158
  • Epikurosz
    #158
    Majd novemberben még visszatérünk.
  • lancelot28
    #157
    Hát, Antikytheratól eltértünk egy kicsit, de a polémia ennek ürügyén tanulságos volt - nekem is.
  • Tiberius B
    #156
    ja az az elit:-)
    az tényleg kb. 99.9%-ban önző és a kivételek sajna csak erősítik a szabályt
  • Epikurosz
    #155
    politikai elitről beszélek.
  • Tiberius B
    #154
    Hát ez igaz többnyire, azért mondjuk én lehet hogy naiv vagyok, de szerintem azért nem csak az önzés hajtja őket, bár ez mind attól függ, hogyan határozod meg az elitet:-)
  • Epikurosz
    #153
    Igen, ez a fogyasztói társadalom.

    Különben a történelemben a legtöbbször volt egy elit, és utána kullogott a plebs. A különbség csak annyi, hogy a régi eliteket mindig hajtotta valami ideológia (néha jó, néha kevésbé jó). A ma uralkodó elitet csak a saját érdekei hajtják, persze kifelé az van kommunikálva, hogy "közjó" stb.
  • wiraqocha
    #152
    Bizony, rovarizálódunk (jó szó, tetszik :) - de kasztokra is oszlunk. Megfigyelhető, hogy egyre jobban elválik egymástól az a réteg, amelyik a képben van a jelenkor eredményeit és feladatait illetően, és az, amelyik intellektuálisan és morálisan nemcsak ezeketől elmaradva, hanem messze a régi korok embere mögött van. Ez nem egy "aranykor" dicsőítése, hanem csak arról van szó, hogy a ma embere sokkal több dolgot kap készen, fizikailag, szellemileg, de morálisan sem kell megerőltetnie magát: gépek, kényelmi szolgáltatások, kész ideológiák, szabadon választható vallás és kultúra, minden levehető a polcról.
  • Tiberius B
    #151
    Nemtom, én 12-es számrendszerről hallottam, meg két kéz ujjai+könyök vagy ökölfene tudja
    A lényeg, hogy 12-es asszem az indogermánokra jellemző számrendszer, az is lehet hogy a sumeroktól ered, fene tudja, én nem:-)
  • Esrohnoil
    #150
    Az előző század elején. :)
  • Epikurosz
    #149
    Háát, nemtom.
    Szerintem olyan földönkívüliek jártak itt, akiknek 6 ujjuk voltak, és ők tanították meg számolni az embereket. :-)
  • haxoror
    #148
    Még a 12-es rendszerre is van normális magyarázat:

    "Base-12 could have originated from the number of knuckles in the four fingers of a hand excluding the thumb, which is used as a pointer in counting."
  • haxoror
    #147
    Nem tizenkettes hanem hatos számrendszer és ezért van jelen szinte mindenhol.

    Ami meg a 6-ost illeti ahhoz nem kell egy hatodik ujj, elég egy ököl is :)

    "Base six can be counted on hands by using each hand to represent a digit, 0 to 5. The digit zero is represented by a fist (no fingers extended). Using this method, it is possible for one person to represent values from zero to 55senary (= 35decimal), rather than the usual ten obtained in standard finger-counting."
    link

    ez is van olyan "kézenfekvő" mint a tíz ujj -> tizes számrendszer
  • Tiberius B
    #146
    kösz
  • Garga Pitic #145
    Számolhatnánk 1023-ig is!
  • Epikurosz
    #144
    Nevetünk, pedig eléggé talányos, hogy miért számolt sok közösség a tucattal.
    Mert ez 12-es számrendszer, ugye.
    Az amcsik ma is azt mondják, hogy 12 hüvelyk = 1 láb stb. stb.

    Vajh' miért?
    Hisz két kezünk van, egyenként 5 ujjal, az meg testvérek között is 10. Innen a tizes számrendszer.

    Minek kell akkor 12-es számrendszer?
    Talán előtte 6 ujjunk volt? :-)
  • turul16
    #143
    12
  • Tiberius B
    #142
    :-)
  • Epikurosz
    #141
    pld. a tucat :-)
  • Tiberius B
    #140
    pl.: 12=3*4-re gondolsz?
    Ha jól emlékszem, akkor egyesek a 3-mal és a 4-gyel magyarázzák a piramisok alakját is.
    Egyébként kérdés: a tizenketteshez mi kapcsolódik még? [információkérés, nem feladvány]
  • haxoror
    #139
    hehe századfordulóra nekem is reflexből a XIX-XX ugrik be
  • Lordboxi
    #138
    Szeretném felhívni egy dolog a cikk írójának figyekmét. "századforduló elején a görög Antikythera sziget közelében". Nos az most volt 7 éve. És akkor nem tudták volna 1960-ban vizsgálni. Talán az előző század végén nem???
  • Epikurosz
    #137
    Nem épp erre gondoltam, de lehet, hogy igazad van. Én a 12 állatövi jegyre gondoltam, meg egyáltalán a 12-es szám misztikájára.
    Csak azért hoztam elő, mert szerintem az ókori görögök számmisztikája nélkül ez a szerkezet sem megérthető.
  • Renslay
    #136
    Mert Izraelnek 12 törzse volt.
  • Epikurosz
    #135
    Istenem, szegény Homo sapiens sapiens. Ti aztán leszedtétek rőla a keresztvizet, illetve nem is róla, hanem az átlagról.

    Egyet ne tessék elfeledni: beindult a munkamegosztás. Ma már az egyén a társadalomtól függ, jobban, mint 2000 éve. Rovarizálódunk, tetszik, nem tetszik.

    Amúgy, ha olyan okosok vagytok, mondjátok meg nekem, hogy miért választott Jézus éppen 12 apostolt?

    (Poén: én is csak sejtem :-)

    Aki megfejti, azt beengedem az Akasha Könyvtár ritkaságok osztályára. :-)
  • SniperWolf
    #134
    Arisztotelész garantáltan nem volt túl okos. Semmi sem bizonyítja, hogy tudta volna, hol a törölközője :P
  • Emmegki
    #133
    A villamosságról többet tudunk mint a görögök (átlagember is), kevesebb az analfabéta, stb. de ez a tudásanyag bővülése miatt van, nem az intelligencianövekedés miatt!
    Az ember mindig ilyen hülye lesz, ha csak bele nem nyúlunk a saját dns-ünkbe. Annyit tudunk, hogy a már megszerzett tudást (amit az átlagon felüli x% talál ki általában) jobban adjuk át. Ma itt az internet, akkoriban meg lehetett alexandriába hajózni ha valamirevaló könyvtárat akart látni az ember. Le is égett, pótolhatatlan egyiptomi iratok is odavesztek, feleannyira lenne homályos ma az ókor...

    A plebs akkor is volt, ugyanolyan színvonaltalan volt mint ma, csak nem az őróluk szóltak a feljegyzések. Az átlag athéni akkor is hülye volt, csak akkori (és későbbi) átlaghoz képest sok gondolkodót termelt ki a rendszer, így levonhatjuk a téves következtetést, hogy fél Athén a trigonometriával ütötte el szabadidejét.

    A rómaiak meg inkább birodalomépítők voltak, a tudást, művészetet a görögöktől nyúlták, katonáskodni meg népet hülyíteni viszont kiválóan tudtak.

    A magyar oktatásról meg mindenki megmondja, hogy katasztrofális, majd mindenki megreformálja úgy, hogy még jobban hasonlítson a még katasztrofálisabb amerikaira. :P
  • Molnibalage
    #132
    Egy majom is tudja, hogy ha hozzáért a tűhöz az nem lesz jó, de azt, hogy miért azt már nem!
  • Molnibalage
    #131
    Ez mind szép és jó, de nem azért nem tudott 80% olvasni, mert nem volt rá pénze! Az ész nem hiányzott valszeg ott sem.

    Az, hogy meg az égi jelenségeket nen tulajdonítjuk isteniekenek az nem "okosság" hanem tudás. MÁS JÖTT RÁ!! TE ezért nem tettél semmit. Attól, hogy tuod nem vagy intelligensebb csak tudod és kész.

    Az meg, hogy valamit tudsz használni nem jelenti azt, hogy okosabb vagy. Mérnökök meg tudnak/tudtak tervezni egy repülőt. De kettőt találhatsz, hogy miért nem ők repülnek vele, hiába okosabbak, mint egy pilóta.

    Jut eszembe pilóta. Sokan azt hiszik, hogy csak okos emberek kezelhetnek korszerű technikát.
    Hát egyes pilóták akkora barosgátot csinálnak abból kifolyólag, hogy nem gondolkodank...
    (így lőtt le két F-15-ös pilóta két ENSZ helikoptert, mert nem végezték el tisztességesen a célok azonosítását...)

    Sokmident amit a pilóta urak használnak nem is tudják, hogy működik. A légikatasztrófák sorozatban is voltak olyan hibák amire én és a fater is azonnal rájöttünk(meg a munkatársak is Lufi karbantartóknál), hogy mi is volt a hiba, de a pilóták nem. Pedig állítólag ők okosak...és tényleg azok, de ha nem tanultak róla honnan tudhatnák????

    Tehát a lényeg. Az INTELLIGENCIA és a TUDÁS nem ugyanaz!!!
  • Tiberius B
    #130
    Ezzel a holdnaptárral mondasz vmit
  • Epikurosz
    #129
    Én nem hiszem, hogy ma a szellemiség kevésbé lenne fontos.
    Azt sem hiszem, amit egyes ezoterikuosk állítanak, hogy olyan pszichikai képességeink voltak, amelyek az idők folyamán visszafejlődtek.
    Talán nem hallunk olyan jól, nem olyan jó a szaglásunk, de ennyi, szó sincs 6. érzékről, meg ilyenek, szerintem.

    Túlbuzgó vallásosok mondják, hogy a bibiliai időkben termézsetes, mindennapi dolgok voltak a csodák, pláne mikor Jézus a földön járt. Én nem tudom, nem hiszem, hogy az a kor kitüntetett kor volt. Azt sem hiszem, hogy a történelem kezdetén többszáz éveket éltek az emberek, amolyan matuzsálemi kort megérve. Szerintem akkor holdnaptár volt érvényben, és egy hónapot számítottak egy évnek. Ilyenformán Matuzsálem 900+ éve sima 75 év körüli életkor.
  • dez
    #128
    Ma sem ismerjük teljesen az emberi testet. Még az is lehet, hogy ők tudtak dolgokat, ami mi ma (általánosan) nem.

    A mai korban a legnagyobb hangsúlyt a fizikális, anyagi (ez mindkét értelemben) dolgok kapják, akkoriban a szellemiség valamivel fontosabb volt. És ez nem merül ki a babonákban.
  • dez
    #127
    Ez is igaz. Végülis a tudás, intelligencia ma máshogy van elosztva. Akkor keveseknek sok volt, ma sokaknak kevés. :P
  • HUmanEmber41st
    #126
    Nekem ez alapból megy András :) :)
  • Epikurosz
    #125
    az tény, hogy az oktatási rendszerünk egyre rosszabb lesz (vajh miért?), de azért minőségi különbségek vannak az ókor embere és a mai ember között. Akkor a lakosság kb. 20%-a tudott írni-olvasni, néha kevesebb, ma azért 80% fölött van. Alapvető fogalmakkal nem voltak tisztában: villámlás, égitestek, csillagok, emberi test, stb.

    Ma még egy analfabéta is tudja, hogy a Hold nem isten, elsősegélyt tudna nyújtani, ha baleset történik (reménykedjünk), a villámlást nem Jupiter nyílának nézi stb.
    Persze, sok más téren az ókor embere ügyesebb volt: túlélőversenyben szerintem legyőzött volna minket, meg voltak egyéb pozitívumai is, köszönhetően a kevesebb stressznek.
    Azt sem kell elfelejteni, hogy akkor fürdőkádja csak az arisztokratáknak volt, és ma azért majdnem mindenkinek van. stb.
  • Esrohnoil
    #124
    Igaz. Én is úgy vettem észre h. a hülyébb réteg nézi le itt is most a régi görögöket, nem az, akinek van egy csöpp kis esze. :D

    Sztem elég ha annyit mondok h. Magyarországon a mai tizenévesek több mint fele funkcionális analfabéta.
    Ez bizony szegénységi bizonyítvány mind az oktatási rendszerünkre, mind pedig a szülőkre nézve.
    Még valami: Én addig nem engednék egy gyereket sem gép mellé ülni, amíg meg nem tanulja a matematika alapjait, és nyelvtani hibák nélkül meg tud fogalmazni egy szöveget.
    Ez van.
  • Esrohnoil
    #123
    Rabszolga üti az atomfizikust.
    Fociban és gladiátorviadalon is. :D
  • Esrohnoil
    #122
    Igen. :)
  • Epikurosz
    #121
    Te el vagy tájolódva, kishitű. Ennyit erről.
  • fv
    #120
    Bocsánat - panelzombit.
  • fv
    #119
    Hát lehet, hogy ti tudjátok, hogy mitől működik a villany, meg hogyan működik a tévé, de ha TÉNYLEG érhetően el kéne magyarázni, NEKEM feladná a leckét. Pedig én sokkal okosabb vagyok, mint egy átlagember.

    Igazából azt akarom mondani, hogy attól, hogy egy sokkal fejlettebb technológiát használunk, még egyáltalán nem vagyunk okosabbak a kétezer évvel ezelőtti embereknél. Szerintetek ti tudjátok, hogy hogy működik a fénykép, a film, a számítógép, a mobiltelefon vagy az árvztől védő gátak? A mindennapi használati tárgyaink mögött álló óriási technikai tudás töredékét ismerjük csak.

    És szerintem egy ókori szabad polgár néhány hetes (vagy hónapos) szoktatás után ugyanolyan jól bánna ezekkel a dolgokkal, mint mi.

    És egy sima rabszolgából is pár hét alatt tökéletes panelbunkót lehetne képezni.