, hogy miert nem bovul? Aztan rajottem magamtol is :) Pedig qrva nagy so lenne, ha ebbol is akkora turne lenne, mint a Forma1bol. A helyszinek mar megvannak, meg kene nyitni a reszvetelt masoknak is, akkor a helyszinek is bovulnenek, es mindenki happy lenne :)
    Csak a barati tarsasag nem. Meg a redbull se nagyon, ha ugy hatterbe szorulna, mint F1ben..
  • DJviolin
    #63
    Szerintem aki tud ilyen csavarokat, az alapból tud egyenesen repülni is. :)

    Ezzel csak arra akarok célozni, hogy ha beengedték volna Air Race-re Jurkis-t, akkor szerintem ő is a szabályok szerint repült volna, mert időre megy, és megvan adva, hogy egyes kapukon hogyan kell átmennie, tehát nincs egyszerűen ideje feleslegesen parádézni, és pontlevonást kapna.

    Nemes egyzserűséggel annyi történt itt, hogy nem akarták, hogy minden futamot ő nyerjen. Mert nem Red Bull-os, és nam tartozik bele abba a baráti blikkbe.

    Fejtsük ki ezt a baráti blikket:
    Az első Air race Budaörsön volt pár éve, ahova Besenyei meginvitálta akadályokat kerülgetni a legjobb barátait. Ebből a baráti kis reppenésből lett a Red Bull Air race sorozat. Ezért mondják, hogy az egész Red Bull Air Race kitalálója Besenyei Péter. Ezért nem nyomulhat Jurkis és Veres Zoli sem, mert nem tartozik bele ebbe az elit blikkbe. A gond csak az, hogy az Air Race futam úgy hírdeti magát, hogy a világ legjobb pilótái méretik meg magukat egymás ellen. Ami részben igaz is, ám nem teljesen. Mert tényleg a világ legjobbjai vannak ott, ám ő rajtuk kívül vannak jobbak is, akik magasan a legjobbak (mint Jurkis), de nem versenyezhetnek különböző okok miatt.
  • Falconer
    #62
    Hat ja:)
    Azert ilyen esemenyeken kell legyen egy biztonsagi korlat.
  • DJviolin
    #61
    Ááááá nem. Te kérdezted, hogy hol van a Légcsavar honlapja.
  • VRSDM
    #60
    megnéztem az elsőt(nézem a többit is) tény hogy elég jól csinálja a dolgát de az elsőnél ahol a hosszu hátasbol kijön és csavarja sorba, aztán abbahagyja látszik a gép farkán hogy átesési határon mozog... felőlem áteshet, csak ne az airracen a tribünöm felett 50méteren :)

    majd utánanézek énis ennek (megkérdezek pár illetkéest)
  • VRSDM
    #59
    jól látom hogy átmentünk "reklámozzuk a légcsavar adását" ? mennyit kapsz ?
  • DJviolin
    #58
    Aki kételkedik Jurgis Kayris tudásában és a Szuhojban, az nézze meg az alábbi videókat.


    Ezek után gondolom nektek sem kétséges, hogy ott lenne a helye a Red Bull Air race-ban, mert toronymagasan ő a legjobb. Mikor láttunk Besenyeitől ilyeneket? Jelentkezett is, csak azzal az indokkal, hogy "túl veszélyesen repül", kizárták. De vajon kire nézve repül veszélyesen?

    Arról, hogy Veres Zoli elhagyta a régi Szuhoját, arról annyit, hogyha néztétek volna az egyik utóbbi Légcsavart, akkor tudnátok, hogy most van neki pluszba egy kétüléses Szuhoja is. :)
  • DJviolin
    #57
    Nincs fönnt minden adás, csak az első öt. Tudom, mert én vagyok az a Légcsavaros stábsegéd, aki csinálja a Légcsavar műsor rajongói oldalát. Én vagyok Lanti :)

    Légcsavar műsor rajongói oldala!

    (Én se kaptam meg még minden adást. Mit megkaptam eddig, azt feltöltöttem netre.)
  • VRSDM
    #56
    csak az airraceből vették ki. no mind1, alaptalanul nem mondok véleményt
  • Falconer
    #55
    Hat Sukhoijal sokmindenki repul. Nemhiszem hogy rosszabb lenne mint a tobbi.
  • VRSDM
    #54
    ha jolsejtem az összes fenntvan neten utánanézek

    másrészt tudom nem a gép az első hanem a pilóta

    de sukohi-al verné szét a mezőnyt? már 2éve elhagyták ezt a gépet, biztos nem viccből bár veres zoli elég keményen tolatja neki (háhá névrokonom )
  • Falconer
    #53
    Nem lattam. Eletemben talan ha ket legcsavar adast lattam :(
    Azt sem tudom, hogy melyiken szokott menni, mert nekunk nincs is olyan csatornank :(

    Szoval ehhez nem tudok hozzaszolni.

    Egyebkent meg nem tudom, hogy lehet egy tesztpilota ilyen felelotlen, be volt rugva, vagy m?
  • DJviolin
    #52
    Újabb pályázat!

    Aki felvette a Légcsavar ezen adását, az csinálhatna egy képet erről a jelentről.
  • DJviolin
    #51
    Ez Abu Dhabi-ban történt.

    Nem tudom, hogy az Al Ain-i reptéren mekkora pálya van, és hogy hány, de amikor a füstöt filmezte a Veres Zoli, akkor már rég felszállt (ha emlékszel a Légcsavar ezen adására, akkor tudod, hogy eléggé a háttérben mutatta a kamera a füstöt) Veres épp akkor a sivatag felett repült).

    Én pedig azt is kinézem az arabokból, hogy 1 nap alatt eltakarították a gép roncsait, majd egy kis betonpótlás, és már flottul működött is újra a reptér. :)
  • Falconer
    #50
    Azt mondtad, hogy valahol tavolban a sivatagban fustolgott, es az volt az F16.
    Most akkor veres zoli nem uazt a kifutot hasznalta?

    Vagy az egy tok mas repteren volt, amit lehetett latni onnan?

  • DJviolin
    #49
    Ezt nemértem?
  • Falconer
    #48
    Akkor nem szaroztak sokat amig elvittek.
  • Falconer
    #47
    Csatlakozom az inditvanyhoz1 :)
  • DJviolin
    #46
    Na mindegy. ha valaki talál olyan fotót a 2006-os Al Ain-i Air Show-ról, amelyiken a távolban valami füstöl, akkor azt kérem ossza meg. Köszönöm.
  • DJviolin
    #45
    Veres Zoli az Al Ain-i Air Show-n.
    És ő az a ruszki pilóta, akit azért zártak ki a Red Bull Air race-ből, nehogy lealázza a mezőnyt és a mi Petinket.
  • DJviolin
    #44
    Szavamat képileg pusztán az egyik Légcsavar adás támasztja alá, melyen veres Zoli egyik szárnyra szerelt csőkamerás felvétele a sivatagban a távolban valami füstöt mutatott. :) Az vol a pályán lángoló F-16-os maradványa.
  • DJviolin
    #43
    Itt vannak fotók arról a repnapról, persze a minket érdeklő esetről nincs kép.
  • DJviolin
    #42
    This year we eagerly awaited the daily sight of the new UAE Air Force Block 60 F-16s. Unfortunately the day before we arrived, the UAE Air Force lost one (serial number 3052, ex-US 00-6027) whilst practising for the airshow - this particular aircraft had only been delivered last autumn. The pilot, Dan Levin, a Lockheed Martin Test Pilot, apparently entered a loop too low or had a density altitude problem, but whatever happened the F-16 hit the ground in full burner with a high sink rate - fortunately Dan ejected, but his chute didn't have time to fully deploy so he suffered many broken bones and a punctured lung. The crash resulted in the loss of both the F-16 and the Mirage 2000-9 solo displays.
  • DJviolin
    #41
    Na megvan. Ez a mi F-16-os balesetünk.