11580
Europa Universalis III
  • Grrrrrrr
    #1380
    Nem. A téli előbb volt. De a briliáns igaz.
  • Gamer KR
    #1379
    Igen, kár volt neki menni a janicsároknak
  • Lysandus
    #1378
    Másrészt az volt a híres téli hadjárat. Ami éppenséggel egy briliáns stratégiai ötlet volt.
  • Grrrrrrr
    #1377
    A várnai csata személyes faszság miatt bukott el. Nem azért, mert a haderőnk nem bírt volna el a török fősereggel. A sansz nagyon benne volt. Ha a király és kísérete nem balfaszkodják el, akkor az ország befolyása az egész Balkánra kiterjed, mert nem volt olyan török haderő, ami megállíthatta volna a magyar sereget. Várna, bár nem itthon történt, de messzeható hatásai miatt van olyan tragikus, mint Mohács.
  • tsipa
    #1376
    Mert a zászló a gémben a Kossuth-címer. Nem hinném, h 1500 táján már volt ilyen. De ha vki talál rá bizonyítékot, elhiszem, és visszacerélem, de addig is lecseréltem egy Árpád-sávosra. A gond az az, h így megegyezik raguzáéval. Az osztrák trikolor zászlót is lecseréltem a már EU2-ben szerepelt, valósághű 2 fejű sas sárga alapon zászlóra.
  • Lysandus
    #1375
    Kossuth zászló? Miért éppen az?
  • Lysandus
    #1374
    Erdély a Magyar Királyság része volt az ország három részre szakadásáig biztosan. Addig Erdély mint közigazgatási egység létezett. De önálló államisággal nem rendelkezett. A mindenkori magyar király Erdélyben is csorbítatlan jogokkal rendelkezett. Az erdélyi vajda egy országos (de "magyarországos) méltóság volt, olyan pl mint a nádor. Mondjuk igazándiból azt nem értem, hogyan lehet ezt vitatni...
  • Relik Nom
    #1373
    Ergó, nem tudtuk lerohanni. Egyébként ha volt esély a lerohanásukra, akkor az az ankarai csata utőán volt, mikor Timur Lenk megverte őket és a hadseregük jelentősen meggyengült. Csakhogy a pápáék pont akkor szüntettek be minden keresztes vállalkozást, mert Nikápolynál a fasz franciák miatt buktuk a csatát. Ennek következtében szüntette be a pápa a keresztes tevékenységet a török birodalom ellen. Ezután 6 évvel volt a csata Ankaránál, ami egy évtizedre tehermentesítette is a határokat. Ha ekkor tudunk támadni, akkor akár ki is verhettük volna őket a balkánról.
  • Grrrrrrr
    #1372
    Tudod abban az időben le tudtuk rohanni. Lásd hunyadi. Várnánál a király tanácsadóinak személyeskedése, és az önfejűsködése miatt buktunk egy már győztes csatát, a török szultán és főserege ellen.
  • tsipa
    #1371
    Lenne egy kérdésem. Szerintem a játékban lévő magyar zászló nem éppen "korhű", szal sztem cserélem. De népszavazásrabocsájtom, hogy mi a véleményetek a reneszánszban a kossuth-zászlóról. Az mm2-ben engem is roppantul fusztráltak a magyarok, főleg azért, mert a határ a Esztergomnál volt, nempedig Bécs meellett. A magyaar mod ezt bizonyos mértékig javította, de ugye amit nem a fejlesztők csinálnak meg, az ugye soha nem lehet tökély. Így az én modom se lesz sohaa tökély, de biztoss sokat fog javítani az összképen. Elkezdtem az unitárius éss az anabaptista (nem baptista) egyház létrehozását, de vmi hiba van. Majd kjavítom. A nagyobb gond az az, hogy a magyarok Erdéllyel eggyesítve "lerohannyák a ttörökööket, míg a nélkül nincs semmi gond. Mos vegyek vissza a magyar teerületek adóiból? Vagy a törököket tápoljam?
  • Grrrrrrr
    #1370
    Történelemben maximalista vagyok. Már az is szúrja a szemem, hogy a Medieval 2 játékban a magyarok színe a zöld-narancs párosítás a vörös ezüst helyett. Mert betehették volna az igazit is, ha már történelmi játékot készítettek, mint ahogyan az első részben be is tették.
  • Grrrrrrr
    #1369
    Ha egy magyar MOD-ot csinálok, akkor az igenis legyen történelem hű magyar szemszögből. Javítsa ki a fejlesztők által elkövetett kijavítható történemi hibákat. Ha csak egy részét javítja, akkor félmunkát végzett. Főleg, akkor "bűn" ez ha megtehetné hogy teljes munkát végezzen. Sohasem néztem jó szemmel, ha valaki történelmi játékot, filmet készít, és nem készíti el történelemhűre, még akkor sem, ha azt megtehetné. tsipa úgy néz ki ért a programozáshoz, meg tudja csinálni. Itt lenne a lehetőség, hogy a magyarok számára a lehető legjobban történelem hűre alakítsa át a játékot. Egy magyar MOD akkor van kész, ha az rendbe rakja, amit rendbe lehet. Minek telepítsek egy olant, ami csak félig van kész.
  • Relik Nom
    #1368
    Miért ne játszana vele senki? Én biztos játszanék vele attól függetlenül, hogy esetleg nem annyira történelemhű, vagy mert nincs benne, hogy valójában egy magyar paraszt 1493-ban feltalálta a papír formátumú budipapírt, csak akkor a gyártása túldrága lett volna és az olcsóbb vászonseggtörlők gyártói kiszorították a piacról...
  • Solten
    #1367
    Akkor mindenki qrva boldog lesz...
  • tsipa
    #1366
    Tudodmit, akkor csinálok 2 verziót (csak miattad), az egyikben Mo.+Erdély egyben lesz, a másikban meg külön, és akkor majd örülsz már? (ezt jól megg mondtam)
  • Grrrrrrr
    #1365
    Ha nem vonod össze Erdélyt Magyarországgal, hiába dolgozol...
  • tsipa
    #1364
    Sztem Karácsonyig végzek vele. Az egyetlen doolog, amire eddig még nem jöttem rá,az aaz, h hogyan kell szigetet kreálni. De majd az is eljön, mert muszály lesz a Maan szigetet, Shhetlandot és a Feröer-szigeteket létrehozni, illetve van néhány hiánnyzó sziget a Kis-Antillákból és niincs Galapgos, Húúsvét és Sandwich-szigetek sem. Meg ki akarok tölteni olyan fel nem fedezhető területeket, mint Borneó közepe vagy Arábia közepe, illetve Lappföld.. Ha ez mind megvan, akkor leszek kész.
  • Solten
    #1363
    Na csak húzz bele, és tedd közzé mikor lesz végleges, letölthető...
  • tsipa
    #1362
    Most jön az, h létrehozom Bréma, Lübeck, Frankfurt, Nürnberg, Ulm és Augsburg szabad birodalmi városokat. Véggre befejeztem Hohenzollernt. Grrrrrrr 1359-es kommentjének igaza volt, Poroszország csak 1815-ben (napóleoni háborúk vége) szerzi meg Hohenzollern területét, bármennyire is rokoni szálaak fűzik hozzá. Kösz a segítséget.
  • Botond #1361
    A fő érv, ami reggel nem jutott eszembe, de közben elhangzott. Nem volt Erdélynek örökölhető "trónja", azaz a vajdaság nem öröklött cím volt, mint az uralkodói címek, vagyis az egy kinevezett poszt volt , mint az ispán, ilyen alapon bonthatod vréegyékre is az országot, mert minden ispánnak volt saját serege ugye...
  • tsipa
    #1360
    Hohenzollern barátunk Würtemburg és Baden fejedelemségei között terült el. Brndemburg fővárosa valóban Berlin. De mivel Hohenzollern picit délebre van úgy 800km-rel, ezért valszeg ez nem Beerlin. A központja azonban valóban Tübingen volt. Most már csak a dinasztiája kéne 1525 utántól, van olyan hely, amelly I. Károlyt ír, máshol meg már megörökli Brandemburgot, vagy Poroszországot, sszal nemtom, h ez hogy is volt valójában.
  • Grrrrrrr
    #1359
    Nem egészen. Brandenburgi Albert teuton nagymester (alias Hohenzollern) 1525-ben lutheránus hitre tért, és a Teuton lovagrendet feloszlatva megalapította a világi porosz hercegséget, ami lengyel vazullus volt. Az 1618-as únió stimmel, de a Hohenzollernek birtoka volt ekkor már régen mindkettő. Gyakorlatilag birtokegyesítés jött létre. Nem ekkor szerezték meg.

    Porosz király, nem császár... Nem mindegy.

    Brandenburg fővárosa Berlin volt ekkor is. 1240-ben alapították. Nyugodtan teheted annak.

    Hadik András viágraszóló haditette volt, amikor II. Frigyes alatt elfglalta, és megsarcolta a várost 5000 emberével. + minden útbakerülő települést.
  • Grrrrrrr
    #1358
    A franciák nem érdekelnek. Ott a hercegségeket dinasztiák tagjai örökölték egymástól. Apa a fiától. Erdélyt nem örökölték a 3 részre szakadásig. Nem lehet egykalap alá venni őket. Két egészen más dolog.
  • tsipa
    #1357
    Egyébként tudnátok segíteni? Mi volt Hohenzollern közponnzja (csak azért, mert ez a dinasztia szezte meg Poroszo.-ot és Bandemburgot 1618-tól, aztán létre hozom államukat, megg persze hozzá egy kis provot, de nemtom mii volt addig a központjuk, amíg azt Berlinbe át nem helyezték, és fel nem vették a Porosz Császár címet 1701-ben) Nem vok biztos bennne, de asszem Tübingen volt.
  • tsipa
    #1356
    Akkor semmisítsem meg a fhrancia hercegségeket is? Szereinted van értelme. Mint észrevetted, Mo.-on nem volt hercegi cím, csak báni, mint területt birtokosa. Egyébként az erdély úgy van beállítva, h Hunyadi Mátyás színre lépésekor eltűnik, majd csak 1526-bban tűnik fel újra a színen. Egyébként valószínűnek tartom, h te is ki fogod próbálni,, azán,hha nem tetszik, törlöd. Egyébként már mmondtam, h a játék kezdete után aazonnal annektálhhatod, amint megbékélsz a törökökkkel.
  • Grrrrrrr
    #1355
    Jogosít a fenét. :-D

    A vazallus állam általában olyan államalakulat, mely egy másik államnak van alárendelve. A vazallus ez esetben inkább az állam feje, mint maga az állam. A vazallus államot elsősorban haderő rendelkezésre bocsájtására kötelezték a felette álló állam számára, illetve olykor hadisarc megfizetésére kényszerítették. A kifejezést inkább a legújabb kort megelőző kontextusban használják, jelenkori megfelelője a bábállam.

    Erdély a törökök vazallusa lett a 3 részre történő szakadás után, és önálló külpolitikát folytatott valamilyen szinten. Erdély nem volt így politikailag önálló.

    Vajda és vajda között is különbség volt. Havasalföldön, Moldvában a FEJEDELMEK címe volt! Magyarországon országos méltóság. A király erdélyi helyettese. DE NEM fejedelem! tehát nem lehet egykalapalá vonni őket.

    Mindazonáltal a Te MOD-od, úgy csinálod ahogyan akarod. Csak ne csodálkozz rajta, ha nem játszik vele senki, mert nem fogadja el magyar modnak. Erdély 1541-ig Magyarország oszthatatlan része. Ez alaptétel.
  • breckinridge
    #1354
    Nem, nem jogosít fel. Nem létezett önálló államiság Erdélyben 1541-ig. A Crusader Kingsben lehetne ezt a relációt jelezni, de az EU3-ban önálló államiság kell, az pedig NEM volt. Ez a feudális anarchia egy állomása volt, amikor valóban országrésznyi birtokhoz jutott egy oligarcha, de önálló külpolitikát nem folytatott (legalábbis hivatalosan nem), nem vert önálló pénzt, és önálló uralkodói címe sem volt (fejedelem, király, uralkodóherceg, császár stb.), és nem tekintette magát függetlennek a magyar királyi hatalomtól.
  • tsipa
    #1353
    Sz6záray Miklós és Szász Erszébet töritk-jából fogok idézni."Huyadi János a Zsigmond halálát követő belharcokban emelkedett a bárók közé, megszerzve a szörény bánságot (1439)(ez ugy nem is szerepel mint külön pro). Albert halála után pártfogoltjával, Újlaki Miklóssal egyyütt I. Ulászló pártjára állt. Jutalmul elnyerték a királytól az erdélyi vajdaságot, temesi ispánságot és a nándorfehérvári kapitányságot"..."Újlakival egyetemben Magyarorszzág hadderejének jelentős részét tartotta kézben". Szernintem ez eléggé feljogosít arra, hogy Erdély a magyar állam vazallusa legyen 1440-től (ekkor lépett trónra Ulászló), ez egyben azt is jelenti, hogy Hunyadi állama a törökök elleni háború lezárása után rögtön annektálható lesz.
  • breckinridge
    #1352
    Bocsi, de Erdélynek vajdája volt (a szászoknak grófja), bár ettől függetlenül az edélyi vajda még ezer más rangot viselhetett de Erdélyben vajdaként működött. Bénságok a történelmi Mo-tól délre elhelyezkedő pufferterületek voltak (pl. macsói, sói) Amire Te gondolst, az talán az alsó részek főkapitánya. Azért azt a 10-es törikönyvet Neked is át kéne nézni egy kicsit. Az EU3 logikája alapján sem Erdélynek sem Horvátországnak NEM jár önállóság 1541-ig.
  • Grrrrrrr
    #1351
    Ez a 10. osztályosra vonatkozik? Mert komolyan gondoltam. Nem baszogatás céljából. Nem tudthatjuk tsipa Magyarországon él-e,vagy milyen iskolai rendszerben tanul.

    Egy azonban biztos. A magyarok döntő többsége nem fogja elismerni magyar MOD-nak azt, ahol Erdély külön van.
  • Solten
    #1350
  • Grrrrrrr
    #1349
    Már a Tiszántúl is. És ha jól tudom, ez a dukátus inkább az Árpádkorszakra volt jellemző. Ha nincs a 3 részre szakadás, Erdély, mint vazullus terület szóba sem kerülhetne. Egyébként a Paradox a szász székek önrendelkezési joga miatt veszi külön. Ezért van német neve is a területnek. De ez belső jog volt, nem terjedt túl a szász székeken.
  • Botond #1348
    Jaja. Erdély bizonyos királyok esetén (tehát nem is mindig) a potenciális trónörökös dukátusa, magyarul hercegsége volt. Pont, mint wales angliában jelenleg. Részben független Erdély csak Buda eleste után jelenik meg az ország 3 részre szakadásakor. Meg ugye tisztázni kellene mitől vazallus vmi vagy az ország része. Vazallusnak illik lennie saját közigazgatásnak, pénznek, hadseregnek, Erdély ezek közül maximum a feudális jellegből fakadó banderiális hadsereggel rendelkezett, de volt saját hadserege több nemesi családnak az ország több részén mégsem feltételezzük, hogy a középkori Mo. szövetségi állam lett volna. :-) Pénzt is vertek Erdélyben, de az a pénz pont ugyanaz a pénz volt, amit az ország többi részén, így a felvidéken is vertek. Talán 1400as években volt akkor független Szlovákia is? :-)

    Horvátoknál legalább volt kinevezett bán, ott inkább megállná a helyét, hogy nem volt az ország szerves része, csak perszonál unió volt 1000évig. :-) Persze tudjuk, hogy méreténél fogja semmibe nem szólhattak bele, így bár ki csúsztatás, de nem nagy hiba az ország részeként szerepeltetni őket.

    Szerintem.
  • Grrrrrrr
    #1347
    A horvátoknak még mindig több joguk lenne, mint Erdélynek. Ugyanis magyar ÉS horváth király volt. Ez a 10-es történelemkönyv engem is érdekelne. 10. osztályos?
  • Solten
    #1346
    Mi van? 10-es történelem tankönyvet?? Egyébként arról volt szó, 1526 előtt volt Erdély. Mert szerinted igen. Mit ír erről a 10-es könyved? A játékban is -hibásan- 15 század közepén választhatod erdélyt, mint magyar vazallust.
  • tsipa
    #1345
    Nézd már meg a 10-es történelem tankönyvet. Erdélynek több mozgástere volt mint a kis francia hercegeknek. A horvátok valóban nem kellenek, töröltem is. Walesbe pedig a trónörökös angol hercegeket küldik, ha észrevetted.
  • Grrrrrrr
    #1344
    És ennyi erővel önálló lehetne Wales is a játékban.... Csak azért, mert saját hercege van... Erdély annyira volt politikailag önnálló, mint az angolok tartományai. Semennyire....
  • Solten
    #1343
    Politikailag a mohácsi csatavesztés előtt "önálló" Erdély nem létezett. Ez után, az ország 3 részre szakadt, Keleti, északi részek Habsburg uralom alá kerültek, a többi oszmán kézre. Erdély megtarthatta belpolitikai önállóságát Erdélyi Fejedelemség néven. Sosem volt Bánság.. Török vazallus lett, első uralkodója János Zsigmond.
  • tsipa
    #1342
    Nemigaz, Hunyadinak Luxemburgi Zsigmond adta a báni címet, mely Bánáti és Erdélyi Bán néven szerepelt történelmünkben, tehát előtte is volt már Erdély. Az azonabn igaz, h akkor létre kéne hozni a játékban a Nándprfehérvári Bánságot külön -Jajca ugyancsak Hunyadié volt- és a Horvát Bánságot is. A Horvát Bánságot létre is hoztam, de Nándorfehérvár még csak tervben van a modomhoz. A történelemhűség mindenek előtt.
  • Solten
    #1341
    Ezért gagyi a játék történelmileg, Erdély a Mohácsi csatavesztés után lett különálló, vagyis török vazallus.