139
Mandulaműtét.
  • n.mate92
    #139
    Sziasztok!
    Olvasgattam több beszámolót, hozzászólást. Leírom én is a "beszámolóm" 2014 ből :)
    Kezdeném első körben azzal, hogy gyermek koromban egyszer már kioperálták a mandulám, most 22 évesen még egyszer... Igen, még egyszer. Valószínűsítem, hogy rosszul szedte ki az orvos, benn maradhatott egy csonk és visszafejlődött szerencsétlenségemre a mandula. A dologban vicces, hogy édesapámnak is kiszedték gyermek korában, és neki is visszanőtt. Neki hála égnek nincs gondja vele. Nekem sajnos az utóbbi időbe nagyon sok bosszúságot okozott. Egy nagyobb szellő és már beteg is voltam. Így jött a javaslat a háziorvostól, hogy ki kellene szedni. Labor, vérvétel, bla bla... kimutatták, hogy valóban ki kell szedni. Kértem is időpontot a műtétre, amit le is mondtam mert ráparáztam. Nyugtattam magam azzal, hogy majd több vitamin, egészségesebb kaja, majd csak jobb lesz, megjavul.... AHA!! Hát nem... Egy következő betegségemkor felvilágosított a háziorvos, hogy ez nem javul meg, és ráhúzódhat(-ik) az izületekre (aktívan sportokok, így ez sokkolt), továbbá közölte, hogy a herékre is (itt jött a nagyobb sokk :D ). Szóval ki kell szedni. Másodjára is kértem időpontot, ekkor frankón megbetegedtem műtét előtt 3 nappal, az orvos nem vállalta így be a műtétet. Nagyon nem akar ez összejönni... Kértem még egy időpontot, szeptember 10.re kaptam is, ez volt most. Meg is történt a műtét, Pécsen az orr fül gégészeti klinikán. Lujber Dr. Úr operált. Kedves, figyelmes, tapasztalt fószer, ajánlom!
    Altattak, a műtét nem tartott sokáig 30 percet aludtam, kitoltak, intenzív osztály míg magamhoz térek és lecsöpög két infúzió. Teljesen jól ébredtem hála az égnek, nem hánytam, nem sírtam, nem ordibáltam. Ez 30-40 perc volt kb. Utána vissza vittek a szobámba, 30 perc múlva elkezdhettem inni. A műtétet követő 5-6 órába semmi fájdalmam nem volt, nulla. Majd mikor elment az intravénás érzéstelenítő hatása..... Hát szavakba sem tudom önteni mit éreztem. Itt jegyezném meg, hogy soha nem szedek fájdalom csillapítót, a fájdalomküszöböm magas. Hát... Itt bizony könyörögtem a nővérnek, hogy adjon, de nem kaptam, mert elvileg az intravénás 12 órát hat. Majd amikor már a nyálam nem tudtam lenyelni csak nyitott szájjal csorgattam ki a vese tálba elküldtem a párom cataflam-v ért a gyógyszertárba. Hála égnek hamar visszaért, beszedtem, 40 perc múlva már semmi bajom sem volt. Kérdeztem a Doktort aki műtött, hogy milyen sűrűn vehetek be. Elmondta ami rá van írva a betegtájékoztatóra (napi 2), majd megjegyezte, hogy nem fogom életem végéig szedni ezt, ha úgy érzem muszáj, szedjem be nyugodtan sűrűbben. Úgy is volt, első nap 3 óránként, majd ez egyre csökkent. Műtét követő reggeli nap mehettem haza. Evés: műtét napja: extra pépes pl puding, túrókrém, de ami a legjobb, a fagyi. Nyomassátok első nap, mert hűsít, tényleg király! Nekem (cimborámat fél éve műtötték, neki lehetett) második naptól nem szabadott fagyit ennem a gyulladás veszély miatt. Műtét utáni reggel már kenyér, és vajkrémet kaptam. Simán meg is tudtam enni amikor hatott a fájdalom csillapító. Mindig úgy időzítettem a kajálást, hogy miután bevettem a gyógyszert, rá 1 órával. Ment simán minden... Szerdán műtöttek, csütörtökön már otthon aludtam, hétfő este már megint a kórházba. Sajnos bevérzett a torkom hétfő 21 óra magasságába. Közel se volt durva vérzés, tévézés közbe éreztem, hogy mintha valami nem stimmelne (előtte is éreztem fura ízeket, ilyenkor mindig egy óvatos köpés fehér zsepibe, aztán kiderül...) hát nem is. Kis mennyiségű, tényleg minimális vér volt a köpetbe. Ettem néhány falat jégkrémet, plusz hűsítő zselés zacskót (mint a sportolók a monoklira/duzzanatra) tettem a nyakamra, hátha megszűnik, hátha csak egy nagyobb lepedék ment le. Hát nem, be a kórházba, édesapám be is vitt gyorsan. Benn a doktornő megnézett, majd mondta, hogy bizony vérzik, benn maradok. Azt hittem ennyi, kapok vérzés csillapítót és szevassz! Tényleg nagyon minimálisan vérzett szerintem. Elsütötte az eret ami vérzett. Hát el kell mondjam, hogy ez volt életem legkeményebb 1 órája.... Taknyom, könnyem, nyálam folyt össze. Érzéstelenítő nélkül leszedte a bal oldali sebről a Doki (amúgy kedves volt, próbált nyugtatni s miegymás) ami addig odaképződött. Hát ez nem volt kellemes, főleg, hogy minden egyes szájba nyúláskor majdnem odahánytam. Közben szívogatta a nyálam, a sebről szívogatott valamit stb stb... Aztán jött a sütögetés: mint egy nagy szemöldök csipesz, csak kábelek a végén. Ha összeér akkor süt. Ez is rendkívül hányinger keltő, továbbá fájdalmas is. Na mindegy, megvolt, túléltem... Kaptam egy akkora fecskendőnyi vérzés csillapítót mint még soha nem láttam, plusz még valamit. Kanülbe hála égnek. Szóval ez volt hétfő este, azt követően minden nap mondták, hogy majd holnap talán hazamehetek, csütörtökön begorombult a doki és megmondta kerek perec, talán vasárnap (ma) mehetek haza.
    Hát kicsit hosszúra sikeredett, talán túl sok a szabad időm, hehe.
    A vicces az egészben, hogy ez a sütögetés után mintha megkönnyebbült volna a torkom. Nem kell annyi fájdalom csillapító, tudok enni fájdalom csillapító nélkül is. Aki viszont azt mondja, hogy ez olyan mint egy mandula gyulladás, az biztosan hazudik. Na jó, nem, csak marha mázlista :)
    Vállaljátok be a műtétet, minél előbb, annál jobb!!!
    Jó gyógyulást a sorstársaimnak. Sziasztok Máté voltam :)
  • akostonmandula
    #138
    Ma mar November 20 tehat az 5dik nap a mandula mutet utan (a hetfot is beleszamitva) es ugy nez ki hogy kedvezoen alakulnak a dolgok tovabbra is.

    Tehat a torkom faj, illetve ugy erzem mintha valaki szoritana a gegemet , de ez a fajdalom nem tulsagosan eros es nem annyira kibirhatatlan mint ahogy masoknal tapasztaltam.(Aki meg nem olvasta a reszletes beszamolomat az elolvashatja)

    Tenyleg sok szerencset mindenkinek.

    Menjketek mutetre ameddig meg idoben vagytok.Ne hadjatok utolso pillanatra !

    Udv
    Akoston
  • akostonmandula
    #137
    Szeretettel Udvozlok mindenkit !
    Elso sorban elnezest, hogy nem hasznalok ekezeteket de
    nem vagyok megszokva azok alkalmazasaval az interneten.
    Szerintem igy is ki lehet olvasni.

    Csaknem 25 eves srac vagyok es hetfon (tehat 2 napja, nov
    16) vettek ki a mandulaimat altatassal a Marosvasarhelyi
    Or ful gegeszeti klinikan , Erdelyben.


    Kihangsulyoznam hogy enekes vagyok es rettenetesen agodtam
    a hangom valtozasaert es a szovodmenyekert a mutetet megelozo hetekben.


    Koszonok minden forumlatogatonak a leirtakat es az elkovetkezokben
    leirom az objektiv velemenyemet a tortentekrol.


    Tehat....
    6 eve nem fogyasztottam hutohomersekletu italt vagy etelt
    A fagyit mar el is felejtettem hogy milyen.
    Az iden 2009 szeptemberben ennek ellenere ismet egy nagyon csunya
    gennyes (tuszos) mandulagyuladason mentem at.

    Surgosegire kerultem 40 fokos lazzal es akkor megigertem magamnak
    hogy a tobb mint hat eve problemas mandikat kivetetem.

    Itt megjegyeznem,hogy 7 eves koromban izuleti reumat is
    okozott a mandulam es csaknem rament a szivemre.
    Akkor megsem vettek ki,mert a szuleim ragaszkodtak hogy megmaradjon
    mert feltettek az enekhangomat.
    Azota minden evben egyszer ketszer begennyesedett a mandula annak
    ellenere hogy meg nyaron, a 40 fokos melegben is szobahomérsekletu
    italt ittam, meg a strandon is.


    Visszaterve a tortenethez - megvartam meddig szepen kigyogyult a genny
    (eltelt tobb mint hat het a mutetig) es tök egeszsegesen besetaltam
    a dokihoz (Dr. Szocs Mihály ór fül gégész szakorvos profeszor) aki mar jol
    ismert es hajlando volt muteni.

    Az intubaciotol felve azt kertem a dokitol hogy altatas nelkul mutson
    de O hallani sem akart rola.Az mondta : ,, Nem tudod mit beszelsz ! Szembe
    akarsz kopni verrel, akarod hogy a szemed lattara tepasszam ki a mandulaid
    a szadbol ? ,,
    Hatarozottan kijelentette hogy csakis altatassal mut meg.


    Ismet megjegyeznem hogy csak azert feltem az altatastol mert ilyenkor
    egy tubus kerul az ember torkaban ami erinti a hangszalaimat , es feltem
    hogy modosul majd a hangom.


    Megnyugtattak hogy nem modosul az énekhang a mandulamutét és a tubus használata
    utánigy belementem a ,,jatekba,,.


    Hétfon reggel 8 kor beutaltak a klinikara es 1:30 kor mar mutottek is.


    Lelkileg fel voltam keszulve minden elkepzelheto rosszra.Elolvastam a forumon
    levo ijeszto torteneteket is es bizony a JoIsten utan csakis a dokiba biztam
    aki amugy hirneves szakorvos.


    A mutoasztalrol kikerulve a baratnom vigyazott ram az intenziv szaloban amig
    magamhoztertem.
    Legnagyobb meglepetesemre egesz jo kedélyel es nagyobb fajdalmak nelkul ebredtem.
    A baratnom torolgette a vert a szamrol es mellettem a masik agyban egy 53 eves ferfi
    rettenetesen horkolt.
    (A ferfit egy fel oraval hamarabb mutottek ugyancsak mandulaval , de a mutoorvosa nem
    Szocs doktor volt.)
    Szedelevge bekisertek a szalonban.Beszelni tudtam es nem is voltak kulonlegesebb
    fajdalmaim.Nehany oraval a mutet utan (korubelul 5 orakkor) mar ettem a teaban aztatott
    kekszet es banant.
    A 53 eves ferfi egy szalonba kerult velem es nagyon rosszul volt.Meg a nyalat sem tudta
    lenyelni.

    (Egy 25 eves lanyt is mutottek velem egyidoben.Neki alitolag ,,elrothadtak,, a mandulai
    a szajaban es a mutet utan borzasztoan beteg volt.Csak hanyt es vert kopott...Jarni sem
    tudott ugy elgyengult...
    Nagyon sajnaltam szegeny lanyt....A lanyt is ugyanaz a doktorno mutotte mind az 53 eves
    ferfit.Tehat nem az ,,en doktorom,,.

    Folytatva a tortenetem...

    A doki a mutet napjan, hetfo este meglatogatott es nagy orommel tapasztalta hogy jol vagyok.
    Mindenki csodalkozott rajtam a szaloban es akar haza is mehettem volna kedd reggel (nov.17).
    A doki megnezte a torkom es azt mondta hogy kituno allapotban van,de maradjak meg szerda reggelig
    (nov.18 a mai reggel.)
    A keddi napom is jol ment es mar kezdtem azt hinni hogy minden rendben lessz.Fajdalomcsillapitot
    sem vettem.(azt hiszem tettek az apolonoverek a perfuzioba).
    Erdelyben a ,,cataflam,,-ot nem ismerik.Tehat algocalmint kaptam egyszer a perfuzioba.


    Kedden delutan mar finom ujhazi tyukhuslevest ettem...es halakat adtam a Fenvalo JoIstennek!


    Kedden este azomban hirtelen elkezdett fajni mind erosebben es erosebben a torom illetve
    a szajuregem.Ugy ereztem mintha valaki kemenyen markolna a torkomat es gegemet.
    A noverek es betegtarsak azt mondtak azert van mert elhittem magam es tul sokat beszelgettem
    telefonon ami valo igaz.
    Kedden este egy algocalmin fiolaval aludtam el na meg egy altatoval mert 5 szobatarsam borzasztoan
    horkolt.
    A fajdalom lenyegesen enyhult es lassacskan jobban szenvedtem a kollekag 5 szolamu horkolasatol
    mind a torkomtol.

    Ma reggel (szerda nov.18), hajnali 4 kor ismet nagy fajdalomra ebredtem - na meg a kibirhatatlan
    horkolasra - de egy algocalmin fiolatol lenyegesen enyhult.
    (aki tudja veletlenul mit tartalmaz a ,,Cataflam,, az irja meg nekem.nalunk Erdelyben amint irtam
    nem hasznalatos.)

    A doki 9 ora tajt megnezte a mutet helyet es azt mondta nagy megelegedessel : ,, Nagyon szepen gyogyul.
    El tudlak engedni haza)


    Felirt kezelest.Augemnetin 1g (reggel es este) valamint Tarosin 3x1 es Kalcium.
    kimondott gyulladas csokkentot nem irt de en naponta beveszek 2db 400mg-oa Ibuprofent is.


    Most 11:45 van Erdelyben.Itthon ulok a szamitogep elott es irogatom ezt a beszamolot.
    ma jol ettem - Tyukhuslevest vislit. - Es ittam sok koromvirag-orbancfu teat.


    Per pillanat elegge faj de nem kibirhatatlan.most veszem be a gyogyszereket.


    Aggodom az elkovetkezo napokert.
    A doki azt mondta hogy a verzes a mutet utani 10 nap alatt esedekes es azt is hogy
    az or ful gegeszek nemzetkozileg nem kaptak valaszt meg arra hogy miert egyes betegeknel elofordul
    es masoknal nem, vagy csak alig.


    Most mindenkeppen halgatok.Ma nem beszeltem majdnem semmit csak bologattam...

    Es ketyeg az ora...A baratnom hiv lefekudni...


    Megosztok veletek nehany altalam levont kovetkeztetest:

    1 Ne halasszatok a mutetet addig ameddig mar a koromre egett a gyertya.(Az 53 eves ferfinek
    olyan duzzadtak voltak mar a mandulai hogy alig tudott nyelni a mutet elott is)

    2 Aki elozetesen meg volt mutve ,,órsövényferdüléssel,,(nem tudom hogyha ez e helyes szakszo),
    tehat a feleslegek el voltak tavolitva az orombol,
    Akinek ez a mutetibeavatkozas elozetesen megvolt szerintem sokkal jobban atveszeli a mandulamutetet.
    (Megjegyzem hogy 2008 oszen mutott ugyan ez a profeszor es remekul van az orom illetve
    az or-legzesem)
    3 Altatas egy remek opcio.Elkerulod a felesleges torturat
    4 A folyadek fogyasztas nagyon fontos.En a forumon olvastam az orbancfuvet es koromviragot
    es meg mutet elott beszereztem.
    5 A leglenyegesebb kovetkeztetesem egyike az hogy mivel nem vagunk egyformak,ezert egyikunk
    sem reagal egyforman egy mandulamutetre. De egy az biztos.ha problemat okozott ki kell venni
    idoben


    Irhattok az akoston01yahoo.com-ra is.Ez az e-mailcimem.

    Nehany nap mulva jelentkezem meg egy kis ertesitovel.

    sok egeszseget mindenkinek

    Udvozlettel

    akoston























  • Verseghy
    #136
    Altatásnak kell lennie mindenhol, azon a helyen ahol voltál nem AKARTAK altatni. Mondjuk az is lehet, hogy bizonyos kor felett nem csinálják, fogalmam sincs. Viszont én nem éltem át ilyen fájdalmakat és igaz lehet az is, aki azt írta hogy bement és kiment, mivel minél idősebb az ember annál jobban viseli meg ez a műtét. Nekem 15 évesen vették ki és akkor se volt kellemes, de ennyire borzalmas se. Leírtam milyen volt, azért is nyitottam a témát, hogy megosszam veletek. (Meg persze mindenki más is a műtét előtt állókkal a tapasztalatát.) Tehát lehet, hogy valaki így emlékszik vissza tizenakárhány évesen arra, hogy 5-6 esztendős korába csak besétált és ki, mert sokkal gyorsabban regenerálódik egy fejlődésben lévő 5-6 éves szervezet, mint neked 25 évesen, akinek már teljesen kifejlődött szervezete van. (Mert ugye, ha jól tudom 21-22 éves korig fejlődik az ember.)
  • Rageofmage
    #135
    Sziasztok, én is leírom a tapasztalatom, 3 napja műtöttek. 25 éves vagyok.
    Azért kellett kivenni a mandulám, mert a herém kezdett fájni. Mint kiderült, a mandula volt a hibás.
    Altatásban bíztam, felvilágosítottak, hogy szó sincs altatásról, honnan szedek én ilyen marhaságot, ez helyi érzéstelenítéssel folyik. Itt még bíztam a fórumok íróinak szavahihetőségében, hogy "ó, csak 10 perc az egész" stb....majdnem. 1 óra 20 perces műtétem volt, csak amig beadták a 8 injekciót a nyakamba, az bőven több volt 10 percnél. Ennyit erről. Bevallom őszintén, rémálom volt, fájt is rendesen. Egy szikével fejtette körbe a mandulát, majd egy fém hurokkal csattintotta ki, (itt szólt is előre hogy nagy levegőt!!), majd damillal elkötötte az ereket, miután egy csipesszel kihúzkodta őket a helyükről. Csillagokat láttam.
    A tortúra után betoltak a szobába, 2 órán át oldalfekvésbe kellett lenni, és csak csorgatni ki a vért a szájból. Ezután jött a teázás, ami ismételten a mennyekbe repített.
    Így majdnem a 4. nap kezdetén olyan fájdalmaim vannak, hogy ordítani tudnék legszívesebben. Megpróbálom leírni az érzést: olyan mintha egyszerre folyamatosa: pont most csattintanák ki a mandulám a hurokkal, mintha eltörték volna az állkapcsom, minta fúrnák az összes fogam, és mind idegszálat érne. Remélem ez mindent elmond.
    Több gyógyszer van bennem, mint étel. + Sebláz + teljes alvatlanság.
    Összesítve...ez egy kemény műtét. Az aki azt írja, hogy besétált, 10 perc múlva kisétált, és másnap már vígan hacacárézott, az hazudik.
    Aki mandulaműtét előtt áll, annak sok sikert kívánok, KIBÍRHATÓ!!!....de nem kellemes.

    Jó gyógyulást mindenkinek. Sziasztok
  • anninita
    #134
    Sziasztok!
    Újra itt vagyok, de ma már 12 naposan :)
    A helyzet összefoglalva a következő: A műtéttől számítva 5 napig semmi gond, aztán elkezdődik a sebek leválása, vagy egyben, vagy apródonként. Nekem 2 kisebb vérzéssel kezdődött a 4. és 5. napon, aztán a 7. napon bedurvult, eléggé vérzett és a biztonság kedvéért bementünk a klinikára, ahol a megfigyelés miatt 2 napot bent tartottak :) Azt mondták nem vészes, de azért adnak vérzés csillapítót és maradjak bent. Aztán hazajöttem kedden reggel és amíg el nem tűnt az összes lepedék, féltem az újabb vérzéstől, de szerencsére már nem volt több. Szépen fokozatosan majdnem nyál formájában tűnik el végleg! Ma volt az első nap, hogy csak reggel vettem be Cataflan-t. Nem vészes így nélküle, ki lehet bírni. Holnap már egyet sem szeretnék bevenni! A hivatalos papírforma szerint még 1-2 nap és végeeeeeeeeeeeeeee!
    Összefoglalva a lényeg!: Altatásban kérjétek, mert az szuper!!! Enni és inni bármit lehet már az első perctől kezdve, csak ne szúrjon! 5 napig semmi gáz, és utána sem vészes!
    Aki még előtte áll, annak fel a fejjel!!!
    Rosszabbra számítottam!
    Üdv mindenkinek!
  • anninita
    #133
    Annyi a kiegészítésem a sztorimhoz, hogy ezt én még csütörtökön megírtam, de most (vasárnap) tudtam elküldeni nektek. Így a napokat eszerint számoljátok!
    Ja időközben annyi a változás, hogy pénteken, azaz 3 naposan levált egy kis darab seb és alig vérzett, de emiatt fájt a fülem az éjjel. Szombaton rájöttem, hogy ez csak előjáték volt, mert tegnap délután vált le igaziból a jobb oldalról az egész. Megijedtem, mert alvás közben ért és majdnem megfulladtam :), de nem volt gáz! Mostmár várom, hogy a másik is leessen! Egyébként Cataflan-nal teljesen el lehet viselni!!! A reggel azok rosszabbak, de ki lehet bírni!!!
    Tegnap megettem két év után egy nagyadag fagyit!!!! :) Jól esett!
    Majd még jelentkezem, ha van infóm, addig is kitartás!
  • anninita
    #132
    Sziasztok!
    34 éves vagyok és kedden vették ki a mandulámat altatásban, tegnap jöttem haza. SEMMI bajom nincs!!!!!
    Egyetlen egy napom sem volt rossz!!! Csupa rosszakat olvastam a fórumokban és kijelenthetem, hogy semmi nem igaz belőlük! Legalábbis rám nézve :)
    Leírom a sztorimat.
    Krónikus mandulagyulladásom volt már 2 éve és most szántam rá ,agam, hogy kivetessem, de csak altatásban mertem. Ez volt kedden.
    Sokkal jobban féltem, mint kellett volna! Nem bántam meg az alatatást! Szuper volt minden!
    Kedden reggel beadták a fenekembe a szurit, majd egy pár perc múlva toltak is fel a műtőbe. Ott az előkészítőben vártam a sorom. A nyugtató szuri miatt már nem féltem. Aztán betoltak, át kellett másznom a műtőasztalra és kb. 30 másodperc múlva már filmszakadás, mert nem emlékszem semmire, csak arra, hogy ébresztgetnek, hogy kész vagyunk, ébredjek.
    Ekkor már beadták nekem a fájdalomcsillapítót is. Hamar tudatomnál voltam. Levittek a kórterembe, ahol 2 óra hosszán át nem nyelhettem semmit, ki kellett köpni mindent. Aztán jött az első víz.... Mivel előtte itthon a neten azt olvastam, hogy gyorsan kell lehúzni az elsőt, mert fáj én is így tettem. Nem kellett volna, mivel ez nagyon fájt. A második vizet már lassan ittam, úgy, hogy maradjon középen a folyadék és ne érjen a sebhez, na így volt a jó!
    Aztán 2 óra múlva megint kaptam fájdalomcsillapítót és aztán majd mindig 4 óránként. A műtét napján nem ehettem, csak ihattam. Na ez kegyetlen volt, mert éhes voltam már, mivel akkor már 1 napja semmit nem ettem és csak másnap reggel kaptam kaját :(
    A műtét estéjén volt egy kb. 1 óra hossza, amikor hányingerem volt, de nem jött semi, na ez rossz volt, mert zaklatta a torkomat.
    Egész éjjel semmi gond nem volt és alig fájt! Na eljött a reggel. Addigra már legyengültem az éhségtől. Anyuék hoztak jó kis húslevest, na azt amikor megettem, minden rendebe jött, lett étvágyam újra és erőm is! Semmi gond nem volt a kajálással, majdnem rendesen tudtam enni, csak igyekeznem kellett középen tartani a kaját, de amikor néha félre ment a sebhez, akkor az egy kicsit rossz volt, de nem volt vészes. Napközben is ettem és este is. 4 óránként kaptam gyógyszert, de ekkor már tablettásat. Ma reggelre viszont roszabbodott kicsit a helyzet. Fájt és nehezebb volt nyelni, még a fülem is fájt, de nem volt elviselhetetlen és emiatt reggel nem volt étvágyam. Megvizsgált a doki is mielőtt haza engedett és azt mondta, hogy ez ilyenkor mindig így van, így természetes. Egyébként szép a sebem. Ma, vagy holnap fog leválni a teteje és ekkor előfordulhat bevérzés amitől félek, mert akkor vissza kell menni :( de hátha nem lesz semmi gond!!!!
    A titka az egésznek, a nagyon sok folyadék! Állandóan enni és inni kell, akkor gyors a gyógyulás! Bármit lehet enni, csak ne legyen szúrós, ja és jól meg kell rágni.
    Tegnap egész nap aludtam itthon :), mert a korházban nem lehet, állandóan jönnek-mennek :).
    Most megint jobb, nem annyira érzem. A gyógyszert 1 hétig, naponta háromszor be kell venni, fájdalomcsillapító (Cataflan) . Nagyon jó dolog, mert segít!
    Összegezve az egészet: Én altatásban javaslom mindenkinek! és nekem egyáltalán nem vészes a fájdalom sem!
    Az éhség rosszabb volt :))
    A lényeg, hogy túl vagyok rajta!!!!!!!!!!!!!!!!
    Majd 1 hét múlva kontroll lesz.
    Most ennyi :)
    Remélem sokaknak erőt adtam a történetemmel!!!
    Fel a fejjel! Nálam félősebb ember nincs és mégis kibírtam!!!
  • wolweryne
    #131
    Szia z11z11!
    Köszi, de ettől túlságosan nem lettem okosabb. A sado-mazo-t meg inkább kihagynám:)Egy műtét meg nem tart vissza a sex-től:D A kedvemet ilyesmi aligha veheti el:P Ma már egyébként semmi bajom nincs, fáradt sem vagyok és csak nagyon ritkán fáj akkor is csak kicsit, nyelni meg teljesen normálisan tudok már. Fájdalomcsillapítót egyébként meg a 6-ik naptól nem eszek, mert azt mondta a doki hogy használjam a torkomat, és ne csak pépes kaját egyek, hanem keményebbeket is, meg hogy nem fog jobban fájni, ha nem eszek gyógyszert(mondanom sem kell hülyének néztem szegényt hogy ez nem lehet igaz), és láss csodát tényleg elmúlt a fájdalom egyik napról a másikra:) Nekem is emlitett valami 6 hetet az orvos, de szerintem az a teljes gyógyulás. Holnap lesz két hete hogy műtöttek, szóval szerintem holnaptól nem árt ha kimozdulok itthonról, mert már megőrülök:S Amúgy meg a fizikai kíméletet a biciklizésre értettem, hogy azt lehet-e két hét után? Amúgy engem is u. ott műtöttek,ahol téged, én is a Kenézyben voltam:)
  • z11z11
    #130
    Szia Wolweryne!
    Teljesen megértem a problémádat! :D
    Nekem a doki mondott 1 hónapot is a fizikai kímélettel - épp ehhez igazítottam a nyári munkámat is, augusztus első két hetébe, mert jún. 15-én volt a műtétem.
    A sex pedig... hát, ahogy érzed. Ha úgy érzed, hogy már van hozzá kedved, meg persze erőd, talán mehet... csak ne szado mazo-t :D:D

    Azt nem írtam le, de nekem is bevérzett egyszer a torkom, a harmadik napon. A debreceni kórház 5. emeletén feküdtem, anyukám pedig a 2. emeleten dolgozott. Aznap éreztem, hogy vért nyelek, de szerencsére minimálisat. Nem mertem szólni mert már haza akartam jönni nagyon :D És mint jún.22-i hozzászólásomban is írtam, 4. napra már visszatért az életkedvem :) ...
  • wolweryne
    #129
    Sziasztok!
    Ma van 10-ik napja ,hogy kivették a torokmanduláimat. Már nagyon szépen gyógyul, alig van már rajta lepedék. Viszont a hetedik nap bevérzett, de nagyon minimális mennyiség volt ami belőle jött. Mire a mentő kijött abba is maradt a vérzés. Bevittek, de szerencsére nem kellett elsütni, csak ilyen edzőszerrel kenték be, meg bennt kellett töltenem az éjszakát megfigyelésen. Már elég szépen nyelek, nem vok már olyan szarul és enni is tudok szinte már normálisan. Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem azt mondta a dokim, hogy 2 hétig fizikai kimélet a műtét után. És a sexxel mi lesz? Azt mikortól lehet? Légyszives, ha valaki tud valami használhatót, akkor írjon. Kösszi(mondanom sem kell hogy sürgős lenne)
  • z11z11
    #128
    Sziasztok.
    Ma van pont egy hete, hogy megműtöttek. A műtétre egyáltalán nem emlékszem, hiszen altattak :D 5 mp. alatt kiütöttek, nagyon hihetetlen... de igaz! :O
    Én 4 éjszakát töltöttem a kórházban, de csak arra való tekintettel, hogy apa és anya is dolgozik, és nem maradhattam egyedül otthon, mert bármikor történhet bevérzés, és kórházban 1000x nagyobb biztonságban vagyok.
    Múlt hét pénteken jöttem haza, tegnapig még nagyon fájt a torkom, de erőt vettem magamon és napi két fájdalomcsillapítóról egyre szoktam át. És épp ma reggel vettem észre magamon, hogy f. csillapító nélkül is enyhült a torok fájdalmam :) Ma még nem vettem be, és sztem már nem is fog kelleni.
    Azoknak, akik még műtét előtt vannak, annyit mondhatok, most már saját tapasztalatok alapján is, hogy az első nap után minden jobb! :)
    Én amúgy a 4. nap nyertem vissza régi életkedvemet attól függetlenül, hogy fájt a torkom becsületesen :S De hamar hozzászoktam, hogy fáj, és úgy kezeltem, mintha csak egy erősebb torokgyulladás lenne - mert annál jobban nem is fáj az egész. A kajálásba pedig bele lehet jönni, egyre többet tudtam enni a napok múlásával. Az "egyre több" nem jelenti azt, hogy sok. Most is még keveset eszek, mert egyszerűen nincs étvágyam, és még azért a nyelés is nehéz.
    Alapból vékony testalkatú vagyok, a doki azt mondta, hogy a műtét után lehet, hogy könnyebb lesz hízni, ha már nem lesznek meg a manduláim - én mindenesetre ezen leszek :)
    Na sziasztok! Örülök hogy (hamarosan) túl vagyok rajta! :D A neheze már rég meg volt.
  • kretzo
    #127
    Sziasztok!

    Június 17.én operálták ki az általám kis geciknek elnvezett garatmanduláim.
    Leírnám a történetem, hátha lesz hozzám hasonló.

    Az egész február közepe felé kezdődött egy kezeletlen mandulagyulladás után. Tipikus nyelni nem tudok, lázam van, fülembe kisugázik a fájdalom stb.stb. De én barom nem mentem el dokihoz, hanem otthon kezelgettem magam, végülis jól is lettem 2hét alatt. De rá 1-15, hét múlva lekezdett fájni a vállam a nyakam, de csak a bal, majd később a térdem, csípőm és más ízületem is. Na persze ekkor már mentem dokihoz, aki annyit mondott ez a megfázás utáni ízületi gyulladás, így felírt gyulladás csökkentőt. De ez sem segített annyira, így visszamentem, akkor egy másik doki vizsgált meg és végre bele néztek a torkomba, hozzáteszem az előzőnek is ekmondtam a mandulagyulladást, de az nem csinált szinte semmit. Nos bele néztek a torkomba és látták, hogy a bal mandulám nagyobb és hogy ezekkel probléma van. Elküldtek vérvételre aminek eredménya az AST-m 1336 lett. Ez viszont streptococcus baktériumra utal. Na antibiotikum kúra kezdődött el 2 hétig, de semmit nem segített és az AST-m is ezután is csak 933 lett. Na F-O-G-hez mentem az első rögtön azt mondta mandula műtét, a második elküldött még reumatológushoz az ízületi panaszaim miatt, de a reumatológus is a mandula eltávolítását javasolta, majd a harmadik F-O-G vetett vért megint és az AST-m megint felment 1105re. Természetesen ő is mandulaműtétet javasolt. Az ízületi panaszok még ekkor is meg voltak, csak nem olyan erősek.

    Nos természetesn megműtettem magam. A műtét végülis nem nagy cucc, bár nekem lement a vérnyomásom, de fájdalmat csak 1-2 szúrásnál éreztem és ennyi. A manduláimat meg is néztem rögtön a combomon voltak és tényleg csúnyák, mert a műtét közben a doktornő aki műtött mondta, hogy tényleg csúnyák és hegesek voltak már. A kórházban 2éjszakát töltöttem, fájdalomcsillapítót is csak kétszer kértem. Most is elég jól vagyok és remélem, hogy idővel minden panaszom elmúlik végre.
  • Willenbrock
    #126
    Frissen műtött torokkal hányni?A hányás nagy erőlködéssel jár stb,nem szakadnak ki teljesen ilyenkor a sebek?Nem beszélve arról hogy telemegy minden szarral a friss seb.Műtét előtt hányáscsillapítókat szoktak adni,elég furcsa sztori ez.
  • Sugam
    #125
    engem péntek reggel műtöttek.
    maga a műtét lófasz, ha altatnak.de utána az valami förtelmes. ez a 3iknap is oylan geciszar... áh. nagyon rossz!
  • z11z11
    #124
    Már ismerősöm annyi minden elmondott... legalább húszmillió+1 dologra kell figyelni, nekem kicsit magas, de majd megpróbálok óvatos lenni xDDD
  • Verseghy
    #123
    Hajrá!
    Arra figyelj, hogy ne hajolgass meg ilyenek, hogy nehogy bevérezzen a torkod.
  • z11z11
    #122
    Holnap lesz a műtét :( :,( :(:(
  • Klemice
    #121
    magyar csodaorvosok...
  • dvsc18
    #120
    26.-án műtöttek. betoltak a műtőbe elaltattak kivették majd feküdtem köpni kellet a vért. kb 2-3 óra múlva éreztem h jobban vérzik mondtam hogy nem jó valami, nem hitték el, majd teli behánytam a tálcát alvadt vérrel, "elhitték" valami gáz van, betoltak a sütőbe elsütötték majd visszafeküdtem 1 óra múlva ugyanezt ismételtük majd megint sütő aztán megint hányás. majd délután 4-kor betoltak megint a műtőbe, altatás majd műtés. 7 ig bent voltam majd felkeltem azt se tudtam hol vagyok. infúziókat kaptam szédültem meg minden bajom volt. másnap inni kellet, enni. ez így ment 4 napig, majd belázasodtam, az algopirin már nem használt és cataflamot kezdtem el szedni, az jó volt. most járok a 10-ik napnál már mindent tudok enni inni, de még van hőemelkedésem és szedem a gyógyszert. remélem elmúlik hamarosan. :)
  • z11z11
    #119
    Most olvastam hogy nem rég Lányi Lalának is kivették a manduláit. Azt mondta, gyorsan gyógyult... jó neki :)
  • z11z11
    #118
    :((( Olyan rossz végigolvasni hogy mennyi mindenkinek volt egy csomó fájdalma a műtét után. Ráadásul egyik ismerősömnek is most vették ki, és írta sms-ben hogy belázasodott, és eléggé fáj a torka, még most a 6. napon is, fájdalomcsillapítókon él.
    Azért a dokik is néha nagyon izék tudnak lenni. Willenbrock, írtad hogy "köhintenem kellett emiatt és egyből szólt az orvos hogy jaj ilyet ne csináljak mert most nagyon megnehezítem a dolgát" ---> pedig közben nened a rosszabb!! :P
    Amúgy minap még az orromban is elsütöttek egy eret, amelyik gyakran vérzett, és bekente vazelinnel a végén... mostanra teljesen kisebesedett az orrom, és helyenként begennyesedett! Ezt is utálom, hogy az orvosok nem közlik a mellékhatásokat.
  • DjPremier
    #117
    Nekem 4 éve vették ki,azt hallottam idöskorban nem az igazi.Mütét elött 1 nappal befeküdtem másnap reggel 9 kor mütét csaj csinálta,rengeteg lidocaint fujt az asszisztens a torkomba amig abszolut nem éreztem semmit még nyelnsi se tudtam normálisan.A doki kipeckelte a számat adott még 2 injekciot vhova a torkomba nem éreztem semmit.És elkezdte a végén láttam egy tálkába a manduláimat,visszatoltak a korterembe 1 orán keresztül nem volt szabad nyelni csak amig vérzet azt volt szabad kiköpni.Aznap bent tartottak másnap engedtek haza,különösebben nem fájt utána nem voltam lázas,de kaptam azért fájdalom csillapitot.Tömören ennyi.
  • Willenbrock
    #116
    Hát jót nem lehet erről elmondani.Egy napon át a nyálam sem tudtam lenyelni meg egy korty teát sem.Napokkal később is alig ment le pár korty.A kajálás egy kínlódás volt,hiába volt pépes.Fájt az ásítás is a tüsszögést is lehetőleg el kell folytani.Műtét alatt nyikkani sem lehet kipeckelt szájjal nyelni sem tudsz,tehát a nyál meg minden csak úgy lecsurog a torkon.Nekem egyszer köhintenem kellett emiatt és egyből szólt az orvos hogy jaj ilyet ne csináljak mert most nagyon megnehezítem a dolgát!És még több cérnát kért az asszisztenstől hogy erősebb varrást csináljon.A végén láttam a mandulákat a tálban:2 kis gennyes véres cafat volt.2 napot kellett bent feküdnöm mert lázam volt utána és adtak pár injekciót.Akkor ilyedtem meg igazán mikor enyhe hányingert éreztem szinte rögtön a műtét után.El se tudtam képzelni mekkora baj lenne ilyen torokkal hányni-jó hogy nem lett belőle semmi,azt hiszem műtét előtt adtak hányáscsillapítót is.Én azt hittem nem ennyire szar az egész.
  • Verseghy
    #115
    Hát akkor kerüld el. Nem tudom. Nekem ezt tanácsolták lehet, hogy neked meg sem fogják említeni ezt.
  • z11z11
    #114
    Pfff... apám itt a házban úgy füstöl mint valami gyárkémény... márpedig még a kérésemre se fogja abbahagyni, 10 percenként szüksége van egy bagóra... utálom is emiatt.
    Mi lesz, ha már műtét után is ugyanígy gyártja majd a füstöt az egész házban? :S:S:S
    Én amúgy nem dohányzok, és nincs is szándékomban. Utálom a füstjét, apukám által ez már belém rögzült :P
  • Verseghy
    #113
    A sportot azt biztos, hogy egy hónapig szüneteltesd éneklés meg szerintem ahogy érzed, de 2-3 hetet ajánlok, hogy pihentesd.
  • Sugam
    #112
    műtét után 1hónapig, nó éneklés , scream, stb?:/
    hang , nemmegy el semennyire? sportolok is versenyzek minden hétvégén, azt is rákéne hagyni 1 hónapra?
  • Verseghy
    #111
    Hát fogd úgy fel, hogy 2 hét tuti otthon, aztán mehetsz mindenhova, csak füstös helyre nem, mert a friss seb könnyen beszívja a nikotint vagy valami ilyesmiért. Meg persze akkor is vigyázni kell rá. De 2 hét után végül is mehetsz akármerre.
  • z11z11
    #110
    EGY EGÉSZ HÓNAP?????? :OOO baxxus kulcs.. :(
  • Verseghy
    #109
    Egy hónapot. Aug 3dikán vették ki, és 1 hónapig kellett rá vigyáznom, de ásításnál nagyon sokáig fájt.
  • z11z11
    #108
    Verseghy, olvastam, hogy a műtét neked egy egész nyaradat tönkretette :( utólag is sajnálom. én magam egy abszolút nyár-függő vagyok, ebben az évszakban tudok magam igazán kiélni mindenben, és már régóta vannak terveim a nyárra (már előző év ősz-tél környékén elkezdek tervezgetni, de áprilisban jött a hideg zuhany, hogy ki kell venni a mandulát), és ezeket a terveket én nem szeretném, ha a műtét miatt fel kéne dobni :( nekem túl nagy áldozat lenne... nem részletezném, de remélem megértitek.
  • z11z11
    #107
    Sziasztok
    Egy klasszikus problémával jelentkezek: ki fogják venni a garatmandulámat :S
    Figyelmesen végig olvastam a Fórumot, és sokkal több rosszat olvastam mint jót. Mit ad Isten, egyik ismerősömnek is akkor jött ez a probléma mint nekem, csak ő már felnőtt, dolgozik, én pedig még sulis vagyok, ezért június 15-re vagyok kiírva, suli utánra, ismerősö9mnek pedig tegnap vették ki. Leírta, hogy ő hogyan élte meg az eddig eltelt 2 napot...
    de én igazság szerint nagyon parázok, mert bennem van az, hogy elég sokan meghaltak garat mandulaműtét után, mert bevérzett a torkuk. :S
    és már csak alapból, nagyon félek magától az átmeneti időszaktól, hogy mi lesz velem az idő alatt, amíg fájni fog a műtét helye... 17 éves vagyok, eddig még soha nem kellett gyógyszereken élnem, és ez után sem akarok. kibírható gyógyszerek nélkül a műtét utáni fájdalom???
    lenne még egy csomó kérdésem, de szokás szerint pont ilyenkor nem jut eszembe 1 se :S
  • Verseghy
    #106
    Annyi, hogy egy hónapig ajánlatos abbahagyni.
  • Sugam
    #105
    sziasztok

    nyáron úgy tűnik, h kiveszik a manduláim, garat mandulákat, gennyesek, nagyok, lyukak vannak rajtuk, begyulladnak stb..
    én énekelek 1 metál bandában, és a kérdésem az lenne h van e valamiylen hatással ez az énekre?

  • macleod2005
    #104
    17 éve vették ki az orrmandulámat, kristálytisztán emlékszek rá :)
    Csak a fontosabb mozzanatok:
    -Szülők álltal nyugtatás, nem fog fájni, hamar túl leszel rajta(a nagy ló***zt)
    -Elöttem egy kislányon követtek el ugyanilyen műtétet, sírva/órdítva hozták vissza, kezdtem bepánikolni.
    -Visz a doki a műtőbe, én próbáltam vele egyezkedni, hogy majd késöbb, meg inkább máskor :)
    -Leterítenek egy zöld lepedővel, amire azt mondta a doki, hogy azért kell, hogy ne vérezzük össze a ruhámat. Na akkor kezdtem 120% on pánikolni.
    -Jött az érzéstelenítő a torkomba, meg 2 nővér, meg egy aszisztens, hogy lefogjanak :)
    Kaparászás, vagdalás, gombóc repül. Takarítás. Túléltem.
    -Másnap haza is engedtek mert, nem fájt semmim, és nem voltam lázas.
    -Otthon csodálkozás, hogy miért kék zöld foltos a kezem. Na vajon miért?:D:D:D, ott fogtak le :)
  • CsuCsu1991
    #103
    Sziasztok! Nekem egy hete vették ki a mandulámat. Nem olyan vészes, mint amilyennek mondják, bár az enyim már fél éve folyamatosan be volt gyulladva és nagyon hullott a hajam, szóval már megért a kivételre. Elmentünk édesanyámmal a csütörtökön az orvoshoz, már pénteken ki akarta venni, de én altatásban kértem, így hétfőn vették ki, mert az az orvos nem vállalt altatásos műtétet. Nekem vasárnap be kellett már feküdni a kórházba. Este tíztől nincs evés,ivás. Nagyon kellemetlen volt. Másnap olyan nyolc óra körül bekötöttek egy nagy adag infúziót. Ez már azt jelentett, hogy hamarosan én jövök. Kicsivel később hoztak egy ún. bátorító szurit. Nekem ez fájt a legjobban az egész műtét során. Nagyon csípett. Ettől egy kicsit elkábultam. Tizenegy óra köről vittek be a műtőbe. Csak arra emlékszem, hogy valamilyen vénás szurit kaptam és attól én már be is aludtam. A következő kép amire emlékszem,hogy felébredtem és már nem volt mandulám. Ez nem volt vészes. Mindenkinek ajánlom az altatásos módszert, bár vannak mellékhatásai- hányás- de ezek engem elkerültek. Ezután nem ihattam négy órán át. Hát ez is nagyon rossz volt, mert már nagyon szomjas voltam. Nekem semmi gondom nem volt az ivással egyáltalán nem fájt a műtét helye. Bár előtte már néha nem bírtam nyelni úgy fájt a mandulám. Este még kaptam egy fájdalomcsillapító szurit és egy kis kórház levest amit enni kellett. Ha fáj ha nem muszáj enni, mert a lepedéket le kell vinni. Másnap már tök kemény és száraz kaját ettem. Jól is esett mert éreztem hogy viszi lefelé a lepedéket. és nekem nagyon lepedékes volt. És akkor könnyebben bevérzik. Nem igaz, hogy sok jégkrémet kell enni! Nekem csípte is a hideg nagyon, illetve a gyógyulást is lassítja. Inkább kérjünk kívülre hideg borogatást. És nagyon nagyon sokat kell inni, hogy ne száradjon ki. Nekem olyan 5 liter elfogyott egy nap. El lehet viselni a fájdalmat, ha szedünk pl: Cataflamot, igaz ezt napjába 4szer minimum. De ez pedig úgy tönkreteszi a gyomrot, hogy utána meg az fog fájni. Később mikor már hazaengedtek jött a dolog izgalmas része. 4-5 nap keserves. Már nemcsak a műtéti hely fáj, hanem a fülem is. Na ez nagyon rossz volt. És ez még csak akkor kellemes igazán mikor éjszaka felkelünk és iszunk. Na az fáj még! Utána már csak a hirtelen gyógyulás jött. Egyre gyengült a fájdalom! És még valami ami nagyon fontos! Kerüljük a forró és hosszú fürdéseket! Pihenjünk sokat és együnk igyunk! Én sok műtöttel ellentétben nem fogytam hanem híztam!
    Akik még előtte állnak kitartást Nekik!
  • Verseghy
    #102
    Altatással szerintem nincs gond, inkább amikor felébredsz.:) Sok sikert, igyál sokat és vigyázz magadra!^^
  • qper
    #101
    Hétfőn veszik ki a mandulám, 29 éves fejjel, tudom h szar lesz de megpróbálom magamból és a szervezetemből a leggyorsabb gyógyulást kicsikarni. Altatnak, igazából ettől vagyok a legjobban betojva :D
  • steweee
    #100
    most olvasom ezt a sz*rságot amit írtál. neked már kivették valaha is?

    bazmeg, majd belepusztultam, pedig nem is gyulladt állapotban volta műtét. és egyáltalán nem jön ki könnyen, úgy kellett vadgalni az enyémet, már olyan kemény vadhús volt a sok gyulladástól.

    indokolt esetben veszik csak ki, vagyis ha már szinte meg sem gyógyul az antibiotikumos kezelések hatására sem

    és nem egy napig fáj a nyelés, hanem egy hétig, de az első napokon még a nyelés is kib**/ul fájdalmas

    meg tiszta dögszag az ember lehelete sokáig, mert a fehér nyiroklepedék forrasztja össze a heget, és rohadnak a kicsi húscafatok is amiket nem tudott levágni teljesen róla

    flector rapid fájdalomcsillapítónak

    de vigyázat, rá lehet kapni mint acuccra ! szóval csak egy dobozzal vegyetek ! :)