11580
Europa Universalis III
  • LSSAHPAUL
    #780
    Mibül jú jány? mibül ? 1 évben egy koloniát tudok küldeni, mert olyan csóró vagyok hogy alig birom összekaparni a 43.1 pínzet. :)
  • Lorgem
    #779
    Ha túl kicsi az érdeklődés egy kereskedelmi központ iránt, azaz kevés kereskedő látogatja, akkor gyakran be szokott zárni, de ha sokat gyarmatosítasz a környéken akkor valszeg visszamászik, mert egy kereskedelmi központ alá nem tartozhat végtelen számú tartomány, így Andalusia sem tudja lebonyolítani túl sok tartomány kereskedését.
  • LSSAHPAUL
    #778
    Mért van az hogy Cartagena gyarmatom előszőr megkapja Cutzot trade centernek, már majdnem monopolban vagyok erre megváltozik és Andalusia lesz a trade center ? És akkor most már nincs is hasznom Cutzo-ból ? Csak ez az egy gyarmatom van.
  • LSSAHPAUL
    #777
    Ha valakinek van leirása az eu3-ról és hajlandó lenne elküldeni emailen légyszi privizzen rám !!!
  • Darkon
    #776
    Nehez mar osszetartani a birodalmat nagyon veres harc aran szereztem 4nyamvadt teruletet a toroktol(veget kellett vetenem a haborunak mert a franciak majd a burbonok burgundiak betamadtak).
  • gezmo
    #775
    Üdv a kollegáknak.Tudja-e esetleg valaki miért van az, hogy a kereskedőim Pl: 0.--- pénzt hoznak össze évente a "rendes" bevételek helyett. Függetlenül a trade tech-töl illetve, hogy hanyadik slotban vannak...Kicsit idegesítő már kezdek bugra gyanakodni. EU 1,2-ben nem volt ilyen gondom anno.
  • Lysandus
    #774
    Ezt nem tudtam, de úgy látszik ez volt beállítva alapból, mert mindenkit továbbképezett eddig. :-))) Hasznos dolog, bár nem kifejezetten reális. :-)

    Szerintem a stabilitási szintek is többe kerülnek. Nem egyszer volt pl, hogy +2-ről +3-ra hajtottam, és még nagyon messze voltam tőle. De hirtelen egy event vagy hadüzenet miatt csökkent a stabilitás +2-ről +1-re és egy hónap múlva már visszanövekedett kutatásból.

    Most épp a stabilitással küszködök. Vallást váltottam, és egy füst alatt államformát is. Mert így csak egyszer csökken a stabilitásom -3-ra. :-)))Egyébként én is pápai kontroller vagyok, meg Hóly Kaiser is, ami megint ad stabilitás bónuszt, de vért izzadok az elégedetlenség csökkentésével.
  • atomanty
    #773
    amugy a stabilitás egyre nagyobb lesz amint nő az ország, gondolom más kultúrák, gyarmatok, földrajzi távolság, de van olyan eszme is hogy -33% stabilitás és ha pápai ellenőr vagy az még -20% de sztem ezt választani felesleges, mivel vannak sokkal hasznosabbak is
  • atomanty
    #772
    azt ugye tudod hogy hogy a menüben a hadi fülnél ha beállítod alapnak a mauriciant akkor átképez mindkit arra ingyen és bérmentve :D
  • atomanty
    #771
    jah sztem se és 2 évig építi,de ha két év alatt építek 20at akkor talán kevesebbe kerül a +3mas stabilitás,de én vagyok a pápai kontroller még ugyis 9000már ugyhogy nálam utoljára 100 éve csökkent :D
    csúszkát és azonos vallásuak ellen is csak akkor indítok háborut ha megkapom azt az eventet hogy vmelyik gyarmat kersztény lehet vagy + 1 stabilitás, nah ilyenkor ha nincs csuszka akkor vmelyik szomszédom porul jár, már osuztrákoknak is érik, eddig nagyon erősek voltak de szászország erősebb, és core-t kaptam tirolra meg trentre :D
  • atomanty
    #770
    de lehet csak ővé kréta és lehet corfu is
  • Darkon
    #769
    Velencet nem lehet annex-elni???!!
  • Lysandus
    #768
    Igen, csak a rebellisek ugyanazon a tech szinten vannak mint te. Minél gyorsabban le kell rájuk csapni, mert idővel megszerveződnek. Azaz nő a moráluk, amíg el nem éri a maxot. A morál döntő tényező a harcban, mert akinek előbb elfogy, az elszalad, csatát veszít. Ha üldözöd megint veszíteni fog, mert még nem szerveződött újra, minimális lesz a morálja, amikor a szomszéd tartományba ér. Meg lehet hogy valami védekező gyalogos egységről volt szó.
  • Lysandus
    #767
    Nálad a templom felépítése ad érezhető könnyebbséget a stabilitásnál? Én kissé rossznak találom az ár/érték arányát. Sőt igazándiból a szépművészeti akadémiának is. Ugyanis most nem kap az ember rá bónuszt. Korábban fővárosban megépítve 12 arany plusszbevételt generált.
  • BlackShadow
    #766
    én azokat bírom amikor 2500 -as szervezetlen(?) rebellis gyalogság szétveri a tapasztalt 2000-es lovasságot :)
  • Lysandus
    #765
    De a nemzeti bankot fel kell vennem a következőbe, mert amíg terjeszkedek, addig ellensúlyozható az infláció. De már ez az indiai balhé is vagy hét évig tartott, így tudtam nagy nehezen megszerezni öt tartományt. Basszus nekem volt 15 majd 16-os land techem, neki ötös, de a fő seregét alig tudtam lenyomni. Három 6 ezres sereggel (kettő: egy culverin, három eastern attack muskétás, két keleti sztyeppe lovas; a harmadik: ötezer sztyeppei lovas, mind konkvisztádor vezetővel) támadtam folyamtosan, váltva szünet nélkül, és kellett vagy 15 csata mire szét tudtam őket verni. Lehet, hogy az inkák felé kellett volna terjeszkedni. Ők még ott vannak szűzen :-) Csak hát nekik nincs fűszerük. Se porcelánuk... :-)))
  • atomanty
    #764
    hát sztem a stabilitást minnél elöbb fel kéne tornásznod +3ra és sokkal több pénzt kapsz majd. évi 30 picit kevés, én már attól is kiboruok ha -1et kapok uis -9000 pénzbe kerül és semmi értelme
  • atomanty
    #763
    jah én is így voltam az aztékkal, már irtam is pár hozzászólással ezelött

    és én is az alkirályos mókát választottam :D
  • Lysandus
    #762
    Igen, a nemzeti bank nem rossz, gondolkodtam én is, hogy alkirályok (viceroys) vagy jegybank legyen-e. Őszintén szólva azért most már nemzeti bank nélkül is lehet tolni. A havi bevételem felét felveszem (kb 180-190 dukát), a másik felét meg szárazföldi tech-re költöm. A többit a manufaktúrákból és a bónuszokból fejlesztem. Az infláció persze nagy, de így is felhúzok évente egy manufaktúrát. Igazándiból a havi bevételből én semmit nem költöttem addig, amíg meg nem jelentek a gyárak. Addig felesleges kivenni a kalapból, lehet élni az éves adókból is. A népességben nincs hiány, vagy 28 ezer hadra fogható emberem van. Európában már nem háborúzom.

    Az volt egyébként a jó móka, amikor az Azték ker-i központot rajtam kívül még senki nem fedezte fel. Pillanatok alatt meglett a monopólium. Monopóliumom van az india CoT-ben is, meg a Nyugat-India-óceániban is.
  • LSSAHPAUL
    #761
    Nekem 0.0 az infáciom, és nem is hiszem hogy valaha fog növekedni, a lóvém mindig 100-200 között van ( év végén kapok 30-40 et, de szoktak meghalni hadvezérek, katonákat is gyártogatok szal megélek éppen.
    Nem direkt csináltam így, nem tudtam hogy az infláció a pénz gyarapítás miatt van, én a techológia fejlesztésbe tettem mindent, így is lassú pedig 3 segítő ember adta bonusszal kutatok. A balance 0.0-ra állítom, havonta nézem hogy ne legyen se -0.1 se plusz :)
  • atomanty
    #760
    jaja sztem is ezek a jó eszmék amit mondasz, mondjuk én felvettem a kutatást is, de megbántam, amugy még nagyon fontos az elején a nemzeti bank,mivel így már az elejétől kezdve lehet 0.1 az inflációd amiből sokkla nagyobb hadsereget tarthatsz fenn pl, én következőnek a +1% toleranciát néztem növeli a népességet és csökkenti az inflációt, hosszútávon mindenképp megéri, de 1. eszmének sztem is mindenki a 50%hadseregmorált válassza
  • LSSAHPAUL
    #759
    Én hihetetlenül jól állok :)
    Egészen a kaszpi tengerig vertem a Krimet, a balkán nagyrészben az enyém, viszont a két vazallusomat Erdélyt 5 provinciával, és Lengyelországot több mint 10 :)( nem tehetek róla hogy így meghíztak, a szemetek jöttek segíteni minden háborúmban, nagyon sokat köszönhetek nekik, soxor nagyon nagyon jókor érkeztek ) nem sikerül egyesíteni pedig Mátyás királynak jó bonuszai vannak diplo téren..
    Az első govba a lovasszobort választottam, ez ad 33% pesztizst győztes csaták után, mondom 100 körül van :)
    Viszont ami baj hogy a mérlegnél -3 van, kereskedőket nem kapok, megnéztem évente minusz valamennyi a kereskedő termelésem..
    1466-ot írunk,nemsokára kész a landtech 1, és a production1.
    Annyi a tervem hogy a muszlimokat rettenetesen megcsapom, most kelek át a boszporuszon és a kis hülye török seggnyaló államokat lecsapom egyszers mindörökre. Természetesen 2 db 6000fős hadsereggel nyomulok, a tenger fölött elvesztettem a dominanciámat, a maradék 8 hajóm lehorgonyozva várakozik egy fekete tengeri kikötőben.. nem tudok kijönni mert 20db fölötti ellenséges hajó flottákba botlok állandóan.
    Amire most jöttem rá : ha a stability -3 ra csökken akkor nem támadhatsz meg senkit casus belli nélkül! Kiakartam végezni Boszniát hát erre nézem mi van.. nem tudok hadat üzenni :p
  • Lysandus
    #758
    Mármint a törökökkel nem volt :-)))
  • Lysandus
    #757
    A plussz 50 land morál az legalább +2 katonai tech szint. Mivel általában a szintlépés +25-öt ad. Szal nagyon megéri az elején.
  • Lysandus
    #756
    Az infláció nem az aranybányászattól nő. Egy dolog gerjeszti: ha a havi bevételeid nem csak kutatásra költöd, hanem készpénzt veszel fel belőle. Tehát ha a kutatási csúszkánál a kincstárba irányított pénz nem nulla. De ki is írja infóba, hogy mennyi lesz az infláció, ha változtat az ember a csúszkán.

    Az a javaslatom, hogy ne keletre terjeszkedj. Nekem semmi dolgom nem volt velük (már 1585-ben járok), csak annyi, hogy a játék elején megvetrem őket párszor Szerbiánál. Rigómező!!! :-))) Azóta feléjük sem néztem. Tök fölösleges, nagyon szegény tartományok vannak arrafelé.

    Ellenben: go west! 1500 környékére annektáltam az utolsó cseh illetve osztrák tartományt. Második (1480 körül talán?) ideának felvettem a quest for the new worldot, kolonizáltam néhány tartományt Észak-Amerikában. Átszállítottam egy ütős csapatot, elfoglaltam a cserokikat, swanset, meg a harmadik közép Észak-amerikai nációt, aztán jött Közép-Amerika, az aztékok, maják meg a zapatista harmadik. Közben lett néhány gyarmatom Afrikában, pontosabban Dél-Afrikában, és két sziget az Indiai-oceánon. Innen már csak egy ugrás volt India, jelenleg ott vetettem meg a lábam, hosszú harcok árán. Ott már vannak erődök, meg fejlettebb a harci szintjük, és ott sem lehet egyben annektálni egy országot. Három hat hadosztályos hadseregre volt szükség, hogy lenyúljak öt tartományt Goa környékén.

    Az indiánoknál meg az a zavaró, ahogy összevissza rohangálnak, ott is három hadseregre lehet szükség, egy foglal, a többi meg biztosít, vagy éppen közbelép.

    Szal a tudományos forradalmat tök fölösleges felvenni az elején ideának, mert olyan sok bónuszt nem ad, másrészt pedig fejleszteni pénzből lehet, az az alap, abból legyen sok. Muszáj terjeszkedni, ahhoz, hogy pénze legyen az embernek. Már négy ideám van, de a tudforr. még mindig nincs köztük. Az első a land morale +50% volt, a második a new world, a harmadik, hogy casus beli nélkül megtámadhatom a más vallásúakat (az indiánok miatt vettem fel, hogy őket büntetlenül támadhassam), a negyedik meg az alkirályok (+30 a kolóniákról).

    Itt tartok most, most váltottam reformátusra, és éppen Koreával szemezek. Ott ugyanis van chinaware, porcelán, ami nekem nincs.
  • BlackShadow
    #755
    ha elutasítod a pápai állam létrejöttét -2 perstige ; -1 reputation
    :D és már párszor megtettem :P
  • I.C.ram
    #754
    -50 presztizs? Azt hogy a francba csináltad? :D Presztizs elvielg csak a vesztes háborúuk miatt csökken drasztikus. Az idő teltével max évente 1-2 pontot esik, de 0 alá nem megy. :P
  • BlackShadow
    #753
    Nah sikerült diploannexelni Modena-t :) Így az olasz csizma Modena és Ferrara felső határral szinte az enyim, csak Pisa még a velenceieké (túl erősek, lehet nemjárnék jól ha betámadnám :))
    remélem nemsokára létrejön már olaszország mert már -50 a presztizsem.. rohadt pápai állam nagyon létre akar jönni :P
  • Darkon
    #752
    Persze nem sikerult nagyon aljas a gep egyszerre tamad most elkezdte portugalia,castillia,aragon az osszes indian (idegesito mikor egy 1000es tomahawkos indian csurhe vegigrongyol a provinciaimon)torzs utanna rogton Burbonok, Franciak es persze az Ottomanok most mar tenyleg leszamolok a torokokkel a Franciaknak betomtem a moho pofajat egy tartomannyal majd utanna kapnak. Papai allam is szemtelenkedik allandoan. Velencenek most lesz vege 3.jara uzent hadat de mar csa k velence van=ANNEX
  • I.C.ram
    #751
    Hát hagyd a végére Rómát. MAx, ha létrejött olaszország, felszabadítod. De amúgy asszem van egy olyan megoldás, hogy átkereszteled a római lakosságot más vallásúra, és akkor nem fogják kérni a vatikánt.
  • BlackShadow
    #750
    tehát h egyesíteni tudjam elkerülhetetlen, h presztizst veszítsek, h megakadályozzam a pápai államot?:)
  • atomanty
    #749
    ha ezt tudtam volna :D, akkor mielött abbahagyom a játékot még lehet megcsinálom, az egységet,mert 96ban játok 650 a bevétel és senki nem gyarmatosít rajtam kívül,nem tom mivan semmi kihivás a játékban kezd uncsi lenni
  • I.C.ram
    #748
    Firenze, Siena, Ancoma, Róma kell hozzá. Ez az összes tartomány, ami kell az olaszország egyesítése eventhez.

    Tovább növelik az esélyét, ha ezek a területek is a tieid: Pisa, Modena, Romagna, Ferrara, Mantua, Verona, Parma, Lombardia, Liguria.
  • BlackShadow
    #747
    az már felment.. :D
    ezért inkább áttérek a diploannexre hátha az kevesebbet emel mint a megszállás :) 1 vassalom már van is :)
  • atomanty
    #746
    én velencével abbahagytam az egységesítési terveimet, amugy genovát és velencét elfoglalni igen nehéz,meg a sok kis állam miatt eléggé felmegy majd a reputation is
  • BlackShadow
    #745
    én csak szicíliával megpróbálom létrehozni Olaszországot :D gondoltam hátha kell az is hozzá :)
  • atomanty
    #744
    jah hát a pápai állam nélkül tényleg erősen kétséges lesz a papacy ikon a jobb szélen, én meg sem próbáltam elfoglalni
  • I.C.ram
    #743
    Konvertáld át protestánsá, hátha akkor nem jön elő :)
  • BlackShadow
    #742
    Rómát meglehet vmi módon úgy szerezni, h ne akarjon havonta újralétesülni a pápai állam? :)
  • Jissi
    #741
    Torrenten fent van a manual.