513
  • BiroAndras
    #313
    "Amúgy is jobb egyben átvinni 1-1 területet, mint utasításonként olvasgatni."

    Persze jobb. Csak van amikor nem elég.
  • BiroAndras
    #312
    "És tudod mi az a DMA?"

    Igen. Azt jelenti, hogy írhatok és olvashatok blokkokat, de műveleteket végezni nem tudok.

    "Akkor hozzáférhetek egy másik SPE ramjához is... x*256KB azért nem olyan nagyon kevés..."

    Az úgy már elég lassú szerintem.

    "Már 64(-néhány)KB-ban (C64) is elég összetett játékokat lehetett csinálni"

    Igen, csak fícsörben sehol nem volt a maiakhoz képest (és nem csak grafikára gondolok).

    "Viszont a gamelogic-nál a "sok" az nem sok megabájtot jelent."

    Dehogynem. Nálunk pl. van vagy 300 mega. NAgyon el tud ám szaporodni, ha nem vigyáz az ember.

    "Pl. ha 10 bájton írunk le 1 "game-objectet"

    Az nagyon jó lenne, de sajnos ennél sokkal több. Plusz gyakran hozzá kell férni a modelekhez is, ami pláne sok.

    "akkor 256KB-ba 26214 ilyen férne el... Nem sok játék kezel ennyi játék-elemet "

    Láttam olyan pályát, amin csak fából volt ennyi...
  • dez
    #311
    "Fetcheltel mar processzornak 256kb cachebol adatot ?"

    Cache-ből? Még nem. Max. flush-oltam azt a cache-t. De ezt mire írod? A main ramról van szó, nem az SPE-k 256KB-járól (ami mindegyiknek van külön).

    "Foleg ha egyszerre 8 magot kell adattal ellatni, beall az egesz mint Jozska bacsiba a merevreszegseg 2 liter palesz utan."

    Ez nem olyan Intel-módra van itt megoldva. :) Hanem úgy, hogy értelme is legyen az egésznek. (Amúgy is elég szép sávszél van a Cell és a main ram között.) Ezt szépen demonstrálta az a 48 mpeg2 stream dekód+scale.
  • NEXUS6
    #310
    "A PS3-on installált Linux található, ez alatt szabadon lehet hancúrozni programozás tekintetében – nem lesz licenszdíj, de hivatalos support sem az így fejlesztőknek. A Sony ugyanakkor nem szeretné keverni a Linuxos fejlesztéseket a játékokkal."
    "A Sony a PS3-mat nem hagyományos játékkonzolként látja, hanem inkább kompjúterként. Ezért a többféle kiszerelés: a jövőben újabb változatokat kínálnak belőle, jön például egy 120 gigás HDD-vel felszerelt modell. A felszereltség némileg különbözik, de az alapok ugyanazok mindegyik gépnél."

    Asszem mégis csak ez lesz a következő SZÁMÍTÓGÉPEM.
    ;)

    De azért megvárom azt a félévet, sajna már nem bízok a Sanyiban:(
    Meg azér a wareznek mégiscsak más a fílingje;)
  • [Jakuza]
    #309
    Fetcheltel mar processzornak 256kb cachebol adatot ?
    Foleg ha egyszerre 8 magot kell adattal ellatni, beall az egesz mint Jozska bacsiba a merevreszegseg 2 liter palesz utan.
  • dez
    #308
    De még ha csak blokkosan lehet is, az sem jelent különösebb gondot. Amúgy is jobb egyben átvinni 1-1 területet, mint utasításonként olvasgatni. Lényeg, hogy nem kell a főprocimagnak ezzel foglalkoznia, az SPE-k intézhetik maguknak. (De ha kell, a főprocimag is hozzáférhet az ő ramjukhoz.)
  • dez
    #307
    Ja, ha úgy érted a DMA-s hozzáférést, hogy blokkosan... Hát, esetleg lehet, de nem feltétlenül jelenti azt.
  • dez
    #306
    "Én azt olvastam a doksikban, hogy DMA-n keresztül lehet elérni."

    És tudod mi az a DMA? ;)

    " "Ez a belső, SPE-nként 256KB local/embedded RAM cache-nek fogható fel"
    Igen."

    Pontosítok: olyasmi, mint a cache, de annak nevezni pontatlan.

    "Pontosan erre való."

    Erre is való. Ha minden adat befér, akkor nem kell a main ram.

    "Csak az a baj, hogy ha az átmeneti adatnak is kevés ez, akkor b@szhatod."

    Akkor hozzáférhetek egy másik SPE ramjához is... x*256KB azért nem olyan nagyon kevés... Már 64(-néhány)KB-ban (C64) is elég összetett játékokat lehetett csinálni (persze a grafikája még kezdetlegesebb volt), vagy vegyük az első Amigákat a 256/512KB memóriájukkal.

    "De kifejezetten alkalmatlan pl. a gamelogic működtetésére, mert az pont arról szól, hogy sok különféle adattal kell viszonylag egyszerű műveleteket végezni."

    Viszont a gamelogic-nál a "sok" az nem sok megabájtot jelent. Pl. ha 10 bájton írunk le 1 "game-objectet", akkor 256KB-ba 26214 ilyen férne el... Nem sok játék kezel ennyi játék-elemet (karaktert, stb.)... De mindegy, mert az SPE-k nem is igazán erre valók, ez inkább a hagyományos procimag feladata.
  • BiroAndras
    #305
    "Én úgy tudom, el lehet (csak az persze jóval lassabb)."

    Én azt olvastam a doksikban, hogy DMA-n keresztül lehet elérni.

    "Ez a belső, SPE-nként 256KB local/embedded RAM cache-nek fogható fel"

    Igen.

    "Azt is meg lehet tenni, hogy csak a kód van itt, plusz némi átmeneti adattárolás (erre bőven elég 256KB/SPE), és az adatok a főramból jönnek, és oda mennek."

    Pontosan erre való. Csak az a baj, hogy ha az átmeneti adatnak is kevés ez, akkor b@szhatod. Vagy pl. ha nem tudod előre megmondani, hogy melyik adatra lesz szükség, akkor folyamatosan várni kell a lassú memóriára.

    "Pl. stream-feldolgozás nagyon jól mehet így."

    Arra igen. Meg olyan feladatokra, ahol viszonylag kevés adattal sok műveletet kell végezni egyszerre (pl. fizika). De kifejezetten alkalmatlan pl. a gamelogic működtetésére, mert az pont arról szól, hogy sok különféle adattal kell viszonylag egyszerű műveleteket végezni.
  • dez
    #304
    Ja, pl. az is arra vall, hogy el lehet érni a külső ramot, hogy MMU is van az SPE-kben.
  • dez
    #303
    "azzal, hogy be kell férni a 256KB cache-be kóddal és adattal együtt. Ugyanis a RAM-ot nem lehet direkben elérni."

    Én úgy tudom, el lehet (csak az persze jóval lassabb). Ez a belső, SPE-nként 256KB local/embedded RAM cache-nek fogható fel (de nem az, mivel ez is címezhető, a sima cache-sel ellentétben). Azt is meg lehet tenni, hogy csak a kód van itt, plusz némi átmeneti adattárolás (erre bőven elég 256KB/SPE), és az adatok a főramból jönnek, és oda mennek. Pl. stream-feldolgozás nagyon jól mehet így.

    Egyébként, ha benchmark még nem is volt, párszor már demonstrálták (real-time), és abból elég jól látszott a brutális teljesítmény.
  • dez
    #302
    Nem is annyira, lásd #291.
  • BiroAndras
    #301
    "Túlfújt dolog ez a Cell chip. Valójában 1 teljes értékű magot, a többi mag jóval egyszerűbb."

    Egyszerűbbek, de cserébe sokkal nagyobb teljesítményűek. Félúton vannak egy általános célú proci, és egy célchip közt.

    "Nem igazán összevethető a 2 teljesértékű magot tartalmazó Intel/Amd procikkal."

    Nem összevethető természetesen. Teljesen más az architektúra. Amire tervezték (multimédia, játék), abban messze lekörözi a mai PC-ket (kérdés, hogy meddig).

    "Ha valaki optimalizált kódot akar gyártani rá, vért fog pisálni."

    Nem az optimalizálással kezdődik a dolog, hanem azzal, hogy be kell férni a 256KB cache-be kóddal és adattal együtt. Ugyanis a RAM-ot nem lehet direkben elérni.

    "Szerintem csak a fő magra van optimalizált fordító, a többire kevéssé."

    Tévedsz.

    "A hírekben megadott álomteljesítmény elméleti maximum. Azaz kiszámolták, hogy az egyes magok csúcsra járatva mit tudnának (Már ez gáz) és utána lazán összeadták, majd telekürtölték vele a világot, itt az új szuperszámítógép."

    Ez igaz. De az elméleti max. teljesítményt itt meg is lehet közelíteni, mert nagyon jól van megtervezve a hardver, és a fordító is, és lesz idő bőven kitanulni.

    "Persze rendes szabvány benchmarkokat még véletlenül sem futtatnak rajta...."

    Fognak majd futtatni mindenfélét rajta, ha egyszer megjelenik végre.
  • BiroAndras
    #300
    "Valahogy úgy kell elképezelni, hogy a 7 SPU-ból 1 vagy 2 csak a fizikát számolja ha kell, így felfogható fizikai chipnek is."

    Az baromira nem ugyanaz.
  • Enkil
    #299
    csak a mozgás érzékelős ötletet veszeik át, de az átgondolatlan formát azt viszont nem
  • [Jakuza]
    #298
    Akkor miert is lopja pl a Sony a mozgaserzekelos otletet belole ?
    Ezert teveszme amit allitasz Rein vedelmeben.
  • REAL_CIÁN
    #297
    A Wii kontrollerét még senki sem próbálta, egyelőre csak a Nintendo hype megy.
    Honnan tudod, hogy nincs igaza Rein-nek, lehet, hogy a világ legelfuseráltabb irányítója lesz és a Nintendo csődbe jut, ezt még senki sem tudhatja.
    Más dolog egy szubjektív vélemény egy irányítóval kapcsolatban és más egy száraz technikai összehasonlítás. Főleg ha az UE3 fejlesztőjétől származik.
  • [Jakuza]
    #296
    Joasszony elolvastad azt a hulye nyilatkozatat is amiben leszekalta a WII kontrolleret ?
    Ha nem akkor tedd meg, hatha a ket agytekervenyed megduplazodik tole.
    Szolj ha le kellene forditani, hatha a ket altalanosoddal nem megy a dolog.
  • REAL_CIÁN
    #295
    "Mark Reign szokott nagy marhasagokat mondani"

    Ja persze. Gondolom akkor szokott marhaságokat mondani, amikor éppen ütközik a te állításoddal. Jól van ember, visszabújhatsz a pizsidbe.
  • dez
    #294
    Nos, ez részben igaz, részben nem. Van egy dolog, ami eléggé megbonyolítja a helyzetet, és az a Cell, amivel eddig desktopon nem létező teljesítmény érhető el. Azaz, a PS3 pl. renderelésre is jobb, mint egy mai PC (+ még néhány évig). Ja, és demózásra is nagyszerű lesz. :) Szal a demókóderek fantáziáját is igencsak megmozgatja.
  • dez
    #293
    (Uhh, micsoda kőbe vésendő szabályok... :P)
  • dez
    #292
    A levegőbe beszélsz. A többi mag is elég kövér vektorproci (nem egyszerűen vektor-egység, mint pl. az SSE-k). Önállóan képes kódot futtatni (amiben feltételes ugrások is lehetnek), memóriához hozzáférni, még MMU is van benne, és mellesleg egy-egy nagyon gyors kis (címezhető) RAM tartozik mindegyikhez a prociban. És semmivel sem nehezebb rá kódolni, mint egy több vektorprocis platformra. (Mint pl. az SGI fénykorában felkapott RealityEngine-ek.)
  • dez
    #291
    "Fizikai gyorsító" jeligére:
    Ne görcsöljön senki, a PPU is egy fizikára optimizált, de amúgy leegyszerűsített vektorproci... :)
  • dez
    #290
    "Persze vízszintes felbontás analóg jelnél nincs."

    De van, csak nem fix.

    ""Jellemzően 320*240 v valami hasonló felbontásban sugározzák pl a TV adást is"" (muerte2)

    Ezt a butaságot felejtsétek már el, egy normális tévéadás (nem HD) felbontása megegyezik a DVD-ével.

    "Hát nem. Ez a VHS felbontása, ami fele a TV adásénak."

    Még ez sem teljesen igaz. A VHS felbontása (PAL szabványban) úgy 400x576 körül van (a függőleges bontás [vízsz. sorok száma] adott, fix, nem is lehet más, mint a szabvány). Mint már 1-2x leírtam, figyelmetlenség/hozzánemértés miatt sokszor sornak fordítják a "lines" szót, ami a vízszintes felbontást méri azzal, hány függ. vonalat lehet max. még kivenni a képen - és a pixelfelbontás ennek 2x-ese (1 fehér + 1 fekete vonal kell).
  • Enkil
    #289
    hálistenek marad a jól bevált tökéletes formáju gamepad, már féltem hogy kitalálnak valami kényelmetlen vackot mint a box-nál meg a többinél
  • Mike65
    #288
    úgyse értik meg :)
  • edios
    #287
  • muerte2
    #286
    Hihhetetlen, hogy egyesek mennyire véresen komolyan tudják venni ezt az egész Pc Vs Console, v BOX Vs PS3 dolgot. (Sajnos sokan saját magukat is túl komolyan veszik)
    Mindnek megvan az előnye és hátránya is.
    A PC az általános célú szgép, a konzol az meg egy célszámítógép (játékokra kitalálva). Ebből következően a PC az sokoldalúbb mint egy konzol, viszont a konzol valószínűleg jobb abban amire kitalálták. Ez olyan mint ha egy utcai sportautót hasonlítanánk egy F1-es autóhoz. Pályán ez utóbbi sokkal gyorsabb, stb, de kint az utcán 2kanyar után szét hollana. Nincs értelme az összehasonlításnak. (szerintem)
  • Sanyix
    #285
    Nincs olyan, hogy ugyanolyan vagy jobb, csak rosszabb. Célhardver mindíg gyorsabb lesz így, az igazi fizikai chip is, gyorsabb.
  • [Jakuza]
    #284
    Ja Mark Reign szokott nagy marhasagokat mondani.
    Olvasd el azt hogy lehuzta a Nintendo kontrolleret, most meg minden konzolgyarto lop belole egy-egy darabot.

    http://www.firingsquad.com/news/newsarticle.asp?searchid=8854
  • UNREG
    #283
    "Valahol van egy Mark Rein interjú"

    Erre gondolsz?

    "Shack: What are your thoughts on AGEIA's PPU hardware? Any thoughts about how that's going to take off?

    Mark Rein: One thing AGEIA's done that's really smart is that--well, if you've seen our PS3 demo, and this is really version .1, really not a finished performance at all, but we've got some really great cool physics things going on PS3. They've done a really good job of optimizing their library to work well with the SPUs in the Cell processor, which means we're going to be able to get a lot of physics performance out of PlayStation 3. Also on Xbox 360 to some extent, but definitely on PS3 we're going to be able to get a lot of physics capabilities out of that. Which means that, to bring [games using those methods] to a PC, you're probably going to need the hardware. Or you could maybe scale it up even further on the PC, I believe, with their hardware. I think that bodes really well for them if developers go nuts and do really cool physics on PlayStation 3, then if people want to play it to that level on PC, they'll buy the card."
  • irkab1rka
    #282
    Ezennel kihívok minden konzolost egy hatalmas CS:S partira.
    Azt nem tudom, hogy a konzolosok honnan fogják letölteni/megvásárolni, de annyi baj legyen.

    Másrészről a 7+1 chip és a linux támogatás miatt nekem kell egy ps3. Ha este vége a heccsátkavalkádnak (jaja, hack and slash :)) akkor elcsendesedik a szoba (6600gt) és elindul a többszálú renderelés csodája 10 dB hangerővel. Vagy nézem az összes filmemet átírva 1 bluray-re divx-ben :) Esetleg benézek majd az sg-re és szidom a PC tulajdonosokat ingyen büntipontért ;D
  • lmisi
    #281
    Túlfújt dolog ez a Cell chip. Valójában 1 teljes értékű magot, a többi mag jóval egyszerűbb. Nem igazán összevethető a 2 teljesértékű magot tartalmazó Intel/Amd procikkal.
    Ha valaki optimalizált kódot akar gyártani rá, vért fog pisálni. Szerintem csak a fő magra van optimalizált fordító, a többire kevéssé. A hírekben megadott álomteljesítmény elméleti maximum. Azaz kiszámolták, hogy az egyes magok csúcsra járatva mit tudnának (Már ez gáz) és utána lazán összeadták, majd telekürtölték vele a világot, itt az új szuperszámítógép. Persze rendes szabvány benchmarkokat még véletlenül sem futtatnak rajta.... mert akkor tényleg összelehetne hasonlítani, ha független intézetekben történne a dolog. Ettől nem kell félni, mivel az IBM is tudja, hogy a legnagyobb mítoszrombolás a valós összehasonlítható teszteredményekben van. Ezzel az eszközzel az Intel, Amd is élnek imitt amott....
  • QuippeR
    #280
    na azon már vitatkozhatunk, hogy a fizikai számításokra felhasznált mag(/magok) jobb eredményeket ér-e el vajon, mint a "sima" fizikai chip, de azon hogy a PS3-ban van-e fizikai chip, az nem vita tárgya.
  • [Jakuza]
    #279
    Szerintem te gorcsolsz.
    Az eredeti felvetes az volt, hogy valami nagyokos kitalalta, hogy lesz benne idezem szoszerint. "FIZIKAI GYORSÍTÓ CHIP"
    Nos ebbelo egy szo sem igaz, es most josz megmagyarazni, hogy a Hold az a Nap.
    Nem veszed eszre, hogy ha az egyikbe belenezel akkor bantja a szemed ? :P
  • Hoz_Hun
    #278
    Látom megint öszekaptak a PC-sek a konzolosokkal (vagy forditva).
    Szerintem meg mindenki maga döntse el, hogy az igényinek mi a jobb és csak akkor kérdezze meg a másik tábort, ha döntésképtelen. Na mindegy.
    Én PC-s vagyok, de a PS3 meg fogom venni, ha minden jól megy. Ez lesz az első konzolom, és sokat várok tőle. természetessen a PC nem fogom kidobni, sőt még csak hanyagolni sem. Aztán majd a technika, ár, fejlesztések eldöntik melyikre fogok nagyobb hangsút fektetni.
  • REAL_CIÁN
    #277
    Nem, nem sikerült. Elmagyarázhatnád, hogy VÉGEREDMÉNYÉT TEKINTVE mi a különbség egy PPU és egy ugyanolyan vagy JOBB eredményeket elérő SPU között, tökmindegy, hogy minek hívjuk ezeket, fizikai chipnek vagy Náncsi néninek.
  • QuippeR
    #276
    ne görcsölj, a ps3-ban nem lesz fizikai gyorsító chip. ennyit akartam tisztázni, remélem sikerült.
  • REAL_CIÁN
    #275
    Ne görcsölj. A Cell eleve úgy lett megtervezve, hogy minden párhuzamosan fusson és ebből igény szerint 1 vagy 2 spu a fizikát számolja. Mindegy hogy minek nevezzük, a funkció a lényeg. Valahol van egy Mark Rein interjú, ahol elmondja, hogy egy SPU-val jobb eredményt tudtak elérni mint egy PC-s PPU-val.
  • QuippeR
    #274
    tehát ha a kétmagos procim egyik magját csak a Word használja, akkor az szövegszerkesztő chip?